Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 324516 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 14, 2016, 22:47:17
Отговор #260

Неактивен fokke

  • Публикации: 1066
    • fokkerc.com
Ефикасно средство против ръжда ... и не е 100 лв. има разфасовки по 100 мл. за 8 (ОСЕМ) лева ;)

каква е марката (името)  и къде може да се купи ?

ПС: За химията  за бетон просто споделих , не предполагах че ще предизвика  толкова голяма дискусия , всеки е свободен да маже с каквото иска ;)

Август 14, 2016, 22:51:53
Отговор #261

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Марката е "прехвалената" Вюрт и едва ли се предлага в кварталния зарзаватчийски магазин :winktongue:
retrobs.com

Август 16, 2016, 11:07:41
Отговор #262

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Разумните колекционери знаят, че каросерията е най-скъпата част на автомобила и търсят само здрави коли, които нямат нужда от боя. А по-неразумните като мене (или по-нямащите пари) се разправят с гробници.
И такааа. Качествените материали са ключови за успешната реставрация.
При преобразувателите на ръжда Вюрт с техния органичен комплекс дават отлични резултати. Изпробвал съм го многократно и аз на моите коли, и други колеги.
1л разфасовка стига за обработка на цялата каросервия. Повтарям - да свалиш покритията до голо и да намажеш. Разбира се, работи се в отделно съдче. От големият "буркан" само се отсипва.
За локална обработка 100г. ще стигнат и ще хартиса.
Аз 1л го купих за 82 лв 2013г. от централата на Вюрт в Бизнес парка. И си струва всяка стотинка.
Реставрация с калпави материали е гаранция за бедствие. Играл съм го и това.
Ама нямам пари. Тогава отложи, докато изкараш, не съсипвай колата.
Ще споделя скромния си опит:

Някога като ученик 11 за 12 клас, преди да взема книжка, взех пари от мама и почнах да се уча. По трудния начин. В сервиза при чичо Любо, лека му пръст, и при бай Стефан. Стефан ми смени калнаиците, аз отговарях за антикорозионната защита. Намазах колата с български ръждопреобразувател, български грунд червен, български емайллак на Бодиколор (боядиса ми я един не лош майстор в гараж) и я обработих с черно Боди отдолу. Цялостното боядисване с материалите и труда излезе малко под 500 лева. Помня, че за труд дадох на бояджията 250 лева, а боята беше по 15 лева кутията  (2002г.) Сега да излезе тотал 1000 с това качество. Колата беше перфектно лъскава, полирана, като нова... Но не за дълго. След 3 месеца тръгна ръжда по заварките, след две години си мажех с четката тук-таме и така... Боята (съвсем логично) почна да матира и на 3-тата година си я полирах на ръка.

След 12г. повторих процеса. Вече от позицията на автомобилен инженер и с някоя и друга година (май вече станаха двуцифрено количество години) опит в сервизирането.
Ръждопреобразувател Вюрт. Скъпите китове. Грунд Глазурит киселинния. 3М по шевовете. Боя - база + керамичен лак на Глазурит. БМВ консервант за кухините. Не помня какво е под пода - 3М или от сорта. Печене в камера на слоевете покрития. По купето няма точка да не е обработена или боядисана. Цена - около 4000 лева тотал. Много пари, д**ба! 

След 2г. по колата няма точка ръжда, ако и да е от калпава руска (и съветска) ламарина, която ръждясва само да я покажеш на въздуха.
Колкото и да е гаражна, пак е карана (около 10000км), мита многократно, валяло я е дъжд и т.н.
Изглежда, все едно вчера е излязла от бояджийно.
Ааа, начи си е струвало?

Сега пак ми предстои да боядисвам кола. Дали да я направя по горублянски за 1200 лева с материалите, или както трябва?!
И да - аз няма да си боядисвам колата сам, а ще я дам на професионалист. Това е другата класическа грешка и много си личи после. Без опит и професионални условия (машини, камера)... Няма как да стане. Просто няма.

Естествено, като я удари градушка, или я блъсна, ще ме боли много повече със скъпа боя. Не е ли най-добре да взема боя  за огради 3 в 1 и с мечето пред блока? Или не беше така? Я пак отначало...

ПП: За поправки на дупки по купето в домашни условия препоръчвам сиво Боди. Мацаш на дебело, запълваш дупката и после леко затъркваш с шкурка като изсъхне. Пълни по-лесно от влакнест кит. Отгоре мацаш боя, ако и да е малко грапаво. Като я направех лятото, караше до пролетта докато зейне пак. От 5 метра почти не си личеше... А па ако сложиш малко бинт, става железно.
 

