Автор Тема: Lancia Beta Coupe 1.6 Carburetor  (Прочетена 11067 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 19, 2021, 20:17:57
Прочетена 11067 пъти

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
Здравейте.
Пускам темата със свито сърце.
Причината е следната. Изчел съм почти всички теми във форума и честно казано целта ми не е перфекционизма на голяма част от хората тук.
Така че бъдете снизходителни към качеството на изпълнение и работата, която ще публикувам тук, а целите са следните:
База- Ланча бета купе с двигател 1.6 карбуратор 101 к.с., който е мой от 2005 година. До настоящия момент бе прибран на самоход без да е каран. Беше в гараж но не и обслужен за консервиране, така че някои елементи си старееха през тези години, но поне се запази във вида в който го придобих.
Настоящото е бюджетен проект, като с минимални средства и много работа и усилия от моя страна да приведа автомобила в техническа изправност и що годе приличен външен вид, като намерението ми е да го карам и то по българските пътища, без да се притеснявам, че съм вложил средства, които не мога да прежаля.
Настоящия цвят на автомобила е червен, но смятам че оригиналната боя е била бяла. Съдя по това че не е цялостно боядисана и на места се вижда оригиналния цвят.
Смятам да не се придържам към оригиналнния вид защото: предишния собственик/собственици са правили по него ред "модификации"
и за да му възстановя оригиналния вид ще бъде прекалено скъпо- по евтина ще е да купя "нов"такъв.
Но така или иначе имам този, защо да не си поирая малко.
Та на въпроса, това е автомобила:
До къде съм стигнал: Двиателя вън -
Измиване на същия:
Боядисване на двигателя и главата:
Главата е изцяло сервизирана, като същото бе извършено в Казанлък. Същото бе направено и със скоростната кутия на която бяха сменени всички лаери и семерини, като майсторите казаха, че зъбните предавки са добре - времето ще покаже, като се имаше предвид, че когато я прибирах всички скорости влизаха и работеше без проблем. Беше голям проблем намирането на лагерите, като почти половината не се произвеждат вече. Тях, колкото и учудващо да е ги намерих в Турция. Като ако не са оригиналните на SKF, то поне дойдоха в оригинални кутийки.
Както споменах по-горе предишните собственици са правили доста модификации, като на този етап съм установил, че за този автомобил не са оригинални следните части - водна помпа, делко, волан, карбуратор. По съвета на Nik1600GT, вече съм собственик на следното делко Bosch 0 237 002 056, целта е да се приведе двигателя в оптимален режим, поне до колкото го разбирам аз.
Покрай нова година получих подарък от жената и децата, а именно лети джанти, които не са за този автомобил, но мисля, че ще му отиват -. Това са джантите с гумите. Същите са 14 цола с четири болта по 98. И стават за главините на този автомобил. Имам и оригинални лети за Ланча Бета Купе, както и стоманени с малки тасове. Но мисля да сложа тези, но дотогава има много време.
Следващото на дневен ред е оголване на цялото купе, включително сваляне на предно, задно стъкло, а след това тенекеджия и бояджия.
Когато започна горните манипулации ще качвам снимки.
Моля, бъдете снизходителни, като имате предвид, че това ми е хоби и първия автомобил който правя. Ще съм благодарен на съвети и насоки,  както за какви материали да използвам, както и как да направя нещо.

« Последна редакция: Март 19, 2021, 22:16:18 от dido1903 »

Март 19, 2021, 22:28:27
Отговор #1

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
няма от какво да се притесняваш - за момента всичко си изглежда както трябва - не всеки тук има автомобил, достоен за музей! :)  успех!

Март 20, 2021, 08:07:57
Отговор #2

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
Благодаря.

