Автор Тема: Антикорозионна защита  (Прочетена 324777 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 11, 2022, 12:17:57
Отговор #410

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ами според мен 3 в 1 не е продукт за реставрационни дейности на стари автомобили... или поне не такива, който се правят с високи претенции. Тоест, това е търговски трик за хора, които се чудят с какво да си боядисат капака на водомерната шахта.
Грунда ВЛ-021 на лакпром наистина вони силно на киселина. 3 в 1 не ми мирише така, тъй че не ми се вярва да има нещо ръждопреобразуващо в него.

П.С. Сега погледнах клипа. Чиста маркетингова работа, създадено да впечатлява и нищо повече.
« Последна редакция: Януари 11, 2022, 12:45:20 от Frysco »

Февруари 04, 2022, 22:10:58
Отговор #411

Неактивен petkovic

  • Публикации: 135
Ами според мен 3 в 1 не е продукт за реставрационни дейности на стари автомобили... или поне не такива, който се правят с високи претенции. Тоест, това е търговски трик за хора, които се чудят с какво да си боядисат капака на водомерната шахта.
Грунда ВЛ-021 на лакпром наистина вони силно на киселина. 3 в 1 не ми мирише така, тъй че не ми се вярва да има нещо ръждопреобразуващо в него.

П.С. Сега погледнах клипа. Чиста маркетингова работа, създадено да впечатлява и нищо повече.


На същото мнение съм, 3 в 1 е компромис.
На мен ми звучи като:  мъж ,жена и джендър в едно

Март 22, 2022, 11:21:02
Отговор #412

Неактивен Pitar

  • Публикации: 279
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Имам един въпрос. Понеже ми се налага да си произведа една желязна рамка от профили. Ще я правя по размерите на оригиналната, която беше алуминиева и от времето и водата, която е била изложена, с ваденето почти се разпадна. Така по същество, рамката естествено ще трябва да я обработя преди да я сложа. По принцип няколко пъти ми се налага да обработвам такива профили и различни ламарини. Действам по следните стъпки
1. Изчистване на всичката ръжда до гол метал или почистване чрез електролиза.
2. Нанасяне на ръждопреобразувател Вюрт.
3 Нанасяне на 2 ръце цинков спрей или цинк Zinga

Понеже се разчетох в интернет, как е най-правилният начин да се защита от корозия един елемент. На много места се пише, че най-правилно е директно на гол метал да се нанесе цинково покритие. Според вас как е най-добре с ръждопреобразувател и след това цинк или директно цинк.
 :)
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Март 22, 2022, 11:39:55
Отговор #413

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Според мен, най-добре направо цинк.

Март 22, 2022, 12:05:11
Отговор #414

Неактивен S15

  • Публикации: 843
Имам един въпрос.........
Понеже се разчетох в интернет, как е най-правилният начин да се защита от корозия един елемент. На много места се пише, че най-правилно е директно на гол метал да се нанесе цинково покритие. Според вас как е най-добре с ръждопреобразувател и след това цинк или директно цинк.
 :)

         Първо добре е да се знае приложението на тази рамка. Ако е изложена на механични натоварвания то цинковият спрей няма да е достатъчен. Що се отнася до "ръждопреобразувател Вюрт" то от името му става ясно, че има нужда от ръжда, която да преобразува. Ако метала е гол - чист, няма нищо за преобразуване. И да, за да работи цинка се полага на гол метал, но после трябва да се покрие с нещо по-устойчиво. Може някакво епокси.
        Тук във форума има доста изписано за антикорозионната защита. Металът има нужда от няколко слоя покрития с различни свойства. При автомобилите обикновено се
започва с епоксиден или реактивен грунд и т.н.
        Доказано най-добър метод е "горещо поцинковане" или потопяване във вана с горещ цинк. Но и тук има много уловки. Успех!

