Автор Тема: Škoda 130 RS или дългото възкресение на една легенда  (Прочетена 33483 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 03, 2020, 23:54:56
Отговор #60

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Шкодите имат една особеност в характера си-когато харесват собствениците си, винаги ги закарват до вкъщи, дори да дефектират зверски. Или поне ги оставят там, където да намерят лесно решение за проблема. Във последните най-актуални теми за Шкоди ясно се вижда това, за което говоря ;D
Честит преглед!

Вярно е, със шкодите винаги съм се прибирал на ход, макар и понякога с трудности и закъснения. Иначе ето го "виновнника" този път:


И да продължа с историческите бележки по хронология.
След като се уверих в "благородното потекло" на моята Шкода, насоката стана ясна - реставрация във вид възможно най-близък до оригинала.
Оставаше обаче проблемът с частите основно по мотора, който пригинално трябва да е със сух картер, 2 маслени помпи, 8 канална чугунена глава и всмъкателен колектор за 2 хпрозпнтални Вебера 40 DCOE. Карбураторите ми ги даде стария собственик, макар и в окаяно състояние и нуждаещи се от основна ревизия с ремонтен комплект. Бяха с вкомплект с колектори за Лада, предвид предишния мотор, който е бил на колата. В последствие купих още един чифт с някои липси, за да съберем от 2-та комплекта един читав.
За съжаление телефонната снимка оттогава е доста лоша


Ладовите колектори ги дадох на моя приятел Алекс Язов, който по онова време не беше все още международна дрифт звезда, европейски шампион и т.н... Караше една наточена синя Жигула, с която често идваше и на прохождащите тогава Шкода събори, возил съм се и дори съм карал ладичката му на връщане от събор, когато моята Шкода беше в бокса.



Отделям толкова внимание специално на Алекс, понеже благодарение на него успях в последствие да набавя основното количество от липсващи ми части, че дори и някои повтарящи се. Мился, че все още не съм му се отблагодарил и почерпил подобаващо. Като човек с връзки в средите на автомобилния спорт той ме сврърза през 2008 г. с няколко наши рали пилоти и деятели, които навремето са карали 130RS и имаха останали части - Павел Жеков от Сливен, Праматаров от Пловдив и Петър Нойков от София.
Разходих се до Сливен за да взема от Павката 2 глави и някои части за карбураторите.



Разходката до Пловдив за среща с Праматаров за съжаление не доведе до никакви придобивки, понеже частите му били в някаква плевня и трябвало да рови... чак миналата година се сдобих от него с всмукателния колектор за двойните карбове, чрез друг мой приятел и бивш състезател със Шкода - Тодор Пецанов от Асеновград.



По онова време друг Шкода фен и съфорумник Тошко /Skodko/ от Чирпан ме свърза с един датчанин във Фейсбука, от който поръчах другия модел прави всмукателни тръби.



Този човек Саймън Йохансен, също отявлен шкода фен имаше доста интересни части, включително цял двигател от Skoda 120S Rally, но му търсеше 1000 евра, да не говорим доставката още колко би ми излязла.



Но най-голям късмет имах с Петър Нойков, при това под носа ми в София. Чичо Пепи беше запазил на тазвана си от неговата бракувана 130RS почти цялата карантия на мотора, цилиндровата глава, капака на клапаните, изпускателния колектор, разпределителен вал с фази 300/315, кован колянов вал, маслена помпа, скоростна кутия, полуоски... имаше и някои части, които ми бяха налични с колата - воден радиатор, задни носачи, барабани, стъкла... които също взех, понеже тогава имах финансова възможност. Ето нимки на някои от нещата във вида, в който ги взех:
 


За съжаление от частите за мотора липсваха някои основни неща, като самият блок, сухия картер, модината под масления филтър... Тук помогна друг приятел - Мирослав по прякор Хашек - виден варненски шкодаджия с няколко ретро модела, който също планираше реплика на 130RS. Той беше приятел с вече покойния местен пилот Демир Славов и успя да уреди тези части от него + оригинален съд за маслото. Едната глава от тези на Жеков обаче се наложи да я дам като бартер за тези части. По-късно, когато се отказа от проекта си ми преотдстъпи и комплект много редки разглобяеми джанти "Delitko", поито пък са били на бегачката 130РС на Илия Бонев от Шумен. Ето снимки и на тези неща в натурален вид, както ги получих:



Вторият картер на снимката е отливка от оригиналния по поръчка на колегата Тошко - Txl

