Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 324566 пъти)

0 Потребители и 18 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 20, 2016, 21:36:32
Отговор #270

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
Е да де, това го знаем, ама какво да използваме тогава?  :)) То че няма как просто ей така да мацнеш нещо и ръждата магически да изчезва също е ясно, въпроса е кое е най-ефективно на най-добрата цена  ::)

Ноември 20, 2016, 22:05:33
Отговор #271

Неактивен Desert_Ant

  • Публикации: 12
Най-често флекс и телоподаващо. Мога да кажа аз как действам, дали е правилно е върпос на лична преценка на всеки


1  пясък - най-доброто (бластиране с лед/сода няма в бг или аз поне не знам) в зависимост от едрината на пясъка и щетите от корозия може да се наложи да се ползва вюрт след това (ако има останали дребни язви, там където не е влязъл пясъка) Забелязъл съм, че при бластиране с медна шлака, метала се пасивириа и не ръждясва толкова бързо след това, но пък е по-едра и не чисти всичко
2  флекс с телена четака - маха гръба ръжда, но замазва и полира. Понякога скрива корозия - тук ползвам обикновен ръждопреобразувател, за предпочитане по-силен (имам си човек дето си ми ги бърка разни гадости ) Ползвал съм дори и сярна киселина, върши работа, но трябва да се неутрализира след това. Самия процес е интересен и не много безопасен :) и за човека и за ламарината. Но пък съпорти на спирачни апарати чисти прекрасно и ефективно.
3 флекс с "коралов" диск - сваля боята и ръжда без да наранява, излиза скъпо обаче. Върши работа срещу  повърхностна корозия (или преди спотер, отделна тема) ако всичко се изчисти вюрт
4  флекс с ламел/абразивен диск  - като с телената четка, но си похапва желязо, реално след това се реже и се заварява. Нещо като контрола до къде е здраво


Какви грундове се ползват след това, също е интересно и зависи от това какъв е детайла и какво ще се прави
 1. Подзаваръчен цинков/меден грунд. На гол метал или след  обработка с обикновен ръждопреобразувател. Ползвам Карсистемс (цена качество) на меден не съм попадал, в щатско го хвалят. Ползвам го при застъпване или в кухини, които ще се нагреят много при последващо заваряване. Принципно се ползва повече при Spot welding/съпротивителна заварка, а не при Миг/МАГ, но е много по-добре от нищо. Желателно е на самата точка на заварката (при МИГ/МАГ) да се изтърка леко, че цинка, както е известно кипи и пръска. При продължително заваряване предизвиква главобол, а някой ден може и да се умре от него ;)
 2. Епоксид - върши работа след вюрт и след цинк. Общо взето първата основа, след него вече се китосва, нанася се акрилен грунд (филер) и се боядисва, на заваръчните шевове след епоксите се слага полиуретанов уплътнител
 3. Реактивен грунд - алтернатива на епоксито. Реално го препоръчват за вече веднъж ръждясали и обработени/почистени тенекии. Особено ако не е сигурно, че ръждата е почистена или че няма следи от фосфорна киселина. Минус е, че не може да се китосва или да се мине с епокси отгоре. Може да се боядисва. Става за подове и вътрешни панели. Дали ще се ползва вместо епокси е въпрос на преценка.
 4. Шагрета/Битуми - 2 вида, единте са на базата на полиуретан - могат да се боядисват, другите са асфалт - не могат. Кое е по-добре зависи как се прави ремонта и какви са предишните покрития, т.е. ако е частичен, а старото покритие е битум - значи битум. Кое е по-добро е спорно. И двете не се явяват антикорозионни препарати, а имат ефекта само на механична защита на предишните покрития. Полиуретановото лесно се подкожушва при лоша обработка и ефекта е ужасен, още повече ръжда. Иначе е по-здраво и дъжи на атмосферни влияния. Асфалта в зависимост от температурата зиме/лете... така да го наречем шава ;)

Нататък в процеса си има бояджии, да споделят. Аз боядисвам само при изключения :) След боята задължително всички кухини се пълнят с парафин.


