Автор Тема: Citroen CX 2500 IE Pallas  (Прочетена 9306 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 05, 2020, 14:15:31
Отговор #10

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Много е красива, че даже и чудесно боядисана!
Снощи се качих в нея.
Салонът и е абсолютен контрапункт на немският дизайн от тези години, а именно - дебело-плюшени и уютни седалки, същевременно футуристичен дизайн на табло и кори на врати.
Гарантирано те отделя от масата автомобили.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 05, 2020, 21:50:15
Отговор #11

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Честито за покупката. Страхотен автомобил доставяш несравнимо удоволствие при шофиране. На живо е още по впечатляващ.

Април 04, 2020, 17:11:59
Отговор #12

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Благодаря ви за добрите думи, колеги :) Радва се, че ви харесва!

Междувременно дадох резервния комплект фарове за прехромиране в Стрелча. Тези, които са на колата са покрити с някакъв станиол, отблизо се вижда и ме дразни. Имах резервен комплект фарове и ето резултата:


Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юни 18, 2021, 10:30:40
Отговор #13

Неактивен sphereholic

  • Публикации: 311
    • Ретро автомобил Ситроен 2cv Charleston
Много се радвам, че има такава красива кола в движение и човек, който оценява чувството да притежава и шофира тази френска икона. Винаги съм харесвал повече първа серия с хромираните брони.

Юни 22, 2021, 00:13:09
Отговор #14

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Много се радвам, че има такава красива кола в движение и човек, който оценява чувството да притежава и шофира тази френска икона. Винаги съм харесвал повече първа серия с хромираните брони.

Аз и се радвах около половин година. След това я прибрах в гаража и не е вадена от Август 2020. Вероятно е и тая година да не ми остане време за нея :( А така ми се кара...
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юни 22, 2021, 11:25:28
Отговор #15

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз и се радвах около половин година. След това я прибрах в гаража и не е вадена от Август 2020. Вероятно е и тая година да не ми остане време за нея :( А така ми се кара...

За съжаление е така, все повече се убеждавам, че това хоби е по-скоро за богати пенсионери. Освен другото колите страдат от проблеми следствие заседяването - клеясали спирачки, изсъхнали карбуратори и т.н... така, че примерно след година-две престой в гаража преди да ги изкараш, трябва първо да намериш време да се справиш и с тези щети. Спомням си думите на един познат, който казваше, че на нормалния работещ човек е по силите да поддържа само 1 ретро кола, аз бих го поправил по-добре да са две 2, та докато едната е в бокса да има все пак какво да изкараш при желание или необходимост. И аз до известен етап се придържах към това правило, но обикновено там където има 2 класики след време стават 4-5 както е в момента при мен, а при други с повече свободно място често автопаркът става и двуцифрено число :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 13, 2023, 23:41:25
Отговор #16

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Една година не бях нито карал нито работил по Ситроена, но миналата година го преместих да ми е под ръка и посвърших някои неща по него.
Още като го купих ми направи впечаление металното тракане от двигателя. ПОсъветваха ме да мина на 20W50 масло (оригиналното по книжка), но и това не помогна.
в крайна сметка реших да сваля ангренажния капак и да видя какво става с веригата. Това, което на първо време се виждаше е, че успокоителят е тотално чао. Смених първо него, поутихна малко колата, но все още не звучеше здравословно. Реших да сменя ангренажната верига и обтегача. Веригата я купих заедно с успокоителя от CX Basis, но обтегачът там беше безумно скъп и реших да не го взимам на първо време. След като свалих веригата обаче се оказа, че обтегачът е тотално заминал. РОвих, четох, оказа се, че при бензиновите двигатели на Пежо 404 обтегачът е същия. Е... почти същия. Има малки разлики в самонатягащия механизъм, но като цяло пасва без преправяне. Верен другар Пежарист ме снабди веднага с такъв оригинален Пежо обтегач и сглобих ангренажния тракт за нула време. И вече колата наистина утихна. Работата по замяната е сравнително лесна - сваля се само предно дясно колело, като колата е вдигната на максимум предварително. Това, което ме подлуди е факта, че няма гайка никъде по зъбните колелета, с които да ги въртиш за да ги докараш на белези! Отвратително измислено! Четох в книгата - пише да свалиш капака на маховика и от там с отверка зъб по зъб да въртиш коляновия вал????!!!! Такива недоразумения не съм виждал при друга кола.

