Автор Тема: Trabant 601 1984  (Прочетена 20181 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 07, 2020, 11:44:51
Отговор #20

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3491
Да,на мен през юли 2018 г. ми взеха около 290 лв. >:(

Януари 09, 2020, 15:41:05
Отговор #21

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Много ви благодаря за коментарите. Изясняват ми се нещата лека полека , като я спретна ще я кача на платформа до КАТ София
Лично аз деля това хоби на няколко подкатегории
1: Коли ,които са реставрирани до музейно състояние , изкарват се няколко пъти в годината по събития  или най-много за кратка разходка в слънчево време.
2: Коли , които се реставрират  до перфектно състояние  и се карат като 3-ра 4-та кола понякога
3: Коли , които се купуват с идеята да се реставрират  до  прилично състояние, НО нарочно са оставени следите от употреба и годините (някои хора ценят точно това у един ретро автомобил)
4: И коли които почти не се реставрират в общоприетия смисъл , докарват се до къде годно , къде негодно за пътната мрежа състояние  и се ползват хем за основна кола , хем за разходка до близки и не толкова близки разстояния.
Всеки един от тия типове реставрации или имане на стара кола носи своето удовлетворение на собственика си , което в крайна сметка е и целта на занятието

Тия 4 подкатегории  поне според моите наблюдения за тия 4 години имане на Волга  съм възприел . Вероятно  има  и много нюанси, но като цяло за мен това е  общата картинка  и човек си избира  според мисленето , начина на живот, времето  и парите и желанията какво от тия категории ще направи. Това го пиша с уговорката , че нито един от  подкатегориите не е подценен.

Момчил е абсолютно прав , че човек ако се хване да реставрира кола от първи или втори тип  или я прави като хората или не се хваща на хорото, аз също съм на тоя принцип на действие в останалите ми занятия в живота ми. В този случай обаче има една подробност, аз лесно мога и 2 други трабанта да купя в далеч по завидна форма от фамилния , но аз  съм тръгнал да съживявам  кола с която ми е минало детството и няма как да я метна  в НАДИН и да си купя друг Транбант , защото на мен Трабант не ми трябва като цяло , на мен ми трябва  точно тая количка с всичките  й очукани неща с драсканото от химикалка по тавана  или лепенката на задния пепелник лепната преди 35 години. Тоест  тук идеята е не да реставрирам Трабант щото адски ме кефи като кола, а да запазя  конкретната  кола с всичките й белези  от живота който е минала но в адекватно за пътя състояние.

ПО-натам ще пусна и снимки какви съм ги вършил и последните години по тоя картон :))
« Последна редакция: Януари 09, 2020, 16:08:40 от fokke »

Януари 14, 2020, 13:27:03
Отговор #22

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Най-после пусна тема за този Трабант :)

Като гледам тук в цялата кола няма нищо непоправимо. Колата е далеч от скрап според мен.
Моят беше много по-зле. Каросерията е общо взето един от най-големите проблеми на Трабанта
на тези години. Силно внимание трябва да се обърне там, особено предна греда и прагове.
Реставрацията на един Трабант да бъде направен от-до излиза към 5000лв, независимо твоя, моя, който и да е...
Механиката по него не е болка, не е скъпа, но изисква чалъми. Бих казал че Трабанта е най-бюджетния ретро автомобил
за реставрация, а и едно много добро начало. Пиши ми на ЛС, може да ти дам малко контакти и насоки
за процеса по реставрация. С каквото мога ще се радвам да помогна, даже бих се радвал да го видя на живо.

Поздрави!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Януари 14, 2020, 14:50:36
Отговор #23

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166

Механиката по него не е болка, не е скъпа, но изисква чалъми. Бих казал че Трабанта е най-бюджетния ретро автомобил
за реставрация, а и едно много добро начало.

Тука ще си позволя малко да не се съглася. Да, Трабанта е изключително проста кола, но това не означава, че е най-лесния и най-евтиния за поддръжка и реставрация. Да не говорим за всички специфики на двутактовите, на които вече никой не им разбира. А пък във въпроса с авточастите има две философии - да е евтино и да го има, и другата - да е скъпо и качествено. При Трабанта и въобще двутактовите вече нито едното е налице, нито другото общо взето.

В София затвори единственият магазин с налични части, макар и да продаваше и части за френски коли. По страната има тук-таме разни магазинчета, всички зареждат от един вносител в Търново, който вкарва от Унгария. Там също вече почти никой не се занимава с това производство, макар и преди години двутактовите да бяха значителна част от автопарка. В Сърбия, където също бяха масови, също положението не е розово, лично съм търсил.

Остава варианта с немските онлайн магазини и аукциони, където вече като пари вървим към западни марки и модели, и възстановяването излиза като на порядъчно стар и ценен ретро-автомобил, а качеството на нещата не е далеч от унгарското, като нерядко въобще са си унгарски части с немската надценка, плюс доставката.

Та най-бюджетния автомобил за реставрация и поддръжка си остава доброто старо Жигули, където някои неща от механиката дори ги има като аналози във всеки един масов продуктов каталог, със който работи всеки магазин/вносител.

Януари 14, 2020, 23:41:51
Отговор #24

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Чстно казано и двамата сте прави .  Мога да съпоставя работата ми по Волгата с тази по Трабанта  и с тази по W124  купето. Реално  124ката е най сложна като системи , значително по скъпа от другите , но пък и е доста по-нова като концепция .
Трабанта реално има една елементарна спирачна система , няма усилвател , няма серво по волани, адски много неща като системи липсват . Това опростява нещата което си има своя чар.
По повод частите , в немския сайт за части един нов мотор беше хиляда и нещо евро което само по себеси е абсурдно според мен, но за всеки влак..........
В годините доста неща съм купувал и от магазина на Подуене  , а в последствие нови части от хора в ОЛХ или дори от приятели , та съм се позапасил с неща , а и още се намират по обяви.
Примерно търся волан от старите и здрави предни седалки. рових на 100 места и в крайна сметка ги има чистонови тапицерии в нета на доста нормални цени .
Трабанта е адски масова кола и скоро няма да секнат чарколяците според мен, виж ситоацията с Волагата особено последните 2 години не е така , все по-малко коли се предлагат  , все по-малко части за тях особено по интериор.

Януари 15, 2020, 11:32:09
Отговор #25

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
части може и от узбеките да се намерят сигурно, там двутактовите са се произвеждали докъм края на 90-те :)

https://www.kommersant.ru/doc/180341

Януари 15, 2020, 19:34:22
Отговор #26

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Статията е доста стара, не съм чувал да е имало узбекистански Трабант, та си мисля, че тази идея не се е осъществила.

Януари 15, 2020, 23:44:46
Отговор #27

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Имало е производство за около две години, ето как е изглеждал... доколкото помня, са сменили композита на панелите, и други дребни промени, но си е бил трабант на 98% отвсякъде

ей го един, вероятно първият сглобен


Февруари 11, 2020, 01:04:26
Отговор #28

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Интересна дискусия се заформи около ненемския трабант

Тук пускам един линк за да не го фаворитизирам при мен , че имам 1 милион неща и ще потъне

Сайта е за части на Трабанти нови , ако някой знае други може да постне тук. Търся старите волани черните двулъчовеи и това ми търсене не доведе до тоя сайт където не намерих това което търся :)

https://www.ldm-tuning.de/en/trabant_601/

Февруари 11, 2020, 01:36:28
Отговор #29

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Разгледах цените в линка!!! Майко мила! Тези не познават парите!!!