Автомобили > Френски автомобили

Citroen CX 2500 IE Pallas

(1/6) > >>

DMC:
Здравейте съфорумци,

Ето това е новата ми придобивка - Citroen CX 2500IE Pallas.
От дълго време се ослушвам (така не особено сериозно) за първа серия CX, но за последните 4-5 години нищо интересно не излизаше в България.
Винаги съм ги харесвал тези Ситроени, а след запознанството ми с Hydrometalique, след като имах шанс да карам и CX-a му си реших, че един ден ще имам такъв автомобил.
Случайно този Ноември реших да погледна какви автомобили от България се продават в немския www.mobile.de и видях този Ситроен. На софийски табели и на много добра цена.
Телефонът на обявата беше български и звъннах. Отсреща попаднах на много дружелюбен и културен човек. Обясни доста неща за автомобила, който се намираше в Самоковско. И след някой друг ден отидох да го видя. Не беше пален с години, сложихме акумулатор и запали от раз. Стиснахме си ръцете и след няколко дена Весо ми го докара с платформата.
CX-ът е от края на първа серия, с новия 2500 кубиков двигател, 136к.с., 3-степенен автомат и изпълнение Палас. Има предни ел стъкла, ел огледала, ел шибедах (който в момента не работи).
Колата е пребоядисвана преди време и след това почти не е карана. Цветът е тъмно зелен металик, салонът е светло сив, претапициран е прилично добре. Няма почти никакви забележки по ламарините и салона. Годината на производство не ми е съвсем ясна, но е някъде 83-84 вероятно.






След като я докарах и смених масла и гуми установих, че има теч от хидравликата. Освен това жилото на газта заяждаше и колата беше почти некараема. Наско (от Райска градина) смени жилото, оправи някои неща по хидравликата и си я взех. Колата вече се движеше, но отпред явно имаше умрели сфери + все още имаше теч.
Обсъждахме на дълго и широко как се подхожда с ремонтите на тези коли с Борето и в крайна сметка не дочаках да ми дойде реда за втори път при Наско (доста е натоварен с работа и се чака там) и реших да действам сам. Свалих сферите, мислих да взема направо нови. Обаче се оказа, че е сложно с частите за тия Ситроени и само в Старс 94 намериха 2 сфери и от различни производители.
Та реших да отида при така известните "Братята" от Горубляне - хора, които отдавна се занимават с пълнене на сфери. Отидох при тях  измерихме едната - идеална, но втората нямаше никакъв газ в нея. Просто беше със скъсана диафрагма. Наско ме спаси тук и ми даде една стара БХ-ова сфера, която напълхме при Братята срещу 10лв и бях готов. Брятата са готини и освен това са специалисти, така че ако някой има нужда от диагностика на сфери или пълнене - препоръчвам!
Монтирах си обратно сферите и започнах да търся течовете. Първоначално бях решил, че е от рейката, защото точно от нея капеше а и се виждаше леко скъсан маншона от лявата страна. След подробен преглед установих, че всъщност едно маркуче с обратно масло е сцепено и капе точно върху рейката. Купих нов маркуч, срязах стария максимално близо до паяка му и повече не прокапа. Смених исмукателния маркуч на хидравличната помпа тъй като и той беше сцепен.
МЕждувременно разглобих моторчето за чистачката, тъй като не работеше. Оказа се, че греста е станала супер лепкава и пречи вместо да помага на движението+ една контактна пластина беше изядена. Успях да побългаря временно пластината с една едра капка калай, но ще трябва да сменя моторчето за чистачките в близко бъдеще. Важното е, че за момента има чистачка.
След тези интервенции Ситроенът е годен за каране и съм много щастлив. Тази кола е космос! Няма нищо общо с другите ми коли.

Изказвам благодарности на Hydrometalique, който освен, че ме просвещаваше през годините на тема CX, DS, BX , много ми съдейства и покрай ремонтите на CX-a. Той познава тези автомобили в детайли и на няколко пъти направи впечатляващо точна диагностика на проблемите ми.




[/url]

75 turbodelta:
Чудесна придобивка , честито и със здраве да си я ползваш. Естествено с нея , а и целият ти списък с класики ,живота ти става по сложен , но пък за сметка на това по интересен  8))

didotooo:
Много е елегантна ! Така става като се сближиш с маниак по определени машини - заразява те  :D Следя темата .

fokke:
Уникална кола, честито и със здраве !
Ще следя темата , тоя модел ми е бил винаги любим и ми е интересно как ще протече  освежаването :) 
Успех !

Speeder:
Много присъствие има този автомобил.
Консулски експрес!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия