Автор Тема: Trabant 601 Limousine 1966  (Прочетена 7637 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 15, 2021, 20:28:49
Прочетена 7637 пъти

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте, представям на вашето внимание една от последните ми придобивки - Трабант 601, произведен 01.1966 и с дата на първа регистрация 22.02.1966 г. Колата е в учудващо оригинално състояние за годините си, без каквито и да е технически модификации и напълно комплектна. Пълна документална и сервизна история, включваща всички книжки. Дядото, който я е карал, е бил страшен педант и всичко си е пазил и поддържал.
Колата спира да се кара в края на 90-те години и от тогава седи в гараж. Стига да ви е интересно, ще ви държа в течение с последващото възстановяване и работата ми по Трабанта.








Април 15, 2021, 23:01:18
Отговор #1

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Ехаа, страхотен Трабант, с правоъгълен километраж даже...! Много ценен и автентичен автомобил, на мен лично ще ми е интересно!

Април 16, 2021, 20:55:02
Отговор #2

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Уникален е Трабанта.Ще се радвам някой ден да го видя на живо,а до тогава пускай снимки тук ;)

Април 17, 2021, 09:16:45
Отговор #3

Неактивен ОldSchool

  • Публикации: 76
Честит да ти е! Златото винаги е скрито някъде,в случая,в старо схлупено гаражче. Ще следя с интерес.  ;)

Април 18, 2021, 17:27:59
Отговор #4

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Лека по лека започнах да го разчиствам и разтоварвам, тъй като беше пълен и с доста части. Изхвърлих балатумите най-напред и извадих оригиналните мокети за пране, които са доста качествено направени в сравнение с тези на по-новите модели. Сложих и акумулатор, за да проверя дали всичко е наред с токовете. След толкова време в резервоара все още имаше бензин, което го е запазило непокътнат отвътре. За щастие следи от мишки в купето почти няма. Сваляйки мокетите, установям, че следи от ръжда няма - освен няколко малки точици. Не знам с какво са ги обработвали купетата преди боя в завода, но просто нямам думи. Ударих един парцал и ламарината светна.
Смея да твърдя, че в първите модели на 601 германците са обърнали повече внимание на детайлите.



Април 18, 2021, 23:43:37
Отговор #5

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Поздравления и от мен ! Реално това е 6-ца от тотото  да се намери такъв Трабант в такова състояние, точно като по Дискавъри  както ги вадят от плевните :)
Аз като стар трабантаджия с два Трабанта  завиждам обсолютно благородно и се радвам, че такива коли попадат в правилните ръце :)
Желая ти успех с работата по колата и ще следя темата  с огромен интерес!

Април 19, 2021, 11:28:06
Отговор #6

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Наистина отлична находка! Поздравления!
Изглежда много по-интересно от по-късните му събратя. И си остава оригинална ранна машина, а не някой преправен 89г. изкуствено състарен, ама с емблема на капака.
Видимо е каран минимално, а и гаражът си е казал думата.
Успех и качвай повече снимки!
И най-хубавото - колата няма да отиде при някой прекупвач и за Германия.

Април 22, 2021, 12:35:35
Отговор #7

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Уау, уникално е трабантчето, даже кечето на багажника е запазено здраво. Едни нови тасове му трябват и ще светне. Стрелката на скоростомера е клюмнала, дали ще може да се отвори и поправи? Този тип е доволно рядък и не знам дали има като резервна част гривната, която го запечатва.  Всъщност, някъде го мернах във фейсбук и по спомен беше даже и хикомат, свалено ли е сега това устройство?

Април 22, 2021, 13:55:13
Отговор #8

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Благодаря! Трабантът наистина е каран малко, прибиран винаги в гараж и поддържан маниакално от дядото. Купето е прекалено добре и ще му трябва само една добра консервация отдолу и отвътре. Гумените уплътнения са също доста запазени.
Успях и да го измия. Веднага му сложих оригиналните за модела изцяло оранжеви стопове. Сменена е и основата на задния ляв стоп, тъй като дядото го подпраял на стълб във Вълчедръм и от яд си заминал веднага на Лом, като оставил спътниците си на местопроизшествието - това по думи на един от внуците му  :D Единственото нещо, което ме дразни е, че останаха някакви гадни петна от мазилката, която е падала върху него в гаража. Не посмях да ги третирам с каквито и да е препарати, за да не навредя на старата боя. Измивайки го лъснаха и някои забелжки по 55 годишната боя, но предвид възрастта, е мисля нормално. Има и леки ръждиви петна на места, които ще гледам някак си да залича. Засега не обмислям вариант за пребоядисване. Идеята ми е да го запазя колкото се може в по-оригинално състояние, защото мисля, че така би бил по-ценен Ще търся и някакъв вариант и за полиране. Приемам всякакви съвети относно полирането, премахването на петната от мазилката и отсранявато на ръждата по каросерията отвън.
Най-мръсното място в колата беше двигателния отсег. Разглобих всичко и го почистих. Смених почти всички гарнитури по двигателя, ремък, изчистих и регулирах карбуратора, налях свеж бензин в резервоара и след близо 20 години успях да му чуя гласа. Моторът работи много добре и съм много доволен. Не го карах много, защото му задържат спирачките и ще трябва да ги отварям. Конкретният двигател е 23 к.с. и със съотношение на масло-бензин 1:33. След 69-та въвеждат в серийното производство новия, с 3 к.с., по-мощен мотор.
Тепърва ще свалям малките детайли за полиране и почистване. За съжаление напоследък нямам много време, че се занимавам и с други работи, и затова напредвам бавно. Следващия път ще обърна внимание на интериора и ще направя по-хубави снимки.



... Стрелката на скоростомера е клюмнала, дали ще може да се отвори и поправи? Този тип е доволно рядък и не знам дали има като резервна част гривната, която го запечатва.  Всъщност, някъде го мернах във фейсбук и по спомен беше даже и хикомат, свалено ли е сега това устройство?
Стрелката скоростомера някак си е забила на 130 км/ч, не знам поради каква причина. Явно дятото си е пробвал възможностите. :) Отворих го и общо взето положениято е непоправимо и ще си търся друг такъв. Засега съм закрепил стрелката на 0 км. При движение няма да може да отчита моментана ми скорост, но поне ще изброява изминатото разстояние.
Този не е хикоматът, който се мяркаше из фейсбура. Онзи беше чисто бял и със софийски номера.
« Последна редакция: Април 22, 2021, 13:59:28 от Trabi71-90 »

Април 29, 2021, 19:18:03
Отговор #9

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Поразрових се в хартиената история на колата. Оригиналната книжка за модела е налице плюс още няколко допълнителни, както и техническия паспорт. Освен това дядото е бил лоялен член на СБА.