Автомобили > Исторически бележки за Италиански автомобили

Историята на Ланча

(1/5) > >>

USfan:
Големи сме итало-ентусиасти, а никой за 10 години не се е сетил да отвори една тема за историята на тази най-технологична от всички италиански фирми едно време, марка.
Откривам темата с много забавно филмче, показващо инспекция на каросерията и някои ремонти, по една Фулвия с каросерия на Загато, собственост на любимия ни Хари, но не Белафонте.  :))

За мен най-интересното тук е, че се вижда определено примитивно, за такава видна занаятчийска каросерийна фирма, напасване на по-широкото Загато боди, спрямо тесната Фулвия шаси-платформа.
И така, чрез нехайството си Загато са оставили една разлика в праговете от по 5-10 см. ширина на праг, без никакви свръзки и закриващи панели, просто празни луфтове.
Удивително.   O:-)

Вероятно една от причините точно Загато Фулвиите да гният скоропостижно, и още по-бързо даже и от всякакви други тогавашни Ланчии, и италиански коли от конкурентни спортно-луксозни марки.

Speeder:
Люси, и мен ме очуди точно конструкцията на това Загато. Доста грубовато, но само ако го огледаш отдолу ;) .

Нищо чудно, че за разлика от почти всички други Загатота, тук не постигат понижаване на теглото. Явно упражнението е имало чисто естетични цели.

Изключително характерният дизайн на Ercole Spada според мен може да се оцени само наживо.
За мен, тази Фулвия Спорт от 1965 година е поне 10 години напред в дизайна.

Speeder:
Някоя снимка от Падуа, Италия 2019:

fifo:
На тази кола прозорецът на 3-тата врата (задното стъкло) е електрически отваряем... E, съвсем малко, но все пак подобрява въздухопотока :)

USfan:
Да, на Загато купето това е отличителен белег, задния джам с отварянето му.

Е, тази година бележи важен момент- дойде началото на фактическия край на тази славна марка, понеже сигурно ще е и посл. производствена година, сегашната 2020..
Това беше ясно, че ще стане, още откакто преди повече от 10 години оня счетоводител с пуловерите :)) пое управлението на Фиат, и реши да ашладисва Ланча с всичко възможно.

Та смъртта беше ясна и очакваема, ама толкова агонизиращ, безславен, и тих край както сега, не беше редно да има.
Така или иначе, и за 2019, и за тая 2020 моделна година Ланча правят само 1 модел, малолитражката Ипсилон.
Поне според офиц. инфо, в 2019 год, все още Ланча са имали дилъри в 14 европейски страни. За тая година, сигурно само в Италия до момента са продавали Ипсилони.

Закриването на марката евентуално в 2021, обаче според мен, ще е косвена добра новина за вече собствениците на класически модели Ланчи.
Понеже, както е традиционно ставащо при осиротелите марки, колите им ще почнат да стават по-ценни, и да им се вдигат още повече цените.

https://www.autoevolution.com/lancia/

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия