Автор Тема: 1984 Datsun 300 ZX Turbo Anniversary edition  (Прочетена 14012 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 05, 2022, 23:27:01
Отговор #60

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Смених и маслото , след кратко чудене дали да сменя вискозитета реших да остана на 20W50 .





Виското ми също не работеше коректно и беше зацепено постоянно. Смених и него .




За по-малко от седмица и отново е на гуми . Минах и реглаж .




[IMG_9515d7f0a06629793c71.jpg](https://pichost.net/i/2022/10/05/IMG_9515d7f0a06629793c71.jpg)



Октомври 06, 2022, 07:51:32
Отговор #61

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Смених и маслото , след кратко чудене дали да сменя вискозитета реших да остана на 20W50 .

Не си сгрешил с този Амсойл. 20W50 маслата обикновено са минерални, но това е пълна синтетика.Разкошно масло е и това, че е 20W50 е малко измамно!  В смисъл изобщо не е "дебело" това масло и се държи като даречем 10W40 откъм гъстота, но си е истинска пълна синтетика с добвка от ZDDP (цинк и фосфор). Разкошно е за долновалови мотори.  Субарута и Поршетата често ги карат с такова. Пробвал съм го на Костенурка и идва по-тънко от минерано 15W40 и на загрят мотор се опитва да подлизва покрай шайбата на коляновия вал. А и за класически Костенурки се препоръчва минерално. За тези, които не са запознати, Амсойл са "бащите" на синтетичното масло.

Октомври 06, 2022, 23:55:12
Отговор #62

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Не си сгрешил с този Амсойл. 20W50 маслата обикновено са минерални, но това е пълна синтетика.Разкошно масло е и това, че е 20W50 е малко измамно!  В смисъл изобщо не е "дебело" това масло и се държи като даречем 10W40 откъм гъстота, но си е истинска пълна синтетика с добвка от ZDDP (цинк и фосфор). Разкошно е за долновалови мотори.  Субарута и Поршетата често ги карат с такова. Пробвал съм го на Костенурка и идва по-тънко от минерано 15W40 и на загрят мотор се опитва да подлизва покрай шайбата на коляновия вал. А и за класически Костенурки се препоръчва минерално. За тези, които не са запознати, Амсойл са "бащите" на синтетичното масло.

Мерси за интересната информация . Зимата я вадя понякога за разходки и не съм усетил при палене да и идва гъсто. Не знам колко са износени лагерите на този мотор и реших да се застраховам с вискозитета. На пистата се държи отлично , налягането е добро. Мой приятел със следващия модел 300зх с двете турбини също кара с такова и няма забележки. Като цяло почти всички наши Z та от клуба вече караме с Amsoil .


Октомври 07, 2022, 20:54:48
Отговор #63

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Поразходих я за тестове , след кардиналния ремонт на окачването все едно карам друга кола . Много стегната и с що годе прилична возия. Пързулнах я по някое друго кръгово и с този диференциал се контролира мнооого по-лесно .



Октомври 08, 2022, 12:35:38
Отговор #64

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
на 10ти септември , кмета на Белослав - Деян Иванов организира едно много интересно събитие - Авто Мото фест Белослав 2022 , което се надяваме да стане традиция. Страхотна организация , отлично подготвено трасе с интересни завои . В последния момент реших да се включа хем да изпробвам колата преди ежегодния японски фест на Калояново. Успяхме за кратко време да се пуснем три пъти по трасето , голям купон падна. Бяхме аз и колегата с 280 турбото . Нямахме технически проблеми , колите се държаха много добре. За първи път можехме да покараме на реални условия , като трасето е част от пътната инфраструктура . НА първото изкачване се стреснах на един два завоя заради мантинелите ,но успях да я задържа поне с три гуми на асфалта :D Вече следващите етапи бях по - резервиран в карането, особено след като Октавията и Ягуара имаха инциденти .





























Октомври 09, 2022, 10:43:39
Отговор #65

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Поразходих я за тестове , след кардиналния ремонт на окачването все едно карам друга кола . Много стегната и с що годе прилична возия. Пързулнах я по някое друго кръгово и с този диференциал се контролира мнооого по-лесно .

Дидо, браво, адмирации за редовното каране, станала е страхотна колата, определено сигурно ти доставя много радостни монети да я караш в този и вече брилянтен вид.  :)

Това което каза за годината на дебюта на самоблокиращия Диф на 300, в 1988, ме накара да се замисля за моя любим бивш 300 турбо, която бе произведен от първата година на лифта му- в 1987.

