Автор Тема: Лада 1500S - такава, каквато искам да бъде  (Прочетена 30746 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 14, 2020, 12:26:26
Отговор #30

Неактивен Plamen Hinkov

  • Публикации: 150
На едната снимка е под 4000 об./мин. и скоростомера е малко над 120 км./час.На другата оборотомера показва 4500 об./мин. а скоростомера е под 120 км./час.Тези показания са много ориентировъчни.За да направи при максимална мощност на двигателя с оригиналната окомплектовка това което дават като технически данни 4 степенната кутия е достатъчно добре подбрана.При смяна с 5 степенна при всяко изкачване или насрещен вятър ще се усеща недостиг на мощност (без да е включен климатик --ако се монтира).С включен климатик и при 4 степенна ще има недостиг на мощност, ако не се направят промени по двигателя.Автомобила е с лоша аеродинамика (не е предвиден за движение  със скорост над 100-120 км./час ) Както писа колега по рано, аеродинамичните шумове от купето е почти невъзможно да се премахнат.Преди да се започне преправяне на двигател силово предаване (кутия диференциал ) бих препоръчал: С малко по съвременни устройства да се отчете реалната скорост на движение.(GPS ).След което да се подберат за проба задни гуми с по голям външен диаметър.(максималния който може да се побере без да трие при движение).Да се отчете отново реална скорост по GPS.(тук скоростомера и километража ще лъжат и то много)Ако при това има още желание за преправяне може да се отиде на 1700 см3 двигател с горивовпръскваща система за захранване или отделни карбуратори за повишаване на мощността.Съответна предавателна кутия и главно предаване.Максимална скорост от 200 км не е невъзможна за постигане, след доста преработки, но движение със скорости около 140 - 160 км./час дълго време ще бъдат за сметка на изключително висок разход на гориво и несигурно поведение ако не се променят и неща по спирачки и окачване.В крайна сметка ще се получи автомобил почти негоден за ежедневна употреба.            По въпроса с климатика потвърждавам мнението на доста колеги.Ако ще се използва автомобила в нашата страна е почти ненужно монтиране.За Куба и други страни където има много повече топли дни има смисъл.(освен ако собственика не  предвижда да се ползва колата и след 150-200 години когато и у нас се очаква да е с по различен климата. )   Електоусилватели за волана за Лада се предлагат и вече са доста разпространени.Това бих го подкрепил като нещо полезно дори и да не се променя нищо друго по автомобила.Желателно е да се вземе сигнал за скоростта на движение за да се коригира усилието при маневри на място и при по висока скорост.            П.П. Кардана за 4  и 5 степенна кутия е различен.                                                                                                                                                                     Всеки сам решава какво да прави с нещата които притежава.  Хубаво е все пак първоначално да има обща представа до къде иска да стигне.                                                                                                                                                                                            Поздрави и успех
« Последна редакция: Май 14, 2020, 12:32:29 от Plamen Hinkov »

Май 14, 2020, 13:08:47
Отговор #31

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Много благодаря за отговора. Климатикът явно ще отпадне от желанията ми, но електроусилвател на волана ще си сложа. Не искам колата да вдига 200 км/ч искам просто да може да върви със 120км/ч с нормален разход на гориво. За сега ще се целя към поставянето на 5 степенната кутия след като я взема от ремонт и монтирането на електроусилвател на волана.
Не разбрах само, дали монтирането на карбуратор Вебер, ще вдигне леко мощността и как ще се отрази това на разхода на гориво?
Случайно някой да знае, от къде мога да купя усилвател за волана?

https://www.olx.bg/ad/karburator-veber-CID360-ID88UNx.html#1607929596 - този карбуратор дали ще ми свърши работа?
« Последна редакция: Май 14, 2020, 13:14:30 от Ivanov_watchmaker »

