Също вкарах охладителната система в ред. Както и се очакваше стария датчик за пускане на перката беше дефектирал. Имаше два варианта за датчици- пускащ на 95 градуса и такъв на 82. Естествено избрах този на 82 градуса. Цялата система я промих. Според мен никога колата не е получавала почистване на охладителната система. Всички скоби си бяха оригиналните и си личеше, че не са пипани. Явно някога колата във времето е карана и с вода съответно антифриза беше с цвят боза. Чистенето на казанчето беше забавление. Взех един препарат уж добър и го налях вътре, цяла нощ се късна. На другия ден с пароструйката падна всичко и казанчето светна. Налях свеж антифриз и излязох да покарам вечерно градско.
Вече съм спокоен, че всичко е наред. Електромотора на перката се включва и за 1-2 минути успява да свали температурата. Неизбежно, е че цветът на антифриза отново ще стане ръждив след време, но няма как щом е карана с вода.
Отворих и капака на ангренажния ремък да погледна там какво е положението, защото си е страшно да караш с ремък без да знаеш кога е сменян. Ремъкът е като нов даже част от надписите все още седят.
Единственото техническо нещо, което остава да се занимая по колата е динамото. Съмняваме, че лагерите му леко шумят, не е особено голям шум, но искам всичко да си е изрядно. Иначе си зарежда и работи добре.
Като цяло колата си личи, че е пазена и не е тормозена. Всяко излизане с нея ми доставя огромно удоволствие, освен в моментите, когато не иска да влезе първа предавка. Все пак е вече на 50 години и все още докато види ключа и пали.
Имам един въпрос към знаещите колеги относно горивото. Гледам, че доста хора слагат добавка за намаляване на октановото число. Има ли полза от тези добавки. Наясно, за вредите от Е10 за старите коли, но нямам пряк опит с тези добавки.
П.С Сега гледам, че никакъв снимков материал не съм направил от ремонта. Съжалявам, но в бързината съм забравил.