Автомобили > Италиански автомобили

Fiat 128 Familiare

(1/13) > >>

Pitar:
Да се похваля с поредния Фиат  :)
Това на снимката е дядо Енчо той е на 85 години. Купува колата от Кореком чисто нова за цената от 2200 долара. През 1972 с помощта на неговия брат се запознава с човека, който отговаря за вноса на коли за Кореком Стара Загора и прави поръчка за Фиат 128 Комби. Началото на Март 1973 брат му прибира колата от Кореком в гаража и след като се е върнал дядо Енчо в България отива да си я регистрира в КАТ. По негови думи всички тогава в КАТ се събрали да гледат колата.  :) Колата винаги си е седяла в гараж, но почти 50 те години живот са и са се отразили. Дядо Енчо много си е пазил колата и обичал, също и неговото семейство. Също каза, че те не искали да я продават, но искат да използват гаража. Колата се е карала активно в периода от 1973-2015. За жалост през 2015 година дядо Енчо е в САЩ при децата си и не послушва жена си да не излиза навън и за голямо нещастие го блъска автомобил. Подложен е на много тежки операции също смяна на става. Преди да му се случи този инцидент хората не можели да повярват, че е бил на 80 години карал колата, пазарувал, водел децата на училище, готвил, с две думи не се е спирал на едно място. От тогава рядко кара 128 цата си,  когато му се налагало да използва кола карал неговия Фиат Брава. Разказа ми страшно много истории с този автомобил някой от тях лоши други добри.

Сега малко за колата. Колата е много добро техническо състояние. Като цяло има доста външни забележки за годините си което е напълно нормално. Никога не е имала газ. Има проблем с парното. Дядо Енчо е сложил кранчето, но нещо не успял да го накара това парно да работи. Интериора е сравнително запазен с изключение на една голяма дупка сигурно за радио в таблото. Малко съединителя нещо не ми харесва също и задна доста друдно влиза, но съм изминал 200 метра само с колата. Има фактура за ремонт по съединителя през 1999 г.  Има сервизна книжка с повечето ремонти до 2007 мисля, че беше.
За сега не мисля да започвам с реставрация понеже още не съм свършил с 126 цата. Ще си я вкарам в перфектно техническо състояние и ще я карам от време на време, а външните забележки все някога ще бъдат оправени. Смятам, че така е по-добре, отколкото отново разглобяване и с малкото време, с което разполагам ще стане със сигурност като 126 цата, която купих 2018, а сега сме 2021 и още не съм готов, но все пак реставрацията е бавен процес.

П.С Дядо Енчо е кръстил колата Марийка

Ето малко снимки на колата

stan76r:
Честита придобивка! Марийка си изглежда направо като манекенка на почти 50 и с изключения на някой малки вдлъбнатини и двете липсващи лайсни под вратите си е красавица. Освен това дядо Енчо явно наистина си я обича, като гледам как нежно се е подпрял на нея. Колата има страхотна стойка, не е виснала и наистина явно не е товарена и карана по лоши пътища. Още веднъж, честито и да не ти носи главоболия, че с това име ......

РумбатаБс:
Хубаво е когато един ретро автомобил има история  :) а,и изглежда добре на прима виста.
Честито!

Pitar:

--- Цитат на: stan76r в Май 23, 2021, 17:33:26 ---Честита придобивка! Марийка си изглежда направо като манекенка на почти 50 и с изключения на някой малки вдлъбнатини и двете липсващи лайсни под вратите си е красавица. Освен това дядо Енчо явно наистина си я обича, като гледам как нежно се е подпрял на нея. Колата има страхотна стойка, не е виснала и наистина явно не е товарена и карана по лоши пътища. Още веднъж, честито и да не ти носи главоболия, че с това име ......

--- Край на цитат ---
Благодаря, лайстните са вътре в колата нямам идея защо са извадени. Наистина я обича дори я целуна един път. Иначе да има стойка, но задните амортисьори може би са за смяна понеже ми се видяха доста омаслени. Може и да не са сменяни никога той не каза да е сменял амортисьори и книжата няма записано.


--- Цитат на: РумбатаБс в Май 23, 2021, 18:24:57 ---Хубаво е когато един ретро автомобил има история  :) а,и изглежда добре на прима виста.
Честито!

--- Край на цитат ---
Благодаря, горе-долу е добре спрямо другите ми Фиати  :D Понякога историята на автомобила е по-интересна от самия автомобил.

Pitar:
Няколко лоши снимки от тази вечер  :-\
Исках да покажа тези стопове, които са оригиналните.   :)  Още през соца дядо Енчо му чупят стъклата на стоповете и съответно никъде не може да намери да си купи нови. С негов приятел зъболекар изработватват тези стъкла за стопове от зъболекарска пластмаса, доста време им е отнело да ги направят. През 2005-2006 някъде успява да му намерят чисто нови италиански.
На другата снимка се вижда дупката в таблото. Надявам се да успея да намеря запазено табло от ранна Застава и да го сложа, но всичко с времето си. Скоро време трябва да почистя цялата кола отвътре понеже е доста мръсна.  ::)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия