Автор Тема: Mazda МХ5 Miata Sunburst Yellow - завръщане към живота  (Прочетена 8280 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 19, 2020, 15:32:09
Отговор #10

Неактивен littlematrix

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Страхотна е колата, аз нямах търпение за Миата, но така или иначе не си харесах NA преди 7-8 години когато търсех и скочих на NB.
Ще погледна по - късно имаше една група във ФБ където има почти всичко за Миата. Иначе части съм поръчвал и от https://www.mx5parts.co.uk/ 
Mazda MX-6 2.5 V6 KLDE '93
Mazda MX-5 1.6 NBFL '04
Mazda 6 2.5 Skyactiv-G '16

Юни 19, 2020, 19:21:35
Отговор #11

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
.....
Препоръчвам с две ръце да се изпръскат кухините с консервант сега лятото. Последно преди месец и нещо търсихме - Кар Систем нямаха на склад. Взехме върха на сладоледа по темата - оригинален БМВ консервант от Ауто Бавария....

Още две ръце към мнението на колегата , много ама много добра идея е да се консервират кухините след като нямат ръжда ! За Нисана ми ползвах Новол на спрей с дългия маркуч , но оригинален на нечий авто производител ще е според мен най-добрият вариант , Благодаря за идеята да ползвам този на BMW при следващият ми проект .

Относно колата , аз от Миата съм силно впечатлен като здравина и като удоволствие от шофирането . В последното ми пребиваване в Германия за малко да купя една , но я изтървах . Следя темата с интерес , супер се справяш . Доволен съм от епокси грунда на Новол двукомпонентен към 50 лв беше кутията , а от ръждопреобразувателите - този на Вюрт . Фертан също имат страхотни продукти , а от скоро можем да ги открием в Практикер или Бриколаж - забравих точно къде.

Юни 23, 2020, 12:03:35
Отговор #12

Неактивен bozhkata

  • Публикации: 16
Здравейте!

Много, много благодаря за добрите идеи. Определено не ми беше хрумнала идеята за кухините, но адски много ми допадна и ще я приложа. :)  Разбира се ще подкрепя със снимков материал и ще споделя. :)

Аз често поръчвам от МХ5 Партс, особено около Блек фрайдей и около тяхни различни празници има доста добри предложения. От там взех генерацията, липсващи или повредени части по екстериора и интериора и тн. :) Мисля скоро да се огледам и за пълен комплект тампони за носачите, за да ги обновя и тях и да знам, че ходовата част е готова.

Споделям и още малко развитие по темата. Покрай тази карантина имах някакво време да поработя малко по колата. Като цяло интериорът на колата беше сравнително запазен (от към салон, кори на врати, гюрук и тн), но адски много ме дразнеше напуканото и избеляло табло.  Затова реших да демонтирам таблото и да го кожирам. Ясно ми беше, че в домашни условия едва ли ще стане перфектно, но все пак. Закупих еко кожа и лепило и се захванах.

Ето няколко снимки от преди кожирането. Като цяло идеята ми беше да се кожира горната част на таблото, предната му част е с имитация на кожа, а долната - пластмасата беше ок.



Ето няколко снимки от процеса на работа:



Почистих и измих въздуховодите. Дългите канали, които са за обдухване на предното стъкло се наложи да изрежа старата мрежа и я замених с мрежа, за да не влизат боклуци.

Ето и няколко снимки монтирано. За съжаление нямам много хубави снимки, но се добива някаква представа.



Като цяло съм доста доволен от резултата. Надявам се и лепилото да държи и да не се разлепи. Осоебено предвид размер на инвестицията - около 50 лв и 20 часа работа, мисля стана супер. Най-много се зарадвах, че не се появиха допълнителни скърцания, тропания и тн, както и че всяко копче и лампичка работи след интервенцията.

Друго нещо, което адски много ме дразнеше, бяха тенекиените врати. При затваряне се чуваше покъртително тенекиен звук. Затова реших да ги разглобя и изолирам с битумна изолация. Правил съм го преди на една друга кола и резултатът беше много добър.

Изолацията е налепена вътре в цялата врата, както и вън под кората.



