Автор Тема: Wartburg 353 rally реплика  (Прочетена 15294 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 27, 2020, 23:51:10
Отговор #60

Неактивен Механджията

• Публикации: 1352
  • XJ6
няма смисъл да цапаме темата на колегата :)

ясно е кой за какъв се счита и т.н. - видно е за доста хора във форума... аз никога не съм критикувал уменията на майстора на Ретро Сервиз, а други неща - но майстора не дава дума да се издума - негова воля :)    обаче включването му тук с квалификации за хора, чиито труд очевидно е достоен за уважение, е доста странно - и там се вижда кой е по-по-най не като майстор, а като човек - а то е по-маловажно.   поздрави и успешна 2021-ва на всички!
......'с живота под вежди се гледаме строго, и боря се с него, доколкото аз мога'.......

Декември 29, 2020, 09:58:00
Отговор #61

Неактивен немо

• Публикации: 1035
  • пиперлив
Поради подобни И-нет отношения не публикувам никъде снимки от работата по коли,които не са мои.Не че се занимавам де.....имал съм запитвания за възстановяване/боядисване на стари автомобили (вкл. и от форума),обичайно отказвам.

To6ko_opc
Баща ми в периода 1978-1982 е бил състезател по водомоторен спорт в клас R1 ,т.е до 1000 куб.см.Обичайният двигател в тези лодки беше Вартбурговия.Имам смътни спомени,че тунинга беше свързан с промяна на преливните канали и отделно от това помня,че баща ми беше поставил 2 двойни Вебера (половината на единия изолирана разбира се).Мисля,че стана републикански шампион през 1982 год. и трябваше да стане "Майстор на спорта",но поради трагичната смърт на з.м.с. Васил Маринов по време на състезание в Австрия в нея година не се раздаваха такива звания.Също така имам спомен,че състезателният мотор се подмяташе на тавана на гаража,но кога и къде отиде нямам представа.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985

Декември 29, 2020, 11:22:44
Отговор #62

Неактивен krankenstein

• Публикации: 7099
Рости, интересан история... и още по-интересно какво е станало със състезателния мотор, по-конкретно с Веберите.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 29, 2020, 16:34:02
Отговор #63

Неактивен немо

• пиперлив
Кранки,говоря(пиша) за неща,които са се случили преди 30+ години.Тогава тези неща нито са ми били интересни,нито съм разбирал(не че сега разбирам  :D ).Кое къде е отишло нямам представа.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984

Януари 21, 2021, 21:51:55
Отговор #64

Неактивен to6ko_opc

• Публикации: 192

To6ko_opc
Баща ми в периода 1978-1982 е бил състезател по водомоторен спорт в клас R1 ,т.е до 1000 куб.см.Обичайният двигател в тези лодки беше Вартбурговия.Имам смътни спомени,че тунинга беше свързан с промяна на преливните канали и отделно от това помня,че баща ми беше поставил 2 двойни Вебера (половината на единия изолирана разбира се).Мисля,че стана републикански шампион през 1982 год. и трябваше да стане "Майстор на спорта",но поради трагичната смърт на з.м.с. Васил Маринов по време на състезание в Австрия в нея година не се раздаваха такива звания.Също така имам спомен,че състезателният мотор се подмяташе на тавана на гаража,но кога и къде отиде нямам представа.
[/quote]
Наистина много интересна история,ще се радвам ако изровиш снимки или нещо по двигателя и да го споделиш в темата,иначе когато започнах да се занимавам с тунинга на двигателя на Вартбурга,изчетох доста теми и форуми,тогава разбрах,че  е много използвам във състезателни лодки,даже и сега го ползвати тунинговат германците.Друго интересно е,че и шведите го тунинговат,понеже е монтирван оригинално на техните Сааби от 60-те години,даже е имало и формула Сааб с този двигател.
А колкото до проекта,завърших всмукателния колектор.Изработих го от алумин,на фреза ми изрязаха фланец с отвори по блока и три тръби с диаметъра на карбовете и после го заварихме на аргона.

Понеже отворите в блока са правоъгълни,спрямо тръбите,вътре се получиха прагове,който оправих  с правия шлаиф със фрезери и дремелни шкурки.

Януари 22, 2021, 10:31:51
Отговор #65

Неактивен Logrus

• Публикации: 190
Двутактовите мотори от Трабант и Вартбург се ползваха и при самоделните мотоделтапланери, а и при картинг колички.
От вартбургов двигател могат да се извадят около 80к.с. без да се сменят бутала - три карбуратора и подходяща изпускателна система - което ги прави доста удобни за такива проекти.

Януари 22, 2021, 12:14:46
Отговор #66

Неактивен Nik1600GT

• Публикации: 1016
Двутактовите мотори от Трабант и Вартбург се ползваха и при самоделните мотоделтапланери, а и при картинг колички.
От вартбургов двигател могат да се извадят около 80к.с. без да се сменят бутала - три карбуратора и подходяща изпускателна система - което ги прави доста удобни за такива проекти.
Това за буталата и 80те кончета нещо ми избяга!? Няма друг двигател, на който стоковите бутала да издържат увеличаване на стоковота мощност с 46% (от 57 кончета за модела 353W от 1986г. до тези 80 кончета са 46% увелечение)? Или пък (само) при Вартбург излизат 80 кончета от изходна база 50-57 само със смяна на карбове и подобрена изпускателна система и при запазване на стоковата кубатура? 
« Последна редакция: Януари 22, 2021, 12:20:55 от Nik1600GT »

Януари 22, 2021, 15:16:53
Отговор #67

Неактивен немо

• пиперлив
Викито каза,че доработен от Мелкус двигател на Вартбург за автомобилът му Melkus RS1000  дава 68 к.с., което е с 10 повече от най-мощният (58к.с.) Ватбургов 3 цил. 2 тактов двигател.

Сега разни ентусиасти/състезатели какво са правили и какво са постигнали няма как да знаем.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984

Януари 22, 2021, 19:18:32
Отговор #68

Неактивен andi1

• Публикации: 103
Двигател на москвич 408, със турбо и изпускателна система, от стокови 50 кона и то по ДИН, изкарва 80 коня на ДИНО. Това е правено и доказано на практика.

Януари 23, 2021, 00:35:15
Отговор #69

Неактивен немо

• пиперлив
......
Анди,защо вкара "турбо" в тема,в която се говори за N/A тунинг не разбрах......?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984