Автор Тема: Покана за учредително събрание  (Прочетена 19910 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 12, 2019, 20:41:25
Отговор #10

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Румба , то наглата ни държава с още по наглото и управление  се чуди къв данък за дране на хората и угода на не кои
люде да измисли , та камо ли за такава придобивка , олицетворяваща цивилизованата Европа :)) :)) :))
Ами,ако не опитваме и не отстояваме принципи и позиции по-добре да се откажем от всичко още сега!
retrobs.com

Декември 12, 2019, 21:48:07
Отговор #11

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1869
Ако уважаемите господа приемат съвети ....
Този номер е за часово ползване ... в тарифата влизат данък,пътна такса,застраховка и прочее.
Ако потръгне новия клуб може да подадете искане към тези институции да се изработят такива табели и много проблеми на ретро любители ще отпаднат.

Румба, БАК Ретро е национален клуб и ръководството му движи всичко свързано с данъците, табелите, облекченията и каквото още се сетиш. Това е исновната задача на клуба, освен да сплотява и популяризира ретро движението. Факт е, че в БГ сме последната дупка на кавала и едва ли новосформирания клуб ще има възможност и ресурс за това което предлагаш. Промените в законовите разпоредби се правят по предложение на съответните комисии в НС. Работи се бавно и тромаво, защото има липса на кадри. Доброволния труд в един момент стига една граница и всичко приключва там. Това е общо-взето, според мен. Поздрави
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Декември 12, 2019, 21:56:12
Отговор #12

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Румба, БАК Ретро е национален клуб и ръководството му движи всичко свързано с данъците, табелите, облекченията и каквото още се сетиш. Това е исновната задача на клуба, освен да сплотява и популяризира ретро движението. Факт е, че в БГ сме последната дупка на кавала и едва ли новосформирания клуб ще има възможност и ресурс за това което предлагаш. Промените в законовите разпоредби се правят по предложение на съответните комисии в НС. Работи се бавно и тромаво, защото има липса на кадри. Доброволния труд в един момент стига една граница и всичко приключва там. Това е общо-взето, според мен. Поздрави
Пределно ми е ясно как стоят нещата ... знам,че имаше големи напъни и от БАК Ретро и безхаберие от институциите но не трябва това да е последния опит.
retrobs.com

Декември 14, 2019, 22:55:21
Отговор #13

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Лека рекапитулация на срещата.
Изкарахме си много приятно, за което благодарим на инициатора за създаването на клуба и наш днешен домакин.
От нас отишлите там форумни съмишленици станахме засега поне няколко човека членове на новия клуб- аз, Кранкенщайн, Бомбър, 136, Бурян, може и някой друг да изпускам да спомена, а за член на управителния съвет с ресор по-динамични мероприятия, избрахме колегата Калин Дедиков.

Други членове на управителния съвет са един колега, който има няколко страхотни руски коли, известния автожурналист Димитър Пешев от Автобилд /обеща скоро да придобие ретрокола и той, хаха/, и колегата Кирил Иванков от Поповяне /за наша изненада и удоволствие, той се оказа дипломиран машинен инженер със специалност Транспортна техника, при това завършил с успех над 5.51 от следването,  O:-) видимо от дипломата му, която пък той имаше удоволствието да ни я покаже/.
Предвид на инженерното му образование, Киро ще движи техническата комисия към клуба.

Да се надяваме че инициативата за такъв автомобилен клуб ще е ползотворна за нас авторетрофеновете, и ползотворна по отн. на привличането на по-млади фенове към общата философия на купуване, реставриране, потдържане, и въобще експлоатиране и съхранение на това страхотно културно и техническо наследство- ретроколите.

Хареса ми желанието на председателя на клуба да има повече мероприятия, свързани с пътувания с коли, вкл. и в чужбина, и най-вече с опознавателна цел по автомузеи, ретроизложби, европейски големи ретробазари, и т.н.

Не ми хареса това, че нямаше първоначална идея да влезе в целите на клуба- иницииране и действия по отн. на законодателни промени в полза на облекчаване режими на експлоатация на ретроколите, като напр. техн. прегледи, както и по отн. на данъчни облагания и други различни бъдещи облекчения, касаещи ползването на исторически сертифицирани коли.