Март 20, 2021, 08:39:35
Отговор #3

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Щом имаш желание и съответния финансов ресурс нещата ще се случат. Джантите са ОК, но аз щях да се зарадвам повече ако ми бяха подарили 2 карба за Бетата  :). От Ланча малко са се изложили с единичния карб. Още повече, че дори на малолитражните Фулвии още от 60те са слагали по 2 карба. А от Алфа слагаха на 33ките (и не само на тях) до 90та по 2 Вебера. Ето нещо за нахъсване - братушка е колегата (руснак) и е пробвал успешно, както с моторджийски карбове от некво Кавазаки, така и с 2ка Солекси 40ки с хоризонтален поток на 1.6 Бета като твоята. За такива Солекси/Вебери с хорозинтален поток има мисля и фабрични колектори за Бетата. А на тези Бети слагат и двойка Вебери с вертикален поток (IDFи).

« Последна редакция: Март 20, 2021, 08:51:39 от Nik1600GT »

Март 20, 2021, 17:19:12
Отговор #4

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
Имам два карбуратора Делорто от Алфа 75 1.8., заедно с преходните фланци. Когато бях свалил главата ги наложих /фланците/, но се разминават, като размер и разположение.
Имам и два Вебера вертикални, които си споменал IDF 36, от Алфа 33, по-късно ще кача и снимки на същите. Но реших да си играя с двулитровата Бета, когато я правя, а тази
колкото се може по-бързо да я пусна в движение, за да ми даде сили да се занимавам с другата, а и ако тука допусна грешка да се поправя на втората.
Така че тук ще е с "оригиналния" карбуратор на Вебер. Пиша оригинален в кавички, защото Speeder, който се занимава с него, по модела излиза за Фиат Регата.

Март 20, 2021, 19:14:59
Отговор #5

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
Това са вертикалните Вебер от 33-та.

Март 20, 2021, 20:22:59
Отговор #6

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Да, тези IDFи са ми твърде добре познати  :). Карам с такива от 10 години Костенурката. Слагани са по 3 такива на състезателните V6 Дино мотори на Ланча Стратос. Но тези 36ци на теб едва ли ще ти свършат работа за 2-литровия мотор. Там каквото и да правиш с тях (дифузьори, жигльори и т.н.) просто ще дойдат малки. Иначе има фабричен колектор за конверсия на Бета към IDFи, но е 300 паунда. Този на първата снимка.  А за 2ка Weber DCOE с хоризонтален поток - на следващите снимки пак нещо като "фабричен" колектор на некви англичани мисля (Guy croft се казва фирмата) - под некъв ъгъл казват колегите ти с Бети, че трябва да е и освен това изместен спрямо делкото. Излезе ми некъв секънд хенд (тоя на втората снимка) само за 30 паунда, ама е заминал отдавна.




« Последна редакция: Март 20, 2021, 20:31:57 от Nik1600GT »

Март 20, 2021, 20:49:17
Отговор #7

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
Nik1600GT запознат си с историята ми с делката. както писах и по-горе вече се сдобих с делко на Бош за този двигател, коете оригинално е зацепено долу на маслената помпа, следвайки съвета ти и ще те държа в течение, когато дойде време да паля и да настройвам.
Когато дойде време за двулитровия се надявам пак да мислим заедно. честно казано съм на мнение че двата
Делорто от 75-та ще паснат идеално с подходящите фланци.
Когато си отида на село ще ги наснимам ако може да споделите и вашето виждане.

Март 24, 2021, 21:56:31
Отговор #8

Неактивен asoto86

  • Публикации: 182
Напредваш! Само така! С амортисьорите какво стана ? Паснаха ли?

Март 25, 2021, 07:53:18
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Успех и от мене с проекта, провери си и състояниято на привода на делкото на мотора. Подобен като на ладов мотор, като гъбка е. За разлика от пост съветските е закален добре, но все пак гледай и за двата луфта, бъзикат аванса :)

Най добре си ревизирай оригиналния Вебер 32.Аз съм го срещал и на Регата и 85 и 100. На Ланча Призма е с една буквичка разлика. Много добре си наема и с него. Ичаче бюджетно без колектори за двойни карбове можеш да експериментираш и със синхронен Вебер 32 от 6 цил гренади и сиери. И за двата ти мотора си струва. Ще усетиш видима промяна на характеристиката на пълненето още от 1200 - 300 об мин. Можеш и да ми пишеш, около мене има няколко синхронни такива.
« Последна редакция: Март 25, 2021, 08:53:16 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987