Автор Тема: Историята на Ланча  (Прочетена 6664 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2020, 00:05:18
Прочетена 6664 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Големи сме итало-ентусиасти, а никой за 10 години не се е сетил да отвори една тема за историята на тази най-технологична от всички италиански фирми едно време, марка.
Откривам темата с много забавно филмче, показващо инспекция на каросерията и някои ремонти, по една Фулвия с каросерия на Загато, собственост на любимия ни Хари, но не Белафонте.  :))

За мен най-интересното тук е, че се вижда определено примитивно, за такава видна занаятчийска каросерийна фирма, напасване на по-широкото Загато боди, спрямо тесната Фулвия шаси-платформа.
И така, чрез нехайството си Загато са оставили една разлика в праговете от по 5-10 см. ширина на праг, без никакви свръзки и закриващи панели, просто празни луфтове.
Удивително.   O:-)

Вероятно една от причините точно Загато Фулвиите да гният скоропостижно, и още по-бързо даже и от всякакви други тогавашни Ланчии, и италиански коли от конкурентни спортно-луксозни марки.

« Последна редакция: Юли 31, 2020, 11:46:51 от dido1903 »

Март 09, 2020, 11:57:04
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Люси, и мен ме очуди точно конструкцията на това Загато. Доста грубовато, но само ако го огледаш отдолу ;) .

Нищо чудно, че за разлика от почти всички други Загатота, тук не постигат понижаване на теглото. Явно упражнението е имало чисто естетични цели.

Изключително характерният дизайн на Ercole Spada според мен може да се оцени само наживо.
За мен, тази Фулвия Спорт от 1965 година е поне 10 години напред в дизайна.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 09, 2020, 12:02:32
Отговор #2

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Някоя снимка от Падуа, Италия 2019:

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 09, 2020, 17:23:58
Отговор #3

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
На тази кола прозорецът на 3-тата врата (задното стъкло) е електрически отваряем... E, съвсем малко, но все пак подобрява въздухопотока :)

we all have wings, but some of us don't know why

Май 04, 2020, 02:15:26
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, на Загато купето това е отличителен белег, задния джам с отварянето му.

Е, тази година бележи важен момент- дойде началото на фактическия край на тази славна марка, понеже сигурно ще е и посл. производствена година, сегашната 2020..
Това беше ясно, че ще стане, още откакто преди повече от 10 години оня счетоводител с пуловерите :)) пое управлението на Фиат, и реши да ашладисва Ланча с всичко възможно.

Та смъртта беше ясна и очакваема, ама толкова агонизиращ, безславен, и тих край както сега, не беше редно да има.
Така или иначе, и за 2019, и за тая 2020 моделна година Ланча правят само 1 модел, малолитражката Ипсилон.
Поне според офиц. инфо, в 2019 год, все още Ланча са имали дилъри в 14 европейски страни. За тая година, сигурно само в Италия до момента са продавали Ипсилони.

Закриването на марката евентуално в 2021, обаче според мен, ще е косвена добра новина за вече собствениците на класически модели Ланчи.
Понеже, както е традиционно ставащо при осиротелите марки, колите им ще почнат да стават по-ценни, и да им се вдигат още повече цените.

https://www.autoevolution.com/lancia/
« Последна редакция: Май 04, 2020, 02:32:52 от USfan »

Май 04, 2020, 20:52:06
Отговор #5

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Днес преди 70 години Аурелия е била представена на света. Пускам няколко снимки от фейса.



« Последна редакция: Май 04, 2020, 21:13:36 от fifo »
we all have wings, but some of us don't know why

Май 05, 2020, 08:35:57
Отговор #6

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Не само Енцо е притежавал Аурелия.

we all have wings, but some of us don't know why

Октомври 26, 2020, 11:55:26
Отговор #7

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хари какви коли докопва да пробва, не е истина.
Но, друго е да живееш в най-голямата империя на света, да си заможен фермер с излишни пари за глупости, и бивш издател на ЕВО.
Тогава много врати в потайните :)) общности на ретротърговците и ценителите в Англия, ще са ти отворени.

Волумекс като Бетата купе и аз можех да купя в края на 90-те години, но го подминах заради екс моята Алфа ГТВ Джуджиаро, за което съжалявам.
И двете бяха внесени от един джамбазин, заедно с Алфата 2.0 ГТВ, в средата на 90-те. Няколко години по късно купих Алфата от първия и собственик в БГ, едн журналист в жк. Лозенец.
като вместо нея можех да купя Волумекса на почти същата цена, който и той тогава се намираше наблизо в Лозенец.

Този Софийски наличен и тогава и сета единствен Бета Купе Волумекс е този оранжевия, дето после го купи, и още е в него- Валйо Манджуков от ретроклуба.
По-рано обаче преди него, мен ме разколеба дали ще е надеждна на активно каране конструкцията на компресора, както и това, че кутията и предното предаване може много да не издържат на неговия въртящ момент.

Затова пренебрегнах Бетата, и взех Алфата ГТВ, която бе надеждна атмосферка, и на задно.
Сега разбира се, оценявам Волумекса като по-интересната и добра сделка от тия две тогава в София налични връстници италиански 2-литрови спортни модели.

« Последна редакция: Октомври 26, 2020, 12:06:07 от USfan »

Януари 25, 2021, 20:10:53
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
45 години след пика на славата им, и Джей добута да покара рейсинг версия като бегачките на Андрюе, Мунари, и Ярошевич...



А ето и живописно описание на карането по време на състезание на друга знаменателна рейсинг Ланча от екс-колекцията на Кампион, пистовата Бета Монтеркарло.

https://petrolicious.com/articles/what-its-like-to-drive-a-lancia-beta-montecarlo-at-daytona
« Последна редакция: Януари 25, 2021, 20:35:07 от USfan »

Февруари 26, 2021, 21:25:05
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Разглобяване, и лек ремонт и карб. ъпгрейд на мотора на Фулвията Загато на Хари.

Интересен страничен момент е наличието на Класик 900 турбо 16в в гаража на тези авторитетни Алфа и Ланча специалисти.
Саабовите мотори в Класик 900 са толкова изкелеферчени като разположение в моторния кош и над скоростната им кутия, и затова и доста неремонтопригодни и трудно/досадни за работа, че изглежда собственика на този жълт Финален едишън 1993 кабриолет е решил да се довери именно на хора, дето правят Ланчии мотори за закуска.  :))