Автор Тема: Trabant 601 Limousine 1966  (Прочетена 7643 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 31, 2021, 20:04:10
Отговор #10

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Напредвам по малко, макар и бавно. Цялата ходова част е взаимствана от предходния модел 600 и единственото ново е купето. Захванах се най-напред със спирачките. Положението, общо взето, не беше добро - блокирали спирачни цилиндри и протекла помпа. Здрава еднокръгова помпа свалих от една от другите ми коли, набор 70-та. Цилиндърчета се оказаха проблем обаче. Имам изгнило купе от 67-ма, което не е много комплектно, но пък за сметка на това всичко по спирачките си седеше. Така от 8 цилидърчета с големи усилия успях да събера 4, за всяко колело по едно.
  Свалих и целия салон за пране. Големи гнусотии излезнаха от седалките, но пък след това направо светнаха. Такава цветова комбинация на тапицерията на ранен 601 за пръв път срещам, а съм изгледал толкова варианти из интернет. И моят вариант не е лош, но този с бялата кожа като на 600 би ми допаднал повече. Седалките като цяло са много запазени и единствено шофьорската е протрита на три места.
  За съжаление оригиналните ключове са изгубени някъде. Но точно навреме успях да намеря комплект патрони за ключалката и багажника и то с два комплекта ключове. Интересното тук е, че въртенето на патрона става на 90 градуса, т.е. ключът се обръща наобратно, а не на 45 градуса, както е при по-късните Трабанти.
  Също така свалих, изправих и боядисах престилката под предната броня, че беше малко крива и ръждива. Намерих малко по-тъмни стъкла за предните мигачи и ги полирах. Определено отвориха предницата.









Май 31, 2021, 20:16:08
Отговор #11

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Нещата са видими и добре направени :)
Успех!
п.п.Може да поръчаш имитиращ стикер за панела над бутоните за фаровете и др. и да си го залепиш на място.
retrobs.com

Юни 02, 2021, 20:30:43
Отговор #12

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Нещата са видими и добре направени :)
Успех!
п.п.Може да поръчаш имитиращ стикер за панела над бутоните за фаровете и др. и да си го залепиш на място.
Благодаря, идеята ми е да го запазя максимално автентичен и с всичките му кусури, придобити през годините. Но иначе имам готови лепенки за такова капаче.

Юни 03, 2021, 09:19:19
Отговор #13

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Благодаря, идеята ми е да го запазя максимално автентичен и с всичките му кусури, придобити през годините. Но иначе имам готови лепенки за такова капаче.

Точно тая реплика най ме радва. Аз смятам и за мен са най ценни ретро автомобили  в оригинално непипано състояние , следи от употреба от изминалите години на експлоатация. Иначе музейни експонати лесно стават с една торба пари , пример е музея във Варна, там колите са в състояние далеч по-добро от това в което са излизали от заводите навремето ......

Октомври 29, 2021, 12:17:39
Отговор #14

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте, да разбутам малко прахта от темата. Това лято успях да се сдобия и с донор, който е 65-та година. Колата за съжаление е доста поизгнила, но всичко си седи по нея, даже и двигателя. Последно е карана 94-та година и от тогава седи в един затънтен двор. Самата кола я знам от доста години, но дядото не я даваше. Разбрах, че е починал преди две години и се захванах да търся наследници, иначе щеше да си окапе там. Не беше лесно, но с доста разпитване и звънене се свързах със сина на човека. Той отдавна бил по Германия, но точно това лято щял да се прибира за малко. След още малко чакане, даже бях забравил, телефонът ми звъни - ,,Ей момче, ела да видиш за какво става въпрос с този Трабант...". Както се предполага, веднага подпалих гумите и отидох да огледам. Вдън гори тилилейски някъде се криеше... Рязахме каквото рязахме и го намерихме. Човекът не разбираше за какво ми е, но пък се радваше на мерака ми. На въпросът ми какво ще иска за него той ме погледна доста озадачено и ми каза: ,,За това да ти искам пари?! Взимай го, ама си изчисти двора."  :D Разбира се, макар и с доста убеждаване, почерпих човека. Вярно е това, че ненужното за едни, е съкровище за други. Стига толкова, увлякох се. Ето малко снимки:





Следва още...

Ноември 01, 2021, 14:21:21
Отговор #15

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И жълтия Трабант изглежда уникално добра находка. И е интересен цвят.
Коя година му е сменена табелата - това чисто М се появява след Мх и МхА - някъде 76-77г. по спомени от колите на комшиите. На село Жигулата комби на дедо Нако от 1974г. и Москвича 412 на Бори бяха МхА, Ладата 1300 на бащата на приятел - чисто М като твоя Трабант. 1300 ги внасят от 1976г. и тази едва ли е с по-стара табела. На чичо Иван Москвича 408 от 1965г. беше само Мх без буква. МБ беше държавна серия, ако се не лъжа, не помня частна кола с МБ. Частните бяха Мх, МхА, М, МА, МВ и после вече жълтите М...Г.
Трябва да си намеря от някъде едни михайловградски табели.

