Автор Тема: Лада 1500S - такава, каквато искам да бъде  (Прочетена 31450 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 17, 2020, 00:51:03
Отговор #130

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
За шума, най-вероятно иска да се смаже. Толкова години, нормално е смазка да не е останало и да се е напълнил с буклуци. За топлото според мен имаш две опции Кранчето се намира отдясно на барчето, под таблото. Огледай дали отваря до край. Ако е откачано някога, сменяно и т.н. може да не е "настроено" Другия вариант е да имаш запушване. Я в радиаторчето , я в металните тръбички, които са отвън по мотора.Извади маркучетата на радиаторчето, промий го на място , пъхни и някоя тел в тръбичките , да разкара боклуци ако има и пробвай пак.

Ноември 17, 2020, 09:17:48
Отговор #131

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Ще пробвам и ще кажа резултата!

Ноември 18, 2020, 20:55:36
Отговор #132

Неактивен stan76r

  • Публикации: 59
Да, най вероятно имаш запушване. Преди 25 години на ладюхата го имах същия проблем, но запушването беше на самото кранче. Не се отпуши с отваряне и затваряне, за това го свлих и хубаво го почистих. Цяла зима бях щастлив с убийствено парно, а после цяло лято бях щастлив с работещо парно :). Така го изчистих, та нещеше да затвори до край.  :D Да ти кажа и това си има предимство. Ако знаеш на колко мадами им се подмокриха бикините. Сами си отваряха краката да им е хладно.  ;)

Ноември 30, 2020, 13:51:25
Отговор #133

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Здравейте, пробвах да промия радиаторчето и металните тръбички, но няма резултат...до кранчето стига гореща вода, но парното не топли. Предполагам, че трябва да се смени кранчето и нещата ще се оправят.

Януари 19, 2021, 09:17:48
Отговор #134

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Здравейте, вчера се наложи да сменя чукчето и кондензаторът. За да ми е по-удобно, свалих делкото и смених чукчето и кондензаторът на удобно и топло за мен място :).  Зацепих делкото след това вързах кабела към бубината, но колата не иска да пали и се чува от време на време детонация. Имате ли представа от къде може да е този проблем.

Януари 19, 2021, 10:06:21
Отговор #135

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Наистина ли нямаш идея? Е хубаво де - казваш още в началто на темата ти, че ремонтираш стари ръчни часовници (т.е. не сменяш само батерии на нови китайчета). И след като си сменил 2 неща по делкото (преди това предполагам е палила и работила Ладата, макар и кофти) и не пали настина ли нямаш идея откъде да започнеш и какво да провериш!?!? Сменяш стари чукче и кондензатор с нови и хоп - не пали!?! Според мен се иска доста по-малко инженерна мисъл да се вложи тук за да разбереш къде е проблема от това да ремонтираш стари ръчни часовници. Ама знам ли - може и логиката ми да не е вярна.
След като го извади делкото после просто го "забучи" обратно и готово? За пробна лампа и стробоскоп чувал ли си? За центровка? Чукчето знаеш предполагам, че трябва да "кове пироните"  ;D от определено разстояние? Провери ли от какво разстояние "кове"? Кондензатора защо го сменя? След като не пали, що не пробва със стария кондензатор и с новото чукче, ей така за всеки случай?
В интерес на истината нещата понякога могат да бъдат адски тънки и да не се хванат изобщо от раз! Имах случай когато колата половин час не ще да запали. По - лошо и объркващо -  просто припалва, аха аха да "поеме"... и дотам. Искра към свещите има! Всичко е вързано както трябва. Центровката е ОК. И сега кво правим!? Ами "ток" има, припалва ...изглежда поудавена!? Съмнянията отидоха колкото към делкото, толкова и към карбовете! Бях ги ревизирал, ама знае ли човек. Може нещо да са се "разтекли" и да се дави!?
В крайна сметка се беше случило нещо дето е 1 на 1000000. Беше превртяла на 45 градуса спрямо оста плочката на делкото, където е магнито-електрическия датчик. И в крайна сметка искрата се подаваше, когато палеца на делкото е мужду 2 електрода/цилиндъра. Естествено само припалваше и гаснеше и чак като го свалих и поогледах делкото по-внимателно се усетих къде е проблема. Около мен куп майстори - и в кавички, и без кавички. Всички вяха убедени, че има разменени кабели и/или яко сгрешена центровка. Е, нито кабелите бяха разменени, нито центровката сгрешена, а просто плочката на делкото беше "превъртяла"  ;D. След тези 30на минути въртене, припалване и умуване накрая естествено ми писна, смених го със същия модел делко (делка поне бол) и в момента,  в който "забучих" новото делко  (на практика без центровка - в рамките на 4-5 градуса му знам положението на делкто и без уреди) колата запали на четвърт оборот въпреки, че би трябвало да е била и удавена от доста въртене и проби! 
А защо смених първо делкото и изобщо започнах от него, а не карбовете!? Ами защото в техниката винаги се почва от по-простото към по-сложното? Смених цяло комплектно делко (първоначално пробвах и само смяна на капачката и палеца на неработещото, както и на комутатора, но проблемът не беше там) вместо 2 спортни карба, за което делко знам, че е работило на тази кола без проблеми до последно! И което делко се сменя буквално за 1-2 минути!!! Ако и със смяната на цялото делко нещата не се оправеха, оставаше да са карбовете.
Най-объркващият момент беше след смяната на капачката, палеца и комутатора на неработещото делко!  Изглеждаше, че няма какво повече да му е на делкото и проблема не е в делкото. Е да, ама не  :)! Както казваше Петко Бочаров. Проблемът си беше в делкото! От тези проблеми дето са 1 на 100000000 ...
А беше малко вероятно да са карбове поради това, че съм с 2 двойни карба (и при това наскоро ревизирани) - всеки цилиндър се храни поотделно, всичко е по 4ри (за всеки цилиндър например имам отделен жигльор за празния ход и ниските, а не 1 жигльор за четирете цилиндъра), нещо като мех. инжекция  ;D (но доста по-просто и надеждно от "истинската" мех. инжекция)  и дори на 2 цилиндъра и половина колата пак щеше да има някакъв празен ход, а тя просто припалваше и гаснеше! Ето това е моята логика при решаването на реален и доста тънък проблем с паленето и моето делко. Успех!
ПС. Това мое пробломно делко така си отлежава от есента, но тези дни явно му идва времето. Ще го завъртим на още 45 градуса, ще го "прикапим"/запоим и е готово. Проблемът е чисто механичен и се решава за нула време. Както при теб - на топло  ;D
« Последна редакция: Януари 19, 2021, 11:54:28 от Nik1600GT »

