Автор Тема: Лада 1500S - такава, каквато искам да бъде  (Прочетена 30740 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 15, 2020, 13:34:09
Отговор #50

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Аз сега по-активно и на практика всеки ден карам задномотрна Шкодичка. Тя милата от завода си няма багажник. Върви ли - върви. Няма климатик, то и парното е едно... Ама е кеф. Бръмчи, вие, намирисва на прах, бензин и старо, но ме кефи. Газ и това е!

Абсолютно, Момчиле! И важи в пълна степен и за Ладата, като тя си е с колко, от порядъка на 20на кончета отгоре Шкода 105/120 и върви доста прилично в крайна сметка. А за карбовете не искам да го подвеждам младия колега - да 40 годишни са тези "спортни" Вебери по принцип, не се знае кой какво е "творил" по тях за тези 40 години и винаги има риск и вроятност да вземе нещо кофти. Но твърдя отговорно, че конструктивно това са едни от най-добре измислените карбове и елементарни при това за настройка. Стига самите карбове и двигателя да са ОК все пак.
А за екстрите и това, което му липсва на колегата - ето нещо без хидравлика, без климатик, с 4ри степенна скорстна кутия, като Шкодата и то няма багажник като хората и ...пфу ... най-накрая даже май е и доста по-шумно от Лада. Ама струва от порядъка на шестцифрена сума в евра и е мечта за много автомобилни фенове. И най-важното - направено е за каране. Просто си плаче да се кара. Здраво, на магистрала ... навсякъде. Струва си с едни хубави слушалки да му се чуе звука  ;).
https://www.facebook.com/elferspot/videos/2612578389017551/?t=6
« Последна редакция: Май 15, 2020, 13:44:28 от Nik1600GT »

Май 15, 2020, 21:30:08
Отговор #51

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Днес беше доста горещ ден. Сутринта в 9:30 тръгнах за София. В 12:00 бях на Витошка. Не паднах под 130 км/ч. Ладата се справяше много добре, но на изкачванията.....доста падаше скороста! Доста шумеше, но гарнетата ми не са наред. Ще измисля как да я изолирам. Хидравлика няма да ми трябва, понеже разбрах , че моята кола има проблем някакъв и тези дни ще разгедам всички хебели, щанги и тн...
Искам да измеря и компресията на двигателя, но постоянно има противоречиви мнения за това, дали на загрял двигател или на студен се мери?!
Как мога да проверя, къде е проблема в кормилната уредба? От къде да започна? Мисля си, да вдигна предницата на колата и да въртя кормилото, като преди това съм откачил кормилните накрайници за да видя в коя част е проблема.

Май 15, 2020, 22:45:33
Отговор #52

Неактивен vasko__2

  • Публикации: 40
Пробвай нов хебел с лагери.

Май 16, 2020, 08:13:46
Отговор #53

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Нов хебел, накрайници, шарнири, чисто нови гуми, регулираш предницата-това са нещата за постигане на целта.
Накрайниците, хебела и шарнирите би трябвало да подлежат на разглобяване, почистване и смазване, ако са здрави. Може и това да е по-правилния вариант, ако в момента се продават некачествени такива части.
Компресията я мери на студен мотор,щото иначе си е мазохизъм и е опасно за свещите и главата.. :)
Най-важното е цилиндрите да покажат приблизително еднакви стойности.
Аз компресиите ги меря, като я курдисам на някое голямо надолнище , включена на трета или четвърта, при угасен двигател-следя как приплъзват цилиндрите (дали има еднаквост) ;)
п.п. Да не ти буксува съединителят? Защо на снимките има такова разминаване на оборотите при еднаква скорост?
« Последна редакция: Май 16, 2020, 08:19:30 от desistanev »

Май 16, 2020, 09:24:13
Отговор #54

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Не, не буксува,  просто на едната снимка е леко надолнище а на другата си е лещо нагоре, което на снимка не личи много. Около 7 атм показва, което ми се струва малко...

Май 16, 2020, 10:04:10
Отговор #55

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Не, не буксува,  просто на едната снимка е леко надолнище а на другата си е лещо нагоре, което на снимка не личи много. Около 7 атм показва, което ми се струва малко...

Това с оборотомера както и да е. Дифа ти едва ли е нещо различно от стоковия 4.1, четвъртата на Ладата е директна и на 4000 оборота с гуми 175 70 13 (такива ми изглеждат на снимките) си доста далеч от 120 - караш с реални 105 км/ч. Ако си на стоковия размер 165 80 13 на същите 4000 оборота си на 109 км/ч реални. Ако пък дифа ти е 3.9 (вместо 4.1) на 4000 оборота "печелиш" 5 км/ч (на стоковия размер 165 80 13 гуми) - т.е. при 4000 оборота вместо на 109 си на реални 114 км/ч. При мен дифа е още по-къс - 4.37, но четвъртата ми е 0.93 и съм със задни 195 65 15 (по-широки са, но идват на височина почти на стоковия ми размер, които е 155 или 165 80 15) и тук на 4000 оборота съм на реални 117 км/ч.
По притеснителна ми се вижда компресията от 7 атм. - ниска е. Стоково на тоя двигател му дават степен на сгъстяване 8.5 към 1. Компресията, която мериш на "читав" двигател трябва да е (поне) 1-2 единици нагоре, т.е. при теб 9.5-10+ атм.
« Последна редакция: Май 16, 2020, 10:17:47 от Nik1600GT »

Май 16, 2020, 11:20:17
Отговор #56

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Благодарю за изчерпателния отговор. Ще пробвам с друг уред да измеря компресията. Всички свещи ли се вадят при мерене на компресия?

Май 16, 2020, 12:50:14
Отговор #57

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Намери си библията "Аз ремонтирам Лада". Там е описано доста подробно кое как и защо:




Както и тази задължително:

https://balkan.auction/bg/auction/4892350


Нямам общо с обявите.


Какъв разход ти дава при това юркане?


Преди Траянови врата до колко пада скороста?

Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Май 16, 2020, 13:08:05
Отговор #58

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Разход около 11л газ! По изкачванията от Пазарджик към София около 105 км/ч върви на газ, на бензин върви повече! Имам всички книги, включително и каталога на Лада!

Май 16, 2020, 13:29:07
Отговор #59

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Аз не знам какво повече искаш от Ладичката..!?
Развий всички свещи, когато мериш компресията.
Показателно за състоянието на мотора е това дали гори масло. При теб как е?
Ако не гори масло, просто не мисли за ремонти, а гледай да и налееш добро и правилно масло, сменяй го на 5-6к и си свиркай.
Защо я мъчиш на газ, след като на бензин върви повече? Готов си да набуташ пари по нея, а смяташ стотинките за гориво. На бензин този двигател се чувства по-добре.
Аз лично не знам как баир или надолнище могат да повлияят на скоростта спрямо оборотите, освен ако Ладите нямат някаква специфика относно това. Разликата не би трябвало да е повече от 100 об/мин , а при теб е 500, долкото видях снимките.
Отремонтирай си 5-степенната кутия, сложи я, като в този момент ще е удобно да смениш и съединител. На 100к, колкото е твоята, е нормално да започва да плаче за съединител, особено при по енергично каране ;D