Автор Тема: 1971 Dodge Dart  (Прочетена 5942 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 10, 2021, 15:11:26
Прочетена 5942 пъти

Неактивен Long404

  • Публикации: 14
От години си мечтая да имам американски muscle car и след като USFan (БЛАГОДАРЯ, човече!!) разсея голяма част от страховете ми реших да започна с нещо, което да е добра платформа за "учене" (нямам НИКАКЪВ практически опит!).
Избрах нещо, което да не ми разпори джобовете (няма колекционерска стойност), но ще ми позволи да разглобявам и сглобявам до побъркване без особено голям риск да потроша нещо безвъзвратно.
Защо тази кола:
- няма нжда от реставрация (за това се иска опит... мисля). Ще мога да се уча върху нещо, което е в движение.
- ще е "весело" да се кара. 1/4 миля прави за 10.8s  >:D.
- това под капака е ценно и потенциално може да го пренеса в друга кола в бъдеще - примерно евтин челинджър (без колекционерска стойност), който ще реставрирам някой ден - пр. 1973/74 ми харесва повече от скъпите зверове от 68-71.

Колата: 1970, Dodge Dart
Двигателя: 500 ci (8.2 l) от база 440 ci, 493HP, 707 lb-ft (960NM пиков въртящ момент).
Скоростната кутия: А-727 TorkFlight cheetah reverse valve.
Главите са Edelbrock и т.н. Ще пратя пълния списък с performance части като получа документацията на колата на английски.

Малко снимки:


Февруари 10, 2021, 19:36:12
Отговор #1

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Сериозни доработки има тук май....
Моторът е N/A,доколкото виждам, да не би да има и нитрометан?
Колко степенна е ск.кутия?
Случайно да има дино графика?Много би ми било интересно да видя как се отдава момента в оборотите при тази кубатура без принудително пълнене.
Как и за какво смяташ да ползваш колата?
Честито!
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Февруари 10, 2021, 20:31:23
Отговор #2

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Защо след като нямаш никакъв опит взимаш такава кола която е правена от някой друг ?
Вземи нещо недокосвано от друг, за да те уважавам.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 10, 2021, 22:06:17
Отговор #3

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Изключително смел първи избор. Тази кола става ли за стрийт?
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Февруари 10, 2021, 22:45:42
Отговор #4

Неактивен Long404

  • Публикации: 14
Защо след като нямаш никакъв опит взимаш такава кола която е правена от някой друг ?
Вземи нещо недокосвано от друг, за да те уважавам.

Защото ако взема истинска мъсъл кола и потроша нещо по оригиналния й двигател заради липсата на опит:
1. Няма да мога да си го простя - те и без това все по-трудно се намират оригинално произведени коли/части - не е редно да се уча с тях.
2. Няма да е класическа кола ако строшеното почна да го заменям с афтърмаркет части.
3. Ще БОЛИ - те струват доста повече.

Мисля, че ще е кощунство да се уча на исторически ценна кола!

Тази кола е евтина - Дарта е един от най-слабо търсените Доджове. Цената на колата е общо взето = цената на двигателя + скоростната.
Частите са пърформънс части - афтърмаркет - намират се лесно ако строшиш нещо.
Трошенето е по-трудно - не са на по 50 години и не са седели под дъжда и служили за дом на мишките и паяците.
Продавача има 4 сантиметра папка с документация и записки, които си идват с колата от щатите и има контакт с гаража, който е построоил колата.

Има разбира се и недостатъци, но според мен е добра инвестиция - няма да е последната ми класическа кола и се надявам да е една от най-малко ценните такива.

Февруари 11, 2021, 00:49:56
Отговор #5

Неактивен Long404

  • Публикации: 14
Сериозни доработки има тук май....

Какви доработки - те само ламарините са останали от оригиналната кола :)

Моторът е N/A, доколкото виждам, да не би да има и нитрометан?

Има Нитро. Според продавача не е ползвано никога (каза, че трябва да си купя бутилка и да си го тествам на стенд щото не знае какво дава на двигателя), НО човек няма как да знае. То ми е най-голямото притеснение - ако е ползвано се притеснявам за блока - ще е голяма болка ако е пукнат.
Докато колата е моя не мисля да го ползвам това Нитро - не си струва риска (тя без него е на 11:1), а и аз не съм човек, който се "състезава" - харесва ми инженерното предизвикателство - не съм по състезанията.

Колко степенна е ск.кутия?

727 доколкото знам е 3 степенна.

Случайно да има дино графика? Много би ми било интересно да видя как се отдава момента в оборотите при тази кубатура без принудително пълнене.

Има дино тестове (мисля, че са два) но снимките, които ми прати търговеца са неизползваеми - чакам да ми прати таблиците.
Ще ги споделя като ги получа.

Как и за какво смяташ да ползваш колата?

Не мисля да се състезавам с нея - това е сигурно.

Очаквам да се уча на нея:
1. Мисля да разглобявам и сглобявам двигателя (много бавно и с много записки).
2. Когато се чувствам комфортно с механичната страна мисля (пак внимаелно) да си поиграя с настройките - да понауча малко за термодинамиката и химията на атмосферен V8.
3. После същото със скоростната кутия.
4. И т.н (електричество и окабеляване, окачване, спирачки) - малко по малко да придобивам опит, който да ползвам за други американски коли от периода.

Целта е да мога да си купя "истинска" класика (Challenger, Cuda, Mach 1, GTO) някой ден и да мога да си я възстановя (къде сам, къде с помощ).
Не ме кефи идеята да ги купувам на парчета и да чакам някой друг да ми ги оправя.

Ако успея да се "пенсионирам" тази година и да оборудвам гараж, очаквам, че поне до края на следващата само ще разглобявам и после пак сглобявам всичко под капака.

Февруари 11, 2021, 00:53:30
Отговор #6

Неактивен Long404

  • Публикации: 14
Изключително смел първи избор. Тази кола става ли за стрийт?

Била е street legal в щатите. В европа не е.
Не знам дали някой ден въобще ще е легана за каране по шосетата тук - надявам се хората във форума да ме ограмотят по въпроса и ако мога ще я регисттрирам - ако не ще се мести на трейлър до местатат където да я тествам.

В момента знам, че няма ръчна и жълти мигачи - но дори да ги сложа не виждам как ще мине тест за газове.

Февруари 11, 2021, 05:21:02
Отговор #7

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Колата в България ли е вече или още е в Аризона ?

Колко дюзи има това "нещо" за пръскане на горивото ?
« Последна редакция: Февруари 11, 2021, 05:26:24 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 11, 2021, 13:13:18
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Честита придобивка!  :)
Радвам се, ако съм/сме тук помогнали поне частично, с някои насоки за купуването и.
На мен тази Ген. Дарт /компакт или субкомпакт по амер. стандарти/ ми е доста любима. Особено в това цветово комбо на Плъм крейзи лилаво с Бъмбъл бий лентата, изглежда страхотно.

Всъщност аз си мислех от доста време, че е дошъл момента да почнат да се внасят и истински стрийт драг коли, така за разнообразие от многото серийни 60-ски и 70-ски американки у нас.
Така че чудесно, че си реализирал тази идея.

По отн. на регистрацията, може да си струва са се направят тук втори сет от ауспуси с 2х2 гърнета, та да стане малко по-тиха, както и да и се оправят ако имат проблеми всякаквите светлини, ако се минава Технотест и се регистрира след обмитяването.

Но и за откажат пътна регистрация у нас, с амер. и Тайтъл, ако има такъв, и там бележката от платеното мито, винаги и лесно ще и дават временни номера за каране у нас.
Ще може и да се плати поне 1-та година обикновена ГО застраховка.

Ако при следващи вадения на транзитни номера дадени застр. компании откажат да подновят годишно ГО на нерегистрирана все още кола, то може да се плаща не мега по-скъпата Гранична застраховка за 3 или 6 месечен период.
Така например кара Стенли 1966 Мустанга си кабрио, точно на такава Гранична застраховка ГО, понеже не е минал Технотест.


Февруари 11, 2021, 18:05:09
Отговор #9

Неактивен Long404

  • Публикации: 14
@Bogi: Колата е в Австрия и в момента търся начин да я транспортирам до БГ. Живот и здраве до края на февруари ще е в София.

@USFan: Определено ти дължа едни бири! Мислех, че няма надежда да може да се кара, но ако може, живота ми ще е много по-лесен - явно общността тук го е отработила - на правилното място съм :)

За "драг коли" - всеки, койтто иска да я огледа, да помога да "пипаме" по нея или да получи данни за това как се държи в различни условия е добре дошъл. Ще споделям всичко, което може да е интересно.
Мисля да почна с дино преди да пипам каквото и да е, за да имам отправна точка - ще споделя и американските дино данни като ги взема.