Ноември 03, 2021, 13:06:16
Отговор #16

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Чакам те по Пловдивско за фотосесия, пък ти с който пожелаеш ела.  :D

Ноември 05, 2021, 20:41:12
Отговор #17

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Чакам те по Пловдивско за фотосесия, пък ти с който пожелаеш ела.  :D
Нямаш никакви проблеми, само трябва да го сглобя! Защо пък не дойдеш по Монтанско?

И жълтия Трабант изглежда уникално добра находка. И е интересен цвят.
Коя година му е сменена табелата - това чисто М се появява след Мх и МхА - някъде 76-77г. по спомени от колите на комшиите. На село Жигулата комби на дедо Нако от 1974г. и Москвича 412 на Бори бяха МхА, Ладата 1300 на бащата на приятел - чисто М като твоя Трабант. 1300 ги внасят от 1976г. и тази едва ли е с по-стара табела. На чичо Иван Москвича 408 от 1965г. беше само Мх без буква. МБ беше държавна серия, ако се не лъжа, не помня частна кола с МБ. Частните бяха Мх, МхА, М, МА, МВ и после вече жълтите М...Г.
Трябва да си намеря от някъде едни михайловградски табели.
Табелите не знам кога са му сменявани, но по документи е бил собственост на конкретния човек от 69-та година до края, 2008-ма е бракуван. Сивият Трабант е с първа регистрация 66-та година и е бил с номера Мх31-91, след това е пререгистриран 96-та и сега е с М1074АВ. А относно сериите на номерата почти всички съм ги събрал, дори и от белите 90-тарски М...АВ. Нямам само чистите Мх, М'А и от жълтите М..Г, даже не съм сигурен, че съществуват такива М'А. Доста съм търсил по снимки, но нищо... Мисля си, че чистото М отговаря на серията М'А... ако може някой да ме опровергае.

А относно Трабанта - работата ми по него върви по-бавно, отколкото очаквах. Но все пак свалих и извадих всичко от коша, за да изчистя възможно най-добре. Все още ме изумяват някои неща по тая кола - още едно доказателство, че дятото е бил страшен маняк е, че е опаковал всички гумени маншони и тампони с найлони и грес и затова са доста запазени. Смъкнах двигателя с кутията и след доста играчка станаха безупречно чисти. Прегледах и каретата, оказаха се нови. Гресирах всичко наново и ожених мотора с кутията. До там успях да стигна. Остава ми да събера ламарините и да го паля.

Малка сверка на номерата:
« Последна редакция: Ноември 05, 2021, 20:44:52 от Trabi71-90 »

Ноември 08, 2021, 13:16:19
Отговор #18

Неактивен Madu

  • Публикации: 104
А относно сериите на номерата почти всички съм ги събрал, дори и от белите 90-тарски М...АВ. Нямам само чистите Мх, М'А и от жълтите М..Г, даже не съм сигурен, че съществуват такива М'А. Доста съм търсил по снимки, но нищо... Мисля си, че чистото М отговаря на серията М'А... ако може някой да ме опровергае.
Всъщност няма отделна серия МА, а просто от един момент нататък "х" - то  отпада и МхА, продължава като МА, предполагам това е станало някъде от около 8000 нагоре:



След края на М(х)А, идва ред на М, което обаче всъщност не е нова серия, а просто се преиздават излезлите от употреба комбинации от Мх (на бракувани и продадени в други окръзи автомобили).

И за да не създаваме излишен спам в темата, може да прехвърлим дискусията  тук.
« Последна редакция: Ноември 08, 2021, 13:28:05 от Madu »

Декември 16, 2022, 21:24:40
Отговор #19

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте! След това динамично лято, в което се дипломирах, приеха ме студент, поработих малко като спасител на басейн в града и посъбрах малко финанси, работата ми по Трабанта бе възобновена.
Най-напред започнах от единствените ръжди в коша отпред - обработих ги с Вюрт и следва боя. Обаче най-същинската манипулация, която започнах, беше възстановяването на блясъка на 56-годишната боя. Тъй като в началото на лятото същата процедура направих със синия ми Трабант, вече имах опит и започнах. Работата става доста бавно, тъй като всичко минавам на ръка /все пак не смея да използвам машина върху тая стара боя, защото не знам колко е здраво покритието й и лесно може да я стопя/, обаче резултатът е повече от чудесен. Свалих всички части, които ще ми пречат - брони, емблеми, дръжки, гривни на фаровете и тях ще ги пастирам отделно. Най-напред започнах от задницата и още след първото минаване имаше видим резултат. След задницата продължавам постепенно напред, но както вече написах по-горе, става бавно :)