Мотоциклети > Ретро мотоциклети

Yamaha Virago 535

(1/2) > >>

Ivanov_watchmaker:
Здравейте, купих си Ямаха Вираго 535. В добро  визуално състояние, но кофти техническо. Мотора в началото изобщо не палеше. Разглобих карбураторите почистих и сега работи, но отново не е както трябва. Във високите обороти, сякаш не му стига гориво. Има проблем и с предната спирачка, която не работеше изобщо и реших да я разглобя. Маркуча е здрав, сега трябва да тествам спирачната помпа и спирачния апарат. Говорим за предната спирачка, която е дискова. Как мога да ги тествам?

Palio:
Първо - честито!

Като видях темата и веднага си помислих: я, моето "Вираго"!. Е, не е моето, ама цветът е същият. Бах мааму, минаха 13 години откак се разделихме... Чакай да се сещам...

Сега - да допуснем, че си изчистил карбураторите добре и си ги сглобил правилно. Реглаж направи ли им? Намери някой с часовници, та да им настрои вакуумите. Имаше едни затапени щуцери по тях - там се връзват.

Друго - виж си въздушния филтър. Под "резервоара" е. Пиша го в кавички, щото това отгоре е малка вместимост, която е свързана с маркучи към основния резервоар, който ти е под седалката. Та вдигни жълтото нещо и погледни под него. Филтърът е там, най-добре е да го смениш.

Друго - споменатата система от резервоари захранва карбураторите през електрическа подкачваща помпа. Много удобно нещо за първо палене - даваш контакт и чакаш докато спре да се чува - значи е напълнила поплавъковите камери. Чукваш и пали. Та увери се, че помпата работи изправно. Управлението й е на дясната конзола - вече си го видял.

Не му стига гориво - горивният филтър, доколкото помня, е под седалката, върху долния резервоар или там нейде покрай него. Някакъв крив размер беше - май от "Мотодинамикс" го поръчвах. Сложи му на първо време някакъв магазински, пък виж да потърсиш ямахов.

Друго, трето - сякаш не му достига гориво във високите... може пък друг гявол да има тука - я го замери дали зарежда нормално, щото съм го ял тоя... Беще ми изгоряло релето, оттам беше опушило статорната намотка и цялата електрика беше аут. Релето заводски е долу, пред тунела за кардана - една овална плочка с оребрения. Понеже са я навряли там, често контактите  се окисляват, набиват с мръсотия и спира да зарежда. Почисти ги добре и замери зареждането - оптимумът е 13.8 - 14.2, като не бива да го превишава.

Задължително смени маслото - аз карах с 20W-50. Събира 3 литра без малко. Търси моторджийско масло - тук съединителят е в маслена баня и тия масла имат присадки против приплъзването и износването му. Автомобилните масла не са добра идея за мотора. Доброто масло тук е от значение - двигателят е въздухарка, а имаш заден цилиндър - на неговия разпределителен вал има допълнителна маслоотражателна шайба заради по-лощото охлаждане. Филтърът е хартиен елемент, в десния картерен капак имаш триъгълна заглушка в горната част с три болта. Смени го, но внимавай със затягането, че резбите са фини и да не ги повлечеш. На задната страна на капака на филтъра има един О-пръстен с голям диаметър - добре е да се смени.

Тоя двигател се случва да опече гарнитурите на главите. Нищо сериозно, нали е въздухарка. Появяват се едни маслени следи между ребрата. Не е болка за умиране, ама ако искаш да сменяш гарнитурите, ще се видиш в чудо - щото двигателят виси на главите и за да го свалиш, трябва да го разкачаш оттам, пък и откъм кардана. Ама да не стигаме толкова навътре.

Предна спирачка и маркуч - като гледам, твоето е нейде 92-3. Демек е почти на 30 г. Маркучът може да е добре, но много е възможно вътре да се е раздул за толкова време и да не осигурява необходимия дебит. Гледам, че спирачката хваща по външния край на диска, което не е добре.Ако ще разглобяваш апарата /не съм го правил на този мотор специално/, почисти много добре външната част на буталото до чист метал. Много е възможно да има наслоявания, които не трябва да попадат под гумените маншети, че като нищо можеш да останеш без спирачка съвсем.  Добре е и въпросните маншети да се погледнат. Виж накладките да не са опечени. Смени спирачнате течност /ДОТ 3 или 4/. За ДОТ 5 не си и помисляй - на друга основа е и няма да му понесе. Маркучът може да се смени с метален такъв - например марката HEL. Като тръгнеш да обезвъздушаваш, имай предвид, че помпата на кормилото има един Г-образен канал и трябва леко да наведеш мотора, за да излезе въздуха оттам.

Виж да си смениш маслото в главното предаване - много хора забравят за него, а е само около 250 гр. Налива се до резбата на пробката при вертикален мотор.

Друго - хъм... на моя му тракаше касетата на съединителя, явно беше разбил нитовете. Сменял съм фрикционните дискове и пружините, но не и касетата. Така го взех, така и го продадох - караше ме без проблеми.

