Автор Тема: Как Лада завоюва Англия, но така и не стигна до САЩ  (Прочетена 7280 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 26, 2020, 08:29:32
Отговор #10

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Ехаа, за мен е чест, че съм вдъхновил такова подробно и богато илюстрирано изследване! Адмирации за автора и дано се прочете внимателно от хард русофилите.
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Септември 26, 2020, 10:54:42
Отговор #11

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Изключително забавно четиво . Благодаря на автора за отделеното време .

Септември 26, 2020, 10:57:42
Отговор #12

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Благодаря за качествения превод на тази любоитна статия, едва ли бих я прочел цялата в английския оригинал. Наистина практичните и спестовни хора на запад често са предпочитали бедните откъм разнообразие екстри, но практични и лесни за поддръжка соц. возила. Д не забравяме, че качеството на експортните версии е било доста по-стого контролирано от това, което примерно ние получавахме в Мототехника.
Но май-силно впечатление ми направи нещо, несвързано с основната тема - че навремето Форд Капри се е продавал значително по-скъпо от Ягуар Е-тайп. Е, вярно, че е в момента е била по-модерната кола, но нито като моторизация, екстри или качество на изработка не може да се мери с легендарната "котка"... да не говорим за благородния имидж, който носи. Докато Форд дори във върховите и спортните си версии винаги е бил с етикета "достъпна народна кола".
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 26, 2020, 11:55:05
Отговор #13

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Но май-силно впечатление ми направи нещо, несвързано с основната тема - че навремето Форд Капри се е продавал значително по-скъпо от Ягуар Е-тайп. Е, вярно, че е в момента е била по-модерната кола, но нито като моторизация, екстри или качество на изработка не може да се мери с легендарната "котка"... да не говорим за благородния имидж, който носи. Докато Форд дори във върховите и спортните си версии винаги е бил с етикета "достъпна народна кола".

Душа, ти пък съвсем се замая, естествено че е печатна грешка, това с цените на Капри и  Е-тайп.
Както и в статията има множество други фактологични, времеви, и прочее грешки, но като цяло е занимателно четиво.

Е-тайповете са били отн. бюджетно позиционирани за върхов клас спортни коли, но само на фона на конкурентните им Ферарита, Масератита, Астони, и прочее.
Естествено обаче, че са били в пъти, примерно, 2 до 4-5 пъти, по-скъпи от разните Каприта, в зависимост от версиите и на двата модела.
До най-евтините Е-тайпове от серия 2 или 3 единствено може да са се доближавали на цена хомологационното с ляв волан инжекция Капри РС 2600, както и английския му еквивалент- с десния волан карбураторен РС 3100.
Всички други техни версии на тия две моделни гами, разбира се, е неадекватно даже и в едно общо изречение да се споменават.

Да, Е-тайпа дебютира с цена само 1000 и нещо Паунда, но много по-рано, още в 1961 год. за базов Роадстер /той е бил по евтин от Купето/.
Но към края на 60-те год, когато се появява известното на всички Капри базирано на Ескорт Мк1 /не старото Консул Капри/, базов серия 2 Е-тайп вече е бил няколко хиляди Паунда, заради силните инфлационни процеси в Англия, и девалвацията на Паунда.

Каприто от своя страна в базовата му версия с 1.3 мотор, дебютира в 1968, някъде с цена от около 1000 Паунда. Така че автора просто е объркал цените, счиитано към периода, каогатно за първи път се засичат тия два модела.
Същото се касае и за кратко живеели му предшественик от 1961, малко по-Ъпмаркета Консул Капри, за който ясно че е бил и той, примерно 2-3 по-евтин от Е-тайп.

Имам в иначе доста обемни ами печатан архив и известно количество Аутокар и Мотор списания от края на 60-те и нач. на 70-те год. издания
Сега няма да имам време, но след няколко дена, ако не ме мързи, ще ги извадя и ще сканирам страниците им с цени на на нови Ягуари и Фордове, за да се видят разликите. Естествено че разликите са драстични и в пъти, по посока на скъпостта на Джаговете спрямо Фордовете, което е нищо необичайно.
Но по Нета, даже и за мързеливи хора ако се поровят, може лесно но да се извади сканирано и преписано инфо, към онзи период колко са стрували тия им съответни модели.

Като цяло общия тоя журналистически материал /добре е, като се препостват и превеждат такива неща, да се слага линк към оригинала и автора, така мисля е редно/ е отн. повърхностно написан.
А и е писан със сигурност от някой, който не е имал особен физически досег нито с различни Лади, нито примерно с една голямо част от ценовите и конкуренти, като споменатия Ситроен 2СВ /считам това покрай глупавото съждение, писано за нивата на комфорт на едната спрямо другата кола/.

Как да е, беше забавно да се прочете този материал.
Като основен плюс бих отбелязал, че има и огромно количество вероятно много и отн. трудно събираеми факти от различни източници, за което все пак, адмирации на автора.



« Последна редакция: Септември 26, 2020, 12:14:22 от USfan »

Септември 26, 2020, 12:12:03
Отговор #14

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Може би за взети цените им от различни периоди с няколко години разлика помежду, без да се отчита инфлацията... но предвид, че явно е превод от английски източник, доста нелепа изглежда подобна грешка в оригинала.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 26, 2020, 12:22:42
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами взимането тук на конкретно описаните цени, може да се отнесе единствено така.
На Е-тайп са взети цените при дебюта му на Серия 1 в нач. на 60-те, а на Капритата са взети средните цени вече доста навътре в производството им, примерно от края на 70-те, когато се сменят Серия 2 към Серия 3 Каприта.

Като цяло, пак бих се повторил, че статията изобилства от груби фактологични грешки и инсинуации на тяхна база, като например изречението за липсата на пазарен успех на Юготата в 80-те год. в САЩ.
Поне 10-12 броя такива драстично нелепи изводи и фактически неточности виждам в този материал.
Ако ти или някой друг може да сте ги пропуснали покрай, разбираемо, слаба обща информираност по тия теми, може да ги опиша тия пропуски.
Но това по-детайлно вглеждане и разкостване на текста в този материал, ще стане по-късно или някой и друг ден, че сега спря дъжда, и отивам малко да поспортувам.  :))

Септември 26, 2020, 13:39:03
Отговор #16

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
За цените, да грешка е, май заради децимализацията на британските пари. Информацията е от следната статия, където е дадена и осъвременена цена с включена инфлация, и разликите в стойността са по-точни:
https://www.motoringresearch.com/features/cost-car-year-born/

Библиография:

https://www.curbsideclassic.com/uncategorized/automotive-history-the-unlikely-story-of-trying-to-import-soviet-ladas-to-the-united-states/

https://www.lancasterinsurance.co.uk/news/2017/september/01/do-you-remember-the-moskvitch-412-1/

http://www.lada-owners-club.co.uk/ukladahistory.html

https://www.aronline.co.uk/facts-and-figures/in-memoriam/in-memoriam-lada-riva-1300l/

https://www.cossackownersclub.co.uk/uk-history

Септември 26, 2020, 15:04:19
Отговор #17

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами да, автора или авторите, са проспали някой курс по съвременна история и развитие на британската икономика в предполагаемо не особено авторитетните пъблик училища или колежи, дето са били гимназисти или студенти, но, простено да им е.

Извадките на които попадам сега в Нета на ценовите равнища на нови Е-тайп и Капри в течение на периода от 60-те и 70-те години, на прима виста са тези.

Ако почнем от най-стария тест, още от Декември 1961 год, на Кар и Драйвър списанието, базовата му цена на роадстера е 5600 Долара.
Което, без да си правя труда да видя по Нета точния валутен курс на Паунда спрямо УС Долара точно тогава, бих предположил че тази цена в долари има британски еквивалент от 1500-1600 Паунда, или нещо подобно.
Интересна е съпоставката на УС цената спрямо английската цена на Е-тайп.

Американския експорт обикновено се е облагал от САЩ само с няколко процентова ДДС-еквивалент такса /в разл. щати тя е е с разл. величина, поне сега е така/.
Докато в Англия всяка кола с 4 колела и с над определена кубатура, и продавана в краен сглобен вид, тогава се е облагала с 30% продажбена такса, ако не греша в някой детайл.
И ерго- на вътр. пазар продаваните Ягуари и въобще всякакви коли, са били обикн. доста по-скъпи от техните еквиваленти, продавани по света.

Примерно Е-тайпа в Англия в 1961 год. като роадстер версия е струвал- 2100 паунда, а купето- 2200 паунда базова цена.
Което е било, както се вижда, доста повече от амер. им цени.

https://www.adrianflux.co.uk/cult-classics/jaguar-e-type-2/

https://www.caranddriver.com/reviews/a15112090/1961-jaguar-e-type-road-test-review/

Цената обаче от 2000 и няколкостотин паунда за Е-тайп се запазва, макар и с малки малки увеличения, само до средата на 60-те год.
В края на 60-те, със забатачването на англ. икономика и силното спадане на курса на нац. валута, и с дебюта на новия серия 2 Е-тайп в 1968 год, дилъровите цени за продажба се покачват до почти 3000 Паунда.

В 1971 год. с дебюта на Серия 3, Е-тайпа в Англия минава 3100 паунда за роадстер версията, и почти стига 3400 паунда за купето.
Разбира се, за 12-цил. спортен модел тогава, това са умерени цени.
Ферарито 365 ГТ 2 плюс 2 струва 9100 Паунда, а базова Миура /не еС или еСВ/ тогава струва 10800 Паунда.
Дори и едно доста по-малолитражно и само 6 цил. Порше 911, струва повече от 12 цил. Е-тайп, с цена от 3600 Паунда за базовата 911 Т версия.
Така че Джага е изгоден, ама е далеч от икономическата и социалната среда, а и от цените на тия народни блу-колар Фордовски псевдо-спортни купета.

https://www.aronline.co.uk/cars/jaguar/e-type/

За сравнение при Каприто, неговите базови V-4 1300 куб.см. версии тогава в дебютната му 1969 година, почват само от 890 Паунда цена.

https://www.autoexpress.co.uk/classic-cars/105874/ford-capri-a-history-1969-to-1986

Подобно сравнение от страна на авторите англичани, или каквито там са, говори за пълна липса на каквато и да е дори повърхностна обща автомобилна култура, това да мешаш Капри и Е-тайп в общи контексти.

Пфу, даже майка ми, която е на 77 години и не кара кола, и сина ми, дето пък още няма книжка и също не кара кола, и няма и особен интерес към автомобилната история, ще се справят по-добре, ако им покажеш снимки на някое Капри и някой Е-тайп, и ги питаш, кое колко е струвало примерно ново и едно спрямо друго, е така съвсем субективно.

Това е, да се сравняват не все едно ябълки и круши, а айде, за да звучи съвсем сексистки, възрастово дискриминационно, и едновременно расистки- красиви слаби млади бели жени, с грозни дебели стари негърки.  O:-)
Макар че, сигурно и на последната категория има доста фенове по света. ))
« Последна редакция: Септември 26, 2020, 15:39:31 от USfan »

Ноември 13, 2020, 11:07:27
Отговор #18

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Това писание е пълно с технически майтапи. Москвич 408 бил двутонна кола, но 412 е по-лек. Манивелата е заменена от компютърно управляем карбуратор. Бензиновата помпа на ладата е с прозрачно куполче. По нататък ми се отщя да чета... достоверно като български вестник.

Ноември 13, 2020, 16:15:00
Отговор #19

Неактивен 5 GTT

  • Публикации: 156
На мен ми е интересно, но нищо не намерих в нета за Ладите, които са правени навремето в Белгия. От тях продаваха в Кореком. Една такава имаше един познат, по точно 2101, което купе беше поцинковано...