Моя доколкото помня, отзад при моста имаше отделно минирадиаторче за охлаждането на маслото в дифа.
А пък като му давах яко газ на стартове от място, и най-вече като го дрифтех активно по разни паркинги /търсех да са такива с пясък или друг прашоляк отгоре посипани, че да не хабя много новите му гуми, а и да се хлъзга по-лесно  :)) / по време на тия дрифтове му просветкваше една лампа на таблото с надпис- Дифф Ойл.
Та, твоя като е предлифтов, не знам дали има такава лампичка де, просто се замислих за това.

Моя 300 не го знам дали имаше вече сложен фабрично самоблокаж Диф или още не, но като че ли при старт от място и при дрифтове, отн. равномерно въртеше и двете задни гуми.  Иначе като версия моя бе стандартен катализиран турбо за немския пазар, със само 200 коня мощност.

Октомври 11, 2022, 20:45:33
Отговор #66

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Благодаря ти ! Все още си е с външните забележки , които ще оправям по-нататък , но като техническо състояние вече е в доста по -добра кондиция. Честно казано лампа Diff Oil нямам на тези щатските , но си спомням ,че имах такава на английския 1984 . Интересно , за европа турбо моделите ги дават да излизат само с хубавите валове и 20 тина коня повече от щатските .

Добавям и малко добри попадения от същия ден














Октомври 12, 2022, 21:18:46
Отговор #67

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Една вечер преди JapFest 2022 се захванахме с колегата да и премахнем катализатора . Колата винаги е вървяла доста мудно докато дойде надува,а след това омаляваше над 3500 оборота и доста трудно се развърташе от там нагоре .  Наред с това изчистих дебитомера и дроселовата клапа . Нямах време да я пробвам та на следващия ден потеглихме към Пловдив. По пътя установих ,че карам коренно различна кола ! Тръгва доста добре от ниските , а при пълна газ не спира да залепя за седалката чак до над 5500 оборота. Изключително съм щастлив от тази развръзка , като според мен най-големия принос е от почистването на дебитомера. По-нататък съм замислил да и изолирам и EGR Клапана и още някоя и друга от всички екологии с които са нафрашкани калифорнийските модели.




Стигнахме благополучно , а по едно време намерих тази количка подарък  :shy:







Октомври 12, 2022, 22:22:16
Отговор #68

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Една вечер преди JapFest 2022 се захванахме с колегата да и премахнем катализатора. Колата винаги е вървяла доста мудно докато дойде надува,а след това омаляваше над 3500 оборота и доста трудно се развърташе от там нагоре. 

Като каза- Катализатора, и понеже по-горе спомена че Евро-версиите турбото 300 са с по-голяма мощност от щатските заради разпред. валовете им /а и сигурно и заради други работи/, може да акцентирам, че всъщност моя Евро-спек 300 турбо от 1987 год, като първа година на следлифтовата версия беше вече серийно катализиран, и с точно там 203 коня мощност по немския ДИН.
Тоест беше с примерно 30 коня по-слаб от предишните некатилизирани долифтови Евро нон-Кат турбоверсии.
Съответно и неговата вървежка му трябва да е била една идея по-спъната от некатилизираните Евро турбоверсии, правени примерно до 1986 моделна година.

Всъщност в ония години когато го карах, евентуално можех директно да сравня на вървежка, и то точно на морето близо до Варна, моя 300 с един дошъл на Златните гостуващ предлифтов 300 турбо, дето беше с с югославски номера, и беше дошъл с него един сърбин на море там.
Запознах се естествено веднага с сърбина, и го разръчках да ги пробваме Нисаните на ускорение по правата там полумагистрала, дето води от отклонението за Свети Константин нагоре по пътя за Аладжа Манастир.
Но сърбина нещо се дърпаше да си пържи колата, и така и не разбрах колко реално разлика би имало в динамиката на некатализирани и катализирани 300 турбо.

Като малко допълнително инфо за колегите от форума, ако някой от тях са позаинтересува от оризарски подробности  :)) , ето мощностите и данните на продаваните на Европазара долифтови нон-Кат и следлифтови Кат турбо версии 300, продавани в Германия от 1984 до 1989 моделни години.

На 300 турбо нон-Кат от 1985 му дават 228 коня, а на 300 турбо Кат от лифтовата 1987 год му дават 203 коня. Тия немски стандарт мощности приблизително се равняват като начин на измерване на американския и английския така нар. Нови САЕ-та от периода на 80-те години.

https://www.auto-motor-und-sport.de/marken-modelle/nissan/300-zx/technische-daten/
« Последна редакция: Октомври 12, 2022, 22:32:14 от USfan »