Ефектът отново се оказа изключително добър - вратата се затваря без неприятния тенекиен звук, звукът от колоните се подобри значително и като цяло колата стана една идея по-тиха, колкото и да е невъзможно това. :)

По интериора мисля, че до голяма степен съм готов. Остана волана - оригиналният доста ме дразнеше. Идеята ми за волан е оригинален на Мазда, има един класически вариант на МОМО, но за момента не мога да го намеря в добро състояние. Като моментно решение, реших да пробвам един китайски волан, чисто за да видя как стой и какво е усещането. Това е и една от последните придобивки по колата.



Не съм сигурен, че това ще е воланът, който ще остане, малко е рейсинг, което не е идеята на колата.  O:-) Изключително приятно съм изненадан от качеството, макар и с безплатна доставка да стъпи на около 70 лева, но като за моментно решение е ок. Адаптор за волана поръчах от Англия, успях да навържа и клаксона.

За съжаление, временно в момента съм забил с развитието на колата, че има някакъв проблем с тока по фаровете. Проблемът резултира в заден ляв стоп / габарит, че свети постоянно като на спирачка, както и преден ляв мигач/габарит, който мига учестено и не както преди. Лошото е, че определено не разбирам много от тоци, та ми се иска да я закарам на някой, който разбира. Друго, което от доооста време ми прави впечатление, е че по радиото се чува глъхнене - смених радиото с ново, смених всички говорители, инсталация на колони и ток, но не се решава проблемът.

Ще съм благодарен, ако имате идея за добър специалист, че нямам някой, за който се сещам.

Поздрави!

Юни 23, 2020, 16:31:36
Отговор #13

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Интериорът е супер! Много ми харесва как е станало.
Каква е битумната изолация и откъде я взе? Примерно за Авител се сещам, но какво ще ни препоръчаш?
За токът - елементарното е да поставиш нови крушки на мигачите отляво, може някоя да прави проблем. Ако надясно мига и е с класическо реле, вероятно отляво е или крушка, или маса на някоя фасунга. Аз го играх на Шкодата преди две седмици - отляво мигаше не като хората, две крушки и замига. Това е супер дразнеща повреда.
За двойното светене в възможно да е поставена неправилна крушка - има различни видове двойни крушки с различен байонетен цокъл. Може и да имаш лоша маса. Да, трябва да се огледа и провери, но най-лесно е да се направи малка проверка с няколко нови крушки в джоба и то точните, предписани от Производителя на колата.
Не зная как са ти вързани габаритите - дали на един предпазител, или са на два - понякога ги правят на Х и са ляв преден - заден десен, да речем на Жигули са така и ако една крушка във веригата прави проблем, ще засегне и по диагонал. Особено ако се губи маса се получава чудна дискотека.

Юни 23, 2020, 19:46:45
Отговор #14

Неактивен bozhkata

  • Публикации: 16
Много благодаря! Аз като я взех си поръчах лед крушки за всички габарити отзад и отпред, като избирах крушките по книгата на Маздата. След това всичко работеше перфектно, от 2-3 седмици се появи проблем. Днес се заиграх - според мен са няколко дребни проблеми, като успях да хвана няколко неща, които не бяха наред. Върнах отзад оригиналните, размених основите на стопове и тн, и в крайна сметка в някакво положение отзад сега свети нормално, като според мен някъде някоя връзка прави проблем. Сега остава само мигането на десните мигачи, че е доста учестено. Другото, което ми направи впечатление, е че като съм на габарит и натисна спирачка отпред малко премигва десния габарит. Утре ще върна оригинални крушки и отпред, за да съм сигурен, че не са крушки. Намерих и една висяща жичка от предния габарит, вероятно някой някога е правил някакви псевдо дневни и е останала необезопасена. Иначе се чудя дали не е масата от купето към самия акумулатор - кабелът изглежда доста зле, съмнява ме той да не прави част от мизерията, но не мога да намеря нов такъв, за да го заменя.

По отношение на изолацията - направих доста сериозно проучване. Преди време имах страхотен аудио проект в една стара джипка Дискавъри - 3 компонентен фронт с отливки за високи и среди, 2 усилвателя, субуфер и тн. В него бях сложил специална изолация STP, за да се затвори обемът на предните врати. Даже точно от него мислех да сложа предната линия в Миатата - мидбас и високи през филтър, но още се боря с пръщенето и през радиото, което според мен е свързано с тока.
Сега реших, че не ми се набиват чак толкова пари в това нещо, предвид, че с тази палатка за покрив все едно няма покрив. След доста ровене намерих хидроизолационна лента с алуминиево фолио битумна Den Braven Zwaluw Aluband (намира се лесно в Ташев). Ефектът смело мога да кажа, че се доближава адски много до STP, а цената е доста приемлива. Полага се супер лесно, държи доста добре. На друга кола съм пробвал с друга, по-евтина, тя се лепеше със зверско нагряване със сешоар и тн, което тук го няма. Има ленти 2 ширини, даже и на ежедневната кола (Сааб 9-3) сложих същата, ефектът там е още по-добър.

Надявам се, че съм бил полезен. :)

Февруари 19, 2021, 14:51:21
Отговор #15

Неактивен littlematrix

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Миналата седмица Ви видях на бул. България между НДК и Гешов. Страхотна е колата, а и едва ли са повече от 1-2 жълти Миати в София :-)
Mazda MX-6 2.5 V6 KLDE '93
Mazda MX-5 1.6 NBFL '04
Mazda 6 2.5 Skyactiv-G '16

Март 26, 2021, 00:09:07
Отговор #16

Неактивен bozhkata

  • Публикации: 16
Здравейте!

Много Ви благодаря! :)

За съжаление, напоследък все по-малко време ми остава да прекарвам при колата... Както и да е, все пак се случват някакви неща.

Като за начало, успях да оправя електрическите проблеми. Оказа се, че беше несъвместимост с ЛЕД крушките. Разкарах всичките и всичко се оправи. Междувременно смених и маса кабела от акумулатора към купето. Наред с електрическите проблеми се появи и друг - акумулаторът умираше буквално за денонощие. Проблемът беше в единия плафон - разглобих го, изчистих пластинките и се оправи и това.

Гледам предния път съм пропуснал да се похваля и с крайното гърне. Откакто взех колата имаше проблеми, гъргореше и тн. Исках нещо, което да се връзва на цялостната визия на колата, но да не е прекалено шумно. Спрях се на това, което взех от MX5 parts. Преди мен се бяха случили интересни неща по генерацията - кърпене с дооста по-тясна тръба, наставяни някакви парчета и тн, но това вече е в миналото. Сега звучи доста приятно, не е прекалено шумно, но изглежда добре.



Междувременно дойдоха и новите фарове. Все още съм леко кантарен за тях, но старите придават доста вехт вид на колата. А и от към светлина, тези са на светлинни години - остана и единственото място с ледове:



Та за момента си останах с тях, да видим докога. :)

Точно като разглеждах снимкките, намерих доказателство, че Миатата си е голям автомобил - тук в багажника съм събрал цял шосеен бегач (подробност е, че е на съставни части).  ;D



Друго нещо, от което съм изключително доволен е, че успях да приключа аудиото на колата. В момента е с колони Хертз навсякъде, отпред взех двукомпонентен комплект. Много мислех и къде да монтирам високите, за да не се налага да се режат кори, греди и тн. Мисля, че накрая излезе много креативна идея. :) Колкото и абсурдно да звучи, им направих стойки и ги вкарах във въздуховодите. Не че Миатата е с бруталната вентилация, но не бих казал, че се усеща разлика. Дори може да се използва и като насочване на високите...  >:D





Резултатът е уникален. Особено с изолацията на вратите, няма нужда от бас (предвид, че в другите ми 2 коли има, за мен това е доста добре). :)

Март 26, 2021, 00:25:04
Отговор #17

Неактивен bozhkata

  • Публикации: 16
В този пост ще кача малко по-професионална фотография. :)

Не мога да пропусна и факта, че октомври месец с настоящата ми съпруга се оженихме. Естествено, се возихме с Миатата. Беше супер забавно, не липсваха и кофти моменти, като например, че задържа ръчната, както и че едва вкарахме жената в колата с роклята, но като цяло ми беше голяма мечта и се радвам, че се сбъдна. :)



Другото много яко, е че през фейсбук се запознахме с едно момче, който трупа опит и иска да се занимава с авто-фотография. Та предложи ми да се видим и да наснима Миатата за портфолиото си. Естествено, приех на секундата. :) Огромна благодарност, найстина страшен професионалист. Стана много красива сесия на есенна Горна Баня.




Надявам се, че ще ви харесат. :)

Поздрави!

Април 04, 2021, 16:02:01
Отговор #18

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Много са хубави! Заслужава си фотосесията след положения труд. Дано да има повече такива!
 :)

Май 11, 2021, 21:10:20
Отговор #19

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Ейййй страхотна е ! ! ! Много хубава е станала , снимките са напълно заслужени .