Март 22, 2022, 17:22:16
Отговор #415

Неактивен Pitar

  • Публикации: 279
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
         Първо добре е да се знае приложението на тази рамка. Ако е изложена на механични натоварвания то цинковият спрей няма да е достатъчен. Що се отнася до "ръждопреобразувател Вюрт" то от името му става ясно, че има нужда от ръжда, която да преобразува. Ако метала е гол - чист, няма нищо за преобразуване. И да, за да работи цинка се полага на гол метал, но после трябва да се покрие с нещо по-устойчиво. Може някакво епокси.
        Тук във форума има доста изписано за антикорозионната защита. Металът има нужда от няколко слоя покрития с различни свойства. При автомобилите обикновено се
започва с епоксиден или реактивен грунд и т.н.
        Доказано най-добър метод е "горещо поцинковане" или потопяване във вана с горещ цинк. Но и тук има много уловки. Успех!
Тази рамка е цялата задница на кемпер. Съответно е запечатана от страничните страници и задния лист. Прикрепя се към още една отделна рамка. Съответно, ако всичко е нормално повече няма да бъде изложена на влага. Иначе по всички профили има лека повърхностна ръжда, от седенето в склада на строителната борса. Знам, че след полагането на цинка трябва се покрие с нещо по-устойчиво. Аз за тази цел използвам епоксиден грунд на Mipa. Може би ръждата ще се изчисти напълно и ще процедирам чрез полагането на цинка директно.
Горещо поцинковане е наистина най-добро. Давал съм елементи за горещо поцинковане и след това са издържали много време. Естествено докато на елемента не му се разруши покритието от външни източници.
За жалост няма как да стане горещо поцинковане в моя случай понеже рамката е с прекалено големи размери - ширина 2.40. :)
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Март 22, 2022, 18:00:47
Отговор #416

Неактивен S15

  • Публикации: 843
       Ясно. Тази повърхностна ръжда не е дълбока и се чисти повече от успешно с пясъкоструй. Това ще създаде грапава повърхност идеална за епоксиден грунд.
Съответно след пясъка няма да е нужен нито цинк нито Вюрт. Има условие обаче да се грундира още същият ден след пясъкоструя иначе веднага ръждясва.
       А за горещият цинк в Асеновград има фабрика за огромни детайли, 2,4м. едва ли ще е проблем.

Март 22, 2022, 18:38:07
Отговор #417

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Да, потвърждавам, в Асеновград ( то не е Асеновград, а срещу КЦМ-то или между Пловдив и Асеновград ) могат да поцинковат големи детайли, понеже основната им работа е да поцинковат мантинели. Ваната е дълга доста.
Но има едно основно условие - детайлите не трабва да имат кухини и още повече ЗАТВОРЕНИ кухини. Понеже имаопасностзатворените кухини да образуват газове и последващите от това проблеми.
Другият проблем е, че във ваната разтопеният цинк е с температура над 450 градуса С и тънкостенни детайли с определена геометрия могат просто да я придобият друга форма.   

Март 22, 2022, 18:46:47
Отговор #418

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Да, потвърждавам, в Асеновград ( то не е Асеновград, а срещу КЦМ-то или между Пловдив и Асеновград ) могат да поцинковат големи детайли, понеже основната им работа е да поцинковат мантинели. Ваната е дълга доста.
Но има едно основно условие - детайлите не трабва да имат кухини и още повече ЗАТВОРЕНИ кухини. Понеже имаопасностзатворените кухини да образуват газове и последващите от това проблеми.
Другият проблем е, че във ваната разтопеният цинк е с температура над 450 градуса С и тънкостенни детайли с определена геометрия могат просто да я придобият друга форма.
Абсолютно съгласен с последното изречение  :)
retrobs.com

Март 23, 2022, 08:51:38
Отговор #419

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
В района на Перник също има една такава голяма вана за цинк.
По стените има шрапнели от материала в следствие на потапянето на влажни деатйли.
Страшничко изглежда, а помещението е огромно.