Автор Тема: Trabant 601 1984  (Прочетена 20354 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 28, 2022, 16:11:13
Отговор #60

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Румене, този индивид с жигулата е пример за това как не трябва да се процедира. Това е типичното безмозъчно кърпене. Даже не може да си купи готови панели, ами пляка права ламарина. Пълен некадърник и мошеник.
Ти имаш пари. Купи си нормално телоподаващо с ЦО2 и не се опитвай да пре++еш работата преди да си почнал. Кола може да се кърпи с електрожен, с оксижен, с нитачката... Все е свинщина. За да стане добре ти трябва машина.
Ако мене ме питаш - събери 5000лева и купи един готов гаражен трабант. И за 2000 ще стане, ако се гледа внимателно. Иначе ще се учиш на собствената си кола и накрая нищо няма да е като хората. Там на село няма да има бояджия, пак пътни помощи и хиляди левове.

Януари 28, 2022, 17:50:19
Отговор #61

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Момчиле, учудвам се на това което ми пишеш за скъпото ми и любимо детско Трабантче в което съм си писал с брат ми домашните в далечната 84та година пролетта :)) Чудя ти се  хем си фен на ретро колите хем ми даваш акъл да го мятам в коша тоя трабант и да си взема един гаражен. На мен не ми трябва Трабант щото много ми харесва....... имам си и идеята ми е да го закърпя аз заедно със сина ми , да му покажа  какво трябва да е отношението към една ретро кола с история и да го науча в каква посока се отвиват гайки  ;)

Колкото до заваръчния апарат , не желая да купувам профи машина , аз професия си имам и купувам CNC лазери на професионално ниво , защото бизнеса ми е такъв , не мисля да ставам тенекеджия че да взимам апарат за 3 бона, че да мога да направя 3 кръпки на трабанта в двора. За това ми бе въпроса за подобна хоби машинка , дали въобще върши някаква работа или да не се занимавам с глупости и да не почвам колата, която за първи път е влязла в семейството ми  :)

Януари 28, 2022, 19:20:01
Отговор #62

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Момчиле, учудвам се на това което ми пишеш за скъпото ми и любимо детско Трабантче в което съм си писал с брат ми домашните в далечната 84та година пролетта :)) Чудя ти се  хем си фен на ретро колите хем ми даваш акъл да го мятам в коша тоя трабант и да си взема един гаражен. На мен не ми трябва Трабант щото много ми харесва....... имам си и идеята ми е да го закърпя аз заедно със сина ми , да му покажа  какво трябва да е отношението към една ретро кола с история и да го науча в каква посока се отвиват гайки  ;)

Колкото до заваръчния апарат , не желая да купувам профи машина , аз професия си имам и купувам CNC лазери на професионално ниво , защото бизнеса ми е такъв , не мисля да ставам тенекеджия че да взимам апарат за 3 бона, че да мога да направя 3 кръпки на трабанта в двора. За това ми бе въпроса за подобна хоби машинка , дали въобще върши някаква работа или да не се занимавам с глупости и да не почвам колата, която за първи път е влязла в семейството ми  :)
Отношението към ретро автомобил е много важно независимо дали е собствен или проект по който някой работи (преди доста време съм го писал)
Разбрах,че и наследника ще помага ... та да попитам
Ако всичко по тенекеджийската работа се получи добре ще му кажете,че това е начина но не се получи ще му кажете ли,че това не трябва да се прави така защото децата приемат всичко за "чиста монета" и вярват на родителите си?
Успех!
retrobs.com

Януари 28, 2022, 19:48:20
Отговор #63

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
 Какво ще кажа на детето си ми се струва, че не е тема на дискусията !

 Ясно е , че елементарно зададен въпрос  с цел полезна дискусия по темата не може да се получи , вероятно поради това, че няма хора във форума с  нужните по темата познания, а именно ползването на НЕПРОФЕСИОНАЛНИ апарати за заваръчна дейност.
В такъв случай  ще спра до тук за да няма съчинения по темата  кой какво казва на децата си и на какво ги учи ;)

Поздрави на всички и благодаря за включването :)

Януари 28, 2022, 23:15:59
Отговор #64

Активен Logrus

  • Публикации: 288
2 ст'инки и от мен - нито ти гледам в джоба, нито съм експерт, но има телчарки с СО2, които са по 300-400 лв., но идват без бутилка и редуцир вентил, които обаче можеш да наемеш и то за смешни пари. Освен това, мисля че можеш да си наемеш телоподаващо комплект, колкото да си свършиш работа и без да трупаш техника, която я ползваш някога пак, я не.
И тъй като съм водил подобен разговор с познат тенекеджия, неговото мнение беше, че с СО2 е по-добре, защото не пълниш заварката с боклуци (от флюса по телта), съответно постигаш по-голяма здравина и по-добро проникване на шева.
Успех и ще съм любопитен да видя как върви възстановяването на най-източната от западните коли  :)

Януари 29, 2022, 23:51:20
Отговор #65

Неактивен vasko__2

  • Публикации: 40
Не взимай безгазово телоподаващо.Намери си с газ,може и да не е инверторно.Преди 15тина години купих Ейнхелско трансформаторно (такива имаше),оказа се учудващо добро.За пари да изкарва не е правено,но пари да спестява върши добра работа. :) Аз го ползвам за най различни неща.

Януари 30, 2022, 15:18:28
Отговор #66

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Много ви благодаря за коментарите!
До момента отсях няколко факта , които биха помогнали за избор на бюджетно телоподаващо: 
Трябва да не е комбиниран уред с електрожен,
 Трябва да е в комбинация с бутилка или такова, което да има опция за бутилка с газ поради по-качествената заварка и цената на телта (макар, че цената на телта не е фактор)  да е от порядъка на 5-600 лева

Януари 30, 2022, 17:43:51
Отговор #67

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
retrobs.com

Януари 30, 2022, 18:16:34
Отговор #68

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Имам известен опит в сферата.
За да избереш телоподаващо, е най-важно какви ангажименти ще му възложиш - само колите ли ще кърпиш или ще го ползваш и за други заварки. Защото в интерес на истината, аз немалко заварки съм си направил на село по къщата и двора с него. И ето тогава разбрах какъв е смисъла от флюсовата тел, безгазовата. Защото като тръгнеш да заваряваш някоя панта на двора, съвсем слаб полъх издухва газта и шева е капут (а, да с тая тел най-добре се получават точно шевове на по-дебели железа, за ламарини не е добре, че иска температура/енергия тоя флюс за да си свърши работата).
Евтините апарати имат и евтини шлангове, аз това не им харесвам. Затова моята машинка е със шланг на букса и доплатих за добър шланг, абикор-бинцел и даже съм го снабдил с гъвкава човка. Та така, моят апарат е ДЕЛ 200 Селф-контрол, не е за 300 лв, но онова за което го купих вече го няма, а апарата си седи и си ми върши работа (и на комшиите на село също).
Заваряването и въобще работата по купето не е противен процес, това е просто нагласа. Може да е дори приятно и разтоварващо, нищо че има физически усилия и дишане на витамини.

А между другото на мене така ми хареса, та изкарах и курс и станах заварчик за две години, десетина основи за лазерни ЦНЦ-та съм направил...

Януари 30, 2022, 19:11:25
Отговор #69

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Преди години и аз се двуомих какво телоподаващо да си купя...
Е купих си бюджетно, за дребни заварки и да се уча с него. Оказа се че не работи както трябва, два пъти ходи в сервиз на Einhel. Убеждаваха ме, че не са добре токовете в помещението...
В крайна сметка след като си го взех втория път го занесох в сервиз на Редко, където си поиграха с него.
Получи се, но когато имах възможност да заварявам с Редко усетих разликата.
И досега си е мъка с моето, въпреки, че доста работа си свърших с него.
Така, че ако сега трябва да си купувам ще гледам нещо надеждно да бъде...
Моят опит с бюджетните не беше успешен :)
Too dumb for NYC, too ugly for LA