По мое изрично предложение, и с подкрепата на болшинството присъстващи, такава точка в устава на новия клуб бе приета, и с помощта на двамата присъстващи адвокати, бе оформена в образцово лингвинистичен и законово издържан краен писмен вид.

За бъдещи желаещи да членуват в клуба, годишния членски внос бе определен засега на 50 лв. на човек-член. Тоя членски внос е умерен и напълно разбираем, особено на фона на неадекватно силно градуално нарастващия членски внос примерно на БАК-Ретро /който с тия си увеличения на таксите, а и с много други фактори и неща, успя да редуцира активната членска маса на клуба от над 400 човека, до под 100 човека, само в рамките на 10 години/.

Въпреки това, аз като по-скромен и, разбира се, с оглед на привличане на повече млади хора за бъдещи членове и сподвижници /които, логично предвид на евентуалните им още малки заплати, или големи разходи за обучение, си правят сметка на разходите/, предложих да се започне от по-ниска ставка за физически лица, напр. 30 или 40 лв. на човек на година.

Нашият колега и ретрофен- И. Мутафчиев, един от старите и основни редактори в Автобилд, реши да предложи пък 60 лв. членски внос.
В крайна сметка, и моето скромно, и неговото богато :)) предложение бяха подкрепени само от по няколко човека /моето от повечето дошли форумни следовници/, така че остана златната среда от 50 кинти.

И така, тия дни и седмици предстои съдебна регистрация на клуба, а разни там програми за активности в 2020 година, тепърва ще се правят.
Засега седалището на клуба ще е в хотел Метропол, за което благодарим на председателя, което е голям плюс, най-малко предвид на наличния паркинг, и перфектните заседателни зали.
« Последна редакция: Декември 14, 2019, 23:01:32 от USfan »

Декември 15, 2019, 11:58:52
Отговор #14

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Люси, благодаря за изчерпателното мемо :) ...но този клуб дали си има финално име, председател, секретар и т.н.?

Декември 15, 2019, 12:20:30
Отговор #15

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За председател единодушно бе избран домакинът и главен организатор на събитието, а управителният съвет се състои засега от 5 човека, сред които споменатите вече от Людмил - Кирил от Поповяне, Митко Пешев от Ауто билд и Калин Дедиков, освен тях и Краси със соц. колите бе избран за счетоводител и касиер. Общо мисля се събраха малко над 30 човека записани като учредители, а присъстващите на събранието бяха дори повече. Сега ще очакваме да се придвижи регистрацията на клуба и да видим каква ще е програмата му за 2020 г. Надявам се също да има допирни точки и взаимодействие с БАК Ретро и другите ретро клубове, макар че като преставител на такива присъстваше май само колегата Влади ГТ51 от клуб Авангард. Апропо името, което получи най-много гласове и бе избрано е Софийски авто ретро клуб /САРК/ което донякъде се припокрива и с абревиатурата на  Авангард, ама щом председателят им Влади няма против, значи е ОК :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 15, 2019, 12:42:46
Отговор #16

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Благодаря, Митак :)

Декември 15, 2019, 14:07:53
Отговор #17

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, благодаря за изчерпателното мемо :) ...но този клуб дали си има финално име, председател, секретар и т.н.?

Да, Митко детайлно доописа членовете на управителния съвет.
Имаше дискусии 3, 5 или 7 души да е управителния съвет, вкл. председателя.
Аз предложих твърдо да се придържаме към по-умерена бройка, предвид на засега членската маса, която е около 40 човека, и предвид на неефиктивността и нищоправенето на големите управителни съвети, като този на БАК. Така че решихме общо 5 души само, да е УС.

Председателя на клуба, и инициатор на създаването му, се казва- Искрен Миланов, и е строителен предприемач.
Съветник и консултант около създаването на клуба, и засега изпълняващ ролата на сив кардинал,  :)) ще е нашия колега ретрофен и виден ретродеятел- Марги.

Декември 15, 2019, 14:12:00
Отговор #18

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
 >:D нещо за възкресяването на Автокласика не казаха ли?!

Декември 16, 2019, 19:38:19
Отговор #19

Активен USfan

  • Публикации: 10811
нещо за възкресяването на Автокласика не казаха ли?!

Ами, Марги никога не е бил особено добър в намирането на спонсори и рекламодатели за списанието, така че в това отн. ситуацията не се променила, и е малко като в песента на музикантите на дългия чалгар- 
Припев:
Шефа им рече, хайде де, Пари нема действайте!  :))
Шико бом бом, шико бом бом, пари нема действайте!   

И с това стигаме до второто и доста основно нещо, което не ми харесва като предразположение в бъдещата дейност на новия клуб.
А именно- пълната липса на желание и действия за търсене на спонсори, при осъществяване на бъдещата дейност на клуба, каквото и да би била тя по отн. на ретроавтомобилите.

Както е добре известно на тук четящите председатели и/или организатори на ретроклубове, сериозна дейност с пълен календар с добре направени евенти, ретропаради, хеле па ретроралита, не може да се прави без пари.
А и никой ретроавтомобилен клуб не може да поддържа богат календар за събития, и да осъществява правенето им, разчитайки само на членския внос на членовете си, това пък е повече от ясно.
Най-добре показва това дейността на БАК, който, въпреки сериозно изтрескания нагоре в посл. години членски внос, поне според мен, от доста време има само постен откъм събития календар.
И така, няма ли ясна визия и желание да се събират кинти отвсякъде за общото ретро дело, ми се вижда ялова работата.

Спомена се на събранието, че не била целта на тоя клуб, там да се стремяли да събирали спонсорски горива, или нещо такова.
Аз лично въобще не съм заритал никой да ми дава пари ни за бензин, ни за ядене.
По-голямата част от колите ми са си бензинояди, и без това си харчат значимо, така че отдавна съм им навикнал, и даже и не бих си и помислил, някой да ми дава спонсорски пари баш па за бензин.

А ресторантите и пътуванията насам-натам, както си знаем и тук по Форума, си ги правим приятели и фенове на лична база, без проблеми /така бе и едно време в тогава добре функциониращия ни амер. клуб/, а и без да има нужда да се узаконяваме като организация.

Така че, събрахме се оня ден вечерта след учредяването няколко квартални си наши ретрофенове, които бяхме и ентусиазирани да станем членове.
В добавка към мен и Бурян, дето бяхме и на събранието, дойдоха Тони, Стенли с американките, и още един итало-английски фен и събирач, мой приятел, дето обаче по Форума не чете много, и решихме, че засега ще изчакаме да видим как ще тръгне тоя клуб, преди да си изхабим времето и желанието да се занимаваме с неща към него.

Моя личен песимизъм по отн. бъдещата дейност на тоя клуб, е изграден на тия няколко поне от мен видими, ключови бъдещи недостатъци на дейността.
А именно, че няма особено желание за законодателни инициативи на първо място, на второ място, нямаше дори полъх от декларирани на желание за изграждане на контакти и креденции за ФИВА сертифициране на клуба /респективно- колите на членовете му/, и не на последно място, както писах по-горе, липса на каквато и да е визия за привличане на спонсорства.
Разбира се, за дискусии за бъдещ бюджет, или там- приходи/разходи на това сдружение, има време, но поне едно заявяване за разрастване и мащабизиране на дейността, и чрез чужди инвестиции, хаха, трябваше да има.
Ентусиазма е ясен, ама динерото/доларото, или липсата им, няма какво да се лъжем, определят всичко, дори и най-вече, безоблачните занимания с хобитата ни.

В бранша в който аз имам делови отношения- туризма, например има готови винаги пари за спонсорство и реклама, и от малки и големи хотелски вериги, сдружения, курорти, производители на храни и алкохол, че и излишни кинти от общински бюджети, ама трябва и да си се поискат надлежно тия пари.

Аз лично бих могъл да привлека някои доста мащабни в бранша фирми за рекламодатели на бъдещи ретроевенти на тоя клуб, но те все пак ще искат да видят хубава програма с ретропаради или ралита.
Разбира се, всякаквите такива фирми ще искат и вече осъществени поне 1, 2 или 3 такива събития, преди да искат да се включат и те в световната слава, и да развържат кесията.

И така, такива са моите наблюдения, и някои разширени и задълбочени становища по темата.
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 20:37:31 от USfan »