Автор Тема: Москвич 2140 от 1981 г.  (Прочетена 21976 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 25, 2021, 12:51:28
Прочетена 21976 пъти

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Здравейте колеги! Та реших да пусна и аз една тема да се представя с моето москве,но първо да се представя.Казвам се Теодор и съм на 15 и от февруари месец т.г. съм горд собственик на 2140 от 1980г.Слонова кост с червен салон,руска сглобка.Москвича е на 25 000 реални километра и не е карана много,което скоро ще се промени.Колата я придобих в много прилично състояние и в момента е в процес на реставрация.

Колата беше от Белица и се докара на Собствен ход до София след дълъг престой на тротоара пред една къща.
Пътя премина без особени проблеми с изключение на пушенето при преминаването на по-ниска предавка и отнемане на газта,но заради този проблем се случи всичко в такъв мащаб.
Снимка от Street view-2012г.:

И как я заварихме през февруари:



След преместването си в новия дом се започна процес по стягане на колата за преминаване през КАТ.И така на 15 март в София се зачисли още един москвич.
Москвича в София:

И в местообитанието си в село на 20км източно от София:

Подготовка за преминаване пред КАТ-Сменени стопове,кабели за свещи и т.н.

Вече е софиянче:


Последва кратка пауза до началото на май месец.Попринцип москвича е с премахнати детайли-сложена му е новата решетка,премахнати са паркинг светлините,лайсните на праговете и надписите 1500.Пребоядисана е и черната ивица и това беше първата ми задача.


И дойде заветния ден-9 май. Решихме на този тематичен ден да отворим двигателя с помощта на няколко по-разбиращи от мен хора.Това отваряне се превърна в бърз основен ремонт.Свалихме главата и я оставихме за шлайфане и смяна на водачи и т.н. Проблема се оказа изскубал се от дългия престой водач на клапан и поради това е пушел московеца.
Както всяко дете знае таблата на 2140 са направени много калпаво.След продължително търсене изпадна оферта на която не успях да устоя.Дефорсиран осмак бих се изразил.Колата е от 1968 и е със сменено купе през 1987г. И е с навъртяни 722 километра и е оставена в гараж,обаче без под и отдолу бе страшно изгнил.Успях да си „набера“ арматурното табло,салона,предните калници,тасове и още други части.
Мотора без главата:


На 6 ти юни главата бе готова и процеса започна с пълна сила и след няколко часа двигателя беше изваден.Абсолютно всичко което можеше да се смени бе сменено,а останалото обилно измито и възстановено.И така лека по лека на 25 юли двигателя придоби съвсем различен вид.
Не слагайте ковя пред каруцата :D
Шлайфаната глава със оправения проблем:

И сглобения двигател:


Започна се работа по купето.Всичко беше извадено и измито.Купето всъщност е много добре запазено,без изгнило,само с повърхностна ръжда отдолу.


И така се стига до сегашното положение-обърнат москвич.Засега съм успяр да премахна повърхностната ръжда и да го грундирам с 3 ръце.Следнащия етап е шагрен и автоемайллак.


Равносметката за тази половин година е,че вече си имам понятие от устройството и ремонта на този тип самоходни конструкции.Целта е до началото на зимата да е оправен отдолу и да си получи двигателя.Напролет живот и здраве ще получи и нова боя.
Следва продължение...
« Последна редакция: Август 26, 2021, 14:06:55 от dido1903 »
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Август 25, 2021, 16:07:32
Отговор #1

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер начинание, и колата изглежда добре като база.  браво за усилията!

Август 26, 2021, 11:21:24
Отговор #2

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Привет. Браво и поздравления за москвича. Точех му се и аз дълго време :) Исках да питам - сигурен ли си че е от 1980г. ? Защото май е с оригинална боя. Прилича ми на кола от началото на 1982г. - тогава фабрично е с тази решетка /без лайстната/, няма ги паркинг светлините, няма ги лайстните, надписите,ги няма и я няма черната ивица отзад. Единствено остават малките прозорчета на вратите и задните стъкла на стоповете /има разлика в материала на стъклата на стоповете от средата/края на 82г. натам когато изчезват и малките стъкла/. Също така капачетата на джантите са без черната пластмаска и ги има само през 1982г. Така, че много си мисля че си взел кола в напълно фабрично състояние и мисля, че е от началото на 1982г. и по принцип точно тези москвичи са рядкост. И те са така да кажа един вид междинки :) Още веднъж браво за ентусиазма !

