Автор Тема: Дядовият ВАЗ 2101 - май е време да го разтъпча :)  (Прочетена 4941 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 17, 2020, 00:36:56
Прочетена 4941 пъти

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Здрвейте на всички ! С някой от вас се познаваме лично , с други само в интернет пространството, а за останалите... Казвам се Александър, познат май повече като Сахо  :)) и може би за учидване на някои освен няколкото Москвича , които обичам да човъркам, в автопарка е и един Ваз 2101. Историята е банална. Това е първата и единствена кола на дядо ми. Края на 90-те е цялостно кърпена от баща ми...В тия "мътни" години помня как баща ми връщаше тенекии в магазините щото бяха с ужасно качество и съответно сега на места това си личи... Вероятно трудно би могло да се възвърне абсолютно оригиналния вид и линия. Вида е на прилично закърпен автомобил и за сега не смятам да бутам нещо глобално...








Колата е карана до 2006-7 някъде , след това само е припалвана и изкарвана по 2 пъти в годината. Съответно резултата е на лице...Бензинова помпа сменях преди 2-3 години, спирачната помпа миналото лято, а ето какво беше положението като отворих капака тия дни

Карбуратора от преди правеше проблеми с празния ход и ускорителната помпа. Викам си ясно е положението, няма отърване - размотаване ан всички оригинални скоби, вадене на радиатор и карбуратор





Това беше положението с карбуратора... целия пълен с нещо като масло... от бензина ли е това, къде е само припалвана и студена..




Бях започнал да го човъркам и в този момент дойде един колега от Москвич клуба и вика  "Имам два карба 2101 - единия жигулски, другия москвичов. Ако искаш ще ти дам жигулския, ама първо ми сглоби москвичовия" Викам му давай и да ги почвам



През това време дойде и друг радиатор на много малко км и наистина вътре е доста чист



Тук също се виждат последиците от стоенето и годините, въпреки, че си беше с антифриз...



Вече с поставения карбуратор, нови водни скоби и стария радиатор... ще промивам с нещо, 100% и в блока ще излязат боклуци



Първоначално не запали много хубаво , пуши синьо и претриса....Реших да видя как са свещите, оказа , че са със страшен нагар, почистих ги и заработи прилично, но пушека си остаан за сега..

А тия две снимки са от , вече вчера, 16.03. 2020г. и Жигулатора навърши  45г.   O:-)  Идеята беше вече да съм го подкарал, но първо, че малко се позабавиха нещата, а и обстановката в държавата...  Ще почовъркам още малко и надявам се скоро да врътна някое кръгче :)






Това е за сега , очаквайте продължение  :))
« Последна редакция: Март 17, 2020, 10:04:48 от dido1903 »

Март 17, 2020, 20:08:19
Отговор #1

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Ами карай ,бе! Карай га таа кола! От седене се скапват /от опит знам/.  :D

Март 18, 2020, 15:38:39
Отговор #2

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Чудесна, спретната и свежа Жигулка!
Че и отвътре изглежда запазена. Браво на дядо ти!

Намери и едни поцинковани чистачи и външният и вид е като от преди 40 години.
Това в карбуратора ще да е стария бензин, който е започнал да полимеризира.

Май няма да е лошо да източиш каквото е останало в резервоара и да сипеш догоре нов бензин.
Колата ще заработи и още по-добре.

Дръжни в течение какво се случва и снимай като я разхождаш из родината ни. Тия коли са си гледка когато са в добро състояние!

П.П. И като качваш такива големи снимки, още преди да си ги качил на pichost.name имаш избор за смаляване. Също, след това сайта дава възможност за избор на линкове с по-малки снимки, дори да си забравил да избереш малкия формат при качване.

;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 18, 2020, 18:19:36
Отговор #3

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Днес пак минах през гаража, чукнах и запали веднага ама си пуши почти като двутактов двигател.... докато се кареше редовно нямаше никакви проблеми, та не вярвам да е чак толкова износен двигател. Ако е останал такив полимеризирал бензин дали може от него да пуши ?

П.П. Какъв е подходящия размер с който да ги качвам? В момента както са станали, реално не са смалени а изрязани....

Март 18, 2020, 18:34:11
Отговор #4

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
След продължителен престой е добре да демонтираш свещите и да налееш в цилиндрите нещо за почистване на нагара около сегментите (навремето наливахме газ за горене понеже не е летлива и не се изпарява бързо и много добре разтваря) оставяш колата една вечер,проверяваш дали има газ цилиндрите (ако има завърташ на стартер да изхвърли остатъците) сменяш маслото и палиш.Това е най-евтиния и лесен начин да разбереш къде е проблема.
Успех!
retrobs.com

Март 18, 2020, 20:13:18
Отговор #5

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
 Така и така си стоя вкъщи, та си вземам по малко домашно :)


Март 19, 2020, 08:45:30
Отговор #6

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Както са ти писали преди мен, доста е вероятно, колата да пуши от стар бензин. Един голф не беше работил 10 години на бензин заради изгоряла бензинова помпа, но имаше половин резервоар. Смених я, запали , викам си ще го изогри все пак половин резеровар. Пак пушеше. Накрая свалях глава. Старият бензин се беше превърнал в някаква лепкава субстанция, като тази в карбуратора ти. Колата въртеше все едно се върти само коляновия вал, без компресия.
Моят съвет е на всяка цена да се отървеш от застоялия бензин!

Април 08, 2020, 00:12:55
Отговор #7

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Карантината си продължава... и аз продължавам да се занимавам с "несвойствени дреболии" . Хванах една лайсна за прага и реших да пробвам да я поизчукам, където имаше дребни дефекти и да полирам драскотините и помътнялата повърхност. Най-големия дефект беше "близнато" от ъглошлайф, според мен. Мисля, че се получи достатъчно добре :)  Всичко се заличи. Оказва се малко трудно телефона да докара фокус огледалната повърхност и колкото да се опитвах да доловя едвам забележимите дефекти, не се получи...

Тук е просто помътняла и зацапана


Видях, че се получава доволни и просължих да работя по по-трудоемките дефекти.



Това е "близнатото"



Тук се опитах да снимам микроскопочните остатъци от ъглошлайфа, но не се получи. Достраша ме да шлайфам още, че да не отънее хептен.

« Последна редакция: Април 08, 2020, 00:16:39 от Caxo »

Май 25, 2020, 22:52:27
Отговор #8

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Днес реших да пробвам пак. Напълних едно шише бензин и директно помпата да смуче от него, но нямаше ефект. Запалих със смукач пушеше си малко, започна да позагрява, върнах смукача и като че ли запуши повече... или поне повече се забелязваше. Докато беше в движение, даже и след това този проблем го нямаше и според мен не се дължи на чак такова износване на мотора 170 000 реални км. Увеличаването на пушека си го обяснявам с разреждането на маслото като позагрее. Ориентирам се със смяна на гимички на клапаните и да сипвам някаква течност в цилиндрите за евентуално спекли сегменти. Може и компресия да премеря, ей така да видя къде се намирам  в цялата картинка. Да сипя ли някаква миеща добавка в маслото ?

Май 26, 2020, 12:58:33
Отговор #9

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Аз бих премерил първо компресия. Изглежда като да има някакъв проблем със сегментите.