п.с. Реално химията е един от процесите, ако колата е "Изкърпена" тип запуши дука, капка тон държи - и цялата Менделеева таблица да и изсипеш отгоре, ще я бъде 1 зима. Виждал съм добре направена кола и обработена с алкидни грундове и бои, след 20г. все още изглеждаща добре .... и съм виждал 'закърпени' с боя на глазурит и с ръжда на шупли.
« Последна редакция: Ноември 20, 2016, 22:12:23 от Desert_Ant »

Ноември 21, 2016, 00:11:27
Отговор #272

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Това за таниновата киселина не към го знаел.
Затова и чакам да се изкаже някой, който е наистина вещ с въпросите на химията.
Понеже меласата от захарна тръстика два ли е някаква магическа, би трябвало същия или подобен ефект да има меласа от цвекло, даже и джибри  :)) Това не е шега, ако ефектът за реакция с ръждата е на базата ферментационните процеси, защо не ? Освен това тия юнаци от клипа разреждат с вода 1:9 , тоест задържат процеса в някакви разумни граници.
Всъщност методът е препоръчан от самите тях като алтернатива на бластирането, просто то не е приложимо в много случаи - големи детайли, детайли с много кухини, където бластирането не е ефективно, както и слаби или по-точно тънки детайли.
Та в този случай при подходящи условия - вана с разреден ферментирал сок и сме в играта  ;D


Ноември 21, 2016, 04:29:42
Отговор #273

Неактивен Desert_Ant

  • Публикации: 12
Тя меласата също е киселина. Всичко що е киселина чисти ръждата, въпроса е в проникването, за колко време и какво става след това. 

Ноември 21, 2016, 09:14:13
Отговор #274

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Почистването с киселина е добре известно, става дори с най-обикновено лимонтузу, разтворено във вода /при това много ефективно!/

За меласата и аз мислех, че е просто киселинност, но скоро някъде четох... сега не намирам точно къде...., че затова задължително се слага и вода, защото ставала химичека реакция, която произвежда етанол и точно етанолът чистел ръждата! Така ли е, някой химик да каже  :)

Алтернатива на всички киселинни бани е обратният процес - електолиза в основа. Също изключително ефикасен.

Декември 12, 2016, 07:39:53
Отговор #275

Неактивен Desert_Ant

  • Публикации: 12



Е28 усилката на бронята към задната маска.
За хората, които подценяват отхвърлят подзаваръчният грунд (цинк) Колата е "кърпена" преди година. Лятото я удариха и сега задната маска се сменя, че не си заслужава да се изправя веднъж правена.

Януари 20, 2017, 15:43:38
Отговор #276

Неактивен funkdoobie

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7
  • W110 Heckflosse
Здравейте ....
Изпадна ми такъв грунд; 1500
http://www.cmp.co.jp/global/Technologies/marine_coatings/bannoh_series.html

Дали може да ми влезе в употреба за олдтаймера ?
БЛАГОДАРЯ !

Януари 20, 2017, 20:36:12
Отговор #277

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Май 07, 2017, 21:29:32
Отговор #278

Неактивен ddcommerce

  • Публикации: 17
Здравейте, попаднах на едно много интересно клипче в youtube за поцинковане на части от автомобил, интересно ми е дали ще има реален ефект ето и клипчето:
Opel Ascona C 1.3S Luxus 1983г.

Юни 16, 2017, 15:51:58
Отговор #279

Неактивен Ramunasz

  • Публикации: 26
Темата е уникална и съм я изчитал от край до край поне 10 пъти. Радвам се че има хора, които споделят опита си за да може запалените аматъори като мен да се учат от нещо друго от опит-грешка.
Имам въпрос:

Възстановявам маската на мантата ми и има ръжда(не изгнило което да криви ламарината) под точковите заварки на местата където се съединяват по 2-3 ламарини. Единственото което намерих като вариант е следната последователност - Пясък на панела, купих Зинга студено поцинковане, Новол Гравит 620 да уплътня всички ръбове за да предпазя от влизане на влага и кислород и след това епоксиден грун на Mipa. Ползвах на Новол(Спектрал) и ми се стори малко като вода. Този е доста по-гъст и по добре се нанася с пистолет но бил нов продукт и не мога да го намеря дори във интернет. Казва се МИПА ЕРХ epoxy - бързо съхнещ двукомпонентен - 40лв разфасовка от 1л с 1л разредител 1:1. Имате ли впечатления от него ? Дали е добър ако някой го е позлвал?
Главно ме интересува за епоксидния грунд какъв да взема, за да се запечатат нещата като хората?

Благодаря предварително!