Автор Тема: Fiat 128 Familiare  (Прочетена 13923 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 23, 2021, 10:39:48
Прочетена 13923 пъти

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Да се похваля с поредния Фиат  :)
Това на снимката е дядо Енчо той е на 85 години. Купува колата от Кореком чисто нова за цената от 2200 долара. През 1972 с помощта на неговия брат се запознава с човека, който отговаря за вноса на коли за Кореком Стара Загора и прави поръчка за Фиат 128 Комби. Началото на Март 1973 брат му прибира колата от Кореком в гаража и след като се е върнал дядо Енчо в България отива да си я регистрира в КАТ. По негови думи всички тогава в КАТ се събрали да гледат колата.  :) Колата винаги си е седяла в гараж, но почти 50 те години живот са и са се отразили. Дядо Енчо много си е пазил колата и обичал, също и неговото семейство. Също каза, че те не искали да я продават, но искат да използват гаража. Колата се е карала активно в периода от 1973-2015. За жалост през 2015 година дядо Енчо е в САЩ при децата си и не послушва жена си да не излиза навън и за голямо нещастие го блъска автомобил. Подложен е на много тежки операции също смяна на става. Преди да му се случи този инцидент хората не можели да повярват, че е бил на 80 години карал колата, пазарувал, водел децата на училище, готвил, с две думи не се е спирал на едно място. От тогава рядко кара 128 цата си,  когато му се налагало да използва кола карал неговия Фиат Брава. Разказа ми страшно много истории с този автомобил някой от тях лоши други добри.

Сега малко за колата. Колата е много добро техническо състояние. Като цяло има доста външни забележки за годините си което е напълно нормално. Никога не е имала газ. Има проблем с парното. Дядо Енчо е сложил кранчето, но нещо не успял да го накара това парно да работи. Интериора е сравнително запазен с изключение на една голяма дупка сигурно за радио в таблото. Малко съединителя нещо не ми харесва също и задна доста друдно влиза, но съм изминал 200 метра само с колата. Има фактура за ремонт по съединителя през 1999 г.  Има сервизна книжка с повечето ремонти до 2007 мисля, че беше.
За сега не мисля да започвам с реставрация понеже още не съм свършил с 126 цата. Ще си я вкарам в перфектно техническо състояние и ще я карам от време на време, а външните забележки все някога ще бъдат оправени. Смятам, че така е по-добре, отколкото отново разглобяване и с малкото време, с което разполагам ще стане със сигурност като 126 цата, която купих 2018, а сега сме 2021 и още не съм готов, но все пак реставрацията е бавен процес.

П.С Дядо Енчо е кръстил колата Марийка

Ето малко снимки на колата
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Май 23, 2021, 17:33:26
Отговор #1

Неактивен stan76r

  • Публикации: 59
Честита придобивка! Марийка си изглежда направо като манекенка на почти 50 и с изключения на някой малки вдлъбнатини и двете липсващи лайсни под вратите си е красавица. Освен това дядо Енчо явно наистина си я обича, като гледам как нежно се е подпрял на нея. Колата има страхотна стойка, не е виснала и наистина явно не е товарена и карана по лоши пътища. Още веднъж, честито и да не ти носи главоболия, че с това име ......

Май 23, 2021, 18:24:57
Отговор #2

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Хубаво е когато един ретро автомобил има история  :) а,и изглежда добре на прима виста.
Честито!
retrobs.com

Май 23, 2021, 19:28:09
Отговор #3

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Честита придобивка! Марийка си изглежда направо като манекенка на почти 50 и с изключения на някой малки вдлъбнатини и двете липсващи лайсни под вратите си е красавица. Освен това дядо Енчо явно наистина си я обича, като гледам как нежно се е подпрял на нея. Колата има страхотна стойка, не е виснала и наистина явно не е товарена и карана по лоши пътища. Още веднъж, честито и да не ти носи главоболия, че с това име ......
Благодаря, лайстните са вътре в колата нямам идея защо са извадени. Наистина я обича дори я целуна един път. Иначе да има стойка, но задните амортисьори може би са за смяна понеже ми се видяха доста омаслени. Може и да не са сменяни никога той не каза да е сменял амортисьори и книжата няма записано.

Хубаво е когато един ретро автомобил има история  :) а,и изглежда добре на прима виста.
Честито!
Благодаря, горе-долу е добре спрямо другите ми Фиати  :D Понякога историята на автомобила е по-интересна от самия автомобил.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Май 26, 2021, 22:48:49
Отговор #4

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Няколко лоши снимки от тази вечер  :-\
Исках да покажа тези стопове, които са оригиналните.   :)  Още през соца дядо Енчо му чупят стъклата на стоповете и съответно никъде не може да намери да си купи нови. С негов приятел зъболекар изработватват тези стъкла за стопове от зъболекарска пластмаса, доста време им е отнело да ги направят. През 2005-2006 някъде успява да му намерят чисто нови италиански.
На другата снимка се вижда дупката в таблото. Надявам се да успея да намеря запазено табло от ранна Застава и да го сложа, но всичко с времето си. Скоро време трябва да почистя цялата кола отвътре понеже е доста мръсна.  ::)

Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Юни 02, 2021, 19:41:35
Отговор #5

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Днес бяхме в КАТ :) Много добре мина нямаше никого, не се заядоха за нищо.  Оставих си СТ номера, но може би по-нататък ще бъде сменен.
Естествено колата точно днес реши да се развали и да изгуби задна скорост. С побутване назад всичко мина добре. Като се прибрах разбрах защо не влиза задната, ще се оправи  :D Проблем е, че като вали дъжд колата се пълни с вода. Отпушвах отпред маркучите, които са за отводняване, но пак влиза вода. Предполагам, че е уплътнителя на стъклото. Не изглежда да е изпекан и да има дупки, но знам ли. Скоро влиза в гаража на сухо.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Юни 02, 2021, 19:45:56
Отговор #6

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Две италиански комбита с доста години разлика 8))
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Юни 02, 2021, 21:22:12
Отговор #7

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679

Мога да ви дам съвет ....след като позасъхне слагате листи хартия на преден под L и преден под R  :) ... поливате с маркуча и веднага ще разберете от къде са течовете.
Успех!
« Последна редакция: Юни 02, 2021, 22:24:30 от dido1903 »
retrobs.com

Юни 03, 2021, 09:26:55
Отговор #8

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Много, много симпатичен Фиат! Двуврато комби!
Честита покупка! То си направо наследство, което трябва да продължиш.

Запази оригиналните стопове. Част от историята са и не трябва да бъдат изхвърляни.
Разкрасявай я и пускай снимки за да и се радваме!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 04, 2021, 18:45:46
Отговор #9

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Лоша работа със задната скорост  :-\ Проблема хич не беше от там, където си мислех. Разкачих механизма от тампона и ръчно избирах скоростите, но въобще не включи на задна скорост. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем при Застава или Фиат, ще съм благодарен да даде едно мнение.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/