Автор Тема: 1972 Mercedes Benz 280SE 4.5 на Божката  (Прочетена 8911 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 22, 2020, 18:52:58
Отговор #10

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Вчера купих акумулатор, от камиона пасна точно.
Въртях със стартера но няма признаци да запали за сега, стрелката за маслото се вдига само при въртенето, на една трета.

ГОЛЯМ ШОК това нещо не е с Jetronic !!! вместо това има нещо като ECU и електрически дюзи !!
Как е възможно през 1972-ра да имат това ? Защото SEC-овете и двата са ми с jetronic с механични пръскалки не предполагах че по-рано са имали електрически !!!
Или след като са имали това, защо на по-късен етап са слагали тези кютуци jetronic-те ?

Някой има ли ел. схема на инжкциона и данни за наляганията на горивото или каквото и да е ?
Благодаря
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 22, 2020, 19:11:51
Отговор #11

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ххаххахахахах ... Боги споко  :D! Това дето е на този Мерц е още по-архаично и от механичната инжекция (т.е.от К-жетроника). Мисля, че имаш монтиран Д-жетроник или така наречената "аналогова инжекция". Погледни тук ... https://www.benzworld.org/threads/k-jettronic-vs-d-jettronic-pros-cons.1577401/
Сопоко, има го и на други машини от този период ... например на Порше ...проблеми с този Д-жетроник при Порше е имало още в първите години от експолатацията му и  там масово колегите са го махали. Системата с двойни и тройни Вебери при Порше винаги е работела перфектно  ;)
Ics5A&index=113
« Последна редакция: Декември 22, 2020, 19:35:35 от Nik1600GT »

Декември 22, 2020, 19:31:50
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Вчера купих акумулатор, от камиона пасна точно.
Въртях със стартера но няма признаци да запали за сега, стрелката за маслото се вдига само при въртенето, на една трета.

ГОЛЯМ ШОК това нещо не е с Jetronic !!! вместо това има нещо като ECU и електрически дюзи !!
Как е възможно през 1972-ра да имат това ? Защото SEC-овете и двата са ми с jetronic с механични пръскалки не предполагах че по-рано са имали електрически !!!
Или след като са имали това, защо на по-късен етап са слагали тези кютуци jetronic-те ?

Някой има ли ел. схема на инжкциона и данни за наляганията на горивото или каквото и да е ?
Благодаря

Всъщност не, пак се води система на Бош от Жетрониците, и това им е най-първия Жетроник, и се води- Д-Жетроник.
Мерцедес са една от първите фирми в края на 60-те год, заедно с Фолксваген и Порше, които въвеждат модерното за тогава електронно управляване на инжекциона, именно наречено Д-Жетроник.

Иначе, Ники е прав- условно може да го наречем аналогово-електронна инжекция Д-Жетроника, за разлика от по-късния Л-Жетроник, дето вече има процесор, който приема и предава чертичка-точка )) тоест, цифрови сигнали.
Блока му за управление на Д-Жетроника заради това е прилично ремонтопригоден, пълен е вътре с разни диоди и транзистори, които лесно се диагностицират, ако са повредени, и се сменят после.

Моя първи Мерцедес въобще, купих го в 1992 год, едно купе с 2-врати в114 250ЦЕ, беше с този електр. инжекцион Д-Жетроник мотор, и работеше идеално.
След тая Табакера купе, в края на 90-те, бях ко-собственик пък на един в116 450СЕ, който беше от първата моделна година на Сомовете- 1973, и той също беше с Д-жетраник.

Точно тоя Сом ми правеше проблеми, понякога играеха оборотите, друг път трудно палеше, а после като загрееше, пушлявеше черен дим на богата горива смес.
Карах я колата да я гледа един стар майстор на Бенц инжекции, Чопъра му викаха, дето работеше в най-първия сервиз на Балкан Стар, който до 1998 год. беше поместен в НСО базата на ресторант Кошарите, и той просто намери прекъснат кабел за термодатчик, който само запои.
Иначе после други проблеми с инжекциона не съм имал никакви.

Тоя им първи електронен инжекцион, Бенц го въвеждат в 1968 моделна година, ако не бъркам с много, и го използват при почти всичките им модели /видимо изключение е 6.9 литра М100 мотор Сома/ до и вкл. 1976 моделна година.
А, така нар. отново механичен инжекцион К-Жетроник, Бенц го въвеждат за 1977 моделна
година, и си го ползват с разни промени и ъпрейди, чак до средата на 90-те год.

Иначе чистия им и първи механичен инжекцион Бош с 2, 6, а по-късно и с 8-щемпелни помпи, Бенц го въвеждат в 1955 моделна година, като дсе знае, първо на пеперудата 300 СЛ, и продължават да го слагат някъде до 1972 год, на последните Пагоди 280 СЛ.

По принцип с наличие на електрическа схема всеки майстор, дето прави 70-ски до 90-ски хай-фи уредби и телевизори, с малко четене по Нета и гледане на конкретната схема за твоя Д-Жетроник, ще може да ти сервизира/отремонтира процесорния блок, ако в него е проблема.
Самите датчици по мотора, също не са тредни за диагностика и смяна, разбира се.

Общо взето, който се занимавал с по-късните им електронни инжекциони на Бош, системата Л-Жетроник, ще може да се оправи и с Д-Жетрониците.
Ето общи описания на системата.

https://www.bosch.com/stories/50-years-of-bosch-gasoline-injection-jetronic/

http://machineryequipmentonline.com/electric-equipment/fuel-injection-bosch-d-jetronic-and-l-jetronic-ecgi-part1/

[ Invalid YouTube link ]

А ето и доста подробно 20-странично Ръководство за диагностициране на работата и ремонти при Бенц Д-Жетроник моделите, вкл. и при 8 цил. мотори 350-450 на Бенц.

https://w107.pbworks.com/f/DJetronic.pdf

[ Invalid YouTube link ]

Това което споменава Ники за липсата на надеждност на тая система при слагането и при Порше модели, всъщност не е точно така.
Сменяли са го там Д-то, не че супер често са му се сбъгясвали компонентите, а понеже не е търпял промени по отн. на вдигане на мощност спрямо заводските му параметри.
За това аматйор рейсърите и домашните тунинг майстори на ранни 911 и 914 модели с този инжецион, са го сменяли с Вебери.
Както и по същата причина, на най-ранните 911, дето са били серийно с тройни Солекси, също масово са им сменяли по-калпавите Солекси с тройни Вебери.

Но при Бенц приложенията му тоя инжекцион си работи добре по-принцип, поне така показва и моя опит с него.

За смяната му с карбове това е отделна тема.
По-добре с Ники да се отплеснем някъде другаде по Форума за инжекционния и карбураторен тунинг специално на въздухарките Порше мотори, та да не спамим тук темата.
« Последна редакция: Декември 22, 2020, 19:44:05 от USfan »

Декември 23, 2020, 07:41:48
Отговор #13

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Намерих нещо което май ще излезе полезно.
Комутатор за запалването в един корпус със сензора.

91885 Pertronix

немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 24, 2020, 00:59:42
Отговор #14

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Каква е разликата между тези двата:

280SE  108.067
280SEL 108.068

Благодаря
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 24, 2020, 06:41:57
Отговор #15

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Каква е разликата между тези двата:

280SE  108.067
280SEL 108.068

Благодаря

В дължината на базата - SELа има по-дълга с 4 инча база. Но разликата в пътното поведение/возията е минимална (според хора, които са ги карали и двата) и е много по-голяма при 300 SEL, който вече е на пневматично окачване (за разлика от 280SE и 280SEL). Възможно е да има и минимална разлика в оборуването (в полза на SELа).

Декември 24, 2020, 17:14:44
Отговор #16

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Благодаря за отговора,
предполагам удължаването е в задните врати ?

Относно въздушното, тези антики W108 както и W114 са много лесни за слагане на въздух. В ютуб е пълно с видеа.
Продават се болт-он китове, тука един происводител: https://www.dolud.com

Нямам искра, помагайте ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 30, 2020, 21:52:53
Отговор #17

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Запалих го,
първия проблем с липсата на искра, чукчето беше "избегало"
втория проблем впръскването беше в две релета, едното главно за ECU-то, и второто за горивната помпа.

След 13 години престой, без да точа стария бензин, само долях две големи туби.
Помпата капе, поръчал съм от новите и я чакам да дойде да я сложа
тези две релета също не се намират, поръчах алуминиеви кубчета за обща употреба, надявам се да станат.

&feature=youtu.be
« Последна редакция: Декември 30, 2020, 22:02:44 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 02, 2021, 02:53:21
Отговор #18

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ххаххахахахах ... Боги споко  :D! Това дето е на този Мерц е още по-архаично и от механичната инжекция (т.е.от К-жетроника). Мисля, че имаш монтиран Д-жетроник или така наречената "аналогова инжекция".

Аз вече съм влюбен в D-Jet, и смятам преминаването към ония кютуци за голяма грешка на Мерцедес.
Мразя ония кютуци К и КЕ-Jet
Сега ми светна лампичката защо веднъж в интернет намерих един пич който махнал кютука от М117 новия, и взел целия интейк от М117 стария с D-Jet, за да може по лесно да сложи MegaSquirt.

А съвсем скоро в интернет намерих един друг пич който в "архаичното" ECU слага платка MegaSquirt и чрез изработен от него преход я включва на оригиналния куплунг.
В тази посока е трябвало да работят от Мерцедес, просто да правят нови версий на ECU-то и да го дават на собствениците да си ъпдейтнат.
Аз не предполагах до оня ден че D-Jet съществува. Аз си мислях че преди "кютуците" са били карбовете !!!!

И те така ..
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 02, 2021, 03:17:40
Отговор #19

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
В случая пича направил жълтата платка с зелените жици:

немец мръсен, бандит магистрален ...