Автор Тема: Trabant 601 Aquarienblau - 1982  (Прочетена 3397 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 12, 2021, 22:03:14
Прочетена 3397 пъти

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
 Здравейте, ще ви представя един от последните ми Трабанти, с който закръглих автопарка си на 10.  :)
Колата е произведена март 1982-ра, 6 волтова инсталация, оригинален вид и комплектация и с фигуриращи на километража 34 хил. км. Беше на старите номера, но за щастие бе напълно документално изряден, за да му сложа нови. Последните снимки са от минала седмица, когато минах през КАТ.




  Историята му е интересна, защото 4 години го гледах как седеше и едва минала година един дядо от село ме нави /почти насила ме накара  :)/ да идем и да го опазарим. Отначало бях доста скептичен какво ще излезе из под мръсотията, но после остнах доволен.
 Първите собственици /съпрузи/ го закупуват април 82-ра година и новата им семейна кола получава нов дом в град Чипровци. През годините колата им носи както приятни изживявания, така и някои напрегнати моменти, но общо взето спомените им с нея са далеч от лоши. За съжаление през 2005-та мъжът получава инсулт, Трабантът се спира от движение и престава да се ползва, едва когато е още на 34 хил. км. До 2010-11 година седи в гараж, който се оказва незаконен и се налага да бъде съборен. Така колата остава без покрив. През годините, които е навън, не се минава и без проблеми - вандали трошат задните стопове, а работници, които сменявали водопровода на улицата, пробиват дуропласта на шофьорската врата без да искат. След тези неприятности собствениците решават да заградят място специално за Трабанта.
  Така през 2016-та го откривам аз:

Първото, което си помислих, когато го видях е, че цветът му е много интересен и че искам черните номера :)... Първоначлно беше паркиран до къщата, обаче не знам защо го местят и оставят по този идиотски начин след това. Бях далеч от мисълта да питам чии е, защото все още бях много малък и срамежлив /не че сега не съм/. Обаче дълбоко в себе си знаех, че все някога ще се докосна до него.
  През 2019-та случайно минавах покрай улицата, където се намираше. Вече изглеждаше така:

Мръсотията го обгръщаше още повече.
И миналата година на 24-ти май - празникът на Трабанта, благодарение дядото от село, който ме натисна да идем и да го опазарим, най-накрая успях да осъществя сделка. Получих ключовете и се заех да оглеждам новата си придобивка.

Сложих здрави гуми, че старите бяха станали квадратни и с бащата двамата го свалихме от бордюра.


Януари 12, 2021, 22:04:05
Отговор #1

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Три километра по-късно и вече беше при другарите си. Веднага последва баня и след около три часа старателно търкане с гъба за съдове придоби следния вид:

След това смених фаровете, мигачите, стоповете и престилката под предната броня, за да добие приличен вид. Смених и волана, че старият се беше разпаднал.



Преди да го запаля установих, че съединителят е залепнал и свалих двигателя, за да го видя, вероятно аз го свалям за пръв път. Смених и всички гарнитури по него.

Ревизирах спирачната система, за да спира и приключих работата по него, защото времето започна да се влошава. Натоварих го на платформата и направо в КАТ. Натам е ясно...

Предстои му цялостно освежаване и изпиране на салона.

Януари 12, 2021, 22:10:56
Отговор #2

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Хубава история  :)
Не е важна марката и модела ... важното е ,че има ентусиасти да върнат един автомобил към живот  :)
retrobs.com

Януари 13, 2021, 09:47:57
Отговор #3

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Аз много се радвам на истории за автомобили зарязани с години върнати към живота.
Интересен цвят, мисля че не съм виждал Трабант с такъв или тези, които съм виждал са били доста избелели. Също така не знаех, че такова купе има и с 6 волтова инсталация.
« Последна редакция: Януари 13, 2021, 09:51:55 от Димо »

Януари 13, 2021, 12:46:42
Отговор #4

Неактивен Presy0

  • Публикации: 36
Честит да ти е, като всички останали! :)
Радвам се да виждам Трабанти, а още повече пък когато са в тези техни по-необикновени, но оригинални, цветове!

Януари 13, 2021, 21:23:07
Отговор #5

Неактивен Trabant/Balkan 50 fan

  • Публикации: 119
Браво каза, че ще смениш номерата и ги смени! Трабанта на живо е още по уникален. Помня го като седеше още в двора, с моето Балкан- че 50 съм минавал покрай него, но не съм мислел, че ще попадне в добри ръце.

Януари 13, 2021, 21:48:37
Отговор #6

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
Младеж, струва ми се (дано не греша) притежаваш уникалния късмет да срещаш подкрепа и разбиране от родителите си. Това е много рядък феномен, особено за такова хоби! Честито за придобивката. Има ли някакви по-сериозни ръжди? На една от снимките ми се струва, че праговете са непокътнати...
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Януари 14, 2021, 09:12:34
Отговор #7

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
Абсолютно прав си, дори баща му, му е личен шофьор понеже е малък...
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Декември 16, 2022, 22:15:43
Отговор #8

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте, покрай стремежа ми да запазя автентичността на автомобила, реших да запазя и оригиналната му боя. Всъщност въпросният син цвят се оказва доста рядък за Трабант /боядисвани са в ,,aquarineblau" само през 82-ра/ и аз лично досега не съм виждал подобен в движение. В Монтана знам само един такъв, който беше бракуван през 2016-та и сега съм в процес на известен пазарлък със собствениците му...
Падна доста търкане, тъй като слънцето си е казало думата върху боята, въпреки че не беше много опечена, но крайният резултат оправда двуседмичното ми ежедневно жулене :) Също така след обикаляне на няколко магазина за автобои /от единия даже ме изгониха като чуха за Трабант.../, ми тонираха малко боя за нови гривни на фаровете и задната броня, защото старите бяха бити. Боядисах и предния ляв калник, тъй като и старият е бил бит и сменен във времето.
И така след две седмици работа и то само сутринта от 9:00 до 12:00, защото после ставаше жега, успях да освежа старата боя. Мисля, че се получи максимално добре.