Автор Тема: 1967 Trabant 601  (Прочетена 15561 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 17, 2021, 16:15:35
Прочетена 15561 пъти

Активен peter67

  • Публикации: 762
Здравейте, за който не ме познава, казвам се Петър, на 24 години от Пловдив. Казах си, че щом колата излезе от гаража след реставрацията ще пусна тема и ще опиша какво съм направил.
Целта на темата ми е възможно повече хора, които не се занимават професионално с реставрации на коли и им предстои реставрация да знаят през какво ще преминат. Преди да започна съм изчел много теми, с много хора говорих, но преди да ти мине през ръцете просто не знаеш какво ще ти коства. Имаше неща, за които изобщо не бях помислил, но за щастие нещата се наредиха. За пари също ще говоря, дори и да е относителна тази тема, преди да започна получих мнения от "разбирачи" (може и без кавички), част от които смятаха, че с 2000 лева ще се оправя, други смятаха, че 10 000 лева няма да ми стигнат.. :)
Преди всичко искам да отбележа, че старите коли са ми просто хоби, и по скоро тяхното каране, със сигурност не съм най-технически грамотния човек, за жици изобщо да не чуя.. :-X Колата съм си я направил за себе си, някои неща не съм ги направил както трябва, което ще отбележа, но все пак съм доволен от резултата, какво смятат другите не е моя работа.

Историята на колата:
Произведена през Август 1967 в Германия, първа регистрация през Септември 1967 в град Чепеларе. Аз съм втори собственик. Първия собственик я купува, когато е на 45 и я продава, когато е на 90 (половината му живот преминал с тази кола O0). Как колата стигна до мен? На 14-15 години вече ми се искаше нещо старо, което да човъркам, без значение какво. Нашите издириха собственика и ми подариха колата за Коледа, когато бях 8ми клас (2012 година). Бяха изкарали долния колаж, сложен в рамка, а ключовете бяха закачени отзад:

Следва продължение...
« Последна редакция: Юли 17, 2021, 16:19:58 от peter67 »

Юли 17, 2021, 16:50:41
Отговор #1

Активен peter67

  • Публикации: 762
До 2017-та развитие по колата нямаше. :'( Стоеше прибрана в гараж и си почиваше. Аз през това време събирах разни части и четох. През 2017-та реших да я докарам в Пловдив и да я пусна в движение. идеята ми беше същия външен вид, но добро техническо състояние. Речено-сторено. Пролетта на 2017-та колата беше докарана в града. Първо си мислих, че само ще взема нов акумулатор и всичко ще се нареди перфектно. Да ама не.  :)) 6-волтов акумулатор не намерих, имаше само Искра, но бяха спрели производството преди 5 години и имаше само залежали. Реших, че ще го преправя на 12 волта. Приятели трабантаджии ми помогнаха.
 Сменихме всичко по ел. системата и може би след 2 месеца работа колата запали, толкова пушек не бях виждал никога (по-старите трабанти изискват 33 грама масло на литър бензин, при което пушека си е обилен). Помня, че запалихме колата около 10 вечерта, съседите се размрънкаха заради пушека и миризмата и един от приятелите ми каза: "Никога не си я карал, включи първа колкото да излезе отвън и да влезе." Включвам първа, отпускам съединителя и колата остава на място, без да загасва.  >:( Оказа се залепнал съединител, на следващия ден свалихме всичко и работата беше оправена. После имах проблеми с резервоара, наложи се чистене и в последствие няколкократно сваляне на кранчето, понеже ако не е стегнато тече, ако е прекалено стегнато започва да яде корковото уплътнение. Със спирачките също беше голям филм, понеже е еднокръгова система (симплекс) и всичко трябва да е перфектно. Трябва ама не беше, понеже скъсахме едно или две от щуцерчетата за обезвъздушаване. Двигателят така и не го отворих, понеже работеше хубаво, дали е на 80 000 км, или на 480 000 никой не знае, но работата му е добра. Реално погледнато пипнахме всичко по техническата част на колата, след което една сутрин към 4 сутринта се запътих към КАТ за смяна на номера и собственост (само 4 години закъснение ;D). В края на лятото, след доста навъртяни километри, усмивки и приятни моменти (даже се сещам за един - много обичах да си карам колата вечер след 8, хем трафика е по-малък, хем няма слънце (всички знаем, че Пловдив е по-близо до слънцето), карам си аз спокойно с 50 и спирам на светофара на централна гара. 3 платна, аз в средното най-отпред, потен, тресящ се от вибрациите и вероятно с мърлява тениска, понеже хем караш, хем оправяш, до мен отляво някакво гангстерче, гледащо лошо с черен мерцедес с500 последен модел, а от другата страна спира ауди рс6 също черно с един пич вътре. В този момент пресичат две момичета на около 18-20 пред нас, спират се пред Трабанта, поглеждат трите коли и момичетата ми изпращат по една въздушна целувка. Аз бух крайно учуден, но никога няма да забравя лицата на пичовете в Бенца и Аудито :)) ). До тук неоригиналните части, което бях сложил бяха дървен волан Момо, понеже оригиналният беше счупен, и дървен багажник за покрива, в комбинация с китара, номер и Веф. По някое време през лятото разбрахме, че колата е имала як удар отпред отдясно, и миналия собственик е закърпил положението, поне да си я кара, но реално погледнато в състояние, което не може да се оправи (снимка долу, вижда се как десния фар е по-ниско и как линията на лайстната тръгва рязко надолу). Още тогава си мислих за пълна реставрация, и този удар ме убеди, че трябва да търся друго купе. В края на лятото се качих до кулата Снежанка:

Следва продължение...

Юли 17, 2021, 19:35:29
Отговор #2

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Поздравления за хубавата история и ентусиазъм!
Добре разказано!
Да видим продължението :)

Юли 21, 2021, 20:49:31
Отговор #3

Активен peter67

  • Публикации: 762
Търсенето на купе даде резултат и една хубава есенна сутрин същата година (2017) събудихме птичките по Шипка с приятно развиващ се до 7200 оборота двигател на Хонда (евридейката). Бях видял на обява Трабант на части в близост до Етъра. Отново седан, като най-главната разлика между старите и новите купета е по-тънката рамка по средата (B-pillar) в полза на старите модели. Предполагам, че това се отнася за моделите преди 1979-та ако не се бъркам. Въпросното купе беше оглозгано, понеже по някаква причина всеки трабантаджия иска да си състари Трабанта и да си сложи стари брони, табло и тн. Купето беше празно, налични бяха двигателя и скоростите, но не палеше, понеже инсталацията беше срязана и липсваше стартер и резервоар. Купето беше добре, имаше нужда на пръв поглед само от нови вежди. Спазарих го за 150 лева цялото и седмица по-късно то вече беше в двор в Асеновград. Двор с кокошки, кучета, петли, зайци, гълъби и др. Инстински barn find  ;D, но с такова място разполагах тогава.

В последствие се оказа, че това купе е сменяно, тоест е резервно от завода на Трабант. По ВИН купето излезе, че е 1971-ва година, а двигателя - 1966. Явно нещо се е случило със оригиналното купе и се е наложила тази смяна.

Юли 22, 2021, 10:50:52
Отговор #4

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Много интересна тема! И аз не разбирам какъв е този мерак за състаряване на Трабант, особено като му оставят емблемата на капака. Става отвратително с две емблеми. Винаги оригиналната стара кола ще бъде по-ценна и интересна от нещо 89-та година с накичени брони, тасове и емблема от стария модел. И като му плеснат някой металик и определено не е това, което на мен ми е интересно.
Друга характерна черта на Трабант 601 до 1968г. е липсата на вентилационни решетки  на задните колонки. Това е първото нещо, което поглеждам, щом видя старите брони. Интересно е, че Трабант и Вартбург не са внасяни непрекъснато, а когато Мототехника се договори. Има години, в които не е имало Трабант в продажба, особено през 70-те. 60-те като че ли са се продавали непрекъснато и има от всяка моделна година, ако се не лъжа.
Зелената книга "Аз ремонтирам Трабант", която всички имаме и сме чели, винаги ми е била интересна с частта за измененията по години.
По същия начин има промени и по другите соц марки - например пак в зелената книга, но за Шкода, пак така всичко си го пише. И човек може само по определени признаци почти със сигурност да каже годината. Така и е с Москвич и Лада, или пък Волга, но там се иска повече търсене.
Чакам с неттърпение продължение. Гледа ми стар Трабант, както ги помня - с металните слетлоотразители и оранжевите стопове, с малките оранжеви мигачи, 6-волтовите фарове и всичко останало. И с отношение 1/33 и син облак при потегляне.


Юли 23, 2021, 18:43:30
Отговор #5

Активен peter67

  • Публикации: 762
Зелената книга при трабантаджиите е равностойна на Библия. Всеки себеуважаващ се собственик я има. :D

Плановете ми за реставрацията бяха да отделя 3000 лева за всичко (+ - 500 лева), като това не бяха абсолютно всичките ми пари, понеже ми е ясно, че ако на средата на работата парите свършат, увисвам брутално. В тези пари не влиза гараж, който за Пловдив е средно по 100 лева на месец. Тук идва първата ми препоръка: като си търсите място за реставрация, възможно по-отдалечено място, да вдигате шум, никой да не мрънка и да си работите когато ви е кеф. Аз направих абсолютно обратното.

План за реставрация:
Февруари - докарване на колата и разглобяване до последния болт.
Март - Изкърпване на купето и подготовка за боя.
Април - купето при бояджия.
Май - сглобяване на всичко.

Според този план за 4 месеца би трябвало да свърша всичко, ще видите как са се развили нещата.
Следва продължение..

Юли 24, 2021, 15:15:47
Отговор #6

Неактивен ОldSchool

  • Публикации: 76
Браво,най-накрая пусна тема за колата.Интересно ми е какво в твоят случай означава думата реставрация?
На снимките виждам колите на Ники и Иван,има какво да се научи и от двамата...

Юли 27, 2021, 08:43:11
Отговор #7

Активен peter67

  • Публикации: 762
Браво,най-накрая пусна тема за колата.Интересно ми е какво в твоят случай означава думата реставрация?
На снимките виждам колите на Ники и Иван,има какво да се научи и от двамата...
Не се впускам в някакви дълбоки разсъждения над думата реставрация. Реставрация, рестомод, възстановяване, възобновяване за мен горе долу имат подобно значение. За мен ако някой върне от мъртвите една кола в сравнително оригинален вид, то подразбирам, че е реставрирана.

На 01.02.2021 платформата ми стовари купето пред гаража. Запекли спирачки само 4 броя, затова беше по-лесно 4-5 човека да пренесем колата 20 метра до гаража, вместо да бутаме.  ;D Реално погледнато следващите седмици не беше кой знае колко интересно. Една тресчотка, една права отвертка и един гайковерт за болтове над 17мм и имаш забавление за няколко седмици (ако си го правил преди може да го разглобиш и за 20 часа реално погледнато).

Няколко съвета за правещите Трабант (може и за другите да е полезно), ако уплътненията на прозорците ще се използват отново, могат да се свалят безопасно с подпъхване отвътре на 2 отвертки и мушкане на стотинки (5 и 20) в дупките за придържане, като се сложат около 15 броя на половината прозорец и си излиза без проблем, така свалих прозорците и уплътненията и на двете купета без да скъсам и счупя нищо. Преди този метод много хора ме убеждаваха, че ножът е единствения метод и после в магазина за уплътнения. Реално погледнато това е най-доброто решение, но като става дума за дърта гума, която е сравнително добре запазена и все още се брои за гума, а и която няма намиране, аз реших да си запазя старите сиви уплътнения с улей. Като се сваля рейката е хубаво да се остави в крайно положение и да се направят снимки, за да не се объркат после нещата. Снимки направих много на купето, за да знам кое от къде съм свалил и как да го върна там (главно на жичките, там ми е слабата страна). Иначе, купето беше доста добре, имаше нужда от 4 вежди, малко заварки около прозорците и стоповете. Тъй като това купе е резервно, не знам дали е било по-добре шагреносано/предпазено дъното от колкото на другите, но е факт че дъното имаше около 3мм покритие и самото дъно беше непокътнато, нито точка. Беше толкова добре запазено, че ако знаех нямаше да свалям покритието. Малко снимки от ръждясалия период на колата:

Нови калници намерих в магазина във ВТ за около 15 лева на брой. Видя се, че купето трябва да мине пясък и на 22.02.2021 платформата го отведе към пясъкоструя. Услугата ми я свършиха в Ата-бласт Пловдив. Доволен съм от свършената работа. Цена за пясъкоструй на купето и двете брони ми излезе 400 лева именно заради дебелото покритие на пода. Снимка на голото купе пред гаража:

Колата се върна от пясък на 01.03.2021. Тук направих една грешка, за която не бях помислил. Пръскане на грунд в гаража. Преди това не се бях сблъсквал с шума от компресора  :D и вечерта към 18:00 един приятел ми пръсна цялото купе с грунд. Имаше обръщане на ръце на купето, димна завеса разбира се и лоши погледи. Грунда, който използвах е Спектрал и за купето отидоха 3 литра грунд (2 ръце хубаво навсякъде). Снимки след грунда:


Юли 27, 2021, 15:03:22
Отговор #8

Активен peter67

  • Публикации: 762
Така, ентусиазиран в началото на Март захванах здраво, за да мога до края на месеца да подготвя колата за боя (голям оптимист :)) ).
Реших да захвана първо дъното, понеже то нямаше нужда от рязане и заваряване. Тук ще отбележа, че навсякъде, където е имало заваряване или пробиване съм се постарал да го намажа и с ръждопреобразувател на Вюрт. Купих полиуретан Соудафлекс фс 40, боята, която взех е на марката Леко, но не помня модела, и за завършек антикорозионно покритие Хамелеон 710 (битум антикор). Отбелязвам, че съм направил една от грешките си тук - взех черна боя за купето. Нанесох я отвътре на пода, отдолу, вътрешностите на вратите, вътре в калниците...абе навсякъде където не се вижда. Защо черно, не знам и аз, много по-добре щеше да е, ако беше бяло. Първо, щеше да изглежда по-добре, понеже външността на колата щеше да е бяло и второ, тъй като антикора също е черен се иска внимание къде си минал и къде не (затова 2 ръце антикор или 1 ръка възможно по-дебело). Около 3 кила полиуретан ми трябваха за всички неща по колата (фуги и залепване на калници и покрив), 2 литра черна боя и 2 кила антикор:

Паралелно с купето започнах и работа по окачването. Така и така всичко беше ръждясало, така и така купето отиде на пясък и оставих една торба с пари, взех че им дадох и окачването. Всичко излезе около 40 лева. След това грунд и боя Спектра пак черна.

За гърнетата взех топлоустойчива черна боя, след пясъка ги пръснах и какво да видя - боята бяла. Някой сложил отгоре черна капачка на белия спрей. Все тая, пръснах ги. След 2 дена си викам: Не ме кефи, ще станат черни., и пак взех боя. Този път черна, която излезе тъмно кафява в крайна сметка. Нямах повече нерви и ги оставих така. Драмата със спирачките беше голяма, тъй като системата е симплекс (еднокръгова). Много проста, но за да работи трябва да е 100% изправна. Спирачната помпа съм я ревизирал при Шкодров в Пловдив преди 4 години и все още е безупречна. Имах късмета да намеря и чисто нова кормилна рейка, само за 20 лева. Не може да се сравни удоволствието с въртенето на волана сега в сравнение с преди. Наложи се и закупуване на нови калници за Трабант, понеже всички, които открих или бяха спукани, или идваха къси.. (да, калниците за Трабант идват с по 1 пръст повече в краищата и си режеш колкото ти е кеф). Как се слага калник на Трабант (това го отбелязвам, защото аз прецаках вратите и последствията си личат) - пробиват се дупки за видиите. Захващаш калника, за да го видиш как ще дойде и да си доволен разбира се. Мажеш полиуретан където ти е кеф (колкото повече толкова повече) и се залепва първо калника отгоре, слагат се видиите да го държат и после опъваш надолу да пасне. Аз вратите ги напаснах първо отдолу и после отгоре, и така отгоре ми дойде 2-3 мм фуга до края на улея, където трябва да легне калника.  Купих боя - Mercedes Schneeweis (всичко ми излезе 230 лева). Не съм търсил оригинални кодове на Трабант, понеже там е мръсно бяло, а на мен не ми се искаше. Двигателния отсек си го пръснах в гаража с компресор, не перфектно, но съм доволен, беше забавно. Напаснахме всичко, сложихме задното окачване, предното също и началото на Май отиде за боя. Тази стъпка ми отне не 1 месец, а 2. Ще ме извинявате, че нямам много снимки:

Още на следващия ден след като този отиде за боя хванах пътя с приятел и отидохме до Чепеларе да вземем другия Трабант. Последно се движеше, като единствено не му работеха мигачите. В 8 сутринта бяхме в Чепеларе. Як студ, но ентусиазмът топли. Напомпихме гумите, сложихме новия акумулатор, колата запали, но мигачите не светнаха. Бях взел предвидливо ново реле (старото на 6в, новото на 12в) което сложих и...нищо :D . Сложих старото реле и пак нямаме мигачи. Реших да не се мъча да ходя до пункта за прегледи без мигачи понеже най-вероятно нямаше да мина и хванахме пътя за Пловдив.  8))

Спирам пред гаражи и...имам мигачи..... >:( >:( >:( Веднага се качих и още същия ден минах преглед, така колата беше 100% изрядна. Започна се бързо разглобяване до последния болт и на това купе:

Тук вече всичко се снимаше и надписваше, понеже инсталацията беше здрава и смятах да ползвам нея. На последната снимка са частите от интериора, които също изпратих на бояджията. И като стана дума за боя - бояджията е от Ягодово, цената на абсолютно всичко свършено от него е 1000 лева, като аз бих оценил работата му на 6/10. Не съм разочарован, но не съм и супер доволен. Предполагам, че за тези пари това е окей.
« Последна редакция: Юли 27, 2021, 15:29:09 от peter67 »

Юли 27, 2021, 15:19:52
Отговор #9

Активен peter67

  • Публикации: 762
За интериора не бях на 100% сигурен какво искам. Говорих с познат тапицер, който щеше да ми свърши работа, но пък той ме отказа от желаната от мен комбинация бяло и червено, чисто от съображения за чистота след първата седмица. Така и така едната седалка ми е счупена, някой ден ще претапицирам всичко, но до тогава ще съм с този салон. Салонът имаше зашити калъфки отгоре и никога не бях виждал какво е отдолу. Свалих калъфите, измих металните части, а салона мой приятел с фирма за почистване изпра (D&D агенция за почистване). Салонът на снимката е преди почистване, само разглобен.

Към края на Май вече и второто купе (кривото) беше разглобено и готово за белканто. за старо желязо голото купе показа около 160 килограма, което бяха към 50 лева. В този момент в гаража хем нямаше кола, хем имаше части като за 2 коли.  :D

На 6ти Юни си взех колата от боя и се започна голямото сглобяване. Прозорците влезнаха трудно, но не счупихме нищо. Джантите са цвят Porsche red. Оригиналните брони бяха много криви, колкото успяхме ги изправихме, малко кит и след боята бяха станали много добре. Идеята ми беше да се покрият с хром фолио, ама навсякъде ми обявиха цена от 700 лева за двете брони и някак си рязко се отказах. Намерих 2 други брони, които минаха пясък, а след това отвътре грунд и антикор, отвън ги изтърках до метал и само ги полирах с Аутосол паста. Не е желаният ефект, но за временно решение става. Ако някой има идея за хром фолио, хромиране или хром боя за броните, която да е по-достъпна да споделя.
Тъй като паралелно с този проект имам и къща за правене заедно с родителите ми на село колата малко се забави. За уплътнения на вратите взех чисто нови ладови, мисля от Нива. От Трабант първо в България няма нови, пък за цена от Германия не ми се мисли, ладовите нови бяха 30 лева общо. В началото на Юли вече палеше и движеше. Имаше проблем само с алтернатора, но нов такъв спаси положението. На 20-ти юли бях да ми фолират тавана. Цветът мисля беше candy red, или light red, нещо такова при Vader в Пловдив. Тази услуга грубо ми излезе 200 лева. Колата не е готова все още, просто защото като си кажа: "Ей сега отивам и я довършвам" сърце не ми дава да я гледам без да я карам, та последния месец навъртях 100-тина километра из града. Голяма атракция (колкото за другите, за мен х2), голям кеф. С Трабанта всеки те гледа, с евридейката съм инкогнито O0 .