Автор Тема: Рециклиране и ремонт на спирачна помпа  (Прочетена 15185 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 30, 2017, 08:24:14
Отговор #20

Неактивен ufer

  • Публикации: 382
Ето и малко снимки на ремонтирания спирачен цилиндър и новите неща....


Ноември 11, 2017, 06:36:58
Отговор #21

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
При изработката на новите бутала внимавайте много с хлабината между буталото и цилиндъра да не е по малка от необходимото.Навремето по този начин си ремонтирах задни спирачни цилиндри при много добри специалисти които ги направиха доста плътно и след като загря спирачната система и барабаните и се оказах неприятно изненадан с блокирала спирана система в планината.Алуминиевите бутала се разширяват много при нагряване,отделно от това при прегряване маслото в системата се прогонва и навлиза въздух и на практика оставате тотално без спирачки и с блокирали колелета.

Ноември 22, 2017, 07:48:17
Отговор #22

Неактивен ufer

  • Публикации: 382
Затова новото бутало е от бронз... пък ще видим ка ще се държи!

Април 10, 2018, 15:09:56
Отговор #23

Неактивен ufer

  • Публикации: 382
Този диаметър се оказа малко тесен - 20,5 мм. Гумичката се води 20,6 мм - на испанската фирма Сеинса. По препоръка на майстор шлайфах на малкия размер и въпреки че на ръка макар и трудно пружината връщаше, впоследствие, монтирана на сервото, се оказа, че остава блокирана на дъното на цилиндъра и няма никакъв помпен ефект - буталцето не се връща назад. Не знам дали някой ще може да пришлайфа цилиндъра с 0,05 мм, за да я пробвам постепенно. По-вероятно е да я взема с 0,1 мм и да се надявам, че ще улуча комбинацията.

Ноември 25, 2020, 17:35:56
Отговор #24

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Настев е майстор на спирачни системи,намира се на ул.Антим Първи и бул. Христо Ботев,казват че е най добрия. А опела няма да го разкоствам като другия, ще го постегна и ще го карам.
Понеже ми се налага и на мен ремонт на помпа, искам да попитам, къде точно се намира работилницата на този майстор? Антим Първи и Ботев са успоредни.

Ноември 25, 2020, 22:32:24
Отговор #25

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Понеже ми се налага и на мен ремонт на помпа, искам да попитам, къде точно се намира работилницата на този майстор? Антим Първи и Ботев са успоредни.

Ами Юри, доколкото помня като съм ходил последно там преди 7-8 години, в края на Антим Първи е, близо до пресечката му с ул. Кирил и Методий, от 10-15 години е в един нов блок там.
А преди на същото място, най-стария Настев, дето е дядо на сегашния, имаше къща, и в двора им бе работилницата.

Стария Настев бе познат на баща ми по време на соца, и тогава като всеки уважаващ себе си оборотен частник в 70-те години, караше дядото спортно западно купе.
Но не Фолц Карман Гиа, нито някой Опел Рекорд хардтоп, нито дори 6 цил. Форд 20 М хардтоп, а едно доста по-рядко возило имаше дядото.
Та, той караше сигурно единственото Волво Р1800 Купе в България.
Беше му едно бяло на цвят, досущ като това на оригиналния филм- Светецът.


Ноември 25, 2020, 23:17:28
Отговор #26

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Ул. "Антим Първи" 88 (или 87), Божидар Настев.
Инфото е крадено от друг форум. Колеги се оплакват от нелюбезно отношение и ниско качество на някои компоненти. Също така отказва да прави някои по-специфични помпи.
Преди време съм ползвал услугите и бях много доволен от един сервиз в кв. Карпузица, на ул. Княжеска (на едно площадче под бул "Цар Борис III", но нямам идея работят ли още.
Успех

Ноември 26, 2020, 17:17:05
Отговор #27

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Благодаря! Намерих адреса на мапса, блокът е по-стар,  над 20г. Ще отида да видя дали изобщо ще ми свърши работа и ще споделя впечатления.
Хвала на такива частници , но едва ли само от ремонти на помпи си е изкарал парите за Волвото. 

Ноември 26, 2020, 18:43:55
Отговор #28

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
да ,за възрастта на блока може да бъркам, на със сигурност е след края на соца провен, най-рано в 90-те.

А иначе, по соц. време тия такива пластмасаджии и всакакви производители на детайли или майстори слагащи ги, като Настев, правеха маса пари.
Примерно сегашните 15-20-30 лв. за направа и смяна на гумички на някоя спирачна или амбриажна помпа, той и тогава може да ги е взимал, ама поради сега инфлацията, разбираемо, 20 левоци в 70-те, си бяха в пъти много повече пара, от спрямо тая сума сега.

Примерно там наблизо до Настев по преките на Хр. Ботев, имаше един съсед в 80-те, дето пък пълнеше тогава еднократни пластмасови запалки с газ.
Такива рекламни запалки на запад ги имаше много, ама тука бяха кът, и хората ги разпробиваха, и ги пълнеха и ползваха многократно.

Та тоя разпробивач-пълняч, взимаше примерно 4-5 лева за всяко ново разпробиване-ново капсуловане, и първо пълнене на запалка, и по 2 лева на всяко следващо пълнене.
Тоя майстор на ден правеше поне по 50-100 запалки, лично съм го виждал какво прави в сергииката му, като бях ученик.
И сметнете 100 клиента на ден по 2 или по 4 кинта, какви пари дневно вадеше.

В 1984 год тоя пълнач си купи от известния по-късно покрай Дайтоната му Стуци, тогава едно сребристо Масерати Инди, за сериозните 20000 лева.
Взе и да държи Мазератито в тогава скъпия за ползване гараж на новопостроения хотел Родина.

И понеже му счупи мотора на Индито тоя запалкаджия в 1985 год, като му даваше газ по магистралата до Пловдив, взе ад се пробва тогава, понеже се познаваше с баща ми, баща ми да му продаде нашия тогава новопридобит 6-7 годишен Ситроен СХ 2400 ГТИ, който ни беше нов внос от Германия, и един приятел на баща ми, там БГ-емигрант доктор, ни го бе докарал.

Баща ми обаче си харесваше Ситроена и не му се даваше, а и оня запалкаджията даваше само 30000 лв. за СХ-а, което беше помалко от цената му в Д.марки, ако те се смятат купени на черно, и които баща ми бе дал за колата.
Така не му дадохме СХ-а, а пълняча не знам какво си купи след Масератито, но определено имаше десетки хиляди левове налични.
А такива яко окешени майстори и частници по София тогава, като например разни парнаджии, и най-вече шприцйори на детски играчки, копчета, и женски джунджурии, имаше много.

Та и Настев не е бил за жалене тогава.
Въпреки че Волвото купе може доста изгодно през някой търг, там конфискувано или пък изоставено като ударено, да го е купил.