Автор Тема: Euston Rural Passtimes 2019 (UK)  (Прочетена 7367 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 05, 2020, 10:49:22
Прочетена 7367 пъти

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
Селски развлечения в двора на един дук. Идват и към 400 автомобилни класики.

http://eustonruralpastimes.org.uk

Местоположение:
Euston Park, Euston, Suffolk, IP242QH, UK

https://goo.gl/maps/UXo8m5MtPjhFBWQn7



Любопитни факти: Домакин е имението Юстън, където живее дук Графтън - далечен потомък на Чарлз II.

Лондонската гара Юстън е наречена на това имение - дукът е собственик на пасището, върху което е построена гарата.
 
Пра-пра-дядото е инициатор за построяването на Уестминстърския мост пред парламента в Лондон: дукът държал  ловните си хрътки в столицата, но мостът над Темза се падал далече от пътя му, та предложил на парламента да сложат още един мост, на по-удобно място...

Без панаира дворът на имението изглежда така:



Събитието започва с реч на дука и служба в църквата...



Започнали са да го провеждат преди 30г, като начин да се съберат средства за ремонт на селската църква. Първоначално са били само няколко сергии бит-пазар, после поканили няколко класически коли, и така едно по едно се насъбрали толкова много неща, че сега се обикалят само на бегом.






1967 Rover Coupe Auto




Атмосферата е неформална, уредниците-скаути са насядали на тревата. Локомобилът е 1919г на местната фирма Ransomes, която все още е голям производител на земеделска техника.




Така се получи че закъсняхме, пристигнахме по обяд и дори не успяхме да стигнем до някои сбирки.Теренът от птичи поглед:




Събитието върви под екзотичното название "празник на селските занимания" и включва коне, каляски, ловни хрътки и бомбета.









Сред селските занимания са шоу с овце, товарни коне, занаяти, возене на селска лодка или на ремарке зад трактор, а отгоре летя Hawker Hurricane.



















И тук посрещат с музика...



...и с пуфкане на статични двигатели:



Август 05, 2020, 10:52:12
Отговор #1

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1945 Wolseley



1952г Ландровер, произведен по лиценз от белгийската Минерва. Серия I, поставен върху 80-инчова база и наричен от собственика си "Пчеличката": "В полето може и да изглежда като зелен грубиян, но ако я паркирате до някоя друга кола изглежда като малко сладко кубче."



Служил е в белгийската армия до 1994г, после ползван като лична кола и накрая забравен в хамбар за 10г.





От собственика: "В Белгия колите над 25г се водят Олд-таймери и им дават регистрационен номер започващ с "О". Хареса ми и питах в английския КАТ дали мога да си го запазя, но КАТ казаха не, и аз казах майната ви, ще си купя персонифицирана табела със същите букви и ще ви заобиколя правилата. Мизерниците ми пратиха табела с някаква случайна комбинация от букви, "ЩЗГ 743". Аз обаче си я разшивровах като "Що За Глупости" и ще си я оставя"
...
"Спирачките бяха пълен капут и сложих нови барабанни на всички колела - който е карал барабанни спирачки знае каква тръпка е да очакваш най-после колата да спре с тях, а не скучно като при новите коли, натискаш и спира."
...
"Стартерът всъщност действаше като стопер и имаше лек проблем с гладкия вървеж."
...
"Сложих и нов, лъскав алтернатор, хитро замаскиран като оригинално динамо. Хвърлям предизвикателство към всеки който може ежедневно и успешно да кара с динамо!! С динамо можеш да си пуснеш фаровете ИЛИ чистачките ИЛИ парното, но НЕ И ТРИТЕ ЗАЕДНО, законите на вселенската гадост просто не го допускат. За вас може и да не е проблем и аз също пробвах известно време със старото динамо, но в Англия понякога (тук добавете ироничен смях) попадаме на лошо време... Отоплението не е важно, за целта има ръкавици и вълнени одеала, но в дъждовен ден или още по-зле, в дъждовна нощ, си тотално прецакан."
...
"Крейг Куражлията винаги ми поправя колата и дори не ме псува като отида с поредния проблем. Пчеличката също седи кротко и го гледа с леко объркан поглед, в очакване да я отремонтират. Имал съм и други класики, които обаче винаги са били джафкащи и зъбещи се, докато Пчеличката е просто едно мило малко обичливо кубче, което се поврежда без да иска, просто се случва."
...
"Трите ни най-любими неща са:
- да вдигаме шум: обичам двигателя, той прави БРРРР-БРРРР-ГРРРР на висок глас.
- да пускаме аромати: ми двигателят си ги прави тия работи...
- да ни теглят: понякога животът ни идва в повече и трябва да ни теглят, което понякога е и леко страшничко."
...
"Лепенките по колата са оригинални белгийски и някои са оригинални военни, макар че не всички са от оригиналната й служба. Слагани са от един пич, специалист в Белгийския Институт на военното наследство. Не съм дребнав и не искам да ги свалям, това би било все едно да дереш кожа."
...
"Лъвската глава вляво е ползвана от Белгийския Армейски Корпус, но всъщност идва от Англия: когато създават Белгийската армия през 1940г те си нямат лого и го заимстват."
...
"За да се чувства Пчеличката като у дома си, винаги държа бутилка белгийска бира вътре. В най-добрия случай Пчеличката ще знае, че аз знам че тя е Белгийка, а в най-лошия случай, ако се развали на пътя, ще имам бира докато чакам да дойдат да ме теглят... за пореден път."
...
"Бих могъл да ви отегча със сухи технически факти, но анекдотите изглеждат по-прилягащи за мила стара Пчеличка като тази".
...
"Колата няма предпазни колани - кому са нужни колани когато можеш свободно да си подскачаш насам-натам върху листовото окачване! Дупки и неравности са страхотно забавни, и дори дребосък като мен често си удря главата в тавана когато пружините отскочат от пътя. Благодарен съм, че таванът е от платнище."
...
"Заключалки на вратата също няма. По-наблюдателните от вас може вече да са забелязали, че на спирачния педал има дупка. Там се закача старомодното устройство за заключване тип "бастун", което е единственият начин да се обезопаси автомобилът. Не че някой би могъл да подкара старото девойче, ако я открадне - първа и втора скорост са без...таковата, как му се викаше...без синхро, което ще ужаси днешната младеж."
...
"Най ми харесва това, че резервоарът за гориво се намира под пасажерската седалка. Датчикът за горивото не работи откакто я взех, но количеството останало гориво може да се проверява с просто око - само вдигате седалката и надниквате в резервоара."
...
"Хвърлете един поглед на ауспуха... намиращ се отстрани между колелата , откъм шофьора. Поставен е на хитро място, с цел да изкара ангелите на нищо неподозиращи хора и кучета като изтрополиш покрай тях. Това ми осигурява много незабравими моменти, както в случая когато една непоносима снобарка в електрическ автомобил ме помоли да си угася двигателя на сфетофара, защото газовете от ауспуха излизали директно от задницата на моята кола и влизали в нейната чистичка околна среда. Тогава й казах, не бъди глупачка жено, отзад нямам ауспух! Тя ме изгледа объркано докато аз потеглих бавничко (и дръпнах смукалото, само за няколко секунди, за да направя излизащия от ауспуха аромат ТОТАЛНО наситен). Знам че съм дребнав, но съм щастлив и дребнав. А Пчеличката си лети, приятен ден на всички!"

:)

1921 водна помпа





1923 Petter Crude Oil, двутактов 5кс двигател работещ с всичко. Тип "полу-дизел" или "повърхностно запалване". Стандартният дизел е с компресия от поне 14:1 и произвежда всичката си необходима топлина за да се получи запалване. Полу-дизелът е с компресия около 12 и има допълнителен източник на топлина, в случая подгревна лампа. Двигателят е работил във фирма, произвеждаща хартия за банкноти.



Сеялка с оригиналното упътване и реклама от 1889г:

















1933 Villiers резачка за храсти - един от най-малките двигатели на фирмата, 0.6кс. Скоростта на двигателя се контролира с водач и магнето. Динамото до него произвежда до 250V.























1923 Stanley паромобил, дошъл от Австралия







Работническият фургон е превърнат във виличка. Отвън е лепната стара табелка от жп вагон: "За предотвратяване на туберкулозата, пътниците искрено се приканват да се въздържат от опасния и неприятен навик да се плюе."





Август 05, 2020, 10:55:27
Отговор #2

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1922 Marshall, задвижвал вършачка до 1956г, след което е купен от почитател, който го пази 60г. Реставриран 2016г, когато е имал нужда само от нов комин и димовод. Сложени са и гуми за комфорт.



1923 Robbey - започва с армейска служба, след което минава в шоубизнеса и е превърнат в панаирджийски локомобил (имат специфична форма с покрив). Спасен от скрап 1959г.





1923 Aveling&Porter валяк превърнат в трактор през 1980-те.



1916 Wallis&Stevens, теглил оръдия през Първата Световна, след което работи в земеделието. 16г стои изоставен край пътя, където през 1965г го намира настоящият собственик.



1915 Burrell кран





Преносим Youngs, на едноименната фирма за аграрен инженеринг, работил в тяхната леярна. Произведени са само 14 бройки, тази влиза в частна колекция през 1960-те.





Няколко автомобила се направиха малък парад, останалите гледаха от хълма:





Austin





и мини Остин





Humber



Armstrong Siddeley









Ford



1955 Chevrolet Bel Air









Sunbeam















Август 05, 2020, 10:57:40
Отговор #3

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
BMC Mini - British Motor Corporation произвежда и всички основни местни марки автомобили



1948 Ferguson, спасен от скрап. През 1950-те бензинът става твърде скъп и множество трактори са модифицирани да работят с нафта, с добавяне на изпарител.



1957 Marshall МР6, произведени са само 197 броя, от които само 10 остават в страната, останалото се изнася. Този е заминал за Австралия, където работи във ферма. Като нов не е бил така ценен, и купувачите дори успяват да свалят цената. През 1980г го забелязва колекционер, но собствениците не искат да продават. Обаждат му се 20г по-късно, чак през 2000г, когато си продават фермата. Вторият собственик започва да получава запитвания за продажба още на следващата година. Но поредният кандидат-купувач също чака 17 години, докато успее да го придобие.



1965 Benetulliere, произведен за лозята в Божоле. Странична лебедка позволява ръчно управлявано рало да се дърпа по стръмня склон между редиците лозя. Двигателят е бензинов от Рено 8. Едноименното вино произвеждано в района излиза скъпо и сега доста лозя се изкореняват и вместо тях по склоновете се пасат овце.





1919 International Junior - считан за много модерен като нов, преход от стария дизайн. Двигателят е бил предназначен за автомобили (камионите на фирмата) и работи меко. Подобно на камионите, радиаторът на трактора също се слага зад двигателя. Въздухът се засмуква през радиатора с помощта на перка и излиза през страничните панели. Водна помпа няма, охлаждането става с термосифон. Искрата за запалването се създава с магнето. Задните колела се задвижват с тежка верига. Може да работи с бензин или керосин, но докато керосиновият резервоар побира 46л, бензиновият е под 6л. Развива до 6-7км/ч.





ц

1984 Mercedes и 1974 Dutra(Унгария)



1949 Allis Chalmers



1950 BMB



1964 Nuffiled,
1944 Ransome,
1952 Ransome,
1947 BMB
1958 Massey Ferguson



1944 Ransome






1954 Морис Minor Deluxe





1988, 1990 Ford



1970 Massey Ferguson
1954 Ferguson
1960 Fordson



1982 Trantor



1967 Massey Ferguson
1968 Nuffield



1956 David Brown





1940 Caterpillar



"Кратката" обиколка на половината от трасето около арената неусетно изяде два часа... Щеше ми се да седнем като тези младежи до "Храма" на банкет, но всяка минута беше кът, а разтоянията са сериозни. Между другото, "Храмът" е банкетна зала строена 1746г, сега е преустроена в жилище.


















Август 05, 2020, 10:59:52
Отговор #4

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
Самолетите си бяха с екипаж:









На поляната отзад изникна ловна дружинка и някакви състезателни каляски....





Ловен рог и ловен костюм:





Борихме умората с немски наденички и бира, и десетина минути посядане на тревата.



2003 S-Type
последният в редицата е 1962 MKII



1995 Jaguar Sovereign 3.9L



1939 1 1/2L SS Jaguar Drop Head Coupe, купен за 15 лири през 1963г, рядък модел, има само шепа оцелели.



1961 Jaguar MKII



1980 Ford Capri



1997 XK8, 4.2л V8 "Идеален за ваканции - единственият спортен автомобил чиито багажник събира два куфара."



1968 E-Type Series 1.5, 4.2L







Август 05, 2020, 11:03:15
Отговор #5

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1935 Austin 16/6 Hertford Saloon, с брой на най-продаваното автосписание, "Practical Motorist" от 1958г.
Зад него е 1986 Audi Quattro.







Hillman Minx







1967 Rover MKIII Coupe Auto 3.5L





1949 MG Midget, не е реставриран, само боята е нова. Номер 9,152 от 10,000 произведени, само една трета от тях остават в Англия, повечето се изнасят в САЩ и Австралия. Решетката на радиатора отпред винаги е в цвета на интериора. Купето е дървена рамка и метални панели. Ако предното стъкло се сгъне напред върху капака, това увеличава максималната скорост от 120 км/ч на 128 км/ч.









1965 MG roadster, 1.8л, макс. 165 км/ч,  0-100 км/ч за 12сек.

 

1955 Ford Zephyr Zodiac MKI - луксозната версия на Зефир











1973 V12 Е-Type Series III, 5.3L









Triumph Herald







1966 Austin Farina A40 1.2L





1968 Austin Mini







1987 Bentley Turbo R, първият им модел с алуминиеви джанти





1969 VW Fastback 1.6L







1964 Austin Healey 3000, 3L







1955 Austin Healey 100/4, 2.7L






1961 Austin Healey MKI 3L









1959 Buckler, върху тръбно шаси Buckler DD2 и купе от фибростъкло, оригиналният двигател е бил Форд Консул 1508сс. Първият собственик я е ползвал като ежедневна кола и е теглил лодка до Южна Франция. Реставрирана е през 1970-те и двигателят е сменен с 1498cc Cortina GT. Кормилната система е от Ситроен, в спирачките има компоненти от Форд и Хилман, задната ос е от Форд Англия. От 1980-те нататък новият собственик я ползва за състезателни спринтове и катерене на хълмчета, със значителен успех.








 

1959 Buckler DD2 "Mistral" Body, 1172cc










Август 05, 2020, 11:07:41
Отговор #6

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1929 Humber 16/50 Saloon, 2.1L







Daimler Barker Coupe





1964 Daimler SP250





1938 14/2 Lanchester Roadrider De Luxe, произведени са само 2400 броя. Двигател 6-цилиндров Даймлер 1.8л. Семейството я притежава от 1960г, като е пазена в хамбар 1965-2010г, след което е реставрирана при максимално запазване на оригиналното състояние и е отново в движение.











1936 Lanchester 10 Mulliners Saloon 1.4L













1939 Lanchester Roadrider De Luxe - купен с намерението да бъде ползван за части на другия Ланчестер, но накрая собственикът решил да реставрира и него.



И вестник на същата възраст:





1936 Морис 10, все още с оригиналната си регистрационна табела. 20г седял в хамбар, реставриран е 1996г.






1974 Panther De Ville. Появява се като най-скъпата кола на автошоуто в Лондон - 17,650 лири, колкото две къщи. Средната заплата по това време е към 2000 лири годишно.



Вдъхновението за купето идва от Bugatti Royale Type 41. Предлага се с избор от два двигателя: Jaguar XK 4.2L straight-six и 5.3L V12, автоматици.





Вътре е лукс: кожа, орех, климатик. Сред допълнителните екстри са електрически шибидах, телефон и коктейлно барче, за някои модели се предлагат телевизор и видео. При пълно окомплектоване излиза по-скъп от Ролс-Ройс.





Между 1974-82г са произведени 57 бройки, от които шест броя са кабрио. Сред притежателите на този модел са Крал Фарук, Елтън Джон, Оливър Рийд, Били Конъли. Султанът на Оман си поръчва версия лимузина с 6 врати - колата му е струвала 105хил лири плюс 35хил лири за златен орел на носа.





 

Такъв автомобил кара и Круела Де Вил в "101 Далматинци" (1996)

 





Август 05, 2020, 11:09:26
Отговор #7

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1967 Alpha Romeo Spider Duetto, 1.6L









1965 Sunbeam Tiger MK1a - варияция на Sunbeam Alpine. Голяма част от разработката става без знанието на шефа, Лорд Руутс (Сънбийм е част от Група Руутс). За късмет, накрая лордът одобрява проекта и производството, тъй като колата има шанс да се продава добре в САЩ, а английската икономика е максимално насочена към износ. Правят се в завода на Дженсен.



Всички Тигри, с изключение на два експериментални екземпляра, са ръчни скорости. МК1 е с 4.3л, а МК2 с 4.7л двигател. През 1967г заради финансови проблеми Група Руутс е продадена на Крайслер, които обаче не харесват нито двигателите Форд, нито стоманата ползвана за панелите на купето. Пък и Крайслеровите двигатели не се побират в Тигрите и така производството се прекратява. Произведени са 3762 броя МК1 и 533 от МК2.



Настоящият екземпляр е МК 1A - били са само две тестови бройки с шаси-номер предхождащ серията на стандартната продукция. Вторият тестов екземпляр е в Канада, не е в движение и очаква реставрация. Този е ползван е от дизайнерите на Руутс за рекламни снимки и получава регистрационна табела чак след 2г, през 1967г. Цветът е от гамата на Руутс, "Среднощно синьо".



Видът му е комбинация от елементи от МК1 и МК2 - предния капак и вратите са с ъгловатите краища на по-късния модел, но капакът на багажника е заоблен като при ранната версия. Когато е сгънат, мекият покрив се скрива под платнище, за разлика от МК1, при който е скрит зад метален панел (впоследствие панелът се оказва труден за производство и често дава дефекти при употреба). За разлика от стандартните екземпляри, при този логото "Сънбийм" се появява само като ръкописен надпис на багажника.



Пазят се сертификатите за технопреглед от 1976г насам, както и множество стари фактури, включително една когато двигателят се запалва през 1976г и една за теглене от пътна помощ след като чупи биела през 1977г. Основна реставрация е правена 2010г.



Оригиналният двигател Форд Уиндзор 4.2л е песниосиран и заменен с 4.9л, който е разглобяван, шлифован и балансиран във фирма за състезателни коли. Сложена е и съвременна електронна горивна помпа и електронно запалване, за по-голяма надеждност. За подобряване на състезателността пък са добавени Edelbrock performer cylinder heads, Thunder AVS карбуратор и алуминиев радиатор. Оригиналната скоростна кутия Ford Toploader си стои.



2016 Healy Enigma (да не се бърка с "HealEY"), бутиков спортен автомобил базиран на Мазда МХ5 - главно защото частите й се побират под ламарините на избрания дизайн. Формата на предницата е заимствана от Мини, задницата е от Нисан Микра... Под капака слагат двигатели 2л 4-цилиндров Мазда МХ5 или 4л V8 Lexus LS400 (този е 4L).






И понеже англичаните обичат да резиклират, за производство се ползват коли-донори - катастрофирали Мазди с нисък километраж, където уврежданията са само козметични. Вземат се двигател, скоростна кутия, част от окачването, спирачки, интериор и жици. На цена излиза колкото нова МХ5, но пък имате уникална кола по ваш вкус, с голям багажник и повече екстри. Болшинството собственици са над 50г. Произвеждат се недалеч от завода на Лотус.



2012 Aston Martin DBS



1987 Fiat X19 Bertone 1.5L





1975 Ford Escort 1300L 1.3L
1974 Ford Escort Sport 1.3L



1980 Ford Escort Sport 1.6L





1939 Triumph Dolomite 1.8L











Август 05, 2020, 11:11:48
Отговор #8

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1954 Riley 1.5L





1959 Alvis TD21 Drop Head Coupe, 3л 6-цилиндров двигател. Настоящият собственик много искал да притежава Алвис, намерил я 2002г в представителство, изкарал я за пробно кръгче и... двигателят гръмнал. Така и си я купил, и реставрирал в първоначалния й блясък.













По едно време изникна някакъв дядо и пита с леко сърдит тон, "Колко ще ми платиш за снимките?"... Ъ? Обърнахме го на майтап де, но дядото си беше кисел, че шоуто му излиза скъпо. Оплака че някой "сръчен" посетител вече откъртил една от емблемите на Стага, днес на шоуто... Но пък беше горд с притежанието си и отвори да разгледам. Vanden Plas Princess 4L (Austin A99 Westminster)









Недоволният дядо със сивото яке беше дошъл с цели 5 коли...





Саабите до тях ги пусках в темата за Класики снимани от нас.





Клуб Naylor

 

Naylor е традиционна британска спортна кола, на шаси от 1954 MG TF, но с осъвременено окачваене, двигател Остин Ровер 1.7л, скоростна кутия Итал и задна ос от Триумф Доломит. Резултатът е осъвременен вариянт на MG TF, правен в заводски условия с подкрепата на Ровер, с много добър инженеринг и майсторлък. Един екземпляр се сглобява от трима души с вложени 250 човеко-часа. Седалките са контурни, от кожа Конъли, каквито са и в Бентли, Ролс, Ферари и Астон Мартин. Таблото е орех. Вдигат до 145км/ч и харчат 7/100. Имат голям резервоар, 54л, за дълги пътувания.





Произведени са обаче само 161 броя, 1984-92г. Първите 100 правят Братя Нейлър, но дъждовален сезон пречи на продажбите и Нейлър банкрутират още на следващата година.  Правата са закупени от новосъздадените "Хъдсън Мотор Ко.", които произвеждат още 61 броя, с емблема Хъдсън. Всички произведени автомобили все още се движат, някои са заминали за САЩ и Япония. Братя Нейлър все още се занимават с коли, но сега само реставрират.




 
1973 Triumph TR6, 2.5L



1972 Триумф ТR6, 2.5л, 0-100км/ч за 8.2сек. От 95хил произведени бройки само 9хил остават в Англия, останалото се изнася. Оригиналният двигател е бил 125кс, но през 1980-те е сменен със 150кс. Харчи 10/100. На 138хил км.

Реставрирана е 2006г. Добавени са доста подобрения: тройка карбуратори Вебер, кожени седалки, инерционни колани, стабилизираща щанга, модерен маслен филтър, електронно запалване, по-добри амортисьори, електрическа вентилация, халогени. Оригиналните бушони са били само два, по 35 ампера всеки, през които е минавала цялата електроника, но сега са заменени със стандартна бушонна кутия и допълнителни релета. Колата се кара редовно, целогодишно, с изключение на дните когато хвърлят сол на пътя.




1958 Peerless GT 2.3L - британка произвеждана 1957-62, с машинария от Триумф TR3, окачване от Де Дион, тръбно шаси и купе от фибростъкло. Излизат само 325 броя, тъй като автомобилът се оказва скъп за производство, но без лукс за купувача. Собствениците продължават усилията си да правят бутикови спортни коли още известно време, под имената Warwick и Gordon-Keeble, като двулитровия двигател е заменен с V8.

 

 









1973 TR6



1962 Воксел Виктор Супер 1.5L



1965 Триумф Хералд 1.2L





1963 Ford Zodiac 2.6L



1985 Citroen 2CV6 602cc и три броя MG Roadster 1.8L 1969-77г



Август 05, 2020, 11:15:11
Отговор #9

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
1960 Бентли 6.5L



1974 Daimler Vanden Plas Double Six, V12, Borg Warner автоматик, дискови спирачки на всички колела като задните са монтирани на шасито, серво волан и климатик. Напълно разглобен и реставриран още в средата на 1980-те, интериорът е оригинален. От тази година и модел са останали само няколко в страната. Скъп за поддръжка, но настоящият собственик го държи вече 38г.







1936 Армстронг Сидли, 1.7L







 

1973 Jensen Interceptor MK3, V8 Крайслер 7.2л, 325кс, тристепенен автоматик Крайслер. 0-100км/ч за 7.5сек. Макс. 212км/ч. Харчи 18-28/100.







Произведени са 3400 броя МК3. Сред известните личности притежавали този модел са: Франк Синатра, Дийн Мартин, Клиф Ричард, Тони Къртис, Кийт Ричард. Такава кола кара и Роджър Мур в тв сериала "Светецът". Знаете ли че: може да станете член на английския Дженсен клуб и без да притежавате такъв автомобил.





1989 Rolls Royce Silver Spur, 6.8L  - дълга версия на Silver Spirit







1950 Bentley 4.3L





1989 Rolls Royce Silver Spirit, 7L





1975 Rolls-Royce Silver Shadow, по-късен вариянт с уширени калници които побират по-широки гуми. Купето е "touring limousine". Цветовете отвън са "Орех" и "Регентски Бронз", вътре разцветките са "Бежово", "Сърне" и "Медено злато". Първият купувач я е поръчал с гуми Дънлоп, въпреки че производителят препоръчва марка Avon, с каквито е в момента.  Има 8-тракови касети (Стерео 8) и отделно радио , които все още работят. Първият купувач е получил 15% отстъпка, защото вече се е задавал следващия модел, Силвер Шадоу II, и е платил 12,776 лири, което в днешни пари би било 120хил лири. Сега пътува към 5хил км ежегодно. Поправяни са боя, задно окачване, хидравлика, карбуратор, предни спирачки.



 

1980 Rolls Royce Silver Shadow 6.8L








И малко народни коли, 1967 Morris Minor Traveller, 1.1L





 

1951 Land Rover Series 1, 2L



1965 Austin Cooper , 1.3L
1957 Austin Healey 100/6, 2.7L 








1927 Austin Chummy, 727cc
1988 Citroen 2CV Special, 620cc



Нисан,
1996 Mazda МХ5 MK1 1.6L
1995 Mazda MX5 1.8L