Автор Тема: Wartburg 353 rally реплика  (Прочетена 25148 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 23, 2021, 10:18:17
Отговор #70

Неактивен andi1

  • Публикации: 105
За да дам пример, че стандартни бутала издържат на 30 или 40% по-голяма мощтност.  :)

Януари 24, 2021, 19:01:04
Отговор #71

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Днес,на прибиране към Русе се отбих в Поликраище,запознах се с Тошко и разгледах Шкодата ( да се надяваме,че ще я видим на Класикрейсинга ).

Автомобилът е направен мераклийски, а като се има предвид,че това ще е за каране даже повече от необходимото е направено, според моето скромно мнение.

Не знам кой какво съдържание влага в епитета "Баш майстор", но смятам, че не е неправилно когато правиш автомобил за себе си да се изявяваш в повече от една специалност, дори ако тя не ти е най-силната.Няма лошо в това (разбира се преценявайки трезво възможностите си) да се опиташ и да свършиш максимално количество работа,независимо от какво естество.

На всички ни е ясно,че ако не можеш нещо сам се налага да ползваш услугите на други хора.Това има предимства ( че всяка специфична работа е в ръцете на тесен специалист ),има и недостатъци ( че отделните тесни специалисти нямат взаимодействие и комуникация помежду си ) ,та всеки преценява как да постъпи в процеса на работа по един автомобил.

С течение на времето,занимавайки се с моите Опели придобих нови познания,в области,които не са ми били приоритет никога,защото в това,с което си изкарвам парите съм достатъчно информиран.

И ако да съм основно автобояджия не виждам какъв би бил проблема да си направя спирачките,ходовата част,да си направя центровка на двигателя,да си възстановя климатика и др. подобни,несвойнствени за мен неща.Разбира се при нужда се прибягва до услугите на "тесни" специалисти или поне до съветите им,но след като ръцете не са ми......знаете къде, и имам глава на раменете си не съм съгласен да ме наричат иронично "Баш майстор" само защото съм решил да изляза от рамките на тясната си специалност за моята си кола.

Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Януари 24, 2021, 19:36:58
Отговор #72

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
да, ама в момента, в който си смениш накладките или свещите, вече не си ТЕСЕН специалист, а селски БАШ МАЙСТОР и нямаш право дума да продумаш за работата на ВЕЛИКАНИТЕ в ТЕСНИТЕ занаяти!  >:D

аз не съм автобояджия, но съм си претапицирал таван, боядисвал съм джанти, коли и мотори (и то успешно, без забележки), отливал съм брони и спойлери и т.н. - а си изкарвам парите с нещо, съвсем различно от автомобилите..

убеден съм, че тая шкода е направена качествено - кадърната работа си личи.... едва ли колегата има претенциите да е най-най и да прави музейни/ювелирни изпълнения - защото или не е важно за целите му, или не е нужно просто.... нито съм забелязал да приема накриво критика от всякакво естество... да можеш да си направиш успешно и кадърно сам 90 или 100% от колата, като изходната точка е купчина скрап, е нещо, на което може единствено да завиждаме!

Януари 24, 2021, 19:50:05
Отговор #73

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
да, ама в момента, в който си смениш накладките или свещите, вече не си ТЕСЕН специалист, а селски БАШ МАЙСТОР и нямаш право дума да продумаш за работата на ВЕЛИКАНИТЕ в ТЕСНИТЕ занаяти!  >:D

аз не съм автобояджия, но съм си претапицирал таван, боядисвал съм джанти, коли и мотори (и то успешно, без забележки), отливал съм брони и спойлери и т.н. - а си изкарвам парите с нещо, съвсем различно от автомобилите..

убеден съм, че тая шкода е направена качествено - кадърната работа си личи.... едва ли колегата има претенциите да е най-най и да прави музейни/ювелирни изпълнения - защото или не е важно за целите му, или не е нужно просто.... нито съм забелязал да приема накриво критика от всякакво естество... да можеш да си направиш успешно и кадърно сам 90 или 100% от колата, като изходната точка е купчина скрап, е нещо, на което може единствено да завиждаме!
Дори в Германия-родината на техническата нация и ма сервизи "хоби веркщад" в който след като си платиш можеш да ползваш базата и инструментите ... всеки може да си ремонтира нещо там по личната кола но след като си плати  за времето което е бил там собственикът на  базата издава касова бележка + ДЕКЛАРАЦИЯ,че не носи отговорност за действията по автомобила.
Нали все пак сигурността на пътя е най-важна?!
Бъдете здрави!
retrobs.com

Януари 24, 2021, 20:34:58
Отговор #74

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Колеги, тук нещата се въртят около тенекеджийско-бояджийски услуги и занаяти (най-общо казано). Аз там съм непричом и се довярявам на хора, които се занимават само с това и съм доволен. Един от тях ми е личен приятел.  Ама надявам се знаете, че колите не са паметници, скулптури, нали така. Повечето, дори и класическите такива, са за каране. Авто... мобил, знаем какво значи. И имат двигатели тези авто ...мобили и разни карантии около двигателя, демек "периферия", окачване, трансмисия и куп още неща.
Е знаете ли колко зле са там нещата! Нямате си на идея. Знаете ли колко елконаджии и майстори (уж без кавички) хващам дето не знаят за какво служи, кога и как работи, вакуум-коректора на едно класическо делко. Максимален аванс - това пък какво е ? И защо ще го мерим. Ами ако отидем при мех. инжекцион кво правим. Ами карбураторите - и те вече са голяма мъгла. И навремето бяха за доста "майстори". И куп други тънкажи. Ами тези боксери, дето един прословут майстор продава за тях "газови патрони" за да можели да се карат повече на ... мас. Бедна ви е фантазията там каква е мъглата. 
На мен също Костенурките и боксерите са ми само хоби (вадя си хляба със съвсем други неща, като все пак средното ми оброзование е двигатели) и отдавна на майстори не се доверявам, поне що се отнася до боксерите и периферията им. Даже като ходя да ми сменят шарнир на Костенурката имам 3 на ум. Веднъж шарнирите менте, втори път майсторите "много чук- малко акъл и инструмент" и трети път ... резултата е 100% гарантиран  ;D. През годините имах твърде много поводи да се убедя същите тези майстори колко много не знят. Поне по отношение на боксерите на Костенурките. Имам идея разбира се и аз колко не знам  ;D (не си и помислям, че знам всичко).
Та така за майсторите и гаранциите.
« Последна редакция: Януари 24, 2021, 20:45:44 от Nik1600GT »

Януари 25, 2021, 12:49:30
Отговор #75

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Моят занаят пък е съвсем далеч от автомобилните науки и практики, така че предпочитам да се доверявам на специалисти за повечето важни неща по колите ми. Дали ще са тесни или широки социалисти... пардон, специалисти :) не е най-важното. По-важното е да подхождат с мерак и старание, сякаш го правят на своите коли... в тази връзка само мога да съжалявам, че навремето когато правехме моето купе не съм познавал Тошко и не ми е бил подръка да помага, както в случая с този проект. Така, че от мен само респект за работата и мерака на колегата Тошко!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 02, 2021, 16:56:00
Отговор #76

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Днес пристигнаха дългоочакваните части за двигателя.



Февруари 02, 2021, 17:32:07
Отговор #77

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
 Браво, Тошко! Нещата определено се случват. Красотата не е само в перфектните "ламарини". Дори и когато не става дума за бегачки. Може и да съм изтървал нещо, но с конкретния Вартбург (и най-вече двигателя) гони ли се нещо определено като спецификация/реплика на рали машина и колко кончета се очакват на финала?  Доколкото знам дори да се остане на стоковата кубатура може да се гони и очаква различна мощност и в този смисъл има повече от една рали версия на Вартбург на стоковата кубатура.
« Последна редакция: Февруари 02, 2021, 17:44:23 от Nik1600GT »

Февруари 02, 2021, 19:19:44
Отговор #78

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Браво, Тошко! Нещата определено се случват. Красотата не е само в перфектните "ламарини". Дори и когато не става дума за бегачки. Може и да съм изтървал нещо, но с конкретния Вартбург (и най-вече двигателя) гони ли се нещо определено като спецификация/реплика на рали машина и колко кончета се очакват на финала?  Доколкото знам дори да се остане на стоковата кубатура може да се гони и очаква различна мощност и в този смисъл има повече от една рали версия на Вартбург на стоковата кубатура.
Благодаря Ники.Като цел гоним пълна оригиналност с рали версията,изтеглил съм всички хомологациони фишове и снимки от нета,интересното е че първата хомологация почва през 1966 и свършва 1988,това са доста години служба,разбира се през годините има дребни разлики в хомологацията.Като коне очакваме около 90-100 коня.С тези бутала от сток 992 кубика става 1100кубика.Най мощтната рали версия е била 1150 кубика с 40мм карбове и е вадила 110 коня.

Февруари 03, 2021, 18:54:58
Отговор #79

Неактивен 323bg

  • Публикации: 454
Имах такъв двигател с три карбуратора......