Автор Тема: Лада 1500S - такава, каквато искам да бъде  (Прочетена 31243 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 10, 2020, 22:13:26
Отговор #100

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Реле!

Юли 13, 2020, 14:37:35
Отговор #101

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Въй! Сега разбирам защо тия модели са се водили луксозни - щом имат дори отделно реле за дългите, докато жигулката и шкодичките дето съм карал нямат такива екстри заводски :) Е, реленцето поне е евтино...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 13, 2020, 15:47:26
Отговор #102

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
И москвичите са с релета, да не говорим че имат устройство дневни и нощни светлини, нощем стоповете светят с намалена светлина, а не като новите коли, като светнат стоповете и си губиш зрението за пет минути поне :) Базовите причини за липса на дълги са:

1. Бушони /изгорели, лош контакт/
2. Реле /изгоряло, лош контакт, най често остават без маса/
3. Лост за превключване - почти невъзможно, за 18г. стаж на москвич не съм виждал неработещ, както и на лада. Лоста на волана всъщност подава захранване на релетата за къси и дълги. Самите релета се захранват с плюс посредством лоста за превключване и маса. Много често им бяга масата поради корозия, разхлабеност. Имат четири извода - плюс от лоста, маса, захранване на фаровете и основното захранване идващо по дебел и къс кабел директно от акумулатора. Релето, един прост контактор, дефакто прави мост между крушките и акумулатора директно поради голямата консумация. 
4. Лоша проводимост от релето до крушките.

За проверка на механизма на волана и крушките във фаровете има много лесен начин - просто се допира кабела на захранващия релето извод идващ от волана и кабела водещ към крушките на фаровете. Просто се свалят от реленцето и се допират един до друг. Ако фаровете светнат, значи със сигурност е релето. Ако има мултицет е още по лесно.

Юли 14, 2020, 20:03:39
Отговор #103

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Забелязах, че когато пусна на дълги светлини, изгасват и късите, но габаритите светят!

Юли 16, 2020, 17:23:00
Отговор #104

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Късите светят с дългите само на "светкавица".  И аз бих казал да извадиш от релето двата кабела и да ги свържеш директно, за да си сигурен, че релето е заминало. Виж цветовете в атласа.
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юли 16, 2020, 18:41:10
Отговор #105

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
В разрез на това, което каза, ще кажа, че късите светят едновременно с дългите  винаги когато включиш фаровете. Ще пробвам това с релето!

Смених шарнирите и волана се движи доста по-добре, но със сигурност секторната кутия не е добре!  Ще сменя и нея, като се надявам да олекне още волана!

Юли 18, 2020, 22:32:27
Отговор #106

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Купих гумички за клапаните. Надявам се да имам време другата седмица да ги сменя, че колата гори доста масло и ми писна да доливам постоянно.

Някой може ли да ми обясни как стоят нещата с ваденето на разпределителния вал и веригата и след това поставянето им обратно?

Юли 18, 2020, 23:05:46
Отговор #107

Неактивен gosheto

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Погледни клипчето и си направи сметка дали имаш инструментите и знанията(желанието да се научиш) за да ги смениш. И като цяло почти съм сигурен, че със смяна само на гумички разхода на масло няма да изчезне, а ще намалее съвсем малко.

Юли 18, 2020, 23:20:37
Отговор #108

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Къде смяташ, че е проблема?

Юли 19, 2020, 15:48:30
Отговор #109

Неактивен gosheto

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Износени водачи на клапаните, бутала, сегменти, цилиндри и може би тук там имаш някой теч..