Автор Тема: Лада 1500S - такава, каквато искам да бъде  (Прочетена 30750 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 18, 2020, 12:39:11
Отговор #80

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Какво те притеснява? Мен ме притеснява, че кутията ти наистина идва доооста къса! С никакви 120 не караш на 4000 оборота! Наистина ти е къса кутията! Прекалено! Като на рали-бегачка, която обаче е 2 пъти на твоите коне и се кара на 7000+ обората. А стоковата ти  Лада не е такава! Слагаш 5 степенна кутия и горепосочените гуми и си ти. И в момента ако окачаването ти е наред със 175 70 13 не може да имаш проблем откъм стабилност! Но си доста "спънат"  с тая кутия и диф. на магистралата на магистрала и както искаш да караш със 120-130! Но пък ако с тая кутия и диф. имаш проблем по баирите .. не знам колко от тея 75 кончета са останали. Опитай се да я подкараш на бензин тая кола - сега поне е евтин. По 20 стотинки явно няма да стане  ;D.
« Последна редакция: Май 18, 2020, 12:45:34 от Nik1600GT »

Май 18, 2020, 12:40:42
Отговор #81

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
На снимката на tikin_404 малкото зъбно колело с рамото не е ли за обтегача на веригата? На времето карах една Жигула с двигател 1.6 като предния собственик беше заменил гумения обтегач със зъбно колело, което го прави вечен, така няма опасност от счупването му, което се среща доста често.
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.

Май 18, 2020, 19:52:09
Отговор #82

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
175/70R13 на 5J13 си е оригинален размер за късните класики, които са същите като предишните. И си работи добре и при 120 и 130.

Стабилността при ладата се постига с липса на резки движения :winktongue: Иначе трябва да я направиш лагерница.
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Май 19, 2020, 10:11:20
Отговор #83

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Днес вдигнах предницата на колата и кормилото се въртеше доста по-лесно...от какво може да е трудното въртене на волана, когато не е повдигната колата?!

Май 19, 2020, 21:04:58
Отговор #84

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Днес вдигнах предницата на колата и кормилото се въртеше доста по-лесно...от какво може да е трудното въртене на волана, когато не е повдигната колата?!
Триенето на гумите в асфалта ,може би!?  ;D
Имаш нужда от реглаж на сходимоста. Намери сервиз за реглаж ,ама без компютри и графики. Някой с по стара техника ,дето знае какво да пипа. Навремето са го правили с канап.  :D

Май 19, 2020, 21:14:23
Отговор #85

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Триенето на гумите в асфалта ,може би!?  ;D
Имаш нужда от реглаж на сходимоста. Намери сервиз за реглаж ,ама без компютри и графики. Някой с по стара техника ,дето знае какво да пипа. Навремето са го правили с канап.  :D
Не само с "канап" ами и със "сезал" я правихме геометрията  :winktongue:
Четириглавият стенд показва и коригира (ако може) геометрията на цялата каросерия така,че да не прави 4 дири!
Ами,то всяка кола като и вдигнеш предницата и можеш да и въртиш волана с един пръст.
retrobs.com

