Автор Тема: По следите на Англичанките...  (Прочетена 16064 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 12, 2023, 18:51:56
Отговор #40

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Е, да, чистата непипана кола си е плюс.
Специално тия южни щати малко по-навътре от океана като Аризона, Юта, Невада, и прочее, са по-добре като дестинация на произход от крайморските, заради липсата на солен въздух и влага.

Ето още детайлни снимки на Джага на колегата, вкл. и на салона.
Благодарение на слънцето като излезе на Спасовден, са по-ясни от горните.

















Юни 26, 2023, 15:18:14
Отговор #41

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
През уикенда разходихме Джага ХЖ6 със съседа Стенли и една приятелска компания, доста интензивно на каране, та ето някои впечатления.
Общо взето, моите приятели имат опит от возения с Джага ми еС-тайп, а и преди години, и по-стари други мои Ягуари ХЖ6, и за този казаха, че вози много по-хубаво от еС-тайпа, или от други отн. по-модерни Ягуари.
Това разбира се не е за учудване, понеже класическите ХЖ6 имат отзад окачване с по 2 пружини и 2 амортисйора на колело, а отпред са с двойни триъгълни носачи.
По-късно, от сериято ХЖ40 насам, задното окачване се опростява значително, като изчезват двойните а-ла Ферари Тестароса пружини и амортисйори, и се заменят с по нормалния сет като при огромното болшинство коли, от амортисйор-пружина на брой колело.
Допълнителен плюс и акцент на комхорта на тия стари ХЖ6-Хж12 седани, даваше и това, че са на отн. високпрофилни гуми, спрямо моделните луксозни коли, с профил с съотношение 70%.

Интересен казус по отн. на влиянието на гумите имаше още при най-първия от моите няколко Ягуара, който аз имах в течение на годините /много отдавна, в периода 1993-1995 година/, бе един ХЖ6 Серия 1 от 1968 година модел.
Той бе малко каран като цяло, понеже е бил служебна кола на посланика на НРБ във Финландия, в периода 1969-1974 година, и после е бил негова частна кола в България, чак до промените от 1989 година, и през това време е бил само спорадично ползван.

След продаването от посланика и закупуването на колата от един следващ собственик /от който аз пък го придобих/, за по-лесно или сигурно по-евтино, тоя междинен собственик в периода 1990-1992 години, му бе купил и сложил на Джага отн. нископрофилни гуми с размер 205/55-15, с които доста друсаше и въобще ударно поемаше неравностите дори по асфалт.
И чак след като на този мой първи Джаг успях да му намеря /в тогавашното Ягуар официално представителство в Солун, Гърция, той бе и най-близкия до Бг Джаг фирмен сервиз тогава/ стандартния размер 205/70-15 Дънлоп Деново гуми, и му ги сложих, окачването просто заспа, понеже си влезе във фабричните параметри.

Та, при този тук Серия 3, съседа Стенли извади късмет, че колата дойде от САЩ с новопоставени стандартен размер гуми, и с просто перфектно на кондиция окачване, вероятно заради доста ниския му пробег, по хубавите пътища на Нейпълс, Флорида.

Разбира се, тоя Джаг ХЖ6, както се вижда, впечатлява много положително и най-вече жените, не само заради комфорта си на возене, но и покрай общата му тишина, и само спорадично мъркане на редовия 6 цил. мотор, както и най-вече, заради все още изумително красивия му за седан външен вид.

Ха, сетих се нещо интересно по темата.
Преди няколко десетилетия, едноамоя обична леля, която е още жива и здрава, и с нея винаги съм имал добра комуникация, замина за Германия, още преди промените, да се омъжва за втори път там /в БГ работеше като медицинска сестра/.
Та, като се установи тогава в хубавата и доста богата провинция Баден-Вюртемберг, веднъж ми каза че по принцип намирала немските мъже за скучни, хаха, но с едно изключение.
Та, добро впечатление там и правели тия дето карали Ягуари, и носели видимо на пръв поглед, доста качествени италиански обувки.

30-40 години по-късно, и май нещата не са се променили, поне не в частта за Джагите, и поне не в очите на българските мед. сестри, а и учителки...  :))























Юни 26, 2023, 15:19:38
Отговор #42

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850




















Юни 30, 2023, 05:20:16
Отговор #43

Неактивен dakatta

  • Публикации: 149

Отскоро в Бургас, подготвя се за регистрация




Юни 30, 2023, 09:55:57
Отговор #44

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Много е готин.
Този ХЖ-С от първата фул кабрио версия, без задните седалки ли е...

https://www.bonhams.com/auction/26494/lot/39/1988-jaguar-xj-s-v12-cabriolet-chassis-no-sajjnaddw4da151254/


Юни 30, 2023, 19:23:27
Отговор #45

Неактивен dakatta

  • Публикации: 149

този конкретно XJS - е convertible, не знаех че за този модел convertible и cabrio са различни неща, конвъртибъла е с цял отваряем софт топ, кабриото е със Т топс като корвета и отваряема задна част на тавана зад гредата над главите. Този е двуместен, отзад има бокс а не седалки.

Юни 30, 2023, 20:56:36
Отговор #46

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Да, полукабрио-тарга версията предхожда на производство фул кабриолета, и въпреки двата вида покриви, всъщност и тя е само 2-местна.
Води сe XJ-SC, правена е от 1983 до 1987 години някъде.

Тая половинчатата кабрио /реално отзад е тип ландолет/ версия е отн. рядка с ляв волан.
От нея съм виждал преди години само една бройка, някъде в Германия беше през 90-те години.
Онази поне беше с базовия 3.6 литра шестак мотор и ръчни скорости.

https://classicsworld.co.uk/classic-car-price-guide/buying-guide-jaguar-xjs-c-convertible/

Вероятно най-известната от тия тарга версиите е личния ХЖ-еСЦ на принцеса Даяна, която е и единствената тарга версия бройка, правена от фабриката с 4 седалки, както има и други индивидуални особености, като фабричен хардтоп за отзад.

https://www.kwecars.com/jaguar-xj-sc-cabriolet-fit-princess/

&ab_channel=Doug%27sCars



Юни 30, 2023, 22:01:22
Отговор #47

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Люси, извинявай ако въпросът ми е тъп, ама нововнесеният зелен красавец е американска версия, нали? Бронята ми седи странно, сякаш е допълвана с парче...

А джантите са един път - такъв Джаг надали ще си купя, ама една такава джанта за декорация...  :D 

Юли 13, 2023, 17:05:53
Отговор #48

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
джантите спици с фейк централна гайка са популярен мод в щатите, но за мен на всичко след първа серия XJ стоят нелепо - а те ги слагат дори на х308.....

най-красивата джанта за тая кола е lattice - като на софийския - имам една такава бластирана и готова за маса, ама кога ли ще я направя.....

Юли 13, 2023, 18:59:04
Отговор #49

Неактивен dakatta

  • Публикации: 149

спицата за лято...да бляска  :D  латиса за зима... и мир да има  ;D