Автор Тема: Trabant 601 1984  (Прочетена 20184 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 28, 2019, 20:45:15
Прочетена 20184 пъти

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Здравейте и честита Коледа на всички участници във форума!
От много време се каня да отворя тема в раздела за семейния Трабант който майка ми купи през далечната 1984та година от Мототехника. Като по стандарт първо чакахме доста дълго време след заявката за закупуване на автомобил в ония времена. Помня , че ни бяха дали някакъв номер който чакахме да излезе. За да е по интересно имаше телефонен номер на , който слушаш до къде са стигнали  и евентуално да чуеш заветния твой номер . След като чуеш , че "толмболата" те е изтеглила тичаш към Мототехника ( ако си без връзки)  редиш се на опашката и общо взето взимаш каквото ти дадат , тоест каквото си заявил предварително.
Това са ми спомените преди да излезе номера ни за Трабито, което Мама  купи тогава.
Помня, че с брат ми се прибрахме от училище ( учихме в 35-то на Милин камък ) и майка ми си дойде с Трабанта, беше викнала един наш комшия  да е с нея , че е мъж и по-може да се оправи , а и той докара колата , защото майка ми беше карала кола преди това само на курса и беше Лада , която е по различна от Трабито.

Като видяхме колата помня , че бяхме толкова щастливи . С брат ми седяхме в колата и си пишехме домашните в нея и карахме майка ми да ни позволи да спим някоя вечер в колата  :))) абе голям мерак ни беше. Още помня миризмата на новата кола , как миришеше тапицерията и чоплехме всички пластмасови тапички по колонките  от вътре за да разберем какво има под тях :)))

После колата  пое своите задължения да ни вози до троянското ни село , да ходим с нея на море , съответно като жена , майка ми отропа колата на доста места .  На паметника Левски трамвай проби лявата врата , защото  тя не преценила къде да стои , някакъв спрял в дъжд рязко  и тя го удари , съответно изпочупени генерация   и маска и калници. Един път докато пътуваме по новопостроената магистрала Хемус  някакъв преден автомобил  ни задмина и хвърли камъче , което счупи предното стъкло , а бяхме стигнали до Цалапица , та успяхме  да се върнем лека полека.
Като цяло колата е обиколила няколко пъти България. Майка ми и нейна колежка имаха традиция на заплата всяка от тях да отделят по 5 лева за бензин и обикаляха по различни дестинации на екскурзи. Така веднъж късат генерацията , майка ми слиза и лепва една огромна рекламна лепенка ХИЛТИ на вратата, защото разбират че по някакъв начин са попаднали по трасето на рали Хеброс.
Така с гърмящ двигател  минават в някакъв участък от ралито и са им махали .........

От 98ма година започнах и аз да я карам,  съответно се наложи да правя прагове и роговете  , защото двигателя започна да бута предния капак нагоре. Закарах я при мой приятел в Гора баня и так кърпихме естествено тогава не съм си давал сметка за защити от корозия и тн ....
От 2004-та колата вече е в споменатото мое село и понеже е с черните номера още , тоест не е в движение  я карам само там по ливадите. 2009-та я вдигнах на една страна за да видя състоянието , нанесох някои корекции и мазах с грундове и шагре , след това не съм пипал нищо , от време на време купувам разни части и сменям.


Тук колата е в Сандански някъде 1985 та




тук вече колата е снимана 1997ма  София




Тук вече колата е обърната  2007-ма за чекинг и отстраняване на ръждата и грунд .......... ако съм знаел, че не се прави така  нямаше да правя тия глупости , но човек се учи цял живот :)









Имам и клипчета , нио ще гу писна утре че трябва да търся

дано на някойй е интересна темата , поне ще е архив , ако не друго

Декември 28, 2019, 20:55:41
Отговор #1

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3674
История в снимки е точно за този форум  :)
retrobs.com

Декември 28, 2019, 21:17:55
Отговор #2

Неактивен asoto86

  • Публикации: 182
На мен ще е много интересна. Аз наследих същия модел от вуйчо ми. За момента съм го прибрал в гараж ,че съм подхванал други коли , но и неговото време ще дойде. Колата е закупена от мототехника и с нея получих и оригиналаната фактура от там , както и всички документи за прегледи граждански и ремонти в мототехника през годините. Ще споделя няколко снимки и следя с интерес. 



« Последна редакция: Декември 28, 2019, 21:47:43 от asoto86 »

Декември 28, 2019, 21:40:50
Отговор #3

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Чудесно ти е трабантчето , само ако може да махнеш от поста си цитата ,че всичко се повтаря два пъти .............

Декември 28, 2019, 21:57:11
Отговор #4

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3491
Страхотни са снимките,тоеа е много носталгично.
Историята на автомобила също е много докосваща!
Успех!

Декември 28, 2019, 22:06:18
Отговор #5

Неактивен TwoStroke

  • Публикации: 87
Ей върна ме когато баща ми имаше работно трабанче комби . Невероятна забава беше тая кола  O0

Декември 29, 2019, 10:22:31
Отговор #6

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Да продължа с ретроспекцията на Трабанта
Около 2007  свалих двигателя за да го измия и да сменя съединителя. Всичко се случва с 2 ключета  и собствена физическа сила :)








Декември 29, 2019, 19:26:48
Отговор #7

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Това са кадри от сменяни неща по колата  от въпросния ремонт :





Бях покрил пода след жулене на ръждата и мазане с преобразувател , грунд . Смених гумените спирачни маркучи , накладки и други







Декември 29, 2019, 21:16:06
Отговор #8

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Ето и какво направих тогава за вътрешната страна на пода в предната част на купето :

Почистих ръжди и мръсотия и залях всичко с епоксидна смола, положих 500 грамов плат стъкло тип рогозка  и залях пак обилно ц епокси..........

В следстве четох из форумите  приказки и легенди как това било кощунство , вероятно от хора неработили със смоли. Вече около 13 години  няма следа от никакви щети. Смолата е прозрачна  и се вижда, че от  вътрешната страна на купето  нещата са замръзнали във времето.






Декември 31, 2019, 09:34:36
Отговор #9

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
С  Трабанта съм се научил да карам кола , а в последствие  учих дъщеря ми да кара , вероятно и сина ми ще мине през тая школовка :))

Трабанта се управлява като картинг, много хора се притесняват , че скоростите са странни и не ги разбират , а реално те са като на всяка обикновена кола, но позицията им е спрямо волана  и са елементарни.

Ето и едно клипче  с първи учебен час :)))  Естествено всичко се случва по разни селски улички и селска мера :)

https://vimeo.com/381863303