След като вече имах почти всички основни части по мотора, разбрахме се с Пепи Нойков той да започне да го събира. Оказа се обаче, че коляновият вал е от по-новата му бегачка Шкода 130LA и шийките на основните лагери са по-широки с 5 мм от тези на блока от 130RS. Затова той се нае и да го занесе в един завод, където машинно да разстържат петите на блока, за да влязат по-големите черупки. Машината обаче била в ремонт, минаха няколко месеца и работата не беще свършена. През това време обаче чичо Пепи прекара лек инфаркт, затова не ми беше удобно вече да го моля да работи по мотора. В последствие си прибрах и блока от завода.
Тъкмо се чудех кой сега ще ми го събира този екзотичен мотор и съдбата съвсем случайно ме срещна с точния човек за тази работа, но за това ще пиша в следващия "епизод", че пак окъснях, а утре ме чака работа...
« Последна редакция: Май 04, 2020, 00:21:17 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 04, 2020, 12:06:42
Отговор #61

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Страхотни части,много се кефя,но си имал и страхотен късмет да ги набараш и вземеш.Сега всичко е прибрано или монтирано на коли,а малкото части който излизат са мега скъпи.
И нещо интересно,което забелязах на РС блока,болтовете,който стягат главата към блока са 11 вместо нормално 10,като не броя 4те 8мм шпилки.Другата разлика,но за нея знаех,е че няма отвор за механичната бензинова помпа.

Май 04, 2020, 13:43:41
Отговор #62

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Да, така е... все пак говорим за време преди над 10 г... то тогава можеше и цяла RS-ка да вземеш за цената на скрап, стига да имаш вътрешно инфо :) Все пак имай предвид, че само частите по мотора са ми излезли над 1000 лв, не съм записвал точни сметки, а после и събирането струваше още поне половината на тия пари... но все пак сега имам чисто нов RS мотор 8))
Много ме е яд само, че в малко по-късно започналата икономическа криза, когато временно загубих дори работата си, се изкуших да продам повечето от дублиращите ми се части на един словак за добри пари, които да мога да вложа в реновацията на купето. От сегашна позиция, по-добре да бях взел заем, но да ги запазя или поне да направя изгоден бартер за някои все още липсващи ми оригинални части. Но словачето се оказа голяма лисица, усети финансовите ми проблеми и направи предложения, на които тогава не устоях. Той дори имаше мерак да купува цялата кола, което аз не изключвах предвид създалата се кризисна обстановка и предстоящата тежка реставрация на купето. Трябваше да пътува до Бг за оглед и преговори на място, но явно и него го беше ударила кризата, така че не го дочаках и започнах работата с наличните ми средства... но за това по-нататък.
Относно главата, позабравил съм ги нещата, но след като ти спомена се сещам, че наистина имаше разлика в броя и разположението на болтвовете в сравнение с 8 каналната алуминиева глава на Фаворит/Фелиция. Ти май ползваш още по-нов модел от Фабия 1.4, там пък съвсем не знам как е. Но понеже, както знаеш имам и Рапид 130 при сравнение се оказа, че гарнитурата от него пасва 1:1 с отворите на RS главата. В момента съм си поръчал подсилена двустранно облечена с метал гарнитура в специализирания цех в Горна Оряховица. Ако ти е интересно довечера ще ти пратя от домашния комп снимки и на стандартна 130 5-канална глава.
Липсата на отвори за механична бензинова помпа е едно от характерните за РС- блоковете, понеже са се ползвали външни ел. помпи. Друго характерно е мястото за масления филтър, който вместо с хартиен елемент и капак е заменен с модина под пълнопоточен филтър, която има отвори за маслените маркучи към охлаждащото радиаторче /мисля, че съм качил снимка в горния пост/.
Трето характерно нещо е капакът на ангренажа с втора маслена помпа и променено място на делкото.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 04, 2020, 17:13:50
Отговор #63

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Разбира се,че ми е интересно,когато можеш прати снимките.А за цеха в Горна,предполагам става дума за Вентерз.Те са ми на няколко километра от дома и работим от дълги години заедно,нося им глави за шлайфане,гарнитурите им не ги ползвам от 10 години,доста слабички бяха тогава,бързо изгаряха.Зимата  ходих да ги питам да ми направят медна,но машината им режела само клингерит и почнаха да ме навиват да ми направят тяхна гарнитура по тънка от оригиналната,защото аз гонех степен на сгъстяване със по тънка гарнитура а не екстремно рязане на главата,тогава обаждаха,че работят с нови материали и ми дават гаранция,че ще издържи нанапън.не ми се правиха експерименти и не се съгласих,но ето кой ще ми каже дали стават гарнитурите им  :shy:

