Автор Тема: Trabant 601 Limousine 1966  (Прочетена 7639 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 16, 2022, 21:35:06
Отговор #20

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Адмирации за дипломирането!
Въпреки съвременните технологии и влечения на  това поколение към "работата пред компютър" виждам,че имаш умения които те сравняват с реставратор(макар и начинаещ) :)
Успех,момче!
retrobs.com

Декември 17, 2022, 23:32:50
Отговор #21

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Не вярвах ,че ще чета с такъв интерес тема за Трабант  :D Много готина находка , а работата по нея също впечатлява . Справяш се много добре . Ще чакам клипче да му чуем гласа . Поздрав !

Януари 05, 2023, 12:41:56
Отговор #22

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте, колеги, и за много години! Нека новата година е по-успешна и градивна за всички.
Като за финал на изминалата вече година успях да полирам и монтирам двете брони. Определено започва да си проличава цялото това занимание, което пък от своя страна ми дава още повече стимул да продължавам. Обаче времето започна да застудява и затова преустановявам работа до трайно затопляне.
За студеното време си имам друг Трабант, който трябва само да сглобявам :)


 

Адмирации за дипломирането!
Въпреки съвременните технологии и влечения на  това поколение към "работата пред компютър" виждам,че имаш умения които те сравняват с реставратор(макар и начинаещ) :)
Успех,момче!
Благодаря! Нямам особени влечения към "работата пред компютър", нито пък ми се отдава много, то си личи от заниманията ми :) . Старая се да правя нещата по колата максимално добре, доколкото позволяват скромните ми умения, и затова става доста бавно. Все пак Трабант в такова състояние и от такава ранна година едва ли ще се намери скоро /или изобщо/, така че предпочитам да го оставя на заден план докато намеря нужното време, отколко да го "стегна набързо" и съответно претупам нещата. Затова и седя почти година в гаража под покривалото...

Не вярвах ,че ще чета с такъв интерес тема за Трабант  :D Много готина находка , а работата по нея също впечатлява . Справяш се много добре . Ще чакам клипче да му чуем гласа . Поздрав !
Радвам се, че темата представлява интерес и ще продължавам да ви държа в течение. Клипче ще има със сигурност, но по-натам.

Май 30, 2023, 11:43:17
Отговор #23

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте, с отгряването на времето, работата ми по Ветерена продължава. Напредвам с поетапното пастиране на цялата кола. Въпреки, че през целия си живот колата е била гаражна, годините са оказали влияние върху 57-годишната боя, но пък се оказва, че не е нещо непоправимо. Колкото повече се занимавам с тая кола, толкова повече се уверявам колко масивна е останала във времето - на места състоянието на боята просто ме впечатлява...
Изчистих гърнетата с телената четка до здраво, обработих ги с Вюрт и вече са на черна термо боя. Ще трябва да търся друго предно гърне от ранните 601 или 600, защото моето има доста дупки на места отвън и общо взето не е много добро, но за временно решение става - поне не изпуска. За съжаление то е най-съсипаното нещо в цялата кола.
Почистих и освежих оригиналната резервна гума Pneumant, която е в много добро състояние и с перфектна шарка. Старият номер на колата даже е отбелязан на нея, както е била масова практика едно време. Като вадихме Трабанта от гаража намерих две от заводските гуми, които си ги взех о също не са в лошо състояние.

Въпрос - С какво е най-добре да опитам да почистя стара боя, която е нанесена върху тази на колата без да съсипя оригиналната?





Юни 17, 2023, 21:08:07
Отговор #24

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Обработените леки ръжди в краищата на коша отпред и улея покрай предния капак минах с боя 3в1 след Вюрта и вече са боядисани с цвета на купето. Монтирах предния капак и започнах поетапното събиране на двигателя. Всички ламарини по коша, както и резервоара, остават с оригиналната си боя. Идеята ми за тази кола си остава непроменена - всичко да е максимално автентично.
Взех си вкъщи оригиналните тасове и за две дъждовни вечери придобиха съвсем различен вид. Намерих в залежите си второ външно огледало за модела, което ще монтирам отдясно, за да съм изряден спрямо днешните законови разпоредби...  :shy:

Юни 18, 2023, 12:16:43
Отговор #25

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Чакам те в Пловдив за снимки  8))

Юни 20, 2023, 18:57:10
Отговор #26

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Мисля, че от гледна точка на огледалата, не би трябвало да имаш проблеми със закона.  Жигулата е от завода само с едно огледало, но никога, никой не се е заяждал за това. Има дори Мерцедеси 190-ки и 124-ки фабрично с едно огледало. Разбира се, всичко е въпрос на вкус.
Иначе браво за Трабанта! Не съм сигурен, дали някога съм виждал толкова ранна версия в такова състояние. Абсолютна находка. Ако бях на твое място и аз бих го запазил такъв, какъвто е.

