Автор Тема: Škoda 130 RS или дългото възкресение на една легенда  (Прочетена 33532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 25, 2020, 17:57:36
Отговор #90

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, колата, историята и, и разказите около нея, са изумителни.  O:-)
И малко така с чужда пита помен да направя, че темата напоследък нещо не се активизира от собственика и, а и от най-видния и, и пишещ тук реставратор. ))
Колата най-накрая има и тези прекрасни и в ориг. спек 3-компонентни джанти, които изкараха трудна ревизия до този им сега съвършен вид.

И така, актуални снимки от безснежната късна есен и от хубавия квартал Лозенец, и специални Коледни поздрави на всички настоящи, бивши, а и на тези като мен все още не съумели да станат Шкодаджии...  :))











Декември 27, 2020, 11:51:16
Отговор #91

Неактивен ОldSchool

  • Публикации: 76
Чудесен резултат! ... Колата си плаче за стикерите.

Декември 29, 2020, 12:35:29
Отговор #92

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Eeeх, USfan ме е изпреварил и така лишил от удоволствието сам да поднеса изненадата... дори не знам как се е сдобил с тези шпионски снимки, които пратих лично само на няколко човека, а той не беше сред тях :)
Все пак вчера в първия слънчев почивен ден направих една специална фотосесия на еленчето, с което ме изненада дядо Коледа за празниците :)


Ето и още няколко снимки от тестовете в движение и настройките, за съжаление не сме правили клип в движение, документирано е само първото палене на оригиналния двигател в гаража. Някои колеги вероятно ще се познаят на снимките, други ще познаят колите си :)




В тази връзка преди да продължа с историческия материал, който ще покаже нагледно контрастът "преди/сега", искам още веднъж да благодаря на съфорумците, помогнали с информация, съвети, намиране и изработка на дефицитни части, помощ при настройките и т.н. DMC, Speeder, fulcrum, Kalin Dedikov, To6ko OPC... дано не пропускам някого, благодаря Ви от сърце! И разбира се главния виновник проектът да достигне до такъв забележителен краен резултат - Христо Бабачев, колегата без чиито познания и опит в реставрацията на спортни бегачки, нещата едва ли щяха да се случат.

P.S.
Чудесен резултат! ... Колата си плаче за стикерите.
Благодаря, колега! Напролет предстои първо цялостно пастиране, за да се заличат дребните щети получени при работата по колата, а после ще дам на специализирана фирма за облепяне на декалите по модел от снимка. На другия ми проект-реплика се опитах да си ги направя сам, но понеже не съм се занимавал професионално точно с такава дейност не останах напълно доволен от резултата - не бях взел под внимание извивките на калниците, което не знам точно как се прави - вероятно с някакво 3D моделиране, затова резултатът леко се размина с очакванията ми.
« Последна редакция: Декември 29, 2020, 12:53:20 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 29, 2020, 17:13:15
Отговор #93

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво! Изглежда много добре! Ще те врънкам да ме повозиш, като се позатопли. Златистото на джантите нещо не ми се връзва баш, ама то е нормално рали автомобил да е шарен. Със стикери още повече ще се разхубави! Дано ти носи само приятни емоции и да си я караш с кеф по мероприятията! И никога да не се разделиш с нея, защото тази кола трябва да бъде в България, иначе ще ги гледаме само на моделчета, а са били много атрактивни преди 40г.
Огромен труд е, много пари, много мъки, но ето я готова! Хубавото тепърва предстои!
Интересно, каква е била първата й цветова схема, ако има информация?

Декември 30, 2020, 13:21:10
Отговор #94

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1600
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
въпрос - такъв ли е клиренсът по книга? изглежда ми прекалено висока, дори и за рали автомобил? иначе е уникална - буквално и преносно!

Декември 30, 2020, 13:38:31
Отговор #95

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Момчи, относно джантите не съм съгласен с теб - стремил съм се да запазя оригиналната визия и разцветка, ето такава цветова схема съм избрал:


Изобщо, това е била доста разпространена цветна схема за джантите през 70-те г., като най-популярен пример мога да дам и Ферарито от F1 на Ники Лауда, което също е червено със сребристо-златисти двуцветни джанти.

В по-нови времена и Субару използват златисти джанти за бегачките си.