Прегледай предните колове за язви в работната област и виж дали семерингите са наред. По принцип предницата трябва периодично да се обслужва и да се сменя маслото в нея. Дали са го правили преди това - Божа работа.

Гледам, че са ти виснали кабелите по кормилото - прибери ги със свински опашки към него /така си е оригинално/ за да не се развяват и протриват.

Друго се сетих - пази си обувките. Тоя двигател има навика да ги гори. Какво имам предвид - отдясно има защита за тая работа, ама отляво - не. Кракът ти е лепнат баш на капака на генератора, а той хич не е студен. Изгори ми конците на три чифта кубинки - все носех да ми шият лявата.

Ами това е на първо четене по стари спомени... Някъде имам сервизна книга и парт каталог на диск. Ако имаш нужда - пиши, пък може да измислим как да ти ги предоставя.

Ivanov_watchmaker:
Колега, благодаря за изчерпателния отговор. Как да пробвам спирачната помпа и апарата дали работят извън системата?

Ivanov_watchmaker:
Пък ако ми обясниш как се прави центровката на карбовете, златен си, колега. Часовници мога да си купя или да си направя.
 
Смених му маслото и филтъра. Интересно ми е обаче, какво има тук -


Другото, което ме притеснява е детонациите, които прави, когато му дам газ!

Palio:
Апаратът и помпата извън системата - не съм правил такова нещо. По снимките на диска виждам, че работят -  лови, но не по цялата повърхност. Засега може да извадиш накладките, да почистиш внимателно частта от буталото на спирачния апарат, която се показва навън от маншетите. Какво имам предвид - ако оставиш мръсотията там и сложиш нови накладки, които са по-дебели, буталото трябва да влезе навътре, за да компенсира по-дебелата накладка. Ако не е изчистено, ще вкара мръсотията в апарата и почти е сигурно, че ще блокира по пози начин в леглото си. Пак казвам - виж си накладките дали са добре, да не са замърсени или опечени. Ако има нужда - смени ги. После . смени спирачната течност и обезвъздуши системата. На снимките нещо не ме кефи момпата на кормилото - моята определено не беше такава. Не виждам да има "оченце" за контрол на спирачната течност, а и капакът ми се вижда различен. След като обезвъздушиш добре, виж на отворен капак и без гумената мембрана под него дали при натискане на ръчката от буталото излизат мехурчета -  трябва да ги няма там.


--- Цитат на: Ivanov_watchmaker в Март 20, 2021, 11:55:27 ---Пък ако ми обясниш как се прави центровката на карбовете, златен си, колега. Часовници мога да си купя или да си направя.
 
Смених му маслото и филтъра. Интересно ми е обаче, какво има тук -


Другото, което ме притеснява е детонациите, които прави, когато му дам газ!

--- Край на цитат ---

Така - детонации, когато подадеш газ... Щом е тъй, засега забрави за синхрона. Той се прави последно. Какво значи детонации -  гърми в ауспусите ли? Ако го има това, значи си /поне/ за реглаж на клапани. Клапаните се гласят на студен двигател:

                                                                     Смукателен, мм               Изпускателен, мм

XV400 - XV535                 1988 и по-късни        0,07 - 0,12                     0,12 - 0,17

Ако не си сменял свещите, виж и тях - твоите са NGK BP7ES или Denso W22EP-U и аналогични на тях. Разстояние между електродите - 0.7 - 0.8 мм.

Виж първо тия неща, добре ще е да му измериш и компресията, та да видим дали е еднаква в цилиндрите, пък тогава ще мислим за синхрона - той е накрая. Това гърмене не звучи добре - в най-лошия случай има някъде устоял или прегорял клапан, да се надяваме, че ще минеш само с реглаж. На главите има по една капачка от всяка страна - отред и отзад, отдолу са клапаните. Най-кофтажната е тази на задния изпускателен - за да ти е удобен достъпът, ще трябва да свалиш кутията на акумулатора.

А какво има там в това кръглото ли - ще ти кажа, ама по-добре не го пипай. Там има ъглов редуктор, който обръща на 90 градуса предаването от кутията към кардана - коляновият вал и кутията са напречно разположени, а карданът - естествено надлъжно. Затова е необходимо въпросното нещо. Под него това оребреното е капакът на маслената помпа и главната  маслена магистрала. Там е и маслоприемникът от картера - една дълга цедка е.

Аз междувременно ще се опитам да потърся сервизната книга - от "Хейнес" е, имам я някъде в електронен вид, ама не помня къде. Навремето бяхме няколко човека от една компания все с Вир/н/аго с различни кубатури, та ги бях снабдил с нея. Ако не мога да я открия, ще видя да попитам някого - все ще се намери. Засега открих само парт-каталог и ръководство за експлоатация. Като имам резултат, ще гледам да се свържем някак, та да ти ги пратя.

А ти, ако желаеш, може да се регистрираш тук: http://www.motoforum.bg/

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия