Автор Тема: Таксита в СССР след ВСВ  (Прочетена 4636 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 03, 2020, 19:31:51
Отговор #10

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
2001 или 2002 забраниха коли над 5г. по спомени, сега са до 10г. Тогава приключиха курса Ладите и разните му там други гробници от рода на Кадет, Тико и така нататъка.

Много точни ретроспекции на Момчил, особено за времената на социализма.

Аз, като малко по-вътрешен с материята, само да внеса няколко корекции и уточнения за времената от преди 15-20 год.
Реално Наредбата, която и сега действа, е от 1999-а. Около 2002 наистина е поправката с ограничението на възрастта, като тогавашното положение е 10 год, а сегашното (от 2014 насам) - 15 години. Като ограничението е въведено стъпаловидно, според годината на производство, като финалния срок (за регистрирани преди 1995-а) е 2005 година.

Иначе от гледна точка на автопарка, интересното наистина идва с Указ 56 за стопанската дейност в НРБ, тогава се появяват т.нар. Кооптаксита (оттук идва и жаргонното "копърки"), които реално са си частни коли с обикновенни шофьори, за много от които това е 2-3-та допълнителна работа. Разцвета им е през 90-те, колите - най-разнообразни, по-нагоре колегата USfan е споменал. Общо взето всичко, което може да се движи.
В София паралелно се появяват и различните големи частни играчи (напр. ОК с Деу Рейсер), преобразуват се бившите гаражи на т.нар. държавни таксита и т.нат.
Административният край на тази епоха е въпросната наредба от 1999, която привидно налага правила, но всъщност е връх на лобизма на свързани с политиката едри играчи и е поле за корупционна свръхрегулация на всякакви нива. Но това вече не е тема на форума.
На стиковката между двата века реално най-популярните коли за таксита (поне в София) са: различните модели на Лада Класика, различни модели Деу (Рейсер, Тико, по-късно Ланос), Опел (Кадет и Аскона, по-късно Вектра А и В), Волги (вече късни 24-10), и така нататък - без претенция за подредба и изчерпаемост.

Ноември 03, 2020, 21:18:18
Отговор #11

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Според това филмче, като такси в СССР освен ЗИМ 12 са работили и ЗиС 110. Това ме учудва, като се има в предвид, че са произведени малко над 2000 и са обслужвали само върхушката в номенклатурата.



Ноември 04, 2020, 09:10:01
Отговор #12

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За съжаление изхвърлих камарата Авто Труд и други подобни вестници при ремонта на апартамента. Края на 90-те съм бил обикновен гимназист и чат-пат потребител. Парите рядко стигаха за такси. Много вечери съм трамбовал баира на Черни връх, пък и не само вечер. Ходехме много и избягвахме да плащаме за транспорт - с колело или гратис...
По отношение на ЗиС-110. Да, имало ги е таксита, както и във вариант линейка. Обслужвали са големите хотели в Москва и Ленинград.
У нас премиум такситата бяха Мерцедесите на Балкантурист. Малък съм, не помня дали е имало и други марки западни коли таксита през соца. Но Мерцедесите пред Шератон си бяха легенда.
Не знам дали си спомняте, но около 2000г имаше няколко много готини реклами на М-тел с вече жълта таксиметрова Волга 24-10. Дали не е и оная, която в последствие стоеше зарязана в кв. Левски - Г и после се подвизаваше и тук във форума, не знам.

От края на 90-те помня тук в София имаше едни таксита Велир-СМ. Те караха Шкоди 120Л, колкото и да не стават за такси. 12-80 бяха само Лади. От бившите соц коли имаше една партида Волги 3110 , внесени може би 1998-9. Имаше Москвичи, внасяни по договор между Софиянски и Лужков. И едните, и другите руски дараци измряха скоропостижно.
По същия начин имаше маса маршрутки Газела, не само в София, но и из страната - например Русе.  Специално русенските ги нарязаха 2009-10г.
Друга митична соц кола бяха Трабантите за доставка на KFC. Боядисани бяха червени и стояха на Стамболийски по спомен.
Лади 7-ци таксита се продаваха и до 2007г по спомен. Съвсем на теория, може някоя от тях още да върви. Отвреме навреме ги мярках, особено в разни малки градчета си ги имаше.

Иначе 90-те беше  времето на таратайките. Кой каквото намери, го караше за такси. Трабанти, Запорожци, разни западни от 60-те и 70-те... Москвичи, Жигули... Не мога да се сетя за стара Волга или Варшава такси. Но Мерцедес - мече, Форд Таунус... Или онова белослатинско Пежо 404. То доживя и до след 2000г. Вече жълто, със знаме, си се търкаляше из Бяла Слатина докато не забраниха старите коли.

Ноември 04, 2020, 09:23:06
Отговор #13

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Аз пък си спомням, че соц такситата вътре на вратите на ладите имаха някаква правоъгълна лепенка с много писания с дребен шрифт на нея.
Какво ли е пишело на тия лепенки нямам идея - около 1985 г. не съм можел да чета :)

Ноември 04, 2020, 17:20:40
Отговор #14

Неактивен dragomir_68

  • Публикации: 134
Много точно Момчил е описал такситата през годините. В ДАП Бяла Слатина през 70те години бяха Варшава, Волга 21 и Москвич 408. След тях Жигули, Волга 24, Лада 1300 Лада 1500 и Лада 1600. През 80те години вече Лада 2105, Лада 2104 и имаше 2бр. Полски Фиат 125. Лекотоварните таксита бяха ГАЗ 51, ГАЗ 53, УАЗ бордови, Жук бордови и Баркас бордови. Имам снимка от началото на 70те години в Габрово е имало 2бр. Рено 8 такси в ДАП.
« Последна редакция: Ноември 04, 2020, 18:08:32 от dragomir_68 »
ГАЗ 69

Ноември 04, 2020, 20:06:33
Отговор #15

Активен Logrus

  • Публикации: 288

Аз, като малко по-вътрешен с материята, само да внеса няколко корекции и уточнения за времената от преди 15-20 год.
Реално Наредбата, която и сега действа, е от 1999-а.
Ако не греша, точно тази наредба направи такситата задължително жълти. Няма да забравя един комшия, цял живот таксиджия, най-накрая си беше купил чисто нова кола - някакво Деу беше - кристално бяла, лъскава. Та помня как плака като й сваляха лака - на кола на 3000км. за да я пребоядисат жълта, че да не остане без работа - човекът плачеше със сълзи....  :'(
А сега "жълто" е едно доста разтегливо понятие - само един пример са Голф-овете на ОК.