Юни 20, 2023, 20:05:23
Отговор #27

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Мисля, че от гледна точка на огледалата, не би трябвало да имаш проблеми със закона.  Жигулата е от завода само с едно огледало, но никога, никой не се е заяждал за това. Има дори Мерцедеси 190-ки и 124-ки фабрично с едно огледало. Разбира се, всичко е въпрос на вкус.
Иначе браво за Трабанта! Не съм сигурен, дали някога съм виждал толкова ранна версия в такова състояние. Абсолютна находка. Ако бях на твое място и аз бих го запазил такъв, какъвто е.
Преди време точно по тази тема с огледалата разговарях с един пътен полицай. Обясни, че е задължително всеки автомобил да е оборудван със странично огледало. Това е задължително по закон вече. Няма значение от коя страна е поставено огледалото, но е задължително да го има. Вече рядко има автомобили без странични огледала. Според мен  дясното огледалото вече е нужда, а не екстра. При Трабантите винаги много ми е харесвало, че огледалата се прихващат за вратата съответно по -лесно наместване според шофьора, а и не се налага да се правят дупки.  :D
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 11, 2024, 19:55:09
Отговор #28

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Здравейте и за много години, драги съмишленици и съуфорумци!
Това че не съм писал отдавна не означава, че напредък по колата няма, а напротив - има, и то доста съществен. Автомобилът вече пали и върви, най-накрая успях да го регистрирам след двугодишни усилия и вече сме в движение. Посетихме и няколко успешни мероприятия с него този сезон. За съжаление просто не успявах да пиша във форума по време на този съществен напредък, но пък за сметка на това всичко съм документирал. Сега ще пускам поетапно снимки и описание на процесите, които съм правил, за да е по-интересно - ако все пак някой ще чете, разбира се  :D

06.2023 г:
След частичното боядисване на коша, започнах да редя и останалите неща по двигателя. Ламарини, клеми, изчистеното динамо и реновирания карбуратор - имах леки проблеми с него, тъй като оста на дроселовата клапа беше доста износена и имаше съществен луфт, заради който не можеше да се нагласят оборотите на празен ход. Свалих от друг карбуратор, който бе малко по-нов модел, но без съществени изменения, цялата ос с клапата и я монтирах на оригиналния карбуратор. Двигателят вече работеше перфектно.
Имам наличен и оригиналния капак /такъв не бях виждал досега/, който се е поставял върху акумулатора. Обаче този, с който карам, е по-широк и няма как да го закрепя. Но все пак го имам наличен като оригинален детайл за колата.
Монтирах и боядисаните гърнета. Поставих им чисто нови поцинковани скоби и нови гумени каишки. Доста добре се получиха и съм много доволен от резултата.





Утре още...

Март 10, 2024, 22:33:24
Отговор #29

Неактивен Trabi71-90

  • Публикации: 71
  • 21xTrabant 601, Balkan 50, Lada 1200s, Lada 1200
Е не стана точно утре продължението... Два месеца /вече/ се каня да седна някоя вечер да седна да пиша, но все не можех да се наканя... ::) Та да се върна на продължението.

Втората половина на 06.2023
След малка проверка на спирачките, тъй като бяха обслужени преди две години, и след като се оказаха изправни, колата вече можеше да се движи свободно и да спира. Преди да го подкарам, задължително бе да сменя и маслото в скоростите. Старото, което източих, направо беше станало на боза - нищо чудно даже да си е оригиналното от завода. Промих старателно кутията с малко нафта и налях новото. Разликата се усети моментално - скоростите започнаха да влизат много по-плавно, а фрайлауфът на 4-та заработи перфектно, няма също и никакви шумове. Състоянието на 57-годишната скоростна кутия направо ме изуми.
Проблем обаче беше старата регистрация и неналичието на нови регистрационни табели - проблемът с документите дойде оттам, че още при покупката на Трабанта наследниците се изпокараха помежду си, както си е типично за нас българите - заради имоти, и просто спряха да поддържат контакт помежду си. И както вече се очакваше - трябваше аз да ги търся и убеждавам да идем да го прехвърлим. За щастие разходките ми до Лом не надвишиха 5 пъти и почти не се усетиха. Но това се случваше по-напред в хронологията.
Заради това се наложи да ползвам други табели "назаем" от друг Трабант с подобен цвят, но няма да навлизам в повече подробности...
Трябваше да сваля Трабанта в града вече, защото времето до първото за него мероприятие се скъсяваше и защото просто щеше да ми е по-удобно за работа.
Имаше леки довършителни дейности по боята, които вършех сутрин рано или привечер, защото пък през деня трябваше да се учи за изпити... Отбрах и долу-горе някаква по-читава гума Димитровка за задна лява, за да го укомплектовам с такива. Моментът просто не беше удачен за закупуването на нови. Също почнах да преглеждам всички връзки по светлините, защото ми грееха бушоните и така стигнах до задните светлини, за да видя, че и там всичко е в оригинално и непипано състояние - даже крушките са си оригиналните. Тая кола просто все повече ме изумява със състоянието си, ровейки се в нея. И така моментът на първата изява на Трабанта наближаваше...

В продължението още, този път няма да е след два месеца :)