Автор Тема: История на Югославското автомобилостроене.  (Прочетена 2556 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 16, 2020, 17:34:01
Прочетена 2556 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Редно е да имаме и такава тема, и я почвам с историята на една останала встрани от полезрението на феновете на Застава кола, но исторически много значим екземпар.

Този преработен с мотор от Фиат 128 купе, Застава 101 модел, е подарен лично от Тито на Брежнев по време на посещението му в СФРЮ в 1976 година.
След 1991 год иколапса на СССР, следите на колата си губят от Кремълския и дългогодишен гараж, но тези ориг. снимки се пазят в един музей в Белград.

Ето цитат от инфото към тях.
---
In 1976 Leonid Brezhnev of USSR was meeting Yugoslavian president Tito.
As a gift from people of Yugoslavia to Brezhnev, a custom Zastava 101 was ordered. It was model Lux with 1299ccm /73 HP engine from Fiat 128 Sport Coupe. It was alo equipted with double barrel carburator Weber 32/32 DMTR from Fiat 128 Rally, 4-2-1 exhaust, Saturnus fog lights, body was metalic light green color with extra gloss. Seats and door trims were made of natural leather in dark biege color. Car was exported to Moscow through diplomatic channels and it was stored in Kremlin garage. At the time, it was one of few foreign wehicles officialy imported (as a part of Brezhnev car collection) .
After the collapse of USSR, there are no further information about this car.
Photos are in the collection of Museum of history of Yugoslavia in Belgrade.
ZASTAVA 101 #zastava101 #zastava1100 #zastava110---










Ноември 16, 2020, 19:11:06
Отговор #1

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Интересна информация. По това време Брежнев вече е имал американски и немски зверове в гаража си, така, че това автомобилче едва ли го е зарадвало или впечатлило. Но добра комплектация с тези екстри...
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Ноември 16, 2020, 19:28:36
Отговор #2

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Югославия и Румъния бяха "черните овце" на соц режима ... така,че това си е политически жест!
Иначе Застава си е доволно качествен автомобил за онова време.
retrobs.com

Ноември 16, 2020, 20:13:29
Отговор #3

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, сърбите, и дори и румънците, имаха топки тогава редовно да се опъват на режима на руснаците, вкл. и лично на Брежнев.

Всъщност бащата на застоя поема инициативата да се сдобри отново с Тито.
Иначе Тито, и спрямо Сталин, а и после и спрямо Хрушчов, имаше дързостта да ги пренебрегва радикално.
Първо тегли 2-3 години след войната в публичното международно пространство по една псувня на първия, и после след 1953 продължи да неглижира втория.
Въобще, в периода от 1947 година нагоре, и окончателно в 60-те години, Югославия благодарение на него се превърна в наистина самостоятелна просперираща държава.
Та Йосип Броз, нито на СССР като цяло, нито на все пак сериозната военна заплаха от армията им, нито по-общо на силата на Варшавския Договор /способна при дадена ситуация да смаже сърбите, както бе в Унгария в 1956, и в Чехия в 1968/, е обръщал сериозно внимание.

Но все пак, човек като него /който между другото, преди първата 1-та Св. Война е бил и автомобилен механик и тест пилот на Аустро-Даимлер, и лично подчинен на конструктора Ф. Порше тогава/, който самосиндикално се опълчва на Хитлер и на военната му машина, още преди въобще да е ясно ще има ли ВСВ някакъв обрат спрямо доминиращата Германия, надали биха го уплашили политическите игрички и блъфчета на Сталин, а и по-късните му наследници.
Маршал Тито на тези снимки е човека с луксозното кожено палто с външен косъм, някой ако не го разпознава.

За изработката, да, така е, качествения стандарт на сърбите при производството, надали е бил много по-лош от италианския по онова време.
Аз в течение на годините съм имал различни контакти с продукти на Цървена Застава завода, и винаги до ми правили добро впечатление.

Даже почти по едно време в 90-те, съм се возил и карал на двама съседи на почти идентичните коли.
Единия съсед имаше от нов ранно 70-ски тъмносин Фиат 128 4-врати седан с 1.1 л. мотор, ако не бъркам кубатурата.
Другия ми съсед пък имаше репликата- Застава ГТ 55, купена от него нова в края на 80-те год, част от една малка партида внесени 55-ци от Мототехника тогава.
И този количка бе пак тъмносиня и с 1.1 мотор, но хечбек с 5 врати.

Честно казано, нямаше абс. никаква разлика във вървежката, поведението на път, и общите усещания на тия две коли, само дето на ориг. Фиат 128 салона му от червен винил бе една идея по-добре ушит и сглобен, от салона на Заставата.

А пак в 90-те год. доста съм карал почти едновременно една спрямо друга 2 по-малки на размери и класове Фиат/Застава продукти, които бяха на мои съученици от Техникума ми по-рано.
Единия ми съученик имаше оригинален Фиат 127 от 70-те, леко поразхлопан, а другия ми съученик имаше пък пак леко разхлопано, 80-ско Юго.
И в тия два случая, пак не откривах особена разлика между двете коли.

Специално оная по-горе описаната тъмносиня Мототехнишка ГТ55, можех да я купя около Милениума, вече като над 10 годишна кола, но все още в почти ново състояние, на само 17-18000 км. внимателно каран пенсионерски пробег, за само за 500 Д. Марки, или новите след 1999 година- 500 лева.
Съседа собственик все ме врънкаше да я взема.
Викаше, че само аз я оценявам в блока и в квартала :)). ама тогава още не бях открил по-късния ми афинитет към хубавите на кондиция соц. коли, и подминах ГТ55-цата.

Собственика я продаде най-накрая за нещо като 350 или 400 лева, горе-долу само 2 или 3 пъти над цената, дето щеше да и вземе за вторични суровини тогава.

Та, още съжалявам, че не станах Застава-джия, както и съжалявам, че не купих /вероятно обаче за поне двойни или тройни пари на ГТ55-цата/, едно оригинално Юго кабрио, дето имаше внесено в 90-те год /вероятно бе едно от само 2 или 3 най-много тогава внесени в БГ Юго кабриота/, и което по едно време и се продаваше в София.

Онова Софийското Юго кабрио бе сив металик със зелени стъкла, ел. гюрук и сив плюш салон, и още се чудя къде изчезна.
След дългия му престой в жк. Павлово в един двор до Околовръстното, някъде след 2003-2004 год. се изгуби от двора, и никъде после не съм го виждал в София или другаде в страната.
Нито пък съм виждал у нас каквото и да е друго Юго кабрио след този период.

Та ето и това чедо на Застава заводите в Кръжевац, какво е.

https://autogratis.sk/auta-z-pekla-yugo-jeden-z-dovodov-preco-usa-zbombardovalo-juhoslaviu/



А това кабрио се е продавало преди няколко години във Варна, но видимо е било с доста променен/окепазен спрямо оригинала вид.

https://autobild.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-yugo-%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82-20-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%BE/

« Последна редакция: Ноември 16, 2020, 21:08:03 от USfan »

Ноември 16, 2020, 20:21:40
Отговор #4

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Да,точно в тези години един познат си купи Чинкуеченто кабрио-Застава ... голяма атракция беше :)

retrobs.com

Септември 18, 2021, 21:26:05
Отговор #5

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Какви неща намирам като се ровя произволно из форума обаче... и още повече такива, по които мога да допринеса с нещо. :D

Относно автомобилното производство на Югославия имам какво да добавя, само, че тук става въпрос за чужди модели, сглобявани там за местният пазар, не знам до колко се брои, но...
В това число са:

1. TAS в Сараево (дн. Босна и Херцеговина) произвеждат по начало NSU Prinz, след това морално остарялата костенурка (от 72-ра) като 1200 и 1300, с едно "J" накрая, вероятно за да се знае, че става въпрос за съответната Югославска сглобка.
След това, през 1976 г. започват да сглобяват актуалният Golf I във версия с 3 и 5 врати, както и Jetta. По-късно, през 1985 г. започва сглабянето на II-ката, отново в конфигурация 3 и 5 врати (второто е обаче много рядко), съответно и на Jetta II. Тук вече, освен "J" означението след модела, изписан на задният капак, автомобилът се различава и по табелка с абревиатура "TAS" на предната решетка, обикновено в левият ъгъл.
Интересно за заводът в Сараево е, че производството на първото поколение на Caddy за старият континент се поверява именно на TAS. Има план за сглабяне и на III-ката, но заради ред причини в онези години това се оказва невъзможно.

2. IDA в Кикинда (дн.Сърбия) произвежда железни изделия за много сектори. През 1977 г. осъществява сделка с GM за производството на метални компоненти за Opel, което позволява на IDA да внася CKD комплекти, които да сглабя и продава на местният пазар. В това число: Senator A, Rekord Е (и двата лифта), Commodore, Kadett D и E, Corsa A, Omega A и Vectra A. Особено за лифта на Senator A е, че се продава под името на градът - Kikinda. Тези югославски Опели се различават по същият начин както Волцовете - табелка IDA отпред на решетката, и понякога "J" след модела, на задният капак.

3. Tomos в Копер (дн.Словения), които по начало са мотоциклетен производител, сглабят голяма част от гамата на Ситроен през годините, разбира се отново за местният пазар: 2CV, Ami, DS, Dyane, GS/GSA, AX, BX, CX, Visa, както и товарните HY, C15, C25, C35 и Acadiane (Dyane - товарна версия)

4. NVM в Ново место (дн.Словения) - в тази фабрика първоначално се сглабят Austin Mini и Maxi. След това, в началото на 70-те производството се прекратява, за да започне производството на Рено, а моделите произвеждани са: 4, 12, 16, 18, 25, 9 и 5 (и двете генерации).

Разбира се всичко това се случва до 1992 г., преди размириците на местна почва.

 
 
« Последна редакция: Септември 18, 2021, 21:36:16 от Cosworth96 »
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Септември 19, 2021, 09:08:49
Отговор #6

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Един приятел от 5-6 години пише книга по въпроса. В момента са три тома по 400 страници. Дано да ги издаде един ден :)