Стария обтегач:



Нов/стар обтегач и успокоител:





Различния самонатягащ механизъм при 404 спрямо оригиналния на CX:



Въпреки, че веригата не е дълга, тя видимо беше разтеглена спрямо новата:



Ангренажната верига поставена на белези на коляновия вал и на разпр. вал.




Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 21, 2023, 23:22:02
Отговор #17

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Друго нещо, което оправих лятото е един новопоявил се теч от тръбичка за обратното масло:



Докато се занимавах с това огледах добре колата отдолу. Видях на живо , какво имаше предвид преди време Hydrometalique като ми описваше как тампоните между купето и шасито ИЗЧЕЗВАТ мистериозно с времето:



Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 21, 2023, 23:41:05
Отговор #18

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Намерих време да се захвана и да оправя нехерметичностите около изпускателния колектор. След като оправих шумната веригата шляпаща по износения успокоител моторът утихна и остана да чувам само шума от изпускателния колектор. Видимо беше, че на 1ви цил. беше опушено около порта на главата. Казах си - лесна работа, сменям гарнитурките и съм готов. Да намеря гарнитури за 2500 мотора се оказа трудно. Поръчвах на 2 места в БГ и все идваха някакви неправилни. Накрая поръчах от CX basis, но по невнимание поръчах само една вместо 4. Тук hydrometalique ме спаси - по някакъв странен късмет се оказа, че той има 3 бройки именно такива гарнитурки, та заедно с моята единствена доставена от Германия успях да си направя комплект. До тук добре. Обаче като започнах да развивам шпилките видях, че не случайно духа от едната гарнитура - там има скъсана шпилка. Свалих смукателния колектор а имам по-добър достъп до шпилките на изпускателя и развих всичко успешно. Реших да разпробия шпилката и да я сменя. Действах с някакво обикновено свредло с винтоверта. Мястото е доста неприятно, нито виждаш добре под какъв ъгъл пробиваш, нито е удобно да си контролираш силата на натиск... Първо разпробих с 4мм успешно, но при следващото пробиване с 5мм счупих свредлото доста неприятно - остана вътре. Ни напред ни назад. Чудих се, съветвах се и накрая си взех кобалтови свредла. Набих счупеното парче колкото мога навътре (оказа се, че отворът има още 10мм място навътре). След това минах на 5, 6, 8. Оригиналната шпилка е 8мм. Докато се мъчих да вадя счупеното свредло вече бях разширил отвора и нямаше как да остана на 8мм шпилка. Разширих до 9мм и резбовах отвора на М10. Колегата Skodko ми помогна да си намеря един специфичен чарк - двустъпална шпилка. От едната страна е М10, а от другата М8. Тая шпилка се намира в ремонтни комплекти за ангренаж на някакви ТДИ- та на VW. Та сложих нея и монтирах благополучно колектора с новите гарнитури. И двигателят вече е съвсем тих.



Ето я и шпилката спасител:



Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 21, 2023, 23:50:36
Отговор #19

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Друго нещо, с което се забавлявах беше неработещия километраж. Свалих таблото и го разглобих. ОКаза се, че има износени предавки на механизма на километража. Разглобих едно донорско табло, което имах, но уви и там износено (че даже и не бяха същите). Поиграх си и изфабрикувах месингови зъбчета, които набих внимателно с поялника. Не станаха перфектно, но работят. Нямам идея колко ще е трайно, ще си търся в бъдеще някое друго донорско табло.




Освен това реших да сменя и гумите за да съм с оригиналния размер. До сега бях със 185/70/14, които са по-малки от оригиналния размер - 185/80/14 и съответно калниците отпред стояха някак празни, а и скоростомерът греши. В БГ не намерих нови гуми с този размер, но намерих 2  Hankook такива уж използвани ( но си бяха нови и с пресен дот) и ги купих. Останалите 2 си поръчах от gumi7 и ми докараха от Холандия чисто нови гуми същите Hankook като другите 2.Два месеца по-късно си намерих и 5та такава гума, пак нова в БГ и си я купих за да я монтирам на резервната джанта.



Ето няколко снимки със старите гуми преди да сложа оригиналния размер:




Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9