Май 04, 2020, 19:18:51
Отговор #64

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Да, същата фирма. Те с мед не работели, а и "печените стари майстори" ми казаха, че медните не били подходящи за чугунени глави. Обясниха ми по тел., че обличали клингерита двустранно с неръждаема стомана, отделно около цилиндрите с още едни пръстени отгоре като на нормалните гарнитури. Поръчах от най-малката дебелина 1,44 мм, по-тънки не правели... нямам микрометър да проверя колко е дебела оригиналната, но мисля е с близък до този размер. Миналата седмица съм пратил мострата и сега чакам да я направят, забравих да питам колко време отнема... надявам се да стане скоро и да е достатъчно добра. Имам и нова оригинална Темак от Шкода 130.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 04, 2020, 23:51:40
Отговор #65

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Да, същата фирма. Те с мед не работели, а и "печените стари майстори" ми казаха, че медните не били подходящи за чугунени глави. Обясниха ми по тел., че обличали клингерита двустранно с неръждаема стомана, отделно около цилиндрите с още едни пръстени отгоре като на нормалните гарнитури. Поръчах от най-малката дебелина 1,44 мм, по-тънки не правели... нямам микрометър да проверя колко е дебела оригиналната, но мисля е с близък до този размер. Миналата седмица съм пратил мострата и сега чакам да я направят, забравих да питам колко време отнема... надявам се да стане скоро и да е достатъчно добра. Имам и нова оригинална Темак от Шкода 130.

Хм, интересно.
Митко, за такава направа по поръчка с мостра от стара гарнитура, колко пари ти взимат за направата, като е двустранно облечена със стоманен лист, ако не е тайна...

Май 05, 2020, 18:19:03
Отговор #66

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Хм, интересно.
Митко, за такава направа по поръчка с мостра от стара гарнитура, колко пари ти взимат за направата, като е двустранно облечена със стоманен лист, ако не е тайна...

Не е тайна, разбира се - днес ми се обадиха от фирмата Вентерз и обявиха 52 лв за изработката. Интересуваха се от марката и модела, за да уточнят какви инструменти могат да ползват, понеже за някои вече поръчвани модели имали някакви заготовки. Обясних им, че е много близка щампата до тази на Шкода Фаворит/Фелиция, която вече я има в каталога им с модели. Разположението и големината на отворите за цилиндрите дори е 1:1, разликите са само в по-малките отвори на водната риза и пристагащите болтове. Така, че има вероятност дори крайната цена да се окаже по-ниска. Отвори онлайн каталога на фирмата и там ще видиш за кои модели имат вече подготвени инструменти и матрици. За конкретна цена на друг модел мисля, че трябва да им се обадиш. Надявам се също да са си подобрили качеството и да не се потвърдят опасенията на база стар опит с тях от колегата Тошко.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 08, 2020, 22:15:28
Отговор #67

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Днес пристигна гарнитурата.




Изглежда добре като цяло, обаче се вижда, че някои от малките отвори с неправилна форма са ги заменили с кръгли. Освен това някои имат медни пръстени, макар уж да ми казаха, че не работели с мед.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 09, 2020, 11:36:46
Отговор #68

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Като гледам гарнитурата ми се струва че тези хора не са виждали главата на тая кола , стягайте много по-лека и на много пъти

Май 10, 2020, 18:31:34
Отговор #69

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Като гледам гарнитурата ми се струва че тези хора не са виждали главата на тая кола , стягайте много по-лека и на много пъти
Наско, то е ясно че не са я виждали... може би трябваше да им пратя и една глава с гарнитурата заедно :) В каталога им имаше готови само за алуминиевите 135/136 глави, а тая си е чугун като на обикновената 130-ка, само че 8 канална. Все пак сподели какво точно те притеснява визуално, понеже Тошко и Кирчо я харесаха поне на снимка. И колко пъти трябва да се допритяга според теб и с какво усилие? За чугунените глави знам, че се стягат веднъж след няколкостотин км. непрекъснато каране и следващо изстиване. В случая дългото непрекъснато каране едва ли ще може да го осъществим, защото след събирането ще трябват и доста настройки докато тръгне добре. Най-вероятно ще я оставим да поработи 2-3 ч. на место и после ще я притегнем пак.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.