Автор Тема: Въпрос за масло  (Прочетена 3948 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 22, 2020, 11:09:01
Прочетена 3948 пъти

Неактивен m_petrov

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Здравейте група, искам ако някой знае повече да ми каже за Chevrolet el camino 1977  и най - вече какви масла и се наливат и тем подобни( колата е с v8)
« Последна редакция: Август 22, 2020, 13:31:25 от dido1903 »

Август 22, 2020, 17:26:57
Отговор #1

Неактивен dakatta

  • Публикации: 148

Здравей,
на две машини 350cid, съм с Мотул Синерджи, 10w40, американците казват 10w30 или 10w40 в зависимост от температурните условия. Мобил синтетика 10w40 също мн.добро.

поздрави

Март 24, 2023, 15:55:27
Отговор #2

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Предвид, че повечето от автомобилите на четящите тук са отн. стари модели и производства, съответно конструктивно, както и покрай износването от експлоатацията им, имат по-големи луфтове в моторите им, от спрямо модерни нови коли, тези статии със съвети и мнения относно разликите във вискозитетните категории на видовете масла /вкл. и разликите във визкозитетите на чисто синтетични блендове/, ще е полезна като инфо.

https://www.autodoc.bg/info/5w30-ili-5w40-koe-motorno-maslo-e-po-dobre-da-se-izpolzva-prez-zimata

https://steelcircle.ru/5w30-i-5w40-kakva-e-razlikata-mezhdu-motornite/

Декември 18, 2023, 09:51:42
Отговор #3

Неактивен IvoMarinov75

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Според мен се допитай до качествен сервиз. Аз ходя в тези сервизи https://motoexpert.bg/ и съм доволен. Коагто се чудя за нещо ходя и ги питам.

Декември 18, 2023, 10:25:36
Отговор #4

Неактивен S15

  • Публикации: 843
     Ха, то и в статията така пише: "... Но във всеки случай трябва да знаете нюансите на устройството на двигателя или да се консултирате със служител на бензиностанция."
     Ако трябва да сме сериозни, хората в сервизите сменят масло, но това не ги прави експерти за всички видове автомобили. Целта на сервиза е да изкара пари. Последствията от употребата на "грешно" масло стават ясни за собственика след време, дори години. Дори да приемем, че сервиза е коректен, те там нямат обратна връзка за всеки обслужен автомобил. Освен това маслата непрекъснато еволюират, а предписаните от производител отдавна не са налични. А да кажем " това масло ми харесва" е приложимо само за маслото на филийка  :D

Декември 18, 2023, 15:42:06
Отговор #5

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Според мен се допитай до качествен сервиз. Аз ходя в тези сервизи https://motoexpert.bg/ и съм доволен. Коагто се чудя за нещо ходя и ги питам.

В нашите сервизи си нямат никаква, ама никаква идея за това, какви масла са подходящи за съответния класически автомобил. Те най-често нямат и самите масла. И въпросът изобщо не опира до марка/производител (това е по-скоро въпрос на предпочитание) или вискозитет (и той дори често не е критичен) на маслото.
Емпиричното правило е, че колкото е по-стар един класически автомобил, толкова по-неподходящи са съвременните масла, покриващи най-новите стандарти на АПИ (това не е Агенция Пътна Инфраструктура, а Американски Петролен Институт  ;D ;D ;D) и не само. Няма да обяснявам защо - който иска да се поинтересува и да чете. Чичко Гугъл може да обясни. Стига да се попита с разбиране.
Нещата са много, много по-зле с маслата, отколкото изобщо повечето колеги си ги представят. Дори реномирани фирми, производителки на масла, спекулират с маслата и то тези уж предназначени специално за класически автомобили. Опакават някакво "гъсто" масло (примерно 20W50) в някакви лъскави двулитрови метални туби, понадуват цената и казват - ето това е маслото за вашия класически автомобили. И като погледнеш дейта шийта на маслото (ако изощо го намериш) данни точно за тези съставки на маслото, които го правят подходящо за повечето класически автомобили ... липсват  ;D ;D ;D! И ако ги попиташ за тези данни и изобщо ти отговорят ще ти кажат - фирмена тайна е господине, маслото е подходящо за вашия автомобил  ;D ;D ;D. Да, ама не, както казваше Петко Бочаров! А сетете се защо данни за тези съставки присъстваха навремето в дейта шийтовете дори и на масла, които не бяха предназначени специално за класически автомобили  ;) ;) ;). Аз знам защо и не купувам лъскави метални тубички на които пише, че маслото е за класически автомобили. Но няма да скрия, че особено у нас не ми е много лесно да намеря подходящо масло за моята класика. Изборът не е особено голям. И за финал - при доста бензинови класически автомобили много по-подходящи са минерални ДИЗЕЛОВИ масла 15W40 например (да, предназначени  за дизели) покриващи стандарти от 80те и 90те години, отколкото маслата за бензинови автомобили, покриващи стандартите след 2000г. и особено пък след 2010та. Но и там почти няма избор. Вече сме 2023г. 
« Последна редакция: Декември 18, 2023, 16:03:03 от Nik1600GT »

Декември 18, 2023, 20:26:02
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
      А да кажем " това масло ми харесва" е приложимо само за маслото на филийка  :D

Това наистина много ми допадна  :) И е напълно коректно.

Съгласен съм напълно и с изложеното от Ники. Вероятно има много задълбочени наблюдения и анализи върху съвременните масла за рейсинг автомобили или свързани със съвремието ни мотори, но за баналните класически масла познания и предлагане има почти нула.
Аз лично изпаднах в такава дилема съвсем скоро. Карам две от колите си с 20W50 на Selenia HPX, едната от които е с нарочна препоръка за 20W50, а именно кола от 70-те Ситроен ДС. И на поредната (последна) смяна това лято - хоп, изненада ! Selenia HPX 20W50 е спряна и няма да се произвежда повече. Като оставим настрана чисто икономическият фактор - Селенията беше на добра цена, оказа се, че предлагане на 20W50 практически ... няма. Търсих доста и накрая се принудих да сложа 15W50 на Yacco, също добро и то синтетика, но въпросът е , че 20W50 не се предлага, освен в някои лъскави тубички с надпис Classic, Legend и прочие. Та в тази връзка възникна и въпросът - може ли да се кара класически двигател с 20W50 за двутактови мотори ... ?

Декември 18, 2023, 21:06:00
Отговор #7

Неактивен Seaman

  • Публикации: 79
Здравей колега,
Масло минерално 20W50 имат доста фирми. От скоро и  Ревенол имат два вида токова масло, за автомобили до 70г. и  другият модел е  за автомобили до 80 година. Има 20w50 на Бардал и  Лики Моли. Сменявам често маслата и съм пробвал повечето. Някои фирми продават и SAE 30 (което отговаря на периода до 70г.) на по-ниски цени но за по-малък пробег 1000-3000 км. макс.. За зимата става и с 10w40 и минерално 10W30. С маслото за двутактови не става.

Декември 18, 2023, 21:30:19
Отговор #8

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Здравей колега,
Масло минерално 20W50 имат доста фирми. От скоро и  Ревенол имат два вида токова масло, за автомобили до 70г. и  другият модел е  за автомобили до 80 година. Има 20w50 на Бардал и  Лики Моли. Сменявам често маслата и съм пробвал повечето. Някои фирми продават и SAE 30 (което отговаря на периода до 70г.) на по-ниски цени но за по-малък пробег 1000-3000 км. макс.. За зимата става и с 10w40 и минерално 10W30. С маслото за двутактови не става.

Въпросът е какво има в маслото! Какви стандарти покрива и още по-добре, ако не покрива тези от последните години! Вискозитетът на маслото е най-малкия проблем. Двигателят в повечето случаи ще се държи еднакво добре примерно и с 15W40, и с 15W50, и с 20W50. Това масла подходящи за коли до 70та и след 70та е пълна глупост и алабалистика на част от фирмите за масла, която я пише на същите тези лъскави тубички дето ги предлагат за класически коли. И каква е разликата между кола 69та и 71 година. Ами ако колата е произвеждана без съществени конструктивни изменения на двигателя от 50 до 80г. и е купена 79г. какво масло слагаме?
Още веднъж казвам, въпросът е какви спецификации покрива или пък не маслото.
Някой замислял ли си е за това, което писах по-горе - защо от едно известно време насам огромна част от фирмите производителки на масла не дават съдържанието на едни от най-важните добавки в маслата си по отношение на класическите двигатели . Ами защото са силно намалени тези добавки в съвременните масла и то под критичните нива за голяма част от класическите двигатели. Особено за класически двигатели с долен разпределителен вал.
Боре, може да се кара с подходящи мотоциклетни масла! Аз последните 3 години карам с мотоциклетно масло, но разбира се за четиритактови мотори. И това не съм го измислил аз. Почерпил съм от опита на няколко американеца, специалисти по масла и не само, през ръцете, на които са минали десетки класически Поршета на стойност стотици хиляди долари.  Ето с това карам и съм доволен.
А защо карам с мотоциклетно 20W50, а не автомобилно мисля, че отговарът се съдържа в това, което написах по-горе. На лъскави тубички и препоръки до 70та .. след 83та и дъра бъра не вярвам. Вярвам на дейта шийта т.е. спецификацията на маслото, където се дава пълно описание на количественото съдържание на добавките. Както и на това, което съм прочел - има форуми, където се публикуват резултати от изседвания на доста масла от независими лаборатории.

« Последна редакция: Декември 18, 2023, 22:09:54 от dido1903 »

Декември 19, 2023, 01:40:38
Отговор #9

Неактивен S15

  • Публикации: 843
       Е то няма угодия. През 80те да не би да имаше масла "специфик" и още 60 вида. Купуваш М10Д и още 2-3 вида. Всеки двигател е от чугун и алуминий и принципа му на работа си е същият от 100 години. Разлика има само в новите системи за вредни емисии, които обичат да се запушват от някои съставки в маслото. Ама като карате ретро там няма нищо за запушване. "Старите двигатели не вървели със синтетика".   Защо?   Имали хлабини.   Ами значи са за ремонт.   Маслото няма за цел да компенсира хлабините на износен мотор.   
   Няма да ровя в нета само за да открия препоръките на някои производители поради факта, че тук има повече маркетинг и търговия отколкото истина.
С времето се уверих, че интересите на фирмите производители не съвпадат с интересите на потребителя и дори тенденциозно заблуждават. Една такава лъжа е "лонг лайф" маслата с "препоръчан пробег" от 30 000 километра. Резултата го виждам всяка седмица заедно с недоумяващият поглед на собственика.
   А що се отнася до вискозитета отбелязан на опаковката (примерно 10W40 или друг), това НЕ е константа за целият период на използване на маслото защото настъпва деградация веднага след първото палене. Колкото по-добро е едно масло толкова по-дълго запазва своите характеристики. Неминуемо след време започва спад на налягането и губи способност за "чистене" на двигателя. Започва отлагане на нагар а от там повишаване на температурата на агрегата. Синтетичните масла имат много по-стабилна крива на представяне, а следователно и по-малка деградация.