Май 20, 2020, 12:25:02
Отговор #86

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Аз като индивид които сам си прави всичко, ще кажа какво бих направил аз - първо бих погледнал дали кормилната кутия има масло /никой бай ганъовец никога не долива масло там, което е и основна причина за хлабини и тежък волан/ По принцип е най добре да се свали кутията и да се погледнат червяците. Почти винаги са износени защото никой не сипва масло. След това преглеждаш всички шарнири - кормилни и на окачването. Хубаво е да се гресират /но не чиста грес, а смесена с малко масло, иначе се спича/. Волана става много тежък от сухи или разбити шарнири. След това гуми  - колкото по широки са гумите толкова по трудно се върти. Мисля че с едни гуми 165/80/13 ще заспи. Не знам на 2106 оригиналния размер дали беше този или 175/70/13. Сходимост - рядко съм срещал волана да се върти трудно заради сходимост - трябва гумите да са на "пенджуек". Но така или иначе е хубаво да се направи сходимост. Ако си зидал с тухли ще ти е лесно - както казаха колегите по горе -  взимаш канап или тънко въже или дебел конец. Първо завързвам единия край на задния мост зад гумата, няма значение дясна или лява. След това прекарвам въжето/канапа/конеца през задната гума, да минава от моста през задната част на гумата по средата и и след това държейки го опънат отивам до предната гума и гледам да е успореден на предната гума, тоест  гледам да са в една равнина - канапа да минава на еднакво отстояние от средните части на двете гуми. Тогава като едната страна е добре, отивам от другата страна и повтарям процедурата. Ако другата предна гума не е в равнина регулирам кормилните щанги докато дойде. След това пак с канап, този път е хубаво да имаш отвес или трябва да се завърже тежест на единия край на въженцето. Паркирам колата на равен път. След това  закрепям свободния край на въжето на капака по средата на предна гума. Края с тежеста оставям да виси, като не се опира на земята за да държи въженцето изпънато отвесно. След това меря отстоянието в долния и горния край на джантата от изпънатото въже, не от гумата защото долу винаги прави корем. При разлика коригирам. При москвича е кофти това регулиране, трябва да се подлагат едни пластини зад горния носач, при лада незнам как е. Разбира се това е моя първобитен метод, доста неандерталски, но на мен си ми върши работа. По въпроса за скоростта - всички километражи показват повече, горе долу около 10 км. плюс минус. Заводски е така може би при всички коли. За мен по голяма скорост от 100км. в България не трябва да се кара. Не знаеш кой бай ганъовец от къде ще изскочи срещу теб или ще набие спирачки точно пред теб. Трябва ти скорост с която винаги да можеш да спреш. Отделно такива ями и неравности има по пътищата и даже по магистралите, че по голяма скорост си е чиста руска рулетка. Голямата скорост убива, а и не е нужна. Младо момче си и виждам че скоростта те увлича, но тя е и най опасната. За съжаление при удар ладата става на консерва, двигателя винаги влиза в купето, отпред няма предвидена буферна зона която да поеме част от удара. Уж жигулата е кола на  1966г., ама за безопасност италианците не са помислили. И въпреки че съюза правят към 800 подобрения по оригиналния фиат 124, купето макар и от по дебела ламарина пак се мачка като картон. Така, че най добронамерено съветвам да не караш с висока скорост. Слагаш си само една пет степенна кутия да разтовари двг. и да намали шума и си свиркаш. Едно електронно и ладата ще изкара още 40 години :)

Май 20, 2020, 22:53:57
Отговор #87

Неактивен Ivanov_watchmaker

  • Публикации: 80
Много благодаря за съветите. Ладата има нужда от някакви дребни ремонтчета, които съм решил да покажа в снимки, когато ми остане време да седна и да я правя/което не се очаква да е скоро/. За сега ще събирам части и когато се поосвободя, ще сменям наред! Кормилната кутия е пълна с масло. Ще проверя шарнирите или направо ще ги сменя, понеже нямат гресьорки. Ще видя и хебела как е, но това означава да разкачам наред и да проверявам, което пак опира до време, но и този ден ще дойде!

Май 21, 2020, 08:33:27
Отговор #88

Неактивен Роби

  • Публикации: 90
Виждам , че имаш проблеми с тази Лада та ще ти дам следните съвети . Няма какво да проверяваш , а направо разглоби цялата предница сменяват се всички кормилни накрайници средна щанга и шарнири долни и горни само с истински например МУК не руски , конзола и паразитен хебел с гресьорка , регулиране на кормилната кутия и масло и нещо важно раздвижване на осите на долните насачи защото иначе няма да може да стане реглаж накрая . Последно тесни и твърди гуми .

Май 21, 2020, 09:45:58
Отговор #89

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И аз ще потвърдя това, което дават като съвет колегите. За да ти олекне волана, ти трябват няколко неща:
- комплект горни и долни шарнири. Аз съм доволен от TRW. Оригиналните на Вазинтерсервиз от вносителя на Лада - Нар, се разскърцаха за 500км. Смених ги повторно, защото си бях навил на пръста, че искам оригинални и минах на TRW.
- комплект къси и дълги накрайници, муфи за тях плюс нова надлъжна кормилна щанга. За накрайниците има западни, вземи си западни. Щангата - не съм мяркал западна, но руски и съветски има достатъчно.
- здрава и правилно регулирана кормилна кутия, пълна с масло. Специално за 21061 може да е с къс или дълъг прът. Все едно, продават се все още по магазините. Би трябвало да стане и само с масло плюс обиране на излишните хлабини.
- хебел с лагери. Това е афтърмаркет част, има ги навсякъде по магазините за Лада. По-малко здрав, но с по-малко усилие спрямо оригиналния на втулки. Аз карам с лагери, никакви проблеми.
- гуми с правилния размер 165/80R13 и напомпани според изискването на Производителя
- реглаж геометрия. С канап и в домашни условия не е сравнимо като точност. Трябва ти хубав сервиз с опитни механици. Ладата я има в базите данни на стендовете, не е проблем. Но - реглаж се прави след като си подменил всичко износено по предницата.