Автор Тема: Škoda 130 RS или дългото възкресение на една легенда  (Прочетена 8436 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 06, 2020, 13:59:39
Отговор #80

Неактивен doctorZizi

• Публикации: 304
    • trabantBG.eu
Това звучи доста учудващо, тъй като почти всички налични 130RS в България се продадоха в чужбина, а малкото останали са без регистрация и не в движение. Моята засега е единственото изключение, но не съм я карал към Троян със сигурност :) Почти същото важи и за цивилния модел 110R с изключение на една оранжева в топ състояние, намираща се в Търновско. Поне запомни ли какъв цвят беше?

Абсолютно червена, едва ли слънцето ме е заблудило и да е оранжева. СВ регистрация, бях с около 80 когато прелетя покрай мен с поне 100. Извинявай, не съм фен на Шкода , за да бъда предубеден, но това прави впечатление и затова следя темата, а точно това е общото в диагнозата ни. За пореден път прочитам поста ти и се замислям дали не е ВТ и оранж- всичко стана толкова бързо, че мисля, че сънувах- дано тайнственият ездач да си признае, че иначе или халюцинирам или короната ме е настигнала.
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Юли 06, 2020, 15:30:22
Отговор #81

Неактивен krankenstein

• Публикации: 7058
Нямам претенции да познавам всички ретро шкоди у нас, има вероятност да си видял някоя от тези двете, но едната е модел 100 с 4 врати, а другата от по-новия двуврат модел Рапид 130, който е с доста по-различен и ръбат дизайн от 130РС. Снимката е от събора на Шкода форум, който се проведе точно през отминалия уикенд на Соколския манастир близо до Габрово.
« Последна редакция: Юли 06, 2020, 15:36:00 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 07, 2020, 15:44:17
Отговор #82

Неактивен m_g

• Публикации: 1010
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, Š120GLS, 2xГАЗ М21, Nysa
Ето как изглежда лицензното серво и главния спирачен цилиндър на 2140.

Очевидно не е същото като заводското на 130RS.

Интересно на габровската как маркуча за вакуум е отляво, вместо отдясно като на 105/120. Колкото и 100/110 да са са едно и също шаси като 105/120, има всякакви дребни особености.
Да не говорим как се навират тръби за охлаждане, маркучи за вакуум, за гориво, спирачни тръбички и жила на газта и смукача, както и на парното.
Има ли парно на рали версията? 100/110 унаследяват парно под задна дясна седалка, което, доколкото знам, грее символично. Какво са направили чехите, ,за да не замръзне носа на пилота? От друга страна, парното тежи?!
Надявам се не разводнявам темата, но на мен ми е интересно да науча нещо повече за 130RS.
Това, което Митко е успял да направи, е голям подвиг! Всеки един детайл на колата е особен и нестандартен и със сигурност е много трудно да се намери и възстанови. Чакам с интерес следващата порция снимки и разказ.

Юли 07, 2020, 19:51:55
Отговор #83

Неактивен krankenstein

Да, видях снимки в нета как изглежда москвичово серво... даже в ЕМ комплект 33 все още ги продават нови, а предполагам и помпи се намират. Но съществен момент е диаметъра на сервото... колата я взех с присадено от някакъв ВАГ-модел съдейки по лепенката, обаче стоеше леко под ъгъл, а не хоризонтално заради големия диаметър на сервоапарата. Вероатно и така е работело, но стоеше грозно и най-малкото неоригинално. Габтовската е с оригинален Гирлинг серво апарат, затова се различава от обикновения шкодов.
По въпроса за парното - гледал съм в нета много снимки, някои имат, други не... тези коли са доста персонализирани и доработвани, така че исглежда е зависело дали ще се карат на зимни ралита или не. Понеже имах останало радиаторче + охлюв с вентилатор от бившата ми 100-тица, реших все пак да избера "зимния" вариант, най-малкото понеже е добре да има някакво обдухване на предното стъкло. Иначе предния собственик беше поставил някакъв огромен неоригинален вентилатор под таблото, който просто нямаше как да оставя, след като гоня максимално оригинална визия. За тунела, откъдето по принцип минава топлия въздух си прав, че в случая е много претъпкан, понеже в случая оттам минават и тръбите за радиатора отпред, но тива пък предполага, че топлината отделяна от тях вероятно ще повиши ефективността на парното. Няма обаче как да знаем, преди да сме го изпробвали... малко са хората карали такива автомобили, които могат да споделят впечатления.

Юли 07, 2020, 21:37:23
Отговор #84

Неактивен Caxo

• Публикации: 452
  • Москвич 408;408и;427;2140
Аз съм на мнение, че колкото и да се гони оригинален вид, кара ли се, по-добре е да се направят малко компромиси, особено със спирачките. Не те съветвам да слагаш москвичови, даже и да пасват.Оригиналните части, вече са стари, а новите са китайски и доста колеги се оплакват, особено от хидравлични компоненти. Ладата е със същото закрепване към купето, а аналози на помпата бол. Западно серво от моргата и нова помпа за мен е добър вариант. Друг е въпроса на спортните коли до колко трябва да е "лек" педала на спирачките. При Москвичите, голяма част от тях са с махнато серво и са "само по помпа"  :))

Юли 07, 2020, 22:54:39
Отговор #85

Неактивен krankenstein

Не съм мислил да слагам москвичово, сервото ще си остане чешкото, понеже е чисто ново. Помпата също ще е нова, сега чакам инфо от кой точно модел пасва без преправяне или само с малко. Въобще по спирачките всичко ще е ново.

Юли 28, 2020, 13:31:29
Отговор #86

Неактивен Rapid130

• Публикации: 39
Вчера 05.07. се прибирах след Трабант фест Тетевен по пътя Троян София. Някъде ме задмина нещо подобно( някъде около 14,30- 15,30)- нямах никакво време за реакция- снимки. Аз бях с Трабант с ремарке, ако случайно съм бил забелязан.
Да аз бях с шкодата, само че Митко е прав. Шкодата е Рапид 130 1986г. , де да беше 110р или 130 -ка :)