Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 324313 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 22, 2015, 22:38:30
Отговор #220

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Естествено че гоним вид като на нови. Все пак говорим за реставрации.
Това което намерих като материал гласеше следното, цитирам "Изчистваме ръждата до метал и след което третираме със Zinga, кит, филер и боя"
0890192949 / 0887192949

Септември 22, 2015, 23:29:11
Отговор #221

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
цитирам "Изчистваме ръждата до метал и след което третираме със Zinga, кит, филер и боя"
Въпрос:какво ще стане при монтаж на крепежни елементи,третирани с кит,филер и боя?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Септември 22, 2015, 23:40:27
Отговор #222

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Немо, не говорех за крепежни елементи в момента.
Първо на първо не знам ти за какво ме питаш... Прочети отново първоначалният ми въпрос. За кит, филер и боя не съм споменавал при болтчетата!!  :-X :-X :-X
Нещо съвсем се умешахме ..
« Последна редакция: Септември 22, 2015, 23:53:25 от Toni_Kazi4ane »
0890192949 / 0887192949

Септември 23, 2015, 01:00:46
Отговор #223

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Как обработвате най често старите ръждиви гайки и болтчета? Знам че най добрият начин за почистване на ръждата е търкането със шкурки и телена четка. Химиите изобщо не са правилното решение!?
Но след това за запазването им с какво ги покривате?
Четох сега за студено поцинковане, но нещо не ми е ясно съвсем. Студеното поцинковане и сам ли мога да си го положа? Четох, беше писано с четка да се маже или с пистолет за боядисване. Ами ако ги занеса в някоя фирма, те същото ли ще направят като качество? Мен ме притеснява ако с четка намажа гайките и болтчетата че след като изсъхнат ще си личат че са боядисвани с четка.
Прочетох това питане!
За болтчета!
Ти ли неправилно попита или аз грешно те разбрах ?  O:-) Един Бог знае  O:-)
От разликата в годините ни ще да е,Тони... ;D
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Септември 23, 2015, 12:15:55
Отговор #224

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Питането ми беше за болтчетата.
След което по на долу вметнах вече за употребата му върху целият автомобил.
Това което ти си цитирал е само относно болчетата. Никъде там не съм споменавал за купета, китове, филери, бои, на малкото по болтчета.
Не знам, сигурно си прав за годините. Все пак аз съм малък и явно не съм дорасъл някой да ми отговори на въпросите.
0890192949 / 0887192949

Септември 23, 2015, 13:01:31
Отговор #225

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За болтчетата има два варианта.

Моят е да се сменят с нови. В повечето автомобили 98% от крепежа е стандартен и отговаря на DIN или БДС и може да се намери. За целта ползвам специализирани магазини като Евроболт, където може да се купи качествен метричен крепеж. Логично е да се поставят якостни болтове и тези от железарията не стават. Не съм най-великия пазител на оригинала в това отношение. Има специфични крапежи, примерно за вратите, които на повечето стари коли са с конусна глава и шлиц за права или кръстата отвертка. Аз препочитам да сложа съвременни с вътрешен шестостен, които са много по-надеждни за работа. Който е бил с ударна отвертка и е грял винт по винт, та да се стигне до заваряване на болт отгоре с телоподаващото, знае за какво иде реч и надали ще си сложи скапани винтове. Плюс по магазините за авточасти се намират нови и някои специфични болтове - примерно тия за кардана, които са с особени глави и ситна резба. Нещо много специфично, което никъде го няма, се прави при добър стругар с последваща термообработка. Аз съм си поръчвал, и каквото ми е изработено, не е мръднало после - примерно едни ремонтни болтове за динамото на Варшавата. Сега вече съм с чисто ново динамо и стойка на номинален размер и сложих стандартни якостни болтове.

Вторият вариант е почистване с телена четка до блясък, киснене в киселина за сваляне на всички стари покрития или ръжда, и накрая жълт цинк. Само че пак слагаш 50-годишен крепеж, който има следи от отвертки и чукове и язви по резбата.
Едва ли някой от нас някога ще реставрира Майбах, та да се гони оригиналност до последното болтче. За това съм с две ръце за съвременния качествен крепеж. Първо направи една хубава и качествено боядисана каросерия, а после му мисли за болтчетата.   

« Последна редакция: Септември 23, 2015, 13:10:27 от m_g »

Септември 23, 2015, 13:56:32
Отговор #226

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Всички болтчета с прецакана резба се подменят. Всички болтчета минават през метчик за прокарване и прочистване на резбата. Ако е увредена, пак се подменя. В моят случай болтчетата са в доста добро състояние от гледна точка наранявания.
Въздействието на химикалите върху материала няма ли да ги съсипе?
0890192949 / 0887192949

Септември 23, 2015, 14:50:22
Отговор #227

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Има един продукт на Вюрт - консервираща сназка. Колко е добър незнам още но пролетта зачистих вдно пърче обикновен винкел и го намазах с нея. След това го оставих на пред гаража - вече няколко месеца си стои все така както го намазах. В опътването пише че е за въжета и нещо което не разбрах. Дава защита от проникване на влага 12 месеца на елементи изложени на атносверни условия и 24 при такива които не са. иначе цената му е около 15-20 лв. за литър.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Септември 23, 2015, 14:55:52
Отговор #228

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Я го фотни да го видим, или дай номер по продуктовият каталог на вюрт.Предполагам е на база парафини.

Септември 23, 2015, 21:41:04
Отговор #229

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Тук ще изразя мнение коренно различно от преждеизявилите се.
Не всяка ситуация/кола търпи просто заместване с ново. Или поне е трудно.
Чувал съм, има една група автомобили с цолови размери на крепежа, там заместването си е направо приключение.
В случаи като моя, а именно една немалка група френски автомобили в широк времеви диапазон ползват изключително непопулярни размери - 7х1,25 , 9х1,25 и други. Изпитах истинска драма да намеря десетина болта на 9 мм. Не играе нито Евроболт, нито ITT, нито каквито и да било стандартни крепежи, страшото е, че липсват където и да е в нашата мрежа. Цялата предна част на каросерийното оборудване на ДС-а е на 9 мм с вградени насрещни гайки - не търпят промяна на размера, нито каквито и да е модификации. Справил съм се някакси, но в никакъв случай по стандартния начин със заместване . Да не говорим, че всички панти са на 9 мм и са формовани с определен начин - там просто си ползвах стругар.
Има един доста по-съществен факт обаче, който не е чисто търсене и намиране на крепеж. В Ситроен, а мисля и в други марки автомобили, на всички болтови глави има щамповани шеврони или просто казано фирмени знакове. Това за много реставратори е доста съществен елемент. Тук да не се разбира, че аз съм в тази група - за съжаление не е така  :-\ Не се вманиачавам в тези детайли, но тук темата е по-скоро принципна. В случая с щампованите шеврони мога да отбележа, че копията , които се предлагат из международните специализирани търговци бройката на малките размери се движи около 1 - 1,50 евро, а на по-големите надвишава 2,50 - 3,50  евро/бр . Можете да си направите сметка стотина бройки от "простичките" болтчета каква инвестиция биха били, па макар и по неволя, поради простата причина, че не са вече така популярни.
В този случай и у нас, както и по света много хора процедират по един сравнително широкоизвестен начин - чистене с четка, киселина за фино изчистване, успокояване с основа и хромиране, горещо поцинковане или кадмиране на стар крепеж.
Скорошния ми опит с поцинковане и галванизиране говори, че третирането на 30-40 болта не би трябвало да надхвърля ... 10-20 лв за всички, което си е приемливо.
Естествено всичко това при запазени резби и глави. Иначе просто не би си заслужавало каквито и да е търсения за запазване на оригинала.