Автор Тема: Москвич 2140 от 1981 г.  (Прочетена 21977 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 18, 2022, 09:26:35
Отговор #50

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
      Москвича е единствената кола с характер. Принципно си работи когато му е кеф на него. Един ден не работи, не пипаш нищо, на другия ден вече мърка перфектно :) Та по проблемите - маркуча е на над 40 години. Мисля добре се е представил. Но заместител става всеки маркуч 14мм. Не си губи времето да търсиш оригинален. Дори да намериш, пак ще е на 40 години. Свещите - принципно неработеща свещ трудно се вижда. Нали е едно желязо цяло и керамичен изолатор. Пробиват по някой път, ама един път на високосна. Искрата ти е проблемна според мен. При слаба искра свещите се зацапват и не работят защото трябва да се почистят. Още повече казваш че кабелите не са наред, оправи тях първо, ако не кондензатор ти трябва /разбира се ако авансовата плочка е наред/. Ако сложиш едно електронно запалване на мястото на кондензатора ще се родиш и ще забравиш делко, свещи и кабели вовеки. Термостата - тая гадинка малка. Винаги си работи. Обаче...прави някак някъде си тапа и не ще да се обезвъздуши. И не мога да му хвана спатиите. По някой път се обезвъздушава веднага и си заработва. Но повечето пъти смениш ли го и веднага запалиш и до там. Не отваря и не отваря. Така, че аз го оставям поне една нощ да постои преди да паля. Ако ти е изтекъл антифриза и си налял или си го сменил съм сигурен че е направил въздушна възглавница. Днес ако си е още с антифриз го запали и ще видиш че се е оправил. Москвич е такава гадинка дето няма равна. Обаче така влиза под кожата, че няма отърване :)

Януари 18, 2022, 09:43:15
Отговор #51

Неактивен Martev

  • Публикации: 96
 Относно обезвъздушаването, ми казаха един метод, който ще споделя.
Та, маха се маркуча на парното, оставя се на нивито на въздушния филтър, кранчето на парното се запушва и се налива антифриза, докато не излезен от маркуча течност.
Не съм го пробвал този метод, но като нищо може и да изкара въздуха. Даже мился, че ако се понадуе през радиатора, като нищо ще стане. Ако някой се реши, да сподели.
Балкан 50 МК-3 - 1973 г.
Лада 1300 - 21011 - 1976 г.
Симсон S51 В1-3 - 1981 г.
Москвич 2140 Д - 412 - 1985 г.
ХВЗ «Турист», 153-421 - 1984 г

Януари 18, 2022, 09:51:17
Отговор #52

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Относно обезвъздушаването, ми казаха един метод, който ще споделя.
Та, маха се маркуча на парното, оставя се на нивито на въздушния филтър, кранчето на парното се запушва и се налива антифриза, докато не излезен от маркуча течност.
Не съм го пробвал този метод, но като нищо може и да изкара въздуха. Даже мился, че ако се понадуе през радиатора, като нищо ще стане. Ако някой се реши, да сподели.

Пробвал съм го това не става. Принципно самия термостат има една малка дупчица дето си мисля, че е за обезвъздушаване. При по новите тази дупчица или липсва или е хептен миниатюрна. И за това му е нужно поне няколко часа докато премине въздуха. То си зависи и от конкретния термостат. Най безболезнено за мен е просто да го оставя една нощ, като е имало случай и за половин до 1 час да си се обезвъздуши. Каквото и да съм правил за да го обезвъздуша - наливане през всякакви маркучи, стискане на всякакви маркучи, повдигане на предницата /тъй като маркуча на парното е много високо/ и т.н. и т.н. щуротии просто не става.

Януари 18, 2022, 10:36:25
Отговор #53

Неактивен Martev

  • Публикации: 96
 Ясно, ще се чака :)
Поздрави.
Балкан 50 МК-3 - 1973 г.
Лада 1300 - 21011 - 1976 г.
Симсон S51 В1-3 - 1981 г.
Москвич 2140 Д - 412 - 1985 г.
ХВЗ «Турист», 153-421 - 1984 г

Януари 18, 2022, 16:35:46
Отговор #54

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
За обезвъздушаването съм го правил няколко пъти-2 пъти чаках по 24 часи,а последния-една седмица.Резултата е един и същ-не иска и това е.По-склонен съм съм да вярвам,че поредната част от гореспоменатия търговец не е наред.Предния термостат също беше предал богодух,сега дано третия да е сполучлив.Наистина са коли с характер :)
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Януари 18, 2022, 17:14:06
Отговор #55

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Дам, позната история. И не можеш да му хванеш спатиите. А съм убеден /на 99%/, че всички термостати работят. Направо ако не си ги изхвърлил, ги стопли   в една тенджера с вода, ако вече не си го направил. Най вероятно си работят пустите му термостати. Реално няма какво да им се развали при все, че и не са работили. Прави си тапа някъде, някак си. Долния термостат и особено кондензаторите правят много, ама много кофти номера :) И се сещам за друго - сигурен ли си че датчика отчита правилно температурата ? Тъй като шанса да показва 20-30 градуса отгоре е доста голям. Изхвърля ли водата ? Да не би датчика да те лъже ? И ако не е от датчика пусни една снимка на термостатите да се знае какво да не купуваме :)

Януари 19, 2022, 09:25:32
Отговор #56

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Методи е много прав. Датчиците масово са некачествени. Същата работа и при Волга - може да са и същите датчици - за маслото изхвърлих няколко. Бре, не вдига налягане и не вдига, а всичко си й е изправно. Работи 2 дена и край. Сложих полски от Варшава и забравих.
Варене в тенджера и термометър...

Февруари 05, 2022, 21:35:31
Отговор #57

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Днес си поиграх със маркуча за парното.Успях да го сменя след доста голяма порция споменаване на майки и лели.Сега се замислям,че ако бях свалил таблото може би щеше да е по-лесен достъпа до парното,но както и да е.Смених и казанчето за чистачките с ново и лека,полека почва всичко да придобива завършен вид.Скоро ми наближава прегледа и трябва да е в движение,и да видя защо не ми работят фаровете.Явно съм свързал някои жички неправилно.



И епопеята с маркучите продължава...
Днес забелязах,че уж новия маркуч,който междудруугото купих от същия магазин,откъдето купих и термостата и други неща,които за нищо не струват, се оказа напукан.Вече не знам дали да не сменя за всеки случай всички маркучи,които купих оттам...

Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Февруари 06, 2022, 21:09:25
Отговор #58

Неактивен Martev

  • Публикации: 96
 При мен е същото. Маркучите към радиатора на третия месец се напукаха. На Ладата също на годината заминах.  Мисля да си поръчам от западни коли, маркучи, които отговарят и да  си реша проблема.
Балкан 50 МК-3 - 1973 г.
Лада 1300 - 21011 - 1976 г.
Симсон S51 В1-3 - 1981 г.
Москвич 2140 Д - 412 - 1985 г.
ХВЗ «Турист», 153-421 - 1984 г

Февруари 07, 2022, 10:02:57
Отговор #59

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Ако е с оплетка вътре ще издържи няколко години / като пак е малко на късмет/. Ако няма оплетка директно се свалят и ритуално се горят пред магазина на продавача :) Принципно на 2140Д големите маркучи са почти вечни. Незнам твоите в какво състояние са, но аз рядко сменям оригиналните големи маркучи, като особено на последните дефосаци за много здрави, може и такива да потърсиш втора употреба.