Автор Тема: Москвич 2140 от 1981 г.  (Прочетена 21959 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 09, 2022, 19:57:11
Отговор #40

Неактивен Palio

  • Публикации: 35
Български са. Виж емблемата.

Ето една снимка за подсказка:

https://forum.gtsofia.info/index.php?action=dlattach;topic=60.0;attach=134173;image

Януари 09, 2022, 20:18:12
Отговор #41

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Аз нещо друго ли написах. :)

Като им гледам логото - завод Чавдар Ботевград, или най-малкото са български.
п.п. Същото го има на автобусите Чавдар на предната решетка.

Кутията на въздушния филтър е станала супер! Много хубаво сиво! Повече ми харесва от черното.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 09, 2022, 21:16:00
Отговор #42

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Всъщност емблемата е на ДСО Автопром, самия завод Чавдар има друга емблема, автобуси има комплектувани и с двете.

Така че да, български са, както и тези "със желязото". Лади и Москвичи, от някакъв момент и Волги, идват без колани и тука се дават отделно български към всяка кола, смятани като отделно перо във фактурите на Мототехника.
Чак 2105 и 2107 втората половина на 80-те започват да си идват със съветски Norma, автоматични или обикновени. Волгите пък обратно - масовизирания модел 24-10 почва да идва вече без колани и им слагат българските каиши.

Януари 10, 2022, 09:50:45
Отговор #43

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Колани в България са произвеждани в заводи в Шумен, Сандански и още някъде.
От 1975 нататък всички автомобили в НРБ следва да са оборудвани с предпазни колани, съответно от ДСО "Мототехника и автосервиз" поставят в багажника на всяка новопродадена кола колани.
По мои наблюдения има много и различни видове колани - някои са копие на западни модели, други са си чисто наша разработка.
Тия на Москвича мисля че са от завода в Сандаски и гордо носят емблемата на Автопром. Имах едни такива нови, сложих ги и не ми харесаха. Тракат им пластмасите и са очевидно калпаво направени. Шуменските с желязото също са много калпави, прецакват им се ключалките.
На Жигулата сложих подарени от приятел колани Бритакс от Корекомска Лада. Преди това е била с от ранните български с големи катарами, после за късо време с Норма и пак за късо време с тия като на този Москвич.
Ако държиш да ти е всичко соц и коланите да не са инерционни - намери си или Норма, или някакви западни. Норми даже нови изпадат тук там. На мене са ми неудобни. Бритакс е класа отгоре. Втори по удобност са ми старите български от началото на 70-те с големи катарами и част към тунел от плат.
Чешките Мораван също не са съвсем лоши, както и унгарските.

Януари 10, 2022, 18:33:28
Отговор #44

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Благодаря за отговорите :) Бях останал с впечатление,че са слагани само ония Шуменските с железата на пода.Мисля да си оставя тези,харесват ми много,само че заключналките долу не ми работят,а едната е със счупен палец.Ако има някой,който би се разделил с такива колани,може да драсне едно лично :)
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Януари 11, 2022, 10:42:14
Отговор #45

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Нямам идея къде съм ги метнал моите и дали не ги дадох на Митко като ми даде коланите на неговата Лада, май така стана.
Бих ти препоръчал да следиш обявите и да намериш нещо западно.
Пак казвам, карал съм с почти всички възможни български, няколко вида съветски, чешки Мораван ми се търкалят... Вземи западни и разликата е очевадна, дори за допотопни колани без инерционен механизъм.

Януари 11, 2022, 15:26:14
Отговор #46

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Привет. Браво за свършената работа. Лично аз съм виждал четири варианта български колани на москвич.  Конкретика кой на кой завод е не знам, тъй като не съм търсил информация. Но факт е че хем не са оригинални, хем са оригинални за конкретния москвич :) Виждал съм червени, зелени, бежови, черни и сини на цвят. Даже наскоро си купих едни български за монтаж на задната седалка, случайно ми изпаднаха, ама нямаше данни на кой завод са. Относно ауспуха - много се радвам че не го взех и в магазина се учудих как може да има такива разлики. Принципно българските гърнета пасват без преправяне, търси такова следващия път, скоро си взех българско от магазина на бул. Възкресение, макар че има някакъв нов вид българско дето ушите за захват са наобратно заварени. Абе манджа с грозде дето се вика. Кутията на въздушния филтър - принципно са сиви, едно такова тъмно сиво почти като черно. На най късните дефорсаци дето са с пластмасов капак основата е черен цвят. И един съвет - шуменските колани, дето са с хромирания държач на пода, ако слагаш такива, трябва да ги смажеш отвътре задължително. Инак има голям шанс да си остане заключен на държача и ако си си го сложил когато това стане, ще споменаваш много майки и лели :)

Януари 12, 2022, 09:33:46
Отговор #47

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Колани в България са произвеждани в заводи в Шумен, Сандански и още някъде.
От 1975 нататък всички автомобили в НРБ следва да са оборудвани с предпазни колани, съответно от ДСО "Мототехника и автосервиз" поставят в багажника на всяка новопродадена кола колани.
По мои наблюдения има много и различни видове колани - някои са копие на западни модели, други са си чисто наша разработка.
Тия на Москвича мисля че са от завода в Сандаски и гордо носят емблемата на Автопром. Имах едни такива нови, сложих ги и не ми харесаха. Тракат им пластмасите и са очевидно калпаво направени. Шуменските с желязото също са много калпави, прецакват им се ключалките.
На Жигулата сложих подарени от приятел колани Бритакс от Корекомска Лада. Преди това е била с от ранните български с големи катарами, после за късо време с Норма и пак за късо време с тия като на този Москвич.
Ако държиш да ти е всичко соц и коланите да не са инерционни - намери си или Норма, или някакви западни. Норми даже нови изпадат тук там. На мене са ми неудобни. Бритакс е класа отгоре. Втори по удобност са ми старите български от началото на 70-те с големи катарами и част към тунел от плат.
Чешките Мораван също не са съвсем лоши, както и унгарските.

На нашата Жигула коланите пък бяха сини и почти съм сигурен, че на пластмасите на катарамите пишеше Троян, така че не е изключено да са правени и там.

Януари 17, 2022, 18:58:19
Отговор #48

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
И така работата и проблемите с конструкцията продължават :).Тези дни ходих да го припалвам.Още през март като го купих му смених свещи и кабели,които не се оказаха от най-качествените.Оказа се,че мотора наистина работи на три цилиндъра-свещта на четвърти цилиндър изобщо не работи.Смених я с една стара ВМЗ и вече всичко си работи наред.Или поне само на теория.Трябва да открия някакви по-добри кабели-постоянно изпадат кабелите.Друг проблем се оказа новия термостат.Изчаках колата да повдигне температура,но термостата почти на 100 градуса не иска да отваря втори кръг.Всички части,които купих от един прословут магазин в Сливен ,навръщане от морето, се оказаха трагедия-нито ремъка-ремък,въртящия лагер изобщо не е същия,а сега и термостата.Не че е антиреклама,ама някой ако иска да си купува неща от човека да си помисли  :).
И сега една чисто моя глупост.Смених всички маркучи и съединения,но реших да оставя оригиналния маркуч на парното от двигателя,мислех си че е здрав.И вчера протече,разкъса се и целия антифриз на земята.Извода-не правете тази грешка,а сменяйте всичко наред.Сега остава да намеря гореспоменатия маркуч.В момента точно във всички магазини в София го няма.Шанс :)
Ето и едно клипче на антифриза:


И маркуча ,който мислех за здрав...
Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.

Януари 17, 2022, 20:37:05
Отговор #49

Неактивен Martev

  • Публикации: 96
 Калсика :) При мен с термостата беше същото. Два смених, докато стане… направо ужас. Има и нещо друго - обезвъздушаването. Оказа се, че след като напълниш системата, трябва да оставиш 24 часа, за да се обезвъздуши сама и след това да долееш. Чак тогава палиш ( из мемоарите на М. Кръстанов :) Ако не си пробвал така, опитай, няма лошо.

Маркуча на парното си го оставих и все още е ОК. Твоя изглежда мале, мале. Дано намериш. Успех.
Балкан 50 МК-3 - 1973 г.
Лада 1300 - 21011 - 1976 г.
Симсон S51 В1-3 - 1981 г.
Москвич 2140 Д - 412 - 1985 г.
ХВЗ «Турист», 153-421 - 1984 г