Автор Тема: 1984 Mercedes 500SEC на Божката  (Прочетена 8923 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 23, 2020, 15:49:15
Прочетена 8923 пъти

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Здравейте, вчера качих моя 500SEC на контейнера за България.
Така че се надявам с ваша подкрепа да довърша колата в България, и да мога да ви я покажа следващата година, живи и здрави.

Колата има леко интересна история защото това ще бъде второто и преминаване на Атлатическия океан.
Произведена е през 1984 в Штудгард и е продадена там на местно ниво, където прекарва първите 16 години.
През 2000г някой я праща в Маями/Флорида, а през 2009г сменя собственик в Патаскала/Охайо, от който аз я взех.
Живота и в Америка от 2000г до към 2015 може да бъде проследен в carfaks-a на колата тук: http://bogi.maramski.mbfan.club/1984_500SEC/files/CARFAX_WDB1260441A031838.pdf
В този файл може да намерите VIN номера на колата

Колата беше тотално занемарена и изоставена без дори да метнат един бризент отгоре за 20 долара
Запазих снимка на обявата по-която я купих:


И така това приключение започна за мен началото на Март 2020
« Последна редакция: Ноември 23, 2020, 16:11:24 от dido1903 »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 23, 2020, 15:55:40
Отговор #1

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Това са снимки от обявата на продавача, вижда се къде е стояла колата занемарена с години.



немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 23, 2020, 16:54:44
Отговор #2

Неактивен CJ7

  • Публикации: 1063
Честито! Това е едно от любимите ми купета на Мерцедес.
Пожелавам ти да го реставрираш и да стане перфектно :)

Ноември 23, 2020, 17:56:54
Отговор #3

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Благодаря,

Ще бъде частична реставрация
Цялото окачване ще бъде ново (всичко съм купил и е в багажника)
Предните спирачки ще бъдат ъпгрейднати от 560SEC (двубутални са апаратите и са по-големи дисковете), задните ще са нови.
Трансмисията ще се основно ремонтира, в момента 3та и 4та буксуват на топло, задна забавя, (обичайните проблеми)
Всичко по кардана ще се сложи ново.
Аспуха открай до край ще бъде нов (тука беше спомената една фирма в София, мисля да ги ползвам)
Джанти купих от OLX тези: http://bogi.maramski.mbfan.club/rims/17_AMG_aero_premerg/8.01.26.png чакат в България
Нови гуми за тях съм купил.
Автентични AMG прагове намерих също, и преден лип (реплика) за бронята е на път от Казакстан
Все-още продължавам да търся задна броня (преди фейса) защото тази която имам в момента е US
Още чакам някой от махагоните също да ми бъдат доставени.
Накрая ще бъде боядисването в оригиналния цвят.

Благодаря
« Последна редакция: Ноември 23, 2020, 18:00:57 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 23, 2020, 21:01:00
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Специално в София, преди няколко години смених на един мой бивш Бенц- 1986 р107 500 СЛ, крайното гърне.
То по-принцип, ако е оригинален НОС или е от реномиран производител, си е скъпо, и затова бях сложил някакво друго, не точно от късата база роадстери 107 СЛ, през това време, докато аз докато имах колата.

Та, сума години по-късно, намерих всякакви комплекти оригинален тип за Бенцове, средни и крайни гърнета на Валкер /поне ги имаха до периода 2015-2016 година/, във фирма Крафт, специално в сервиза им на Околовръстното шосе /имат и още един сервиз в жк. Дружба-1/.

Цената, на която ми го дадоха тогава това крайно гърне за осмак мотор р107, беше точно на 50% от продажната му цена тогава в САЩ, хем и си беше в България, и отдавна обмитено.
Бях доволен от монтажа на гърнето, сегашния собственик на екс-СЛа ми също, та няколко месеца по-късно пратих и един приятел с пура седан 300 СЕЛ, както и друг наш колега ретрофен, с един късен с126 560 СЕК до фирма Крафт за купуване на такива гърнета и генерации.
Та, и те си купиха крайни гърнета Валкер оттам на половин цена, а единия от тях, този с 6 цил. 300 Пура, взе и средно гърне.

Струва си да им се звънне на тая фирма един телефон, да кажат дали имат останали гърнета и въобще генерации, за 126 серия 8 цил. модели.
Предполагам гърнетата за с126 и в126 ще са едни и същи, малка разлика може само да има в двойните тръби между тях.

Ето снимки от сервиза им, и от смяната на гърнето и двойните тръби по-напред от него.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2104.80.html

Фирмата Валкер гледам още съществува, и вероятно цените им на съответните нови техни гърнета и комплекти генерации за с126, ще са си отн. високи.

https://www.walkerexhaust.com/

Ноември 24, 2020, 07:37:43
Отговор #5

Неактивен rosen sn

  • Публикации: 470
Bogi  ,ако ти се налага махане или смяна на катализатор ми кажи , имам оригинал от 560 , както и средните гърнета,  пак от 560
 Мога да ти предложа и колектори, 2 в 1 ,и  Y - pipe , за М117 мотора,  ако си решил да се заиграеш малко с конете  :D

Ноември 24, 2020, 13:12:10
Отговор #6

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Аз също подмених генерацията си в Крафт на Околовръстно шосе. По-подробно съм писал в темата си за Форда, но искам да кажа,че съм много доволен. Там дори и да нямат наличен комплект, могат да изработят нова по старите гърнета, като дават 18 месеца гаранция и цените са приемливи.

Ноември 24, 2020, 14:47:43
Отговор #7

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Благодаря за отговорите,
а налага ли се да имам катализатори ? защото мислех да нямам

Благодаря
« Последна редакция: Ноември 24, 2020, 14:51:21 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 24, 2020, 17:18:42
Отговор #8

Неактивен rosen sn

  • Публикации: 470
Ако искаш 100% оригинал си ги остави,  а ако не робуваш на това , изборът ти е много по голям
 Слагаш задно гърне от W210 AMG , махаш средните и при мястото на катализатора правиш X-pipe,  ще стане брутална  ;)

Ноември 24, 2020, 20:41:07
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Моля, надяваме се да сме полезни.
Специално екс-моя 500 СЛ е бил специално поръчан в 1986 год. от първия си собственик без катализатор /за да може да се кара и в България и въобще на Балканите, с достъпния тогава тук оловен бензин/, както се вижда на снимките отдолу на колата.
Този 5 литров КАТ-липсващ мотор Бенц след октомври 1985 год, го сертифицират и обявяват с пълните 252 коня мощност за него, за разлика от катализираните такива 5 литрови, които за Европа и света са с 230-240 и нещо коня при тази кубатура.

Фабричните некатализирани Бенцове, произведени конкретно за германския пазар /какъвто точно беше моя лифтов р107, както и един лифтов 420 СЕК с126, дето имах преди него/ в периода 1985-1990 години, се познават лесно дали оригинално са били с КАТ или не, по надписчето вътре на капачката за бензина.
На катализираните версии пише- NUR BLEIFREI /само Безоловен, а на некатализираните- AUCH BLEIFREI /и Безоловен/.
За Щатите и за други пазари, сигурно ще са различни надписите, и разбира се, на други езици.

От гледна точка на динамиката и удоволствието от карането, по моите наблюдения некатализиран м117 мотор се цепи доста по-вихрено на високи обороти, а и в средните обороти въртящия му момент идва по-рано.

Разбира се, ако се гони евентуален бъдещ финансов бонус след примерно няколко години, ако има промени в данъчното ни законодателство по отношение на облагане на ретроколи с налични катализатори, то наличието на катализатори ще е плюс.

Но за момента у нас в БГ, и коли без катализатори, и такива с катализатори тип Евро-1 и Евро-2 /каквито са катализираните коли, произведени от периода 1975-2000 години/ са лишени от данъчни отстъпки за екология.
Така че е все едно от данъчна гледна точка, дали ще и се сложат пак катализатори, или ще си остане по-динамично лишена от тях.