Януари 19, 2021, 15:54:02
Отговор #136

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Здравей!

Важно е да върнеш делкото и "ротора" в него в положението, в което си ги демонтирал от колата. Също така е важно разстоянието при отворено положение на чукчето. По спомен трябваше да е 0,4 мм (отдавна не съм го правил)

Предполагам вече е късно за първото, затова ще трябва да започнеш така наречената центровка от начало.

https://www.ladaclub-bg.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%8A%D0%B3%D1%8A%D0%BB%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/

Ако не можеш да се оправиш - свиркай.

Ако смяташ, че си го зацепил правилно, размерни кабелите на първи и четвърти цилиндър и пробвай да запалиш пак.

Януари 19, 2021, 19:19:13
Отговор #137

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ако смяташ, че си го зацепил правилно, размерни кабелите на първи и четвърти цилиндър и пробвай да запалиш пак.

Така е. Често се бърка, защото на "белег" на шайбата на кол. вал, първи и четвърти са в ГМТ. НО, единият е в такт изпускане, а другият в сгъстяване. Кой какъв е може да се разбере по положението на клапаните или с навита "свирка" на мястото на свещта. Това е така, защото четирите такта на един цилиндър се изреждат при два оборота на коляновия вал. Ако се налага смяна на кабелите на първи и четвърти, то трябва да се разменят кабелите и на втори и трети цилиндър.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 20, 2021, 08:44:40
Отговор #138

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Така е. Често се бърка, защото на "белег" на шайбата на кол. вал, първи и четвърти са в ГМТ. НО, единият е в такт изпускане, а другият в сгъстяване. Кой какъв е може да се разбере по положението на клапаните или с навита "свирка" на мястото на свещта. Това е така, защото четирите такта на един цилиндър се изреждат при два оборота на коляновия вал. Ако се налага смяна на кабелите на първи и четвърти, то трябва да се разменят кабелите и на втори и трети цилиндър.

Жоро е абсолютно прав. Могат да се получат 2 комбинации на нареждане на кабелите и то при спазване реда на работа на цилиндрите. Ще уточня, че при някой коли и модели (Порше, Алфа, Волво, ВФ Костерука), включително и при мен, нещата са доста интелигетно направени и такава грешка не може да се получи. Ето как изглежда делкото и задвижването му при мен.




Ами задвижването е на ексецентрик, т.е. каналът на привода ("среза") не е точно по средата. И тогава в зависомост от това накъде сочи по-малката част (това "почерненото" където сочи стрелката) на ексцентрика знам, че съм на 1ви, а не на 3ти (при мен) цилиндър, когато белегът на шайбата на коляновия вал показва ГМТ. А точно накъде ще сочи малката част на "ексцентрика" (спрямо оста на коляновия вал, примерно) при 1ви цилиндър в ГМТ зависи от това как е зацепен ето този привода.



Веднъж като се провери по некъв "примитивен" метод накъде е ориентиран този "ексцентрик" при ГМТ на първи цилиндър  и оттам нататък филма с разменените кабели приключва завинаги, ако ще и по 15 пъти на ден да се сваля и слага делкото. А за центровката темата е дълга.
Ще спомена, че доста по важен от статичния (или този на празен ход) е максималния аванс (мери се при разкачен вакуум коректор, ако има такъв де). И че освен чукчета и кондензатори и други неща стареят по тези делка.
ПС. Във връзка с проблемите покрай моето делко ми беше доста трудно да убедя част от "майсторите", че такава размяна на кабелите при мен няма как да стане. Много упорито ме убиждаваха  (и аха аха да успеят  :D) да разменим кабелите, ей така да сме пробвали ... току виж запали колата с разменени (и вече наистина объркани) кабели  :D :D :D
« Последна редакция: Януари 20, 2021, 09:13:02 от Nik1600GT »

Януари 20, 2021, 09:07:52
Отговор #139

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Наистина ли нямаш идея? Е хубаво де - казваш още в началто на темата ти, че ремонтираш стари ръчни часовници (т.е. не сменяш само батерии на нови китайчета). И след като си сменил 2 неща по делкото (преди това предполагам е палила и работила Ладата, макар и кофти) и не пали настина ли нямаш идея откъде да започнеш и какво да провериш!?!? Сменяш стари чукче и кондензатор с нови и хоп - не пали!?! Според мен се иска доста по-малко инженерна мисъл да се вложи тук за да разбереш къде е проблема от това да ремонтираш стари ръчни часовници. Ама знам ли - може и логиката ми да не е вярна.
След като го извади делкото после просто го "забучи" обратно и готово? За пробна лампа и стробоскоп чувал ли си? За центровка? Чукчето знаеш предполагам, че трябва да "кове пироните"  ;D от определено разстояние? Провери ли от какво разстояние "кове"? Кондензатора защо го сменя? След като не пали, що не пробва със стария кондензатор и с новото чукче, ей така за всеки случай?
В интерес на истината нещата понякога могат да бъдат адски тънки и да не се хванат изобщо от раз! Имах случай когато колата половин час не ще да запали. По - лошо и объркващо -  просто припалва, аха аха да "поеме"... и дотам. Искра към свещите има! Всичко е вързано както трябва. Центровката е ОК. И сега кво правим!? Ами "ток" има, припалва ...изглежда поудавена!? Съмнянията отидоха колкото към делкото, толкова и към карбовете! Бях ги ревизирал, ама знае ли човек. Може нещо да са се "разтекли" и да се дави!?
В крайна сметка се беше случило нещо дето е 1 на 1000000. Беше превртяла на 45 градуса спрямо оста плочката на делкото, където е магнито-електрическия датчик. И в крайна сметка искрата се подаваше, когато палеца на делкото е мужду 2 електрода/цилиндъра. Естествено само припалваше и гаснеше и чак като го свалих и поогледах делкото по-внимателно се усетих къде е проблема. Около мен куп майстори - и в кавички, и без кавички. Всички вяха убедени, че има разменени кабели и/или яко сгрешена центровка. Е, нито кабелите бяха разменени, нито центровката сгрешена, а просто плочката на делкото беше "превъртяла"  ;D. След тези 30на минути въртене, припалване и умуване накрая естествено ми писна, смених го със същия модел делко (делка поне бол) и в момента,  в който "забучих" новото делко  (на практика без центровка - в рамките на 4-5 градуса му знам положението на делкто и без уреди) колата запали на четвърт оборот въпреки, че би трябвало да е била и удавена от доста въртене и проби! 
А защо смених първо делкото и изобщо започнах от него, а не карбовете!? Ами защото в техниката винаги се почва от по-простото към по-сложното? Смених цяло комплектно делко (първоначално пробвах и само смяна на капачката и палеца на неработещото, както и на комутатора, но проблемът не беше там) вместо 2 спортни карба, за което делко знам, че е работило на тази кола без проблеми до последно! И което делко се сменя буквално за 1-2 минути!!! Ако и със смяната на цялото делко нещата не се оправеха, оставаше да са карбовете.
Най-объркващият момент беше след смяната на капачката, палеца и комутатора на неработещото делко!  Изглеждаше, че няма какво повече да му е на делкото и проблема не е в делкото. Е да, ама не  :)! Както казваше Петко Бочаров. Проблемът си беше в делкото! От тези проблеми дето са 1 на 100000000 ...
А беше малко вероятно да са карбове поради това, че съм с 2 двойни карба (и при това наскоро ревизирани) - всеки цилиндър се храни поотделно, всичко е по 4ри (за всеки цилиндър например имам отделен жигльор за празния ход и ниските, а не 1 жигльор за четирете цилиндъра), нещо като мех. инжекция  ;D (но доста по-просто и надеждно от "истинската" мех. инжекция)  и дори на 2 цилиндъра и половина колата пак щеше да има някакъв празен ход, а тя просто припалваше и гаснеше! Ето това е моята логика при решаването на реален и доста тънък проблем с паленето и моето делко. Успех!
ПС. Това мое пробломно делко така си отлежава от есента, но тези дни явно му идва времето. Ще го завъртим на още 45 градуса, ще го "прикапим"/запоим и е готово. Проблемът е чисто механичен и се решава за нула време. Както при теб - на топло  ;D.


Колега, колата не палеше преди да реша да сменям чукчето. Кондензаторът го смених, понеже сменям чукчето и ми се искаше да е нов. Радстоянието от 0,4 на отворено чукче е спазено.