Август 16, 2016, 11:43:01
Отговор #263

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Всичко това мисля е пределно ясно за всеки, поне малко занимавал се с дърти ламарини. Единствения проблем е, че или трябва да имаш безграмнично доверие на майстора, или да му висиш постоянно на главата, които неща у нас са почти невъзможни. Като пример ще дам мой проект, за който бях решил, че ще се прави с качестввени материали и отидохме с бояджията /баща на мой познат, добър и доста хвален майстор от старата школа/ в избран от него магазин, в който редовно си пазарува. Епокси грунда, който купихме обаче след около месец и нещо като му дойде време за нанасяне се оказал стар и изсъхнал, но човекът без да ми се обади решил на своя глава да го замени с акрилен грунд и ме постави пред свършен факт с вече нанесен слой върху купето. Като му поисках обяснение защо така ми заяви, че акрилния грунд бил по-подходящ, понеже боята имала по-добра адхезия към него... с други думи - върви, че спори с майстор! Примери подобни много, някои даже си казват още отначало - не се бъркай, знам си работата, ти ли ще ме учиш...
Относно скъпия Вюрт за 80 лв литъра, май никой не спомена - освен че почиства ръждата, но съсзава и един защитен слой със синкаво-виолетов цвят в/у голия метал, който му осигурява временна защита дори и ако не се грундира и боядиса веднага. Още преди години, когато продуктът все още навлизаше у нас, мой познат бояджия беше намазал с него стара парна ютия и после я захвърлил направо в снега за седмици и месеци, въпреки всичко не беше избила нова ръжда :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 16, 2016, 17:38:36
Отговор #264

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
След последните два поста просто нямам какво да добавя!
retrobs.com

Август 16, 2016, 21:29:56
Отговор #265

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Благодаря за споделянето на безценния ви опит !

Септември 02, 2016, 19:32:07
Отговор #266

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 365
Здравейте, колеги.
Днеска си взех ръждопреобразувател на марка Mipa, която на мене нищо не ми говори. В магазина ми казаха,че хора ползва ли го изразили мнение, че бил даже по добър от Вюрт. Цената е на двата е една и съща. Искам да попитам някой знае ли нещо за този преобразувател понеже аз не съм чувал тази марка, а и взех понеже в Търговище не успях да намеря на Вюрт. И съм малко притеснен. И да попитам след като се намаже с него след това как се процедира? В смисъл да го забърсвам ли е с какво ако да има да можа направо отгоре върху него?
« Последна редакция: Септември 02, 2016, 19:56:27 от Viva_lancia »

Септември 02, 2016, 20:29:38
Отговор #267

Неактивен moskvich3v1

  • Публикации: 160
  • Четырехфарник
Съгласен съм, че е хубав Вюрт-овия преобразувател. Аз също го ползвам, НО е важно да се знае че е хигроскопичен!
Тоест също като кита, той не трябва да се оставя на влага или дълго без покритие отгоре защото ще има проблеми на това място по-късно!
Old but gold.. :)
408-68г.408И-70г.412-74г.2140Д-82г.2140Д-84г.

Наличие турбонадува: есть

Ноември 19, 2016, 07:22:08
Отговор #268

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Нещо интересно, което открих посредством италиански сайтове.
Безопасно и лесно премахване на ръжда чрез меласа от захарна тръстика. Безопасно и екологично. И не само - много удобно за големи панели и най-вече - евтино .
Изгледайте видеото и дайте мнението си . Понеже при нас захарна тръстика не се намира лесно, предполагам химиците във форума ще се изкажат дали ефектът може да се постигне с друг тип ферментираща меласа  :)



Ноември 20, 2016, 21:30:09
Отговор #269

Неактивен Desert_Ant

  • Публикации: 12
Вюрт-а е на базата на танинова киселина, разрежда се с вода и за това на опаковката пише, че е на водна основа/ Същата гадост се ползва и в хранително-вкусовата промишленост, за това пък и пише, че е безвреден. Съществуват и по-евтини алтернативи, с абсолютно същото действие и резултати, но с не толкова гръмко име и цена.

..цитат из википедията:
"Tannic acid is used in the conservation of ferrous (iron based) metal objects to passivate and inhibit corrosion. Tannic acid reacts with the corrosion products to form a more stable compound, thus preventing further corrosion from taking place. After treatment the tannic acid residue is generally left on the object so that if moisture reaches the surface the tannic acid will be rehydrated and prevent or slow any corrosion. Tannic acid treatment for conservation is very effective and widely used but it does have a significant visual effect on the object, turning the corrosion products black and any exposed metal dark blue. It should also be used with care on objects with copper alloy components as the tannic acid can have a slight etching effect on these metals."

Като ръждопреобразувател е изключително слаб изобщо не прониква в дълбочина. Върши работа за неутрализиране на дребните язвички ръжда.

Лично го ползвам като 2-ра химия, след стандартен (ортфосфорен ). Първият върши чудесна работа за  "Guide paint" т.е. мажеш-търкаш, докато не остане само лъскаво, после някаква основа или по-слаба киселина (Вюрт). При такава обработка си трябва достъп до цялата площ на детайла, т.е. не трябва да се прави близко до застъпвания, където може да попадна само един компонент, че става по-зле.

Общо взето, с тия химии ме е яд че съм играл СтарКрафт на времето вместо да ходя в час по химия ;)

С две думи, вюрта не е магия, а част от много хамалогия, ако очаквате да тръкнете леко с флекса, да замажете и всичко да е ОК  - няма да стане.