Относно оригиналния цвят, той е бил чисто бял както на всички останали внесени навремето за нашите клубове. Първият спортен клуб към предприятие, който е използвал колата е бил този на Балканкар - София. На снимката първото моделче отпред с емблемата на Балканкар показва цветовата схема:


За съжаление доскоро не бях наясно с историята на колата преди да бъде регистрирана за пръв оът като "цивилна" в Пазарджик. По-нагоре в темата съм описал тази история накратко, та да не се повтарам. Бояджията ме подведе, след като свали всички пластове боя, че първият вероятно е бил червен, затова използвах една люспичка от тази боя за мостра при избора на цвят. Предполагам обаче почти всички панели по колата са били сменени след тежката катастрофа през таван, затова се стигна до тая заблуда. Човекът в Пазарджик, която я е спасил от скрап е ползвал стари документи от 120L при регистрацията, която явно е била червена и той е запазил същия цвят вероятно за по-лесно регистриране. Честно казано и аз имах да променям твърде много данни в талона при пререгистрацията, та само и промяна на цвета ми лиспваше за капак :)
Както и да е, вече е "свирено" да остане червена, а и не мен сякаш ми харесва повече в този цвят.

Като стана въпрос за бояджията, в следващата глава на сагата ще разкажа точно тази може би най-съществена и решаваща част от реставрацията.

P.S.
въпрос - такъв ли е клиренсът по книга? изглежда ми прекалено висока, дори и за рали автомобил? иначе е уникална - буквално и преносно!

За клиренса, това е с оригиналните пружини, както купих колата - не съм рязал или подлагал нищо. Не съм сравнявал данни от хомологационния фиш, примерно ако ги има там... но това е идея да сравня от любопитство поне. Засега мисля да си остане така, понеже задните рингове са твърде широки и има опасност дори в този вид гумите да опират във веждите при неравности.
« Последна редакция: Декември 30, 2020, 13:55:14 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 30, 2020, 17:27:15
Отговор #96

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Може би червената схема, която си избрал, е още по-интересна от някогашната на колата.
Кой чехословашки пилот е карал червена?

Декември 30, 2020, 20:48:51
Отговор #97

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Шкода 200RS е червена.

https://www.flickriver.com/photos/junktimers/48665529732/

Мите, поздравленията за усилията и упоритостта да направиш този легендарен автомобил!
Всичко ми харесва как е станало по колата. Външен вид, цвят, джанти, двигател....Изглежда изпипана работа. :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 30, 2020, 22:04:33
Отговор #98

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Шкода 200RS е червена.

https://www.flickriver.com/photos/junktimers/48665529732/

Мите, поздравленията за усилията и упоритостта да направиш този легендарен автомобил!
Всичко ми харесва как е станало по колата. Външен вид, цвят, джанти, двигател....Изглежда изпипана работа. :)

Мерси Жоро, от перфекционист като теб това е голям комплимент... всъщност перфрктно изглеждащото на снимка винаги на живо могат да му се намерят 101 кусура, понеже и много майстори са работили по колата - не съм като Тошко почти всичко сам да мога да си направя, а пък и не разполагам с неоганичени финанси за да платя на най-скъпия ретро сервиз. Но като за рали бегачка, а не за изложбен манекен съм напълно доволен от резултата :)

Момчи, пилотът на червената се казва Карел Шимек, но едва ли ще изпиша името му на вратите :) Просто ми харесва тази изчистена цветово и геометрично визия, другите са ми прекалено претрупани и дразнещи окото. Ето автентични снимки от едно време:
https://en.wheelsage.org/skoda/100_110/6286/95802/pictures/egad3d




Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 31, 2020, 12:27:41
Отговор #99

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Мерси Жоро, от перфекционист като теб това е голям комплимент... всъщност перфрктно изглеждащото на снимка винаги на живо могат да му се намерят 101 кусура, понеже и много майстори са работили по колата - не съм като Тошко почти всичко сам да мога да си направя, а пък и не разполагам с неоганичени финанси за да платя на най-скъпия ретро сервиз. Но като за рали бегачка, а не за изложбен манекен съм напълно доволен от резултата :)

Разбира се.
Като знам какъв беше изходния материал, каква екзотика е тази кола, колко трудно с намират части, да не говорим за дребни детайли, каква им е цената и т.н. Просто изобщо не ми е до търсене на кусури. Дори и да ги има. За мен те остават на заден план. Всичко е чудесно! На снимките ми харесва цялостния облик на колата.
Следя темата и на Тошко. Не съм писал там. Възхищавам се от работата му и резултатите, които постига.

Митак, Весело посрещане на Новата година! И на Всички колеги.
« Последна редакция: Декември 31, 2020, 12:34:23 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.