Август 26, 2021, 12:22:41
Отговор #3

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Привет. Браво и поздравления за москвича. Точех му се и аз дълго време :) Исках да питам - сигурен ли си че е от 1980г. ? Защото май е с оригинална боя. Прилича ми на кола от началото на 1982г. - тогава фабрично е с тази решетка /без лайстната/, няма ги паркинг светлините, няма ги лайстните, надписите,ги няма и я няма черната ивица отзад. Единствено остават малките прозорчета на вратите и задните стъкла на стоповете /има разлика в материала на стъклата на стоповете от средата/края на 82г. натам когато изчезват и малките стъкла/. Също така капачетата на джантите са без черната пластмаска и ги има само през 1982г. Така, че много си мисля че си взел кола в напълно фабрично състояние и мисля, че е от началото на 1982г. и по принцип точно тези москвичи са рядкост. И те са така да кажа един вид междинки :) Още веднъж браво за ентусиазма !
Тотално съм се отвеял-от 1981г. е произведена началото-на 6 януари.В комплект с фактурата от мототехника и всички документи си е.Пребоядисван е през 2011 по разказите на собственика и на снимката от гугъл си личи много ясно по-различния тон на боята,клонящ към кафяво даже.Имало ги е всички неща,даже надписите 1500 бяха в жабката.Отзад като свалих лайсните да правя черната ивица ясно се виждаха остатъци от нея.Лайстните ги е махнал дядото,защото чул от някой,че щял да ръждяса...а тези лайстни заедно с паркинг светлините са сигурно едни от най-трудно откриваемите неща в днешно време...
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Август 26, 2021, 13:12:28
Отговор #4

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Ясно :) А цялостно ли е пребоядисван или само това по тъмното ? Щом е от 81г. началото значи е с решетка с лайстна и черна лента и надписите 1500. Но отзад надписа 1500 е липсвал - премахва се през октомври 1980г. Интересното е че надписите 1500 се премахват точно януари 1981г. съгласно руски сайтове. Паркинг светлини фабрично няма, те спират да се монтират през август 1978г. Лайстните на праговете и те изчезват по това време. Тоест както си го направил в момента така е излязъл от завода освен надписите на калниците :) И още една подробност - щом е боядисван най вероятно е на 125 000км. За това говорят и избелелите ориг. стопове и мигачи.

Август 26, 2021, 13:20:48
Отговор #5

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Пребоядисван е частично-само от дясната страна и отзад.А за надписите и паркинг светлините-мисля малко да го състаря за да го докарам подобен на стария 2410 на дядо ми от 1976,който е бил с всичко,даже и с лайстната на улука,която в днешно време май е неоткриваема.Иначе за километрите със сигурност е на 25000,защото не се е карал много,а само веднъж-два пъти в месеца до Разлог и веднъж в годината до Благоевград.Пребоядисван е заради смяната на задния калник.А за стоповете-бяха ми изпаднали 15тина комплекта за 412.Даже и на теб точно ако не се лъжа бях изпратил 6-7 комплекта  :)
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Август 26, 2021, 16:57:59
Отговор #6

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Хаха, колко е малък света. Аз си помислих че и ти си купил от същите стопове, а си бил продавача :) Радвам се че има още един москвич в София и със сигурност по натам ще се запознаем, искаш или не :) Поздрави и давай все така.

Август 27, 2021, 14:03:26
Отговор #7

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Поздравления за ентусиазма и за правилния подход. При грамотно обслужване и последваща поддръжка 2140 със сигурност е възможно най-безпроблемния Москвич.
Цветът си е характерен за епохата точно както шлиферите с убит тон или "дипломатическите" куфарчета. Лично аз бих си го оставил точно такъв, какъвто е излязъл от завода.
Как приемат връстниците ти наличието на Москвич? Има ли и други ентусиасти?

Август 27, 2021, 20:32:00
Отговор #8

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Благодаря за надъхмащите думи :) Цвета и мен доста ме радва.Честно казано ако не беше точно този цвят,а някакъв друг директно бих я пребоядисал в оранжево,защото признавам си оранжевите москвичи са ми слабост :) Иначе съм си запазил всички детайли и във всеки един момент може да се превърне във фабричен вид.
Иначе наборчетата и се кефят много (е не колкото следващия проект-гърбат Запорожец кабриолет,но той е друга бира) Голямо търсене падна на четирима докато се оправят да отворят капака.Като цяло я гледат като полезно изкопаемо  :D
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Август 31, 2021, 11:25:09
Отговор #9

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Та така,премина още една седмица и резултата е почти видим:
Минах още няколко ръце грунд на по-слабите места и го напръсках обилно с шагрен:











Също така си поиграх и с километража-Взех от донора на 700 км. скоростомера,почистих уредите,полирах стъклото и това е резултата:




Изпадна ми от едно мазе и едно радио А-370 от тези с двете черни копчета.Та сега дилемата е дали да не се пробвам по някакъв начин да му сложа УКВ,като съм се спрял на някакви модули с Bluetooth=Ще се радвам ако някой е правил подобна процедура или има някаква идея да сподели :)
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.