Май 14, 2020, 13:44:27
Отговор #32

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Лада 21061 с всичките й плюсове и минуси е един много добър за времето си автомобил. Стандартната 4-ка стига за достигане на 150-160км/ч. Да, над 120 е шумна и това е закономерно.
Шумът може да се свали с главно предаване 3,9. Сега километражът лъже с едни 5%, тогава ще показва точно. Гумите следва да са стандартните за модела 165/80R13. С по-ниски ще е по-шумна и километражът ще отчита повече отколкото върви реално.
Хубавото на тия коли е, че имат отваряемо триъгълно прозорче. Ако всичко ти е редовно, София - Сливен се взима за  2,5 часа. Като е голяма жега, тръгни в 19 часа и не е драма. 

Серво не ти трябва. Може да се монтира хидравлика от Нива или електрически усилвател срещу 1000+ лева, но за какво. Драмата е на паркинг, доколкото е драма. В движение воланът е лек. Колегата Таз тунинг беше внесъл за някой ел комплект. Отвори драйв2 и гледай - маса лади има с усилвател. Вели - Таз Тунинг ще го намериш във фейсбука - може да ти достави комлект ел усилвател и не само.

Климатик - също не ти трябва. Може да се насади от Нива или универсален, но тук не сме Куба. Карал съм я години наред без климатик и без серво и какво, и нищо.

1,7 мотор си струва като опция. Дори и с Ладов карбуратор и подходящите настройки и сгъстяване, колата ще върви доста повече.
200 може да вдигне с повече инвестиция, но 180-190 таван и крайцерска 140 са си постижими.
При стандартно окачване над 160-170 е много. Разходът при каране със 160 София - Сливен идва към 10/100 бензин. При културно каране с 80 с голям сгъстен мотор може да слезе и слиза под 6/100. С нейния 1500 би трябвало да е на 7,5-8 бензин или 9-10 газ.
Вече 1,7 блок дава опции за преправяне до 2000 кубика с подходящите части. То и от 1,7 се вадят по 150-160 коня. Но такава кола не е за семейна вече и няма кой знае какъв ресурс. Ако имаш свободни 2к, вкарай ги в 1,7 с жокери без да се прекалява с тунинга.
Моята е блок 2106 на 1700 с бутала Самара 82мм. Олекотена, сгъстена и върви повече от добре за стоково купе и окачване.
С 5ск и 3,9 при гуми 175/70R13 може да си караш със 140 и да слушаш музика. Моторът е на над 25000км и няма намек за износване. Не гори масло.
Разумно е да се ослушваш за мотор от някоя бегачка или да поръчаш на някой да ти направи. Достатъчно състезатели има и тия коли още летят на писта и планинско.
Забавно е на магистралата да си караш кротко със 160 в лява лента по баир нагоре. Не е забавно да се удариш с кола на 50г. Но пак казвам - със 120-130 е перфе, а с 80 ако имаш нерви, ще върви много икономично.
Минус - форсирана кола върви само със 100 октана, не на газ. Газта е евтина, 100-те октана не са.
Пък и Ладата се точи толкова лесно. Ако не стои перманентно на затворено, газта е без алтернатива.

Карданът за ладова 5-степенна кутия си е стандартен като на всички 2101-07. При монтаж на 5-ца от Фиат ще иска доработка. Но Ладови кутии бол. Налива се повече масло. По-шумна е от 4-ката и по-калпава, но пък сваля шума от мотора и разхода.

Карбуратор Вебер си трябва, ако искаш да върви като хората. ДААЗ 2106-1107010 или 2103-1107010 или 1107010-01 е твоя. Все лицензен Вебер ДЦР. Онова е олх е полско, не ти трябва.
Махаш Озона, слагаш Вебера и си имаш механично отваряне на втора клапа. Аз съм с 2101-1107010 с доработки по жигльорите.

Май 14, 2020, 13:48:55
Отговор #33

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
За карбураторите имах предвид това (Weber DCOE 40/Dellorto DHLA 40), разбира се с филтърна кутия, не в този рали вариант:



Разгледай темата за костенурката на Ники - има-няма 50 страници вдъхновение, фатки и чалъми :winktongue:

С подходяща изпускателна система и перфектна настройка можеш да получиш +10/15% мощност и -10% разход при нормално каране. Това са приблизителни данни от сравнения "преди и след".

Работата с карбураторите не е "бучнеш пръчка - пиеш вино", но е забавно в дългосрочен план и има ефект. Абе, питай Ники! :)

Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Май 14, 2020, 14:46:51
Отговор #34

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Мисля по въпроса с кормилната уредба. Някой от колегите по-горе спомена за хидравлика. Възможно ли е да се сложи и ако да, от какъв автомобил?

На някои от нашенските бегачки съм виждал да слагат от Renault 19. Това мисля, че е взаимствано от унгарците, които май най-добре се справят с подобренията за Лада.

Май 14, 2020, 15:17:02
Отговор #35

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Това с двата карбуратора е за коли, които не са за цивилна употреба. Само се замислете, че на една такава Лада акумулаторът е в багажника. Не говорим как се синхронизират разнебитени от 40 години употреба карбуратори. И се идва на нови (а те са скъпи), или на електроника.
Аз съм привърженик на по-простите неща. Стандартен 1,7 е 82к.с. С грамотно пипане, сгъстяване, олекотяване, разширяване на канали, подходяща запалителна уредба, може да се изкарат още 10-15 коня. На Лада повече не й трябват. Гориво за целта може да дойде и от двукамерен карбуратор. Такава кола може да си има адекватни шумозаглушители и да се ползва за возене.
Не говорим колко по-шумна е кола с двойни карбуратори.

За волана - както писах, руснаците произвеждат комплекти за монтаж на Лада 2106 с електромотор и всичкото му. Съответно не губиш мощност да въртиш помпа и т.н.
Ето какво Таз тунинг беше доставил. Цената му е 880лв исе монтира директно на мястото на стандартната кормилна колона. Има си инсталация. На трансмисията се поставя датчик за обороти.
https://www.facebook.com/154578205091628/posts/228362731046508/

Май 14, 2020, 17:26:45
Отговор #36

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Това с двата карбуратора е за коли, които не са за цивилна употреба. Само се замислете, че на една такава Лада акумулаторът е в багажника. Не говорим как се синхронизират разнебитени от 40 години употреба карбуратори. И се идва на нови (а те са скъпи), или на електроника.

Тези неща и на мен ми ги приказваха преди 10-12 години "стари" майстори, които всъщност не бяха пипали такива карбуратори. Първо, двойка такива карбуратори изобщо не са само за сътезателна употреба. Ако масово е слаган по един карб на повечето коли навремето, то е било най-вече поради икономически съображения. Два карба са два пъти повече от 1 нали  ;D.  Компромиси от икономически съображения, такива с цел унификация и т.н. не се правят от вчера и днес. Но пък има и положителни примери. Например Алфа 33 и Порше. При Алфа 33 само в самото начало -  за период от 2 години -  са се "объркали" италианците и са направили икономия, като са тръгнали от един (макар и двукамерен) Вебер и след това до края на 80те всички модели - 1.3, 1.5 и 1.7 са излизали само и единствено с по 2 двойни Вебера или Деллорто. Можете да им проверите данните относно разхода на гориво на тези Алфи. И на еднокарбовите, и на двукарбовите. Ще останете приятно изненадани. А с двата двойни Вебера има няма 12-13 кончета е разликата при Алфа 33 1.3 - от 75 кончета с един Вебер отиваме на 88 кончета с двата двойни Вебера. За Порше съм споменавал - още от 1948г. първото 1100 кубиково Порше тръгва на 2 карба и никога Порше на 1 карб не е излизало от завода. Независимо дали е 40 кончета, 140 или 340. И тук не говорим за състезателни машини, а за гранд туризмо коли по 60-70 кончета, ако визираме точно "цивилните" Порше 356 от началото/средата на 50те години на миналия век. Алфа 33 от завода също няма нищо общо със сътезателна кола с все двата двойни Вебера или Деллорто. И други примери за марки и модели мога да дам, разбира се. 
А моят личен опит с такива карбове е вече приличните 9 години! Ами няма нищо по-хубаво и качествено на тема карбове от тези модели. Говоря за хоризонталните Вебер DCOE и Деллорто DHLA, за които Дидо спомена, и вертикалните Вебер IDF (еквивалента на Деллорто тук е DRLA), с които карам аз. Нямат нищо, ама нищо общо с всичките прогресивни боклуци, с които се белосват куп колеги. Просто нищо общо. Това са адски лесни за настройка карбове, за които има всичко. Синхронизацията им коства един диференциален манометър/вакуумметър, които се прави в домашни условия за 10на минути и не стурва нищо + евентуално и само по желание 2 китайски вакууметъра по 20 лева = 40 лева общо. Същата тази синхронизация се прави за 5-10 минути и е адски приятно и интересно занимание. За тези Вебери и Деллорто има всичко. Говоря за нови неща. И цели нови карбове има, китайски "копия" също, просто всичко. Продават се и рециклирани и сервизирани до заводско състояние оригинални италиански такива карбове в Ибей също. Излизат все още и нас ... благодарение на това, че електрониката е по-модерна и поради това, че никой не иска да инвестира в смукателни колектори (е няма как да се "забучат" директно на оригиналния смукателен колектор). Алфа 1750 мисля е ника пък на един италианец в Ибей, от който много колеги са купували такива карбове и са повече от доволни. Ако трябва да избирам измежду хидравлика за 880 лева и комплект хубави двойни Вебери ... за хидравликата няма и да си помисля. Да не говорим, че при мен макар и с малко късмет, карбове за над 150 лева комлекта не съм купувал. Трите комплекта (т.е. общо 6 двойни "спортни" Вебера) ми струваха общо 400 лева.
И последно - не се мъчете да ги правите магистрални бегачки тези класики. Няма да се получи. Много по-лесно е да стане пъргава Ладата, отколкото магистрална бегачка. Само поради лошия драг доста соц. коли (и не само те де) са едни над 20 км/ч надолу при една и съща мощност спрямо коли с добър драг коефициент. Какво имам предвид. Ами да вземем Голф 1 GTi 1.6/1.8 съответно 110/112 кончета спрямо Порше 356 1500 Карера 100 кончета от 1955 година. Ами Голфа е 10-12 коня отгоре, с 5 степенна кутия е и ако е фул сток на реални 180 (по километраж и на нанадолнище и 240 може да вдигне сигруно  ;D) умира заради лошия драг. Сирокото има с около 7-8 км/ч по-висока мах скорост от Голф 1 само поради по-добрия си драг коеф. при абслютно една и съща трансмисия и двигател. А Порша е 10 коня надолу, с четиристепенна кутия е, и въпреки това мах му реална скорост е 200 км/ч. Заради ДРАГ коефициента е най-вече и преди всичко. Но Голфа си е пъргав - динамиката му е малко по-добра от на Порша. Поне докъм 130-140.
   
« Последна редакция: Май 14, 2020, 17:49:11 от Nik1600GT »

Май 14, 2020, 19:28:48
Отговор #37

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Как ще се отрази на разхода, ако сложа 2 карба и как ще се подобри вървенето на колата след това?

Май 14, 2020, 19:54:07
Отговор #38

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Ще започне да гори и да върви малко повече.
Но тази кола не бива да се ползва за ежедневна, да знаеш!

Май 14, 2020, 20:02:15
Отговор #39

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Това след като сложа карбураторите или сега в момента не е добре да е ежедневна?