Автомобили > На изток от Желязната завеса

Škoda 130 RS или дългото възкресение на една легенда

<< < (2/22) > >>

ОldSchool:
Още нощес прочетох първия пост и от тогава нервно очаквах продължението.Историята е завладяваща! Следващия епизод,моля!

fulcrum:
И аз имам своята малка сага с такъв автомобил , предопределил малко по късно любовта
към автомобилите на марката Skoda . Марката на соц-а  със свой дизайн и облик на купетата , рязко отличаваща
се от тематичното съветско/руско доминиращо.Покойния ми вече баща , който също обичаше да ходи по автомобилни
състезания , ме взе със себе си на разходка до паркинга  на вече несъществуващия вече хотел ,,Соколица'' в
родния ми Смолян . Малките ми детски всепопиващи света очи веднага залепнаха за купето на една
двуврата състезателна бяла Skoda 130 RS . Преди механиците и пилота да и хвърлят брезента ( бе събота , на другия
ден предстоеше единственото издание на вископланинско Рожен , много тежък маршрут , това бе 1979г) . баща ми ги
помоли да разгледаме колата отблизо и те ми отвориха вратата и аз киризих 10 минути непрестанно обстановката
около и зад кокпита.Този силует на състезателен автомобил се запечата в детското ми съзнание и предопредели безусловно
любовта към тази чехословашка прочута автомобилна марка . Година преди това зазяпвах и нашата на ОС на СБА -Смолян бегачка
Skoda 120 S , предшественика на легендарната 130 RS . Успях да я зърна няколко пъти на местни състезания , през 1979 г и
съсипаха мотора и изчезна от спорта.

Та когато се запознахме с м.с. Илиан Топлодолски и обменихме спомени , се оказа че съм надникнал в неговата 130 RS.
Taка ми каза той , тогава е нощувал по спомен именно в хотел Соколица и е участвал в това тежко и единствено на това
трасе високопланинско състезание. Илиан Топлодолски е един от родните ни състезатели , на които е оказана честта да
яхнат най добрата покрила се вече със слава от рали Монте Карло 1977г бегачка. Дебютирала и на нашето най престижно рали
Златни пясъци и закупена в цели 10 екземпляра с решение на Държавния съвет , БКП и СБА по онова време  за развитието на автомобилния спорт у нас.

slikman:
Ихаааа страхотно, отдавна не е имало така интригуваща история, чакам (предполагам и другите също чакат) продължението на историята за любимата марка.  O:-) :shy:

dido1903:
Митко, благодаря ти за страхотната тема.  През последните години, когато сме се виждали на бира по форумни сБирки, аз научих от теб средната част от историята и административните проблеми. Сега с огромен интерес научавам началото и, надявам се, завършека на това възкресение.
 :)

vaches:
Следя с интерес темата. Шкодите винаги са ми били интересни, преди в шкода форума имаше много интересни проекти, радвам се, че сега тук продължава да се пише за тези коли. Колата е освен класическа и историческа, което я прави още по-ценна. Разглеждал съм не веднъж от близо 130-ката на Ангел от Габрово, така и не успях да се повозя преди да я продаде, но по негови думи е било нещо страшно. Да не разводняваме темата, чакам с нетърпение остатъка от разказа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия