Преди около 15 години един колега на жена ми търсеше автотенекеджия за ударен калник. Колата беше 2101 и до този момент никога удряна и правена. Свързах го с мой приятел автотенекеджия и след няколко дни, като отидох до сервиза да видя нещо по ЗАЗ-а, ми каза: За първи път виждам поцинкована Жигула...
И му вярвам, защото сме приятели от деца, а боядисва коли от 30 години.
Определено по казуса съм съгласен с колегата Фриско.
Разбира се, тенекеджията-бояджия може да е имал доста професионален опит, но ако предположим по-шеговито, нито сам е правил опити горещо да поцинкова коли, нито е чел много специализирана техническа литература по въпроса /което е разбираемо все пак/, иначе даже нямаше и да му дойде наум да констатира точно това нещо- поцинкована Жигула, дори конкретния детайл да му е приличал на така обработен.
Това, което той е видял на тази ударена 2101, единствено може да предположа, че е било сменян още преди огъването по разни предишни причини, афтърмаркет преден калник.
Предполагам за преден е ставало въпрос, понеже те се сменяха отн. лесно, поне по-лесно от задните.
Та, калника вероятно е бил сменен преди на конкретната Жига, да кажем в 80-те години, след като са и нагнили оригиналните предни калници.
По онова време в БГ в края на 70-те и през 80-те год, се продаваха свободно, било в някакви Кооперативни магазини, било по избуяващите тогава уикенд и битпазари, минимум 2 разл. вида тип- Направи си сам, предни калници за Жигули и Лади, рекламирани като неподатливи на корозия.
Едните бяха чисто стъкломатови /тоест, направени от смола и влакна/, и представляващи отн. калпави в геометрично и детайлно отношение отливки.
А другите бяха, условно можем да ги наречем, колкото и да звучи цигански или непрофесионално- калайдисани.
Основата на тия калайдисаните калници вероятно са били някакви пак афтърмаркет щанцовани ламаринени калници.
Та, предполагам, че тенекеджията е попаднал при ремонта на точно такъв сменян вече преди калник.
Иначе, съвременната история на фабричното едросерийно горещо поцинковане на каросерии /за разлика сега от отн. по-лесното и популярно в хобисредите студено поцинковане/ е широко известна, и има немски, а не италиански или руски корени.
Порше са първата фирма, която от моделна година 1976, и още само едностранно, и само отвън, и само на пода и носещите елементи на каросериите си, почват да правят горещо поцинковане.
А двустранно и на цялата площ на каросериите, Порше този процес почват да го правят, от колите им правени от август 1985 година насам, тоест от 1986 моделна година.
Това 100% на площ поцинковане им позволява още преди повече от 1/3 век, да почнат да дават нечуваните за тогава 10 години фабрична гаранция против пробиви на ламарината от ръжда.
https://www.auto-motor-und-sport.de/oldtimer/porsche-911-g-modell-kaufberatung-ausgereift-zuverlaessig-und-begehrt/https://autoclassic.de/portraet/porsche-911-die-deutsche-sportwagenlegendeАуди пък само 40% от площта на каросериите си, и то пак едностранно, първоначално почват да поцинковат след август 1982 година, тоест от 1983 моделна година, успоредно с дебюта на тогава авангардното ново С3 Генерация Ауди 100.
А от моделна година 1986 и дебюта на яйцето В3 80, и това 80 и по-големите С3 100 и 200, Ауди почват и 2-странно и на 100% площ, да им поцинковат каросериите.
https://de.wikipedia.org/wiki/Audi_100_C3И нататък вече колелото се завърта, и разни други автофирми за кратко или за дълго, частично или цялостно, също почват да следват Порше и Ауди в това антикорозионно отношение.
Но завода ВАЗ по обясними причини, никога не е бил сред тези други автопроизводители.
Разбира се, остава варианта някой предишен собственик на Жигулата, след пълно събличане на боята и другите покрития, да е правил успешен опит сам да си поцинкова цялата кола, е така за спорта.
Но това поне на мен ми се вижда доста невероятно дори само на теория, хеле па на практика. Е, освен ако това лице не е бил някой примерно, преподавател в МЕИ-то по Технология на металите, а и да е ползвал за целта на тази процедура, производствената база и суровини